Albania na rowerze

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
13 dni7 490
13 dni7 490

Szczegóły wyjazdu Albania na rowerze

O wyprawie

Albania na rowerze: przez niedostępne góry do śródziemnomorskiej riwiery

 • Rowerem na lekko – bagaże transportowane samochodem
 • Zachwycające trasy wśród gór Północno- i Środkowoalbańskich
 • Wzdłuż albańskiej riwiery nad Morzem Jońskim i Adriatykiem
 • Zabytki z listy UNESCO, rzymskie ruiny i średniowieczne cytadele
 • Wypoczynek na plaży po trudach pokonywania górskich przełęczy

Opis ...

Albania to jeden z najmniej znanych, a jednocześnie jeden z najbardziej zadziwiających krajów Europy. Poznajmy ją podczas wycieczki rowerowej - przez przepiękne, wysokie góry, mijając zachwycające jeziora i odpoczywając na plażach albańskiej riwiery.

Albania to niesamowita i zróżnicowana przyroda, skupiona na niewielkim terytorium kraju. Na północy - Góry Przeklęte "Albańskie Alpy", w centrum Góry Środkowoalbańskie, z pagórkowatymi terenami, na których uprawiana jest winorośl. Górskie jeziora - Szkoderskie, Prespańskie i Ochrydzkie, gdzie nadal można zaobserwować unikalną endemiczną faunę i florę. I wreszcie, niczym wisienka na torcie - śródziemnomorskie riwiery na południu i zjawiskowe plaże.

Ale Albania to nie tylko przyroda, to również niepowtarzalna wielowiekowa historia i jedyna w swoim rodzaju kultura. Język zupełnie niezwiązany z jakimkolwiek innym, tradycje i obyczaje z pogranicza pogaństwa, islamu i chrześcijaństwa. Pozostałości rzymskiej kultury starożytnej prowincji Iliria, niezwykła historia średniowiecznego bohatera Skanderbega. Wieki podporządkowania Imperium Osmańskiemu i wreszcie całkowite zamknięcie w czasach komunizmu. Do tego Tirana, a więc jedna z najciekawszych bałkańskich stolic.

Albanię poznamy z perspektywy dwóch kółek. Czas ruszać w drogę!

Poziom trudności:

Większość dróg, którymi będziemy się poruszać jest utwardzona. Jednakże często asfalt pamięta jeszcze historię komunistycznej Albanii, wobec czego, pełen jest dziur. Rekomendujemy rower MTB, ale możliwe jest również wykorzystania gravela lub roweru trekkingowego. Jedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto asekuracyjne. Dzienne odcinki to 50-85 km. Całość trasy, jaką pokonamy na rowerze, wynosi około 500 km.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Tirany. Następnie przejazd nad Jezioro Szkoderskie, a tam odpoczynek i kąpiel nad pięknym jeziorem. Przygotowanie rowerów do jazdy.  

DZIEŃ 2

Dzień, który wykorzystamy na rowerową rozgrzewkę. Wybieramy się na niezobowiązującą i spokojną wycieczkę po okolicach Jeziora Szkoderskiego, z uwzględnieniem koniecznej wizyty na adriatyckiej plaży.

DZIEŃ 3

Pierwszy dzień poważnej jazdy. Przez przełęcz Thore, dotrzemy do pięknej wioski Theth, leżącej w samym sercu albańskich Gór Przeklętych. Długie wspinanie się, wynagrodzi nam czyste górskie powietrze oraz przepiękne widoki. 
Dystans: 70 km 
W górę: 1851 m 
W dół: 1107 m

DZIEŃ 4

Drugi dzień pięknymi trasami w Górach Przeklętych. Tego dnia przed nami kilkadziesiąt kilometrów offroadowej przygody, po niemal niedostępnej i opustoszałej drodze. W ten sposób dotrzemy z powrotem na wybrzeże. Wieczorny przejazd samochodem do Beratu. 
Dystans: 55 km 
W górę: 2110 m
W dół: 2621 m

DZIEŃ 5

Dzień odpoczynku w najpiękniejszym miasteczku Albanii - Beracie (UNESCO). Będziemy spacerować wąskimi uliczkami “miasta tysiąca okien”, by wieczorem zasiąść do kolacji i posmakować jedynej w swoim rodzaju lokalnej raki.

