Słowenia MTB

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
9 dni3 500

Szczegóły wyjazdu Słowenia MTB

