Rowerowa Polska - raport

Rower

„Rowerowa Polska” – poznaj szczegóły raportu dotyczącego kultury rowerowej w naszym kraju

Jak często Polacy wsiadają na rower? Jakie dystanse pokonują na popularnym jednośladzie oraz jakie gadżety towarzyszą im w trakcie wypraw rowerowych? Odpowiedź na te i wiele innych ciekawych pytań o tematyce rowerowej znajdziemy w raporcie „Rowerowa Polska” stworzonym przez Fundację Allegro All for Planet. Fundacja, która działa od 2008 roku skupia się na działaniach proekologicznych. Jej głównym zadaniem jest zachęcanie do postaw i zachowań ekologicznych, jak również promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia.

Jednym z ubiegłorocznych przedsięwzięć fundacji było przeprowadzenie największego w Polsce badania z zakresu wybranych aspektów kultury rowerowej. Ze względu na tematykę badań stworzono definicję owego zjawiska będącego głównym obszarem badawczym. Według autorów projektu, kulturę rowerową rozumiemy jako: „ogół sposobów postępowania, form działania, norm i zasad, skłonności i dyspozycji osób, postaw, pojęć, poglądów i wytworów działania związanych z aktywnością rowerową”.

Poniżej przedstawiano wyniki kilku wybranych zagadnień.

Zgodnie z raportem, 41% rodaków, codziennie lub prawie codziennie przemieszcza na rowerze ulice polskich miast, 37% robi to kilka razy w tygodniu. Możemy więc pochwalić się wysoką aktywnością rowerową. Tylko 7% badanych przyznało się, iż wsiada na rower średnio raz w miesiącu (3%) lub nawet rzadziej (4%).

2/3 ankietowanych rowerzystów przemieszcza się również samochodem. Ponad 26% badanych przyznało, że nie należy do grona kierowców i w ogóle nie siada za kierownicą. Czym jeździmy jeśli nie rowerem lub samochodem? 43% respondentów korzysta również z autobusów miejskich i tramwajów, a ponad połowa przyznaje, iż kilka razy w tygodniu porusza się po mieście pieszo.

Ankietowani musieli również oszacować dystans jaki pokonują na rowerze w ciągu tygodnia. Z uzyskanych odpowiedzi dowiadujemy się, że 23% z nich pokonuje imponującą odległość- średnio ponad 100 km tygodniowo. 12% pokonuje trasę od 81 km do 100 km, a 13% zdeklarowało, iż tygodniowo przemierza od 61 km do 80 km. Z kolei, zarówno odległość liczącą od 41 km do 60 km jak i 21 km do 40 km przemierza 18% ankietowanych. Zaś odcinek do 20 km pokonuje 16%.

Różne są też powody korzystanie z roweru. Największy odsetek badanych osób, bo aż 93% jeździ na rowerze w celach rekreacyjno-turystycznych. 58% przyznało, że jeździ rowerem na zakupy. Dla 50% rower stanowi środek transportu do pracy, a dla 17% na uczelnię lub do szkoły.

Raport zawiera również ranking najbardziej „rowerowych” miast w Polsce. Tym zaszczytnym tytułem może cieszyć się Opole. W stolicy Opolszczyzny częstotliwość poruszania się po mieście rowerem wynosi aż 85%. Na drugim miejscu z wynikiem 84% znalazł się Wrocław. Z kolei na trzecie miejsce przypadło Łodzi, gdzie odsetek osób regularnie jeżdżących na rowerze wynosi 83%.

Badania, na podstawie których stworzono raport zostały przeprowadzone w okresie od 1 maja do 30 września 2016 roku. Zastosowano aż trzy techniki badawcze, a mianowicie ankietę internetową, analizę rowerowej aktywności użytkowników mobilnej aplikacji „Kręć kilometry”, jak również zestawienie wyników sprzedaży rowerowego sprzętu na Allegro.pl. Ankietę wypełniło 25 tysięcy osób będących aktywnymi rowerzystami. Informacje uzyskane za pomocą aplikacji wzbogaciły wyniki badań o ponad 460 tysięcy aktywności 34717 jej użytkowników. Z kolei platforma Allegro.pl zanotowała ponad 2,7 mln transakcji związanych ze sprzętem, akcesoriami i gadżetami rowerowymi. Trudno się więc dziwić, że twórcy raportu uważają go za największy ogólnopolski zestaw statystyk związanych kulturą rowerową w naszym kraju.

Aleksandra Parusel


« powrót do listy

Zobacz nasze wycieczki: