Apeniny MTB

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Apeniny MTB

O wyprawie

Poretta Terme | Fanano | Castelnovo ne Monti | Collecchio | Parma

Apeniny – łańcuch górski ciągnący się wzdłuż włoskiego buta na terenie ponad 1000 km. Nasza wycieczka skupi się na północnej części tego pasma. Tutaj rozgrywana jest bardzo atrakcyjny etapowy wyścig MTB – APENNINICA, Aspiruje ona do tego by stać się równie popularna jak Transalp czy Cape Epic i z pewnością na to zasługuje. Podążymy jej trasą.

Malownicze góry, wspaniałe jeziora, rozległe winnice i zabytkowe miasta. To wszystko można znaleźć w Apeninach Północnych. To region, który słynie przede wszystkim ze wspaniałych górskich krajobrazów oraz idealnych warunków do jazdy na rowerze. 7 etapów, 450 km i ponad 1500 m przewyższenia te liczby mówią same za siebie, łatwo nie będzie. Głównie jeździć będziemy na wysokości pomiędzy 800 a 1400 m, choć kilka razy wjedziemy też na wysokość ponad 2000 m.

FILMOWA ZAPOWIEDZ WYŚCIGU KTÓREGO TRASA PODĄŻYMY:
2021 Appenninica MTB Stage Race - Trailer - YouTube

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): D

Trasa górzysta, etapy ok. 60-80 km dziennie, przewyższenia do 2500 m dziennie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): D

Sporo trudnych technicznie odcinków.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1:

Wyjazd w godzinach popołudniowych, przejazd przez Czechy, Austrię do Włoch.

Dzień 2: Porretta Terme

Przyjazd do Poretta Terme, odpoczynek po podróży , krótka wycieczka po okolicy, impreza integracyjna.

Dzień 3: Porretta Terme: 43 km, przewyższenie 1800 m

Na początek dość łatwa pętla wokół pięknego, średniowiecznego uzdrowiska Poretta Terme. Zaczniemy od kilkunasto-kilometrowego podjazdu na szczyt Monte Cavallo, po drodze mijając piękne kamienne wioski typowe dla tych rejonów Włoch. W jednej z nich – Castellucio podziwiać będziemy piękny średniowieczny zamek. Po dotarciu na szczyt wyłoni nam się piękna panorama na najwyższe szczyty Apeninów sięgające nieomal 3 tys m. Teraz czeka nas nagroda, długi singiel z pięknymi widokami to z pewnością będzie najlepszy punkt dnia. Kolejny podjazd na Monte Piella będzie znacznie krótszy ale na tyle ostry iż nie obejdzie się bez pchania rowerów. Techniczny zjazd w widokami na dolinę rzeki Reno zakończy się długimi schodami pamiętającymi czasy średniowiecza do rynku w Poretta, gdzie z pewnością zasłużymy na pyszne włoskie lody.

Dzień 4: Poretta Terme – Fanano: 65 km, 3300 m

Skończyły se przelewki , dziś już czeka nas prawdziwy wysiłek. 15 kilometrowy podjazd wyprowadzi nas na główną grań Apeninów i na niej pozostaniemy nieomal cały dzisiejszy dzień. Piękne połoniny odsłonią widoki na całą Toskanię i oddalone szczyty Alp. Najwyższy punkt etapu Przełęcz Scaffaiolo poprzedzony będzie porządnym wypychem rowerów, na przełęczy odpocząć można nad pięknym górskim jeziorem. Teraz czeka nas zjazd z wysokości 2 tys m , słynnym w całych Włoszech szlakiem 425 , jednym z najlepszych singli w tym kraju.
Meta etapu w historycznym miasteczku Fanano.

Dzień 5: Fanano – Fanano: 50 km, 2500 m

Etap wokół Fanano który pokaże nam wszystko co najlepsze w Apeninach. Na początek Asfaltowy podjazd do miasteczka Taburi i dalej szutrem na przełęcz Colombino. Okolicę porastają piękne sosnowe lasy. Po krótkim odpoczynku w schronisku na przełęczy czeka nas piękny odcinek po głównej grani Apeninów singletrackiem pośród łąk ku lodowcowemu jezioru Scaffaiolo. Po krótkim odpoczynku wypych na przełęcz Lupo, skąd pozostaje już tylko niesamowity kilkunasto-kilometrowy zjazd do mety będący połączeniem singli, szybkich szutrów, technicznych hopek i niekończących się ostrych zakrętów. Taki zjazd z pewnością doda nam energii przed kolejnym królewskim etapem.

Dzień 6-7: Fanano – Castelnovo ne Monti: 110 km, 4200 m

Królewski etap wycieczki podzielimy na dwa dni. Na trasie czekają nas 4 przełęcze Saltello, San Pellegrino, Radici, Giovarello , każda z nich z niezapomnianym widokiem na okoliczne góry i Alpy w oddali.
Odwiedzimy też opuszczone średniowieczne miasto Secchia a bliżej mety ujrzymy nasz dzisiejszy cel ogromną skałę Bismantova. Jeden z symboli Apeninów, u stup której zatrzymamy się na dwie noce.

Dzień 8: Castelnovo ne Monti - Castelnovo ne Monti: 50 km, 1800 m

Po poprzednim etapie przyda się nieco łatwiejszy. Cały czas będzie okazja podziwiać ogromną ścianę skalną Bismantova. Dziś nie będzie ani trudno ani zbyt technicznie ale na pewno pięknie. Zachwyci nas górska wioska Montemiscoso i jezioro Calamone. Kilka szybkich , niezbyt technicznych zjazdów sprawi iż etap zakończymy dość szybko i zregenerujemy się przed kolejnymi wyzwaniami.

Dzień 9: Castelnovo ne Monti – Collecchio: 94 km, 2500 m

Powoli opuszczamy główny łańcuch Apeninów , na ostatnich etapach nie będziemy już wjeżdżać wyżej niż na 1000 m npm. W krajobrazie pojawią se winnice i owocowe sady oraz ogromna dolina Padu największej rzeki Włoch. Ale płasko nadal nie będzie zamiast długich podjazdów i zjazdów czeka nas seria małych kilkukilometrowych hopek przecinanych dolinami górskich rzek. Ci którzy którzy lubią techniczne zjazdy z pewnością będą zachwyceni ścieżkami w okolicy Calestano na których co roku odbywa się jedna z bardziej wymagających wyścigów enduro we Włoszech. Będzie więc po raz kolejny na sprawdzenie naszych umiejętności technicznych.

Dzień 10: Collecchio – Collecchio (Parma): 40 km, 600 m

Ostatni etap jest krótki i daje sporo przyjemności. Pierwsze 10 km to płaski przejazd wzdłuż rzeki Taro, potem zacznie się zabawa na bike parkowych ścieżkach. Zasłużona przyjemność na koniec!!!
A wieczorem uczcimy zakończenie wycieczki na pięknej starówce Parmy popijając miejscowe wino.

Dzień 11: Parma

Ostatni dzień to już tylko spacer uliczkami Parmy, i kosztowanie tutejszych specjałów czyli szynki parmeńskiej i sera Parmezana. Dwie rzeczy które rozsławiły to miasto. No jest też tam starówka i katedra na które przy okazji też spojrzymy.
Wieczorem ruszamy w drogę powrotną.

Dzień 12:

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach lub domkach kempingowych +800 zł. UWAGA! Zapisy przyjmujemy najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Apeniny MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.