Madera - Perła MTB

Madera - Perła MTB
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Portugalia
Typ: Górskie MTB
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: samolot
cena: 2 790 PLN
+ bilet lotniczy

Madera | 8 dni | 6 dni jazdy | bus na miejscu | MTB

To nasza kolejna wyprawa bajeczną Maderę. Po kilku poprzednich wyjazdach udało nam się dopracować tę ofertę praktycznie do perfekcji. Ta edycja ma kilka kluczowych zmian. Rowery wypożyczamy na miejscu, a na wyspie mamy samochód wsparcia, który będzie nas woził w najciekawsze miejsca wyspy!

Już nie będziemy musieli walczyć na asfaltowych podjazdach, aby mieć frajdę ze zjazdów i zabawy w terenie. Do naszych tras dokładamy nowe miejsca takie jak Przylądek Św. Wawrzyńca czy Porto Moniz. Te miejsca już na stałe się wpiszą w naszą wyprawę. A jak kondycja grupy pozwoli pokonamy trasę zawodów Sandokan Enduro Race.

Jaka jest wyspa? Temperatura w dzień to blisko 20 stopni. Ile mamy godzin słonecznych? Średnio 9h dziennie. Z opadami jest różnie. W jednej części może padać, a 20 km dalej jest już bezdeszczowo, a nawet słonecznie. Jest to wyprawa dla osób o dobrej kondycji fizycznej, które nie boją się bardzo mocnych podjazdów i jazdy terenowej. Wyspa jest miejscem bardzo górzystym, dlatego też tak nas tam ciągnie.

Wszędzie praktycznie jest pod górkę.  Ale za to jakie są zjazdy. Madera jest rajem dla jazdy terenowej, zwłaszcza przy wsparciu samochodu, który zabierze nas w najlepsze miejsca wyspy. Wyjazd jest mieszanką wszystkiego. Jest to propozycja dla wszechstronnych rowerzystów, którzy lubią jak bolą mięśnie nóg i leje się pot ;) Madera nazywana jest „perłą Atlantyku”. Ta nie zwykła wyspa położona jest bliżej Afryki, niż brzegów Europy, a według legendy powstała ona w miejscu, w którym Bóg pocałował ocean. Madera jest jednym z filarów turystyki Portugalii.

Madera jest największą wyspą archipelagu o powierzchni 741 km², długości 57 km (z zachodu na wschód), szerokości 22 km w najszerszym miejscu i długości wybrzeża około 140 km. Na głównej wyspie można wyróżnić długi, wąski i skalisty półwysep w jej wschodniej części, zakończony przylądkiem Punta de Sāo Laurenço, którego przedłużeniem jest maleńka wysepka Vermela Fora. Swoją nazwę wyspa zawdzięcza walorom przyrodniczym i odkryciu jej przez żeglarza Joao Goncalves, który nazwał ją wyspą drewna – ilha da madeira.

W starożytności archipelag znany był Fenicjanom, jednak niezamieszkany. Z czym nam się kojarzy ta wyspa? Z serdecznymi ludźmi, pysznymi owocami, marakują, sokiem z trzciny cukrowej, ogromną gościnnością, pionowymi podjazdami, trasami zjazdowymi przez bajkowe lasy, pięknymi widokami, połączeniem gór i oceanu. Madera każdemu z nas zapada w pamięci na długi czas. Jednym z najpiękniejszych widoków jest ocean, który wyłania się zza zakrętu pięknej i krętej lewady.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Wyprawa po Maderze, jest skierowana do zaawansowanej grypy rowerzystów. To wyjazd dla tych, którzy kochają jazdę po górach. Podczas tej wyprawy mamy samochód wsparcia na wyspie przez 5 dni. Dzięki temu będziemy mieli zdecydowanie więcej frajdy z jazdy terenowej i pozwoli nam to odwiedzić każdą część wyspy. Zawitamy na Przylądek św. Wawrzyńca, Paul da Serra, odwiedzimy Santanę, Pico Arieiro i Porto Moniz. Po prostu mega epicka wyprawa. Mamy tylko 7 miejsc.

Dzień 01 – wylot

Dzień 02 – 07

W tych dniach proponujemy Wam następujące trasy:

Trasa 01 | 76 km | 2230 m | Levada Serra de Faial

To prawdziwie epicki dzień. Nasz cel na dzisiaj to kierunek Portela i Levada Serra de Faial. Dalej podążając za wodą w levadzie dotrzemy do wodospadów. Ta trasa pokaże nam jak wymagająca jest jazda po Maderze. Trasa jest niezwykle piękna, kręta, a jeden z zakrętów oczaruje nas widokiem na zatokę oceanu.  Z Porteli udamy się ścieżką leśną w kierunku Pico da Coroa i wracając już w stronę Funchal, tuż przed miejscowością Santo Antonio da Serra, pokonamy jeden z najcięższych podjazdów. W pewnych momentach nachylenie sięgać będzie niemal 30% (wg śladu gpx).

Trasa 02 | 40 km | 540 metrów | Pico Arieiro

Ten dzień to czysta przyjemność. Samochód wywiezie nas w okolice Pico Arieiro, skąd ruszymy w prawdziwą, zjazdową zabawę. Trasa zjazdowa jest średnio wymagająca. Trzeba coś jeździć po terenie, aby mieć z tego 100% zabawy. Po wyjechaniu na ponad 1800 metrów, prawdopodobnie chmury będą tańczyły nam u stóp. Po kawie i przekąsce oddamy się frajdzie zjazdu. Jeśli grupa będzie chciała to wrócimy do Poiso, aby pokonać zjazd freeridowy. Wszystko zależy od grupy i jej chęci.

Trasa 03 | 35 km | 1100 m | Santana

O poranku, po spakowaniu sprzętu, wyruszymy w kierunku Santany, a następnie Arco de Sao Jorge. Tutaj poskładamy rowery i udamy się w kierunku lasów tropikalnych. Wspinać się będziemy przy zapachu eukaliptusa. Nasz kierunek to Santana. A po drodze miniemy bananowce, drzewa pomarańczy, marakui czy cytryny. Wszystko na wyciągnięcie ręki. Na zakończenie trasy w Santanie odwiedzimy jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc wyspy – skansen kolorowych domków regionalnych.

Trasa 04 | ok. 4o km | Paul da Serra

Tego dnia kolejny raz korzystamy z busa. Nasz kierunek to płaskowyż Paul da Serra, gdzie będziemy startować. Ten dzień to czysta jazda terenowa. Niektóre jego odcinki pokonamy na trasie zawodów Sandokan. To piękna trasa terenowa z widokiem na Atlantyk. Po prostu bajka.

Trasa 05 | ok. 30 km | Ponta de São Lourenço

Podczas pokonywania tej trasy również skorzystamy z transportu busem. Dojedziemy w okolice Canical, gdzie wystartujemy w kierunku Przylądka św. Wawrzyńca, aby odwiedzimy to jakże niezwykłe miejsce na Maderze. Tutaj po prostu trzeba przyjechać.

Trasa 06 | ok. 30 km | 300 m | Rejon Fanal i Porto Moniz

To nasza ostatnia propozycja. Rejon Fanal na Maderze, to istna bajka. Pięknie powyginane drzewa, dają niesamowity, bajeczny klimat tej trasy. Trasa nie jest bardzo wymagająca. Dzień zakończymy w Porto Moniz – również klimatycznym miejscu wyspy.

Przeczytaj naszą relację z kwietniowego wyjazdu w 2015 roku. Naszego rekonesansu, który pokaże Ci jak jest na wyspie. Jednak pamiętaj, że nasz wyjazd ma inny charakter.

Dzień 08

Wylot z Funchal jest w godzinach popołudniowych.

Cena zawiera:

  • 7 x nocleg z basenem odkrytym w pokojach 2 os. ze śniadaniem,
  • wypożyczenie rowerów na miejscu (rowery typu superior),
  • transport na wyspie (5 dni wsparcia samochodu),
  • opiekę przewodnika rowerowego,
  • transfer z i na lotnisko na Maderze
  • ubezpieczenie
  • składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia poza śniadaniami,
  • biletów lotniczych (czarter TUI)

Zaliczka:

Kwota: 1400 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

* cena może być zmieniona ze względu na ruchomość cen biletów lotniczych

Jaki rower i jak go przygotować?

Podczas tej wyprawy wypożyczamy dobrej klasy rowery górskie XC, które są w zupełności wystarczające na zaplanowane przez nas trasy.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty lub paszport.

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: ok. 180 euro – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować.

Jak się spakować?

W cenie biletu mamy bagaż podręczny 5 kg oraz bagaż rejestrowany 20 kg. Na nasze rowerowe wypady trzeba mieć ze sobą mały plecaczek aby zabrać ze sobą najbardziej potrzebne rzeczy.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli chodzi o ten wyjazd to przygotowanie kondycyjne jest tutaj bardzo wskazane. Przed wyprawą należy dużo jeździć na rowerze zwłaszcza po terenie górzystym. Wyspa jest mocno górzysta. Pierwsze dni to aklimatyzacja. Trzeba się przyzwyczaić do tego, że za każdym rogiem czyha podjazd. Jeśli nie boisz się jazdy po górach to sobie poradzisz, a jak coś to zawsze można wrócić lub zostać na jeden dzień odpoczynku. Dla poznania tej wyspy warta jest każda kropla potu wylana na podjazdach.

Jak dolecimy na miejsce?

Na Maderę lecimy czarterem. Najkorzystniejszymi połączeniami w danym momencie (Katowice lub Warszawa).

Czy dasz sobie radę? Jaki musisz mieć rower?

Wyspa jest bardzo górzysta. Wymagająca dobrej kondycji fizycznej. Wyjazd skierowany jest do osób, które lubią jeździć po górach i lubią jazdę terenową. Po prostu musisz lubić się zmęczyć na rowerze. Wyprawa jest bardzo zróżnicowana. Podczas tej edycji dysponujemy przez 5 dni samochodem wsparcia, więc będzie on nas wywoził w wyższe partie wyspy skąd będziemy ją dalej eksplorować. Rower na ten wyjazd to koniecznie rower do jazdy typu all mountain, enduro, xc. Nie musisz mieć tzw. fulla, ale musisz dobrze jeździć po terenie.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

W większości trasy poprowadzone są trasami terenowymi. Mamy taką możliwość dzięki samochodowi wsparcia. Ale nie unikniemy jazdy po asfalcie, jednak minimalizujemy ją jak tylko się da.

Gdzie śpimy?

Nocujemy w apartamentowcu w pokojach 2 osobowych. Obiekt jest bardzo przytulny, jest dostęp do basenu zewnętrznego. Zaplanowany nocleg obejmuje również śniadania.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę?

Wyżywienie poza śniadaniami jest we własnym zakresie. Będziemy korzystać z lokalnych, mijanych na trasie restauracji, barów. Płacimy w euro.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Madera jest wyspą portugalską. Na terenie Portugalii wystarczająca jest karta EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Każdy uczestnik naszych wypraw jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa to maksymalnie 7 uczestników plus 1 przewodnik. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży 80 Rowerów jest wyjazd rowerowy Madera - Perła MTB, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Portugalia, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.