Hiszpania: Ruta De La Plata MTB

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
trudna
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Hiszpania: Ruta De La Plata MTB

O wyprawie

Sevilla | Zafra | Merida | Caceres | Galisteo | Salamanca | Zamora | Laza | Ourense | Santiago de Compostella | Cabo de Finisterre

Wspaniała wyprawa MTB przez całą Hiszpanię, z południa na północ. 

Jest wiele pięknych szlaków w Hiszpanii, ale jest jeden, który bije wszystkie na głowę. W starożytności wzdłuż wyznaczonego dziś szlaku przebiegał trakt handlowy, łącząc południe z północno-zachodnią częścią Półwyspu Iberyjskiego. Współcześnie, szlak rozpoczyna się w Sewilli i prowadząc nas w kierunku północnym i północno-zachodnim doprowadza nas do celu wędrówki w Santiago de Compostella i przylądeku Cap Finisterra. 

Przebiega przez cztery bardzo różnorodne regiony Hiszpanii i pozwala dogłębnie poznać ten kraj, jego kulturę i zwyczaje, a przede wszystkim wspaniałe ścieżki i trasy MTB. 

DOKŁADNIE 1000 KM PRZYGODY, po szutrowych i polnych drogach Hiszpanii. 13 dni jazdy, tego się nie zapomni.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): D

Długie ok. 80-kilometrowe etapu z dziennymi przewyższeniami ok. 1000 m, głównie drogi szutrowe z krótkimi odcinkami technicznymi.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): B

Głównie drogi szutrowe, kilka łatwych i krótkich odcinków technicznych.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1: 

Przelot do Sewilli, zakwaterowanie i zwiedzanie miasta. 

Dzień 2-3: Andaluzja 

Pierwsze dwa etapy prowadzą przez Andaluzję. 
Andaluzja to część Hiszpanii, z którą większość obcokrajowców identyfikuje lub chciałaby identyfikować cały ten kraj. Słońce, fiesta, flamenco, plaża, siesta, gazpacho, sherry, południowy temperament... Każde z tych słów przywodzi na myśl pozytywne skojarzenia. A to jedynie ułamek atrakcji czekających na nas w Andaluzji! Dodajmy do tego niezliczone zabytki, pozostałości po starożytnych i nowożytnych cywilizacjach. Okaże się wówczas, że jest to region który trzeba zwiedzić i poznać przynajmniej raz w życiu. 

Dzień 4-8: Estramadura 

Trasa stanie się nieco bardziej płaska, z niekończącymi się łąkami i pastwiskami. 
Wśród wielu osób nieznających tych okolic istnieje błędne przekonanie, że Estremadura to ubogi, pustynny region. Faktycznie, ludziom żyło się tutaj zwykle bardzo ciężko, ale ciągnące się na rozległych obszarach zielone pastwiska dehesy przeczą drugiej tezie. Tereny Estremadury nawadniają wody ważnych hiszpańskich rzek Tajo (Tag) i Guadiana. Zieleń jest również widoczna w pięknych, położonych na północy obszarach górskich Sierra de Gredos i Sierra de Béjar. 
Znajdziemy tam dziewicze tereny z pięknymi wodospadami, wśród których wyróżnia się ten z okolic miejscowości Ovejuela mierzący ponad 200 metrów. Oryginalną formą wypoczynku może być kąpiel w tak zwanych naturalnych basenach Los Pilones, krystalicznie czystej wodzie górskiej ulokowanej między ogromnymi głazami w okolicach Garganta de los Infiernos w dolinie rzeki Jerte (Valle del Jerte). 

Piękno natury w Estremadurze najlepiej oddaje park narodowy Parque Nacional de Monfragüe. O jego unikatowości decydują zapierające dech w piersiach krajobrazy wijącej się wśród zielonych pagórków i skalistych wzgórz rzeki Tag oraz niezmierzone przestrzenie lasów śródziemnomorskich. Żyją w nich liczne kolonie drapieżnego ptactwa oraz rysi iberyjskich. 
Najważniejszymi miastami w tej części trasy będą Merida i Cáceres. 
Mérida to małe, niespełna 60-tysięczne miasto położone w zachodniej Hiszpanii, niecałe 70 km od granicy z Portugalią. Nie bez powodu nazywane jest hiszpańskim Rzymem. 

