Spryskaj się, by żyć

Rower

W ubiegłym roku, ofertę innowacyjnych wynalazków z branży rowerowej wzbogacił niezwykły produkt, który swoimi właściwościami przypomina magiczne mikstury znane nam jedynie z bajek. Spray znany pod nazwą LifePaint, bo to właśnie o nim mowa, to niewidzialna substancja, która (paradoksalnie) poprawia naszą widoczność po zmroku.

„Magiczny” spray powstał w wyniku współpracy znanego koncernu samochodowego Volvo i małej szwedzkiej firmy produkującej farby fluorescencyjne- Albedo100. Produkt jest niewidoczny za dnia, zaś nocą, wskutek odbijania światła reflektorów samochodowych zaczyna świecić jasnym (białym) światłem. Działa więc na tej samej zasadzie, co występujące w różnych formach gadżety odblaskowe, bez których rowerzyści nie powinni ruszać się z domu!

Spray, za sprawą swoich właściwości ma przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych. To właśnie ten cel przyświecał producentom. Wskazuje na to również nazwa farby: LifePaint (Farba życia) oraz hasło towarzyszące jego kampanii promocyjnej: „The best way to survive a crash is not to crash” (Najlepszym sposobem na przeżycie wypadku jest uniknięcie wypadku).

Spray jest wykonany na bazie wody. Według zapewnień twórców jest nieszkodliwy zarówno dla naszego zdrowia, jak i przedmiotów, które nim pokryjemy. Nie powoduje żadnych uszkodzeń ani zmian w kolorach spryskanych materiałów. Substancję możemy nanieść praktycznie na wszystko: na poszczególne części roweru, ubrania, kask, itd. Nie jest on przeznaczony jedynie dla rowerzystów. Równie dobrze mogą używać go motocykliści, biegacze, piesi, osoby jeżdżące na rolkach, deskorolkach, czyli mówiąc inaczej wszyscy, którzy po zmroku wychodzą ze swojego domu.

Niewidoczna warstwa odblaskowej substancji utrzymuje się do 7 dni. Po tym czasie, produkt należy zastosować ponownie. Spray łatwo się zmywa (w przypadku ubrań wystarczy jedynie je wyprać, by substancja całkowicie zniknęła z ich powierzchni). Na rynku dostępne są trzy jego rodzaje:

  • Farba odblaskowa Permanent Metallic- jest wodoodporna, najlepiej sprawdza się na materiałach tj.: drewno, beton, metal czy kamień.
  • Invisible Bright- ten rodzaj sprayu jest łatwo zmywalny. Przeznaczony do stosowania na tkaniny. Najdłużej utrzyma się na tkaninach naturalnych (polar, bawełna, wełna).
  • Horse and pets- to preparat stworzony z myślą o zwierzętach. Można nanieść go na sierść naszych pupilów czy np. smycz lub kaganiec. Jest łatwo usuwalny.

Przewaga LifePainta nad tradycyjnymi gadżetami odblaskowymi tkwi nie tylko w jego uniwersalności (za jego pomocą w odblask możemy przemienić praktycznie wszystko), ale również w jego niewidoczności. Często noszenie kamizelek odblaskowych dla wielu z nas jest krępujące (niesłusznie!), a z innych gadżetów rezygnujemy, bo nie pasują do naszej rowerowej stylizacji. Spray jest rozwiązaniem dla tych „problemów”, gdyż nie widać go gołym okiem.

Jako pierwsi, sprayem mogli cieszyć się mieszkańcy Londynu. To właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii producenci udostępnili pierwsze egzemplarze swojego produktu w 6 sklepach rowerowych. Pierwsze 200 sztuk rozdano za darmo.  Dzisiaj można kupić je on-line również w Polsce. Ich cena waha się od ok. 70 do ok. 90 zł (cena zależy od rodzaju).

Aleksandra Parusel


« powrót do listy

Zobacz nasze wycieczki: