Rowerowy wyścig z 89-letnią historią

Rower

29 lipca br. rozpoczęła się 74 edycja największego i najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w Polsce, znanego jako Tour de Pologne. 7 dni, 7 etapów, ale tylko jeden zwycięzca.

Wyścig Tour de Pologne na stałe zapisał się w kalendarzu sportowych wydarzeń odbywających się w naszym kraju. Dzisiaj to wielkie widowisko siły, pasji i sportowej rywalizacji, ale też i pokaz nowoczesnych, kosztujących fortunę rowerów, o których niejeden miłośnik jednośladów może jedynie pomarzyć.   

Z inicjatywą zorganizowania pierwszego, wieloetapowego wyścigu rowerowego, wzorowanego na Tour de France, który w ojczyźnie Pól Elizejskich odbywa się od 1903 roku, wyszli członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz redakcji dziennika „Przegląd Sportowy”. Ich plany i starania doprowadziły do I Biegu Kolarskiego Dookoła Polski, którego pierwszy etap odbył się 7 września 1928 roku. O wygraną walczyło wówczas 71 kolarzy. Zwycięzcą wyścigu został się Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarskiego. Łączną trasę 8 etapów zawodów liczącą 1500 km pokonał on w czasie 58 godzin i 19 sekund. Trasa tworzyła swoistą pętlę. Miejscem startu oraz mety była Warszawa. Kluczowymi punktami na mapie uczestników był Lublin, Lwów, Rzeszów, Kraków, Poznań i Łódź.

Wydarzenie zgromadziło rzesze kibiców i spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony społeczeństwa, co było impulsem do zorganizowania kolejnych edycji rowerowej imprezy, którą z czasem okrzyknięto nazwą Tour de Pologne. Honorowym patronem I Biegu Kolarskiego Dookoła Polski był Ignacy Mościcki- II prezydent Rzeczypospolitej Polski, a przewodniczącym Komitetu Honorowego, Marszałek Józef Piłsudski. Fakt, że w wydarzeniu wzięły udział takie znane osobistości świadczyć może o wysokiej randze i prestiżu wyścigu.

Wybuch II wojny światowej przerwał cykliczność imprezy, która ponownie odbyła się w 1947 roku. W 1950 i 1951 roku zawodowi kolarze znów nie wyjechali na ulice polskich miast. Dopiero od 1952 roku Tour de Pologne odbywa się każdego roku.

Przez długie lata w wydarzeniu brali udział jedynie polscy kolarze. Pierwsi zagraniczni kolarze pojawili się na Tour de Pologne w 1937 roku. Od tego czasu wyścigi stały się wydarzeniem międzynarodowym.

Najdłuższy wyścig odbył się w 1953 roku. Kolarze mieli do pokonania 13 etapów liczących łącznie aż 2311 km. Zaś najkrótsza trasa w historii wydarzenia liczyła 606 km (1947 rok).

Jeden z przełomowych etapów w dziejach tego znanego wyścigu miał miejsce w ubiegłym roku. Wtedy to  po raz pierwszy zorganizowano Tour de Pologne Kobiet. Zwyciężczynią wydarzenia została pochodząca ze Szwajcarii Jolanda Neff.

Aleksandra Parusel


« powrót do listy

Zobacz nasze wycieczki: