Rowerem nad Jezioro Bodeńskie

Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
9 dni3 490
Ostatnie wolne miejsca !

Szczegóły wyjazdu Rowerem nad Jezioro Bodeńskie

O wyprawie

Rowerem nad Jezioro Bodeńskie | Austria , Liechtenstein , Niemcy , Szwajcaria

 • Głębokie, malownicze doliny alpejskie, zarówno po stronie austriackiej jak i szwajcarskiej
 • Trasy rowerowe wzdłuż Jeziora Bodeńskiego, jednego z największych akwenów w Europie
 • Wizyta w Lichtensteinie, jednym z najmniejszych krajów na świecie
 • Przejazd wzdłuż Renu, jednej z najdłuższych rzek Europy, wodospady na Renie
 • Średniowieczne i renesansowe zamki położone na wzgórzach
 • Perły architektury renesansowej i barokowej w Badenii-Wirtembergii i nad Jeziorem Bodeńskim
 • Relaks w basenach termalnych na zakończenie wyjazdu

O wyprawie ...

Jest to wyjazd rowerowy, którego trasy prowadzą przez terytorium 4 państw leżących w Alpach: Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinu i Niemiec. Zapraszamy na podróż rowerem przez kraje, które z jednej strony są do siebie podobne, jednak z drugiej strony – po większym zagłębieniu się w ich kulturę – można zauważyć różnice między nimi. Na obszarze, który poznamy z perspektywy siodełka rowerowego, turystyka rowerowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Głównym tego czynnikiem, poza wspaniałymi widokami, zabytkami i urokliwymi miasteczkami, jest także świetnie rozwinięta sieć dobrze przygotowanych ścieżek rowerowych. Ciągną się one przez dziesiątki kilometrów, prowadząc przez najbardziej malownicze tereny. My też będziemy pokonywać kolejne zaplanowane trasy tymi ścieżkami rozkoszując się pięknymi widokami na góry, jeziora, rzeki i zabytkowe miasteczka.

Trasy rowerowe zostały tak zaplanowane, aby zachęcić na ten wyjazd zarówno osoby lubiące przyrodę jak i pasjonatów architektury. Na terenie Austrii nasze trasy zaczynają się na wysokich przełęczach, z których zjeżdżamy do niżej położonych dolin i jadąc nimi docieramy do atrakcyjnych miast takich jak Bregenz czy Feldkirch. W Szwajcarii po zjeździe z Przełęczy Fluelapass odwiedzimy słynne Davos i zjedziemy dalej do doliny Renu. Również przy rzece Ren, u stóp zamku w Vaduz zakończymy inną trasę, wiodącą z doliny Sernftal wzdłuż Jeziora Walensee. W Niemczech poznamy ciche, senne, lecz ciekawe i malownicze miasteczka w Badenii-Wirtembergii podążając szlakiem rowerowym z Wangen do Bad Waldsee. Poznamy zabytki Konstancji, największego miasta nad Jeziorem Bodeńskim kończąc trasę przy wodospadzie na Renie, największym w Europie.  Wycieczkę zakończymy trasą wzdłuż północnych brzegów Jeziora Bodeńskiego, gdy odwiedzimy zabytkowe Lindau oraz Meersburg z basenami termalnymi.

Wysokie przełęcze i głębokie doliny

Miejsca startowe kilku tras rowerowych zlokalizowane są na wysoko położonych alpejskich przełęczach: Arlbergpass, Hochtannbergpass oraz Fluelapass. W rejonie dwóch pierwszych leżących w austriackim Vorarlberg znajdują się popularne stacje narciarskie. Jednak latem w okolicach wszystkich wymienionych przełęczy dominuje turystyka piesza i rowerowa. Zjazdy z tych miejsc na dno głębokich górskich dolin nie rzadko prowadzą serpentynami. Z górnych partii dolin poruszać się będziemy zazwyczaj wzdłuż koryt potoków i rzek, a towarzyszyć nam będą malownicze krajobrazy stromych, skalistych stoków i grani górskich, także zielonych łąk alpejskich i gęstych lasów. Fluelapass (2383m npm) jest jednocześnie najwyżej położonym punktem na tej wycieczce. Po zjeździe z tej przełęczy, odwiedzimy słynne Davos: znany ośrodek sportów zimowych, a także światowe centrum ekonomii, jakim to miasteczko staje się raz do roku. Jadąc doliną Sernftal, co prawdą nie będziemy zjeżdżać z żadnej przełęczy, ale pokonamy głęboką dolinę, rzadko odwiedzaną przez turystów. Tu także towarzyszyć nam będą wysokogórskie krajobrazy, gdyż dolina ta jest otoczona grzbietami górskimi, które przekraczają wysokość 3000m.