Cáceres, niespełna stutysięczne miasto jest jednym z tych, w których można poczuć się jak gdyby czas stanął w miejscu kilkaset lat temu. Starówka, ze względu na ponad sto różnego rodzaju zabytkowych budowli, głównie renesansowych, oraz miejsc o znaczeniu historycznym została wpisana na listę UNESCO. Spacerować kamiennymi ulicami Cáceres znaczy cofnąć się w czasie do epok średniowiecza i renesansu. Można dzięki temu dostrzec jak wielkie znaczenie miało dla hiszpańskiej szlachty feudalnej bogacenie się związane z podbojem Ameryki. 
Charakterystycznym elementem kazdej wioski Estramadury są piękne zabytkowe dzwonnice z bocianimi gniazdami. Mówi se iż bocianów jest tu więcej niż ludzi. 

Dzień 9-12: Castilla i León 

Zajmująca większą część północno-zachodniej ćwiartki Hiszpanii Kastylia i León to region, którego wizytówką są nie tylko wspaniałe średniowieczne zamki oraz cenione na całym świecie wina. Pomimo że leży w większości na terenie hiszpańskiego płaskowyżu, znaleźć tam można niebywale malownicze zakątki. To Hiszpania, w której znajdziecie wszystko co w niej najlepsze... za wyjątkiem morza. 
To jeden z najbardziej tradycyjnych regionów kraju, zanurzony w krystalicznie czystym języku kastylijskim, walkach byków i treściwych potrawach podlanych miejscowym winem. Jeżeli chce się poznać Hiszpanię, Kastylii i Leon ominąć nie można. 
W krajobrazach znaleźć można tu zarówno wysokie góry, głębokie doliny, rzeki, jeziora, równiny i płaskowyże, kaniony, wąwozy. To jeden z najbardziej zróżnocowanych regionów w Europie. Będzie więc niezwykle ciekawie ale tez dość ciężko. 
Odwiedzimy m.in. Salamance i Zamorę. 

Salamanca nie bez powodu nazywana jest najbardziej studenckim miastem w Hiszpanii. Wystarczy przespacerować się po jej starówce by przekonać się, że jest stworzona do akademickiego życia. W piękno zabytkowej architektury Salamanki wpisane są legendy i prawdziwe historie związane z życiem jej mieszkańców oraz absolwentów najstarszego w Europie uniwersytetu. 
Jej niemała starówka, wpisana na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO, posiada atrakcyjny labirynt uliczek, tętniące życiem po zmroku place oraz restauracje i bary serwujące rarytasy regionalnej gastronomii. 
Zamora - niektórzy mówią, że to „romańskie miasto”. A to ze względu na dużą ilość zabytków sztuki romańskiej (m.in. ponad 20 kościołów), jakie nagromadzone są w tym miejscu. 

Dzień 13-14: Galicia 

Choć formalnie to wciąż Hiszpania kontynentalna, widok za oknem sugeruje coś innego. Dominujący kolor to intensywny zielony, a nie brąz spalonych gór. Temperatura nawet w lecie nie ścina białka i pozwala na znacznie więcej niż leżenie na plaży. 
Język używany przez miejscowych bliższy jest portugalskiemu, a na dodatek właśnie stąd pochodzą najlepsze owoce morza. Oto hiszpańska Galicja. Miejsce, do którego chce się nieustająco wracać. 
Mistycznych doznań dostarcza samo obcowanie z pięknem tutejszego krajobrazu. Zieleń eukaliptusowych i sosnowych lasów jest złamana fioletem wrzosów oraz żółcią żarnowca. W krajobrazie dominują mniejsze lub większe pagórki. 

Czy aby na pewno to jest Hiszpania? Krajobraz przywołuje na myśl centralną Słowenię lub okolice Udine z niewysokimi pagórkami. 

Galicja to także kraina tysiąca rzek pielęgnujących przez okrągły rok zieleń pól i lasów. Bliskość Atlantyku sprawia, że powietrze jest tu wilgotne i rześkie, a temperatury w lecie zdecydowanie bardziej znośne niż w pozostałych regionach kraju. 
To nie jest klasyczna Hiszpania, jaką kojarzy się turystycznych folderów. Galicja różni się od reszty Hiszpanii, jak białe wino od wina czerwonego. To pierwsze zresztą jest jedną z galicyjskich (galisjańskich) specjalności. Odwiedzimy tu m.in. Santiago de Compostella. Miasto kojarzy się głównie ze szlakiem św. Jakuba (Camino de Santiago). To jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. Tutejsza Katedra jest jednym z największych zabytków stylu romańskiego w Hiszpanii. 

Dzień 15: 

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi w schroniskach, pokoje wieloosobowe
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym 
  • Transport rowerów 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW

ORGANIZACJA WYJAZDU

Uczestnicy dostają do Malagi samolotem wraz z bagażem podręcznym 10 kg. 
Rower oraz ewentualny dodatkowy bagaż (10 kg) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką – osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie. 
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT 

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Hiszpania: Ruta De La Plata MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.