Trans Dolomity MTB

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Trans Dolomity MTB

O wyprawie

Cortina d’Ampezzo | Falcade | Predazzo | Canazei | San Cassiano | St. Vigl

Prawdziwie alpejska przygoda. Niesamowite krajobrazy Dolomitów, które na każdym robią wrażenie. Skalne iglice wyrastające ponad masywy górskie, piękne doliny, wymagające przełęcze i cudowne górskie ścieżki. To wszystko można znaleźć na tej trasie.
Dotarcie rowerem pod same szczyty Dolomitów, po eleganckich szlakach i prastarych drogach szutrowych to dla rowerzystów szansa ciągłego odkrywania nowych tras.

Biegnące na wysokości ponad 2000 m n.p.m. szlaki rowerowe zaprowadzą nas w nieskażone cywilizacją miejsca, do samego serca tych gór. Warto przypomnieć iż unikatowe majestatyczne ściany skalne i szczyty masywów Dolomitów zostały uznane przez UNESCO za jedne z najpiękniejszych gór świata i wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. Naprawdę warto spróbować!

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): C/D

Trasa górzysta, etapy ok. 60-80 km dziennie, przewyższenia do 2500 m dziennie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): D

Kamieniste ścieżki i single.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1:

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem jedziemy do Włoch.

Dzień 2: Cortina d’Ampezzo (20 km, 600 m przewyższenia )

Rankiem docieramy do Cortiny. Na początek krótka przejażdżka po okolicy. Niektórzy twierdzą iż dolomity najbardziej dostojnie wyglądają właśnie oglądane z Cortiny, tak więc pięknych widoków nie zabraknie. A poza tym zajrzymy nad najwyższy wodospad Dolomitów. Wieczorem impreza integracyjna.

Dzień 3: Cortina d’Ampezzo – Falcade (50 km, 1900 m)

Zaczynamy przygodę z Dolomitami. Na początek ciężki, bardzo sztywny podjazd nad piękne górskie, otoczone skałami jezioro Fedara. Nad jego brzegiem zamiast alpejskich krów pasą się stada osiołków. Dalej wkraczamy już w wysokie Dolomity, kamienistą wąską ścieżką wspinamy się na przełęcz Duro (2302 m npm) , skąd czeka nas pierwszy techniczny, ale bardzo krótki singiel który przejdzie w szeroki szuter z niesamowitymi widokami na masyw Monte Pelmo.
Po krótkim odpoczynku w schronisku Citta di Fiume czeka nas kolejny już nie tak trudny podjazd na Cima dei Vai (2101 m npm) , a wisienką na torcie będzie kilkunasto- kilometrowy singiel do Alleghe pięknej miejscowości położonej nad równie pięknym jeziorem. Kąpiel w jeziorze po tak wspaniałym górskim etapie obowiązkowa.

Dzień 4: Falcade – Predazzo (70 km, 1600 m)

Dziś będzie sporo asfaltu. 30 kilometrowy podjazd na przełęcz Valles wyciśnie z nas wszystkie poty. A to nie będzie szczyt , gdyż dalej czeka nas podjazd szutrami do jednego z najfajniejszych schronisk w Dolomitach – Malaga Bocche. Roztacza się stąd piękna panorama na masyw Pale di San Martino, jeden z najbardziej charakterystycznych masywów Dolomitów.
Na koniec długi zjazd doliną Val Vvenegia uważaną za najpiękniejsza dolinę Dolomitów.

Dzień 5: Predazzo – Canazei (45 km, 1200 m)

W końcu nieco łatwiejszy etap , prowadzący stokami przepięknej doliny Val di Fassa. Przyda się taki odpoczynek przed kolejnym bardzo ambitnym etapem.