Wielkie jezioro, granica 3 państw i huk wodospadu

Najdłuższa rzeka płynąca przez terytorium Szwajcarii, czyli Ren zasila drugie największe jezioro leżące na terenie tego kraju, mianowicie Jezioro Bodeńskie. Nasze trasy rowerowe będą przebiegały zarówno wzdłuż Renu jak i brzegami wspomnianego jeziora. Jezioro Bodeńskie jest jednym z nielicznym w Europie, którego wody podzielone są pomiędzy trzy państwa. Z tego powodu akwen ten leży na styku kilku różnych kultur. Wałami Renu i brzegami Jeziora Bodeńskiego poprowadzono wygodne, wijące się wśród pól i lasów, ścieżki rowerowe. Dobrze rozwinięta infrastruktura sprawia, że ten region jest jednym z najbardziej popularnych wśród turystów rowerowych w całej Europie. Na zachód od jeziora rozpoczyna się przełom Renu. Największą atrakcją tego odcinka jest Rheinfall, czyli wodospad na Renie, będący największym wodospadem w Europie (pod względem przepływu wody). Poza błękitną barwą wody i bezkresnymi panoramami, zamkniętymi od południa murem Alp, okolice Jeziora Bodeńskiego to także wiele zabytkowych miejscowości, które założono w cichych zatokach lub przy ujściach rzek. Konstancja, Stein am Rhein, Lindau, Friedrichshafen czy Meersburg to tylko kilka przykładów zabytkowych miast, które zobaczymy w rejonie bodeńskim.

Zabytkowe starówki i zamki na wzgórzach

Nasze trasy to nie tylko piękno przyrody i ładne widoki. Podczas jazdy na rowerze niejednokrotnie przejedziemy przez zabytkowe miejscowości ze zwartą, zabytkową architekturą w centrum. Kilka razy ponad centrami miasta zauważymy średniowieczne zamki, strategicznie położone na wyniosłych wzgórzach. W przeszłości zamki te strzegły lokalnych szlaków handlowych lub pełniły funkcje letnich rezydencji dla miejscowych władców. Dziś podnoszą atrakcyjność danego regionu i są dobrymi punktami widokowymi na okoliczne grzbiety i doliny. Dwa zamki ujrzymy w dolinie rzeki Ill, konkretnie w Bludenz oraz Feldkirch, a także na terenie Lichtensteinu: mowa tu o zamku w Vaduz górującym nad doliną Renu oraz oferującym piękne panoramy alpejskich grzbietów. Innym godnym polecenia zamkiem jest Laufen, położony nad samą taflą rzeki na jednym z wapiennych wzgórz, przez które Ren przełamuje się w tym miejscu. W Badenii-Wirtembergii poza kilkoma zamkami, zobaczymy także zabytkowe, ciche miasteczka, założone wokół twierdz i rezydencji. Miasteczka te posiadają jeden główny plac lub ulicę handlową, jeden lub kilka zabytkowych kościołów, ratusz i zabytkowe kamienice często z wyszukanymi  tradycyjnymi malowidłami na fasadach. Przykładami takich miejscowości są Wangen, Kisslegg, Wolfegg oraz Bad Waldsee.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do zachodniej Austrii

Zbiórka w Krakowie o 17:30 (możliwość dołączenia w Katowicach, zbiórka o 19:15). Po wyjeździe z Polski czeka nas nocny przejazd w kierunku zachodniej Austrii.

Dzień 2 Z przełęczy Arlbergpass doliną rzeki Ill do Feldkirch

Arlbergpass (1793m) – Stubben – Kosterle – Dalaas – Bludenz – Nenzing – Feldkirch = ok 58 km na rowerze

Tego dnia rano dotrzemy do pogranicza Tyrolu i Vorarlberg. Wyjedziemy autokarem na przełęcz Arlbergpass leżącą na wysokości 1793m npm i w tym miejscu rozpoczniemy naszą pierwszą trasę rowerową. Z przełęczy zjedziemy kilkoma serpentynami na dno potoku Alfenz. Następnie pojedziemy wzdłuż doliny, aż do ujścia Alfenz do rzeki Ill, mijając po drodze malowniczo położone alpejskie wioski. Zatrzymamy się na chwilę w Bludenz, gdzie nad miastem góruje wysoka wieża kościoła św.Laurencjusza. Tuż obok stoi XVIII wieczny zamek Gayenhofen. Bludenz znane jest także z fabryki czekolady milka. Pojedziemy dalej na rowerach wzdłuż rzeki Ill aż do Feldkirch, zabytkowego średniowiecznego miasteczka. Na uwagę zasługuje tu zabytkowe centrum z kilkoma ciekawymi kościołami (św. Mikołaja) oraz bramami, a także leżący na wzgórzu średniowieczny zamek Schattenburg. Po krótkim zwiedzaniu miasta pojedziemy na nocleg do naszego pensjonatu.

