Rumunia MTB

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
10 dni3 300
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Rumunia MTB

O wyprawie

Cheia | Azuga | Busteni | Brasov

Zapraszamy do Rumunii, państwa w którym około 2/3 terytorium zajmują góry i wyżyny. Góry tak dzikie i puste, że na szlaku przez kilka a nawet kilkanaście dni nie spotyka się nikogo prócz pasterzy opiekujących się stadami owiec pasących się na soczystych karpackich łąkach. 

Niejednokrotnie poczujemy tą „dziką pustkę” przemierzając na naszych rowerach malownicze tereny, zatrzymując się nad pięknymi górskimi jeziorami i w ciszy podziwiając piękno otaczającej nas przyrody. 

Oczywiście nie będzie to wyjazd przyrodniczy, czekają nas męczące podjazdy, techniczne szybkie zjazdy i ciągnące się kilometrami ścieżki na górskich graniach. 

Nasza podróż prowadzić będzie przez pasma: Ciucas, Baiului, Bucegi, Piatra Craiului. Nasza podróż będzie przebiegać w paśmie Karpat a dokładniej w regionie gór Bucegi położonych na południe od Braszowa.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 

Trasa średnio trudna, porównywalna do naszych Beskidów, etapy ok. 40-60 km długości. W 80% prowadzi ścieżkami terenowymi, sporo dość trudnych technicznie odcinków.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd przez Słowację i Węgry. 

Dzień 2: Cheia: 30 km, 1200 m przewyższeń 

Naszą wyprawę przez rumuńskie Karpaty rozpoczynamy od podjazdu do górskiego schroniska Rosu. W rumuńskich górach schronisk takich spotkamy na naszej drodze kilka. Skromne drewniane chaty pozwalają na chwilę odpoczynku, przekąszenie co nieco i ugaszenie pragnienia złocistym lub innym napojem. Kolejne schronisko Chiucas, kolejny odpoczynek, bo to w końcu pierwszy dzień więc nie ma co przesadzać z jazdą. 
Powrót to tylko zapowiedź tego co nas czeka w następnych dniach, wspaniały singiel w dół przeplatany krótkimi podjazdami przez przełęcz Cirusca, przełęcz Boncuta, doliną Stana i poprzez masyw Buzaianu z powrotem do Cheia. 
Z tego dnia z pewnością zapamiętamy wspaniałe panoramy gór Ciucas i Zaganu oraz zjazdy singlami przez górskie łąki i lasy. 

Dzień 3: Cheia – Azuga: 75 km, 2800 m 

Dziś czeka nas długi etap z ciężkimi podjazdami ale też z długimi, szybkimi zjazdami i pięknymi widokami na wschodnie pasma gór Bucegi. Zdobędziemy szczyty Babes i Sorica, w pamięci pozostaną nam rozległe połoniny rozciągające się wokół tych szczytów i końcowy niezwykle urozmaicony zjazd do znanej z produkcji wina wioski Azuga. 

Dzień 4: Azuga – Busteni: 44 km, 1400 m 

Niekończące się leśne singletracki u podnóża gór Bucegi. Tak krótko można scharakteryzować ten etap. Zdobędziemy szczyt Poiana Izvoarelor z bardzo klimatycznym schroniskiem, w którym warto będzie na dłużej zatrzymać się by podziwiać widoki na okoliczne pasma górskie i doliny. Etap krótki, pozwoli odpocząć po trudach poprzedniego dnia. 

Dzień 5: Busteni: 30 km, 1300 m 

Rankiem kolejka linowa wywiezie nas na wysokość ponad 2000 metrów na szczyt masywu Bucegi. Stąd czeka nas podjazd jeszcze wyżej już na rowerach na najwyższy szczyt masywu – Omu – 2540 m n.p.m. Po drodze podziwiać można wspaniałe formy skalne, m.in. Sfinksa i wieżę Babel. Cały czas podążać będziemy piękną ścieżką prowadzącą wśród wysokogórskich łąk. 
Szczególnie piękny odcinek prowadzi trawersem szczytu Cerdac. To jeden z najpiękniejszych singli Rumuni. Dziś na trasie odwiedzimy też dwa schroniska górskie, będzie więc okazja do dłuższych odpoczynków i podziwiania widoków oraz na bieżąco wymiany wrażeń z tej pięknej trasy . 
Ten dość łatwy etap można sobie utrudnić rezygnując z początkowego podjazdu kolejką. 

Dzień 6: Busteni – Bran – Brasov: 60 km, 1500 m 

Opuszczamy góry Bucegi i wspinamy się na przełęcz Strunga. To kolejny podjazd, który przetestuje nasze kondycyjne przygotowanie do tej wycieczki. Na przełęczy skosztujemy lokalnych serów wytwarzanych w tutejszych bacówkach i porównamy je do naszych oscypków. Potem czeka nas wspaniały zjazd, początkowo trudny technicznie z bardzo technicznymi kamienistymi odcinkami, w dolnej części zamieni się we wspaniały singletrack przez łęki i lasy. Następnie czeka nas jeszcze podjazd do największego rumuńskiego kurortu narciarskiego Poiana Brasov i zjazd trudnym technicznym szlakiem do Braszowa. Dziś oprócz wspaniałych górskich panoram ujrzymy również wspaniałe zamki w Branie i Rasnovie, a etap skończymy w jednym z najpiękniejszych rumuńskich miast, Braszowie. 

Dzień 7: Braszów 

Dzień odpoczynku przeznaczymy na zwiedzanie Braszowa oraz zamku Drakuli w Poienari. Dla tych jednak, którzy woleliby ten dzień spędzić na rowerze z pewnością znajdziemy jakąś dodatkową, ciekawą trasę. 

Dzień 8: Trasa Transfogarska: 80 km 

Na koniec zostawimy sobie nie lada atrakcję. Przejazd rowerami słynną drogą transfogarską. To jedna z najbardziej krętych i najwyżej położonych dróg w całej Rumunii. Znajduje się w centralnej części kraju i przecina malownicze pasmo Gór Fogarskic, tworząc na skalnych półkach wąskie przejazdy, długie tunele i wiadukty nad ziejącymi kilkusetmetrową pustką przepaściami. Co kilka zakrętów trzeba tu zrobić przystanki, by nacieszyć oczy i duszę przestrzenią. I mimo iż droga całkowicie jest wyasfaltowana to z pewnością nudzić się nie będziemy. 

Dzień 9-10: 

Powrót busem do Polski.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych lub domkach kempingowych (pokoje 3-4 osobowe)
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rumunia MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.