Morawy – winne szlaki

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
8 dni3 490
bus z Warszawy 400 zł | Ostatnie miejsca

Szczegóły wyjazdu Morawy – winne szlaki

O wyprawie

Morawy – winne szlaki

Morawy południowe oferują prawdziwe bogactwo turystycznych doznań. To kraina uroczych miasteczek, imponujących zamków i pałaców, malowniczych rezerwatów przyrody, łagodnych wzgórz no i oczywiście….wina.

Naszą rowerową przygodę zaczniemy  od Morawskiego Krasu, gdzie spojrzymy w dół liczącej 130 metry przepaści Macochy, spłyniemy podziemną rzeką w jaskini Putewny i jadąc głebokimi wąwozami będziemy podziwiać wapienne formacje skalne. Stąd ruszymy na południe i odwiedzając po drodze pole bitwy pod Austerlitz dotrzemy do najważniejszego i przy okazji najbardziej urokliwego regionu winiarskiego w Czechach o nazwie Modre Hory – będzie czas na podziwianie okolicy i leniwą degustację lokalnych win.

Przed nami rezerwat Ranszpurk i całkowite odcięcie od cywilizacji. Zagubimy się na trochę w prastarym lesie, wśród starorzeczy i rozlewisk rzek Dyja i Morava. Stąd ruszymy podziwiać zespół pałacowo – parkowy Lednice - Valtice wpisany na listę światowego dziedzictwa listę Unesco. Na koniec zwiedzimy Mikulow z imponującym zamkiem, zdobędziemy Pawlowskie Wzgórza i jadąc ścieżką rowerową nad samą wodą okrążymy zalew Nowe Młyny.

Atrakcje:

 • Morawski Kras
 • Pole bitwy pod Austerlitz
 • Modre Hory i winnice
 • Rezerwat lasów łęgowych Ranszpurk
 • zespół pałacowo – parkowy Lednice- Valtice
 • Rezerwat przyrody Palava
 • Mikulov
 • Zalew Nowe Młyny

Dystans na rowerze: 

Ok. 300 km

Program

Dzień 1: Przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie.

Bus wyrusza z Warszawy w godzinach porannych. O godz. 19.00 kolacja a po niej spotkanie integracyjne.

Dzień 2: Morawski kras. Skalny Młyn – Krtiny 35 km. 600 hm

Pojedziemy asfaltową ścieżką ukrytą w bukowym lesie wzdłuż Suchego Żlebu,  wapiennego kanionu, obfitującego w interesujące skalne formacje.  Po kilku kilometrach łagodnego podjazdu dotrzemy do punktu widokowego, z którego roztacza się widok na Przepaść Macochy. Powstała ona wskutek zawalenia stropu jaskini, ma 138 metrów głębokości i jest najgłębszą tego rodzaju przepaścią w Środkowej Europie. Największe emocje jednak przed nami – podążamy więc  dół do Jaskini Punkevni – największej i najbardziej spektakularnej w tym regionie. Wejście do jaskini znajduje się na dnie Przepaści Macochy- stąd wyruszymy na spacer podziemnymi korytarzami wśród stalaktytów i stalagmitów.  Druga część wycieczki to niezapomniany spływ łodziami motorowymi podziemna rzeką. Po południu kontynuujemy podróż przez Morawski Kras.

Dzień 3: Krtiny – Wielkie  Pawłowice 70 km , 780 hm

Podążamy na południe wśród lasów i łagodnych wzgórz Morawskiego Krasu. Po około 20 kilometrach  krajobraz się zmieni- pojawią się  łąki i pola uprawne . Czas  na odrobinę historii, gdyż to właśnie tu Napoleon stoczył jedną z najważniejszych bitew –  jesteśmy pod Austerlitz. Chociaż naszym celem są morawskie winnice, nie sposób nie zatrzymać się w lokalnym browarze – wszak Czechy to również kraj piwa. Po wizycie w Pańskim Browarze ruszamy w dalszą drogę. Po kilkunastu kilometrach powitaja nas Modre Hory i  winnice rozciągające się  na ich zboczach.

Dzień 4: Wzgórza Pawłowskie 35 km, 450 hm

Dzisiejszy etap będzie krótki, gdyż czeka nas zwiedzanie winnic i degustacja lokalnego wina. Będziemy niespiesznie odwiedzać kolejne winne miasteczka i wioski, odwiedzać piwniczki i podziwiać widoki.

Dzień 5: Velke Pavlovice – Valtice  65km, 450 hm

Powoli opuszczamy winne wzgórza – przed nami odcinek całkiem płaski, jednak nie mniej interesujący. Wjeżdżamy do narodowego rezerwatu Ranspurk, który od prawie stu lat pozostawiony jest  sam sobie, niemal bez ingerencji człowieka. W tych prawdziwie dzikich ostępach nadrzecznego lasu łęgowego poprowadzono jednak wygodną, asfaltową  ścieżkę rowerową . Przed nami zespół pałacowo-parkowy  wpisany na listę UNESCO, do dzisiaj  nazywany Ogrodem Europy.  Jego zwiedzanie zaczniemy od barkowego zamku w Valticach.

Dzień 6: Valtice – Mikulov 45 km 400hm

Tutejszy park otaczający  zamki Valtice i Lednice  należy do najpiękniejszych obszarów krajobrazowych w Europie. Dzisiaj  odwiedzimy gotycki zamek  Lednice, będziemy   podziwiać sztucznie założony obszar pokryty stawami z rosnącymi liliami, bujne lasy, łąki pełne kwiatów i szlachetnego drzewostanu.  Wiedeńscy architekci wybudowali tu wiele romantycznych budowli, które dodają temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Można będzie  wejść na szczyt 60 m wysokiego minaretu, z którego roztacza się widok  na cały kompleks, zrobić sobie przyjemny piknik przy pałacyku myśliwskim Randez – vous lub odpocząć nad jeziorem u stóp zamku Januv. W drugiej części dnia udamy się na wapienne wzgórza Palava, skąd rozciąga się panorama  zalewu  Nowe Młyny i okolicznych winnic. Etap zakończymy w Mikulovie.

Dzień 7: Mikulov – Nowe Młyny – Mikulov 60 km , 400hm

Żeby lepiej docenić uroki Palavy udamy się na wycieczkę pieszą wsród białych formacji skalnych. Na naszej trasie obejrzymy ruiny dwóch średniowiecznych zamków Dívčí Hrad i Sirotčí hrádek oraz zdobędziemy najwyższy szczyt masywu Devin -wysokości 550 mnpm. Osoby nie gustujące w górskich spacerach pojadą rowerami drogą położoną nieco niżej i poczekają przy kawie. W dalszej części dnia widokową  ścieżką rowerową okrążymy zalew Nowe Młyny a następnie powrócimy do Mikulova.

Dzień 8: Zakończenie Imprezy.

Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • ubezpieczenia KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, rower ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenie KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Morawy – winne szlaki pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Czechy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.