Dzień 3 Z biegiem Renu: zabytkowa Konstancja, Stein am Rhein oraz wodospad Rheinfall

Konstancja – Ermatingen – Steckborn – Mammern – Stein am Rhein – Diessenhofen – Feuerhalen – Schloss Laufen / Rheinfall = ok 63 km na rowerze

Dziś pojedziemy w stronę Konstancji. Do samego centrum miasta wjedziemy na rowerach. Tu zwiedzić warto katedrę NMP, kościół św.Stefana, a także Stary i Nowy Ratusz. Po wyjeździe z Konstancji, udamy się na rowerach na zachód wzdłuż jeziora Untersee. Po drodze zatrzymamy się w urokliwym, średniowiecznym miasteczku Stein am Rhein, leżącym nad Renem przy granicy z Niemcami. W zabytkowym centrum znajdują się malowane kamienice oraz ratusz oraz kościół św.Jerzego. Stąd pojedziemy wzdłuż doliny Renu aż do Rheinfall, ogromnego wodospadu na Renie, który jest największy w Europie pod względem przepływu wody. Po przyjrzeniu się z bliska z platform widokowych, wrócimy do pensjonatu.

Dzień 4 Z przełęczy Fluelapass przez Davos do doliny Renu

Fluelapass (2383m) – Davos – Klosters – Schiers – Landquart = ok 65 km na rowerze

Rano pojedziemy w kierunku Davos i dalej na wysoką przełęcz Fluelapass położoną na wysokości ponad 2300m npm. Spod jeziora Schottensee rozpoczniemy naszą kolejną trasę rowerową na terenie Szwajcarii. Po kilkunastu kilometrach dojedziemy do Davos, będącym najwyżej położonym mieście w Europie. Po krótkiej przejażdżce po mieście, pojedziemy w dół doliny rzeki Landquart mijając po drodze takie miejscowości jak Klosters oraz Schiers. Dzisiejszą trasę zakończymy w miejscowości Landquart położonej nad Renem i z tego miejsca wrócimy z powrotem do pensjonatu.

Dzień 5 Uroki krajobrazowe i zabytkowe miasteczka Badenii-Wirtembergii

Wangen im Allgau – Kisslegg – Wolfegg – Bad Waldsee = ok 50 km na rowerze

Dziś wyruszymy na północ. Cała trasa rowerowa będzie dziś prowadziła wśród wzgórz Badenii-Wirtembergii, trzeciego największego kraju związkowego Niemiec. Dzień rozpoczniemy od zwiedzania średniowiecznego miasta Wangen z zabytkowym centrum. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim kościół św.Marcina oraz zdobiona Brama Ravensburdzka. Pojedziemy dalej do Kisslegg, sennego miasteczka położonego między 2 jeziorami. Warto tu obejrzeć dwa zamki (stary i nowy) oraz kościół parafialny. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Woflegg, miasteczko znane z 2 zabytków: barokowego kościoła św.Katarzyny oraz renesansowego zamku. Trasę rowerową zakończymy w uzdrowisku Bad Waldsee. Warto pospacerować po miasteczku i przyjrzeć się z bliska zdobionym kamienicom i ratuszowi przy głównej ulicy, wejść do kolegiaty św.Piotra czy też przyjrzeć się z bliska zamkowi. Można także wypocząć nad brzegami miejskiego jeziora. Późnym popołudniem udamy się w drogę powrotną do pensjonatu.