DZIEŃ 6

Z pięknego Beratu, dotrzemy nad kanion rzeki Osum, głęboki wąwóz mający ponad 26 km długości. Jeśli pozwolą na to wzburzone wody górskiej rzeki, po południu dla chętnych możliwa organizacja raftingu. 
Dystans: ok. 60 km 
W górę: 1811 m 
W dół: 1462 m

DZIEŃ 7

Tego dnia dojedziemy do Përmetu, jedną z najbardziej malowniczych, a zarazem wymagających górskich dróg Albanii. Po dotarciu na miejsce, możliwa będzie kąpiel w basenach termalnych, znanych jeszcze w czasach osmańskich.
Dystans: 50 km
W górę: 1927 m 
W dół: 2082 m

DZIEŃ 8

Kolejnego dnia naszej wyprawy dotrzemy do jednego z najciekawszych miast Albanii, Gjirokastry. Aby tam dojechać, będziemy musieli pokonać skaliste szczyty i głębokie kaniony. Tego dnia trasa nie jest bardzo wymagająca, abyśmy po południu mieli możliwość i siły zwiedzić piękną górską miejscowość z jej cytadelą i muzeami.
Dystans: 69 km
W górę: 2612 m 
W dół: 2587 m

DZIEŃ 9

Zostawiamy za plecami albańskie góry. Nie oznacza to, że w dalszej drodze nie będą towarzyszyć nam przewyższenia. Dojedziemy do albańskiej riwiery, po drodze będziemy mieć okazję zobaczyć grecką wyspę Korfu, a także będziemy mogli zwiedzić wykopaliska archeologiczne. Wieczorny relaks nad morzem.
Dystans: 58 km
W górę: 1058 m
W dół: 1311 m

DZIEŃ 10

Kontynuujemy podróż wybrzeżem, gdzie Morze Jońskie styka się z Adriatykiem. Jadąc przez skaliste wzgórza będziemy mijać najpiękniejsze miejscowości wypoczynkowe południowej Albanii, by finalnie dotrzeć do miejscowości Himara, uznawanej za jedną ze stolic letniego wypoczynku. 
Dystans: 70 km
W górę: 1354 m 
W dół: 1336 m

DZIEŃ 11

Ostatni dzień jazdy. Z poziomu morza, wspinamy się na wysokość ponad tysiąca metrów, skąd rozciąga się doskonały widok na Adriatyk. Dojazd w okolice miasta Wlora, ostatniego punktu na rowerowej trasie.
Dystans: ok. 70 km
W górę: 1698 m 
W dół: 1722 m

DZIEŃ 12

Poranny relaks na plaży, pakowanie rowerów i wieczorny przejazd samochodem do stolicy Albanii, Tirany. 

DZIEŃ 13

Zwiedzanie Tirany, pełnej bunkrów i zaskakujących połączeń komunistycznej architektury ze śródziemnomorskim klimatem. Wieczorny lot do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi
 • transport bagażu sportowego zgodnie z taryfą linii lotniczych
 • transport lokalny (samochód asekuracyjny i na przejazdy zgodnie z programem)
 • zakwaterowanie w: pensjonatach, domach gościnnych, hostelach
 • wyżywienie: 12x śniadanie
 • opieka polskojęzycznego pilota
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie nieujęte w cenie wycieczki (obiadokolacje, przekąski i napoje w ciągu dnia) - ok. 500 PLN
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • wstępy do muzeów / zabytków dla zainteresowanych

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem wylotu jest Warszawa. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

ZAKWATEROWANIE:

Będziemy zakwaterowani w pensjonatach, domach gościnnych i niewielkich hotelikach. Pokoje są 2 i 3 osobowe. Łazienka może być wspólna dla większej ilości pokoi.

WYŻYWIENIE:

W cenie zapewniamy 12x śniadanie. Obiadokolacje i przekąski na drogę są we własnym zakresie. W każdym miejscu, w którym będziemy nocować, znajduje się baza restauracyjna. Pilot wyjazdu zaproponuje wspólne wyjście do miejsc serwujących lokalne specjały. Na bazarach istnieje możliwość zakupu lokalnych produktów, ceny porównywalne do polskich.

TRANSPORT:

Jedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które będzie służyło również do pomocy w przypadku ewentualnej zdrowotnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

POGODA:

Czerwiec i wrzesień to najlepsze miesiące na podróż do Albanii. Nie jest upalnie, ale  słonecznie i ciepło. W ciągu dnia temperatura wyniesie około 25°C. W górach oraz w nocy temperatura może spaść do około 13°C. Należy spodziewać się okresowego zachmurzenia, wiatru i przelotnych opadów deszczu. 

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Albania na rowerze pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.