Dzień 6: Canzei: 82 km, 4200 m | opcja 50 km, 2600 m

Dzisiejszy dzień będzie nie lada wyzwaniem dla każdego uczestnika. Zmierzymy się z trasą słynego maratonu MTB Sellaronda Hero. Sellaronda Hero to jeden z najtrudniejszych wyścigów w Europie, który rozgrywany jest w sercu przepięknych Dolomitów. Na Sellaronda Hero do wyboru mamy dwie trasy: 50 km i 2600 m przewyższenia oraz 82 km 4200 m przewyższenia. Mistrzowie osiągają na dłuższej trasie czasy rzędu 4 i pół godziny ale przy tak dużym przewyższeniu wyczynem jest już samo przejechanie całej trasy.

Dzień 7: Canazei – San Cassiano (44 km , 1800 m)

Jeden z ciekawszych etapów wycieczki. Zaczynamy od długiego asfaltowo-szutrowego podjazdu do schroniska Rifiugi Gorza na wysokość ponad 2400 m npm. Roztacza się stąd wspaniała panorama na najwyższy szczyt Dolomitów – lodowiec Marmolada i położone bezpośrenio pod nim jezioro Fedaia.
Dalej czeka nas mieszanka singli zarówno sztucznie utworzonych jak i takich zupełnie naturalnych. Ponad 20 kilometrów wspaniałych zjazdów do Arabby. Kolejny podjazd zaprowadzi nas na płaskowyż Alta Badia pełen pięknych alpejskich łąk i wypasających się krów. Oczywiście widoki zniewalają. Końcowy zjazd do San Cassiano to już nie lada wyczyn , gdyż będzie to najtrudniejszy singiel na trasie ale oczywiście można rower sprowadzić i nie będzie to żadna ujma na honorze.

Dzień 8: San Cassiano – St Vigl (34 km, 1300 m)

Dziś krótki wypoczynkowy etap. Podjazd do schroniska La Crusc u podnóża skalnej ściany Piza dales Diez. Potem krótki odcinek prowadzenia rowerów wzdłuż skalnej ściany i na koniec dość łatwy i przyjemny singiel do pięknie położonej wioski St Vigl.

Dzień 9: St Vigl – Cortina d,Ampezzo (50 km, 1500 m )

Z St Vigl ruszamy spokojnym podjazdem wzdłuż doliny do schroniska Pedru. Stąd zaczyna się słynny szlak 5 schronisk, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków MTB na świecie. Szutrowo kamienisty trak prowadzi przez najpiękniejsze panoramy Dolomitów, górskie jeziora , głębokie wąwozy i alpejskie łąki mijając po drodze 5 pięknych schronisk i docierając na słynną przełęcz Falazarego.
Dalej czeka nas do wyboru zjazd asfaltowy lub techniczny singiel przez lasy , pełen korzeni i ciasnych zakrętów, dający sporo radości. Doprowadzi nas on do stolicy Dolomitów – Cortiny d’Ampezzo.

Dzień 10: Cortina d’Ampezzo (60 km, 2100 m)

Ostatni etap to pętla wokół Cortiny. Na początek długi asfaltowy podjazd na Cinque Torri. To jeden z najpiękniejszych szczytów Dolomitów na który składa się 5 skalistych wież wyrastających ponad ogromny płaskowyż . Można by je podziwiać bez końca my jednak podążymy jeszcze wyżej tym razem już kamienistą ścieżką podprowadzimy rowery do schroniska Averau. Bbędzie to najwyższy punkt na naszej trasie (2413 m npm) Stąd czeka nas chyba najfajniejszy singiel całej wycieczki prowadzący przez alpejskie łąki otoczone strzelistymi masywami Dolomitów. Kilkanaście kilometrów w dół do przełęczy Santa Lucia. Stąd podjazd na słynną przełęcz Passo di Giau i asfaltowo- szutrowy szybki zjazd do Cortiny.

Dzień 11:

Czas na ostatni spacer po Cortinie, ostatnie włoskie espresso , ostatnią włoską pizzę i po południu ruszamy busem w drogę powrotną do kraju

Dzień 12:

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trans Dolomity MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.