Dzień 6 Od przełęczy Hochtannbergpass do Bregenz

Hochtannbergpass (1676m) – Schoppernau – Schnepfau – Ach – Andelsbuch – Egg – Bregenzerbach – Buch – Bregenz = ok 68 km na rowerze

Tego dnia powrócimy w wysokie góry. Pojedziemy w Alpy Algawskie na przełęcz Hochtannbergpass na wysokość 1676m npm. Tu wypakujemy nasze rowery i rozpoczniemy zjazd w dół. Mijając wioskę Schroecken zjedziemy do doliny potoku Bregenzerach, wzdłuż którego prowadzi większa część naszej dzisiejszej trasy rowerowej. Jadąc z biegiem rzeki miniemy miejscowości Schoppernau, Mellau, Ach i dotrzemy do Egg. W tym miejscu wjedziemy w wąską, przełomową dolinę rzeki Bregenzerach. Następnie wdrapiemy się na zbocze nad korytem rzeki i (trawersując je) dojedziemy do Bregenz. Osoby chętne będą mogły pospacerować po historycznym centrum miasta z zabytkowymi kamienicami i ratuszem. Ważne zabytki godne uwagi to m.in: wieża Marcina, kościół parafialny św.Gawła oraz neogotycki kościół Serca Jezusa. Po odpoczynku, wrócimy do pensjonatu na nocleg.

Dzień 7 Alpy szwajcarskie, Jezioro Walensee i zamek w Vaduz

Elm – Glarus – Walensee – Mels – Sargans – dolina Renu – Vaduz = ok 78 km na rowerze

Po śniadaniu udamy się do szwajcarskiej doliny Sernftal, a konkretnie do wioski Elm. Jest to stacja narciarska otoczona przez szczyty przekraczające 3000m npm. Stąd wystartujemy na rowerach i na początku przejedziemy wzdłuż doliny Sernftal docierając do koryta potoku Linth. Jadąc wzdłuż tego ostatniego, dojedziemy do brzegów Jeziora Walensee. Podążając jego południowymi brzegami na zachód dojedziemy do Mels, gdzie pokonamy dział wodny między dorzeczem Renu i rzeki Linth. Następnie wzdłuż Renu pojedziemy do Vaduz, stolicy Lichtensteinu. Tu zakończymy naszą dzisiejszą trasę rowerową. Dla chętnych możliwość zwiedzania zamku w Vaduz. Pod wieczór wrócimy na nocleg do pensjonatu.

Dzień 8 Od Lindau wzdłuż brzegów Jeziora Bodeńskiego, baseny termalne

Lochau – Lindau – Kressbronn – Friedrichshafen – Immenstaad – Meersburg Therme = ok 56 km na rowerze

Po pożegnaniu z naszymi gospodarzami, pojedziemy autokarem do Lochau, gdzie rozpoczniemy nasza trasę rowerową. Dziś będzie ona prowadziła północnymi brzegami Jeziora Bodeńskiego. Po przekroczeniu granicy z Niemcami skierujemy się do Lindau. Zabytkowe centrum położone jest na wyspie na jeziorze. Na Placu targowym stoją 2 kościoły: św.Stefana oraz NMP, a na przeciwległym krańcu starówki, kościół św.Piotra. Na Placu Bismarcka obejrzeć można pięknie stary ratusz. Warto zobaczyć także dwie wieże: Diebsturm i Mangturm. Z Lindau pojedziemy dalej na zachód wzdłuż brzegów jeziora. Zatrzymamy się w Langenargen, gdzie zobaczyć można ładny kościół św.Marcina oraz mały zamek Montfort leżący nad samym jeziorem. Kolejnym przystankiem będzie Friedrichshafen z zabytkowym kościołem św.Mikołaja, kościołem zamkowym oraz molo z wieżą widokową. Trasę rowerową zakończymy w Meersburg. Tu także jest kilka ciekawych obiektów do zwiedzenia m.in. kościół parafialny oraz stary i nowy zamek. Będzie też czas wolny na to, aby skorzystać z lokalnych basenów termalnych. Po kąpielach i kolacji, ruszymy w nocną drogę powrotną do Polski.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Polski w godzinach południowych. Zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • ​​Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • ​Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach
 • ​Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu
 • ​​Opiekę przewodnika
 • ​Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • ​Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (20-25 EUR na osobę na dzień)
 • ​Kosztu uczestnictwa w programie 20 EUR (opłaty wjazdowe, zwyczajowe napiwki) oraz kosztu biletów wstępu (ok. 30 EUR)
 • ​Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego: 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

-

Wypożyczenie roweru

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

Rower elektryczny

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest zobowiązany do powiadomienia nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Nie zabieramy rowerów elektrycznych, których zgłoszenie nie zostało przez nas potwierdzone i za których transport nie została wniesiona dodatkowa opłata 200 PLN. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rowerem nad Jezioro Bodeńskie pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe, Szwajcaria, Niemcy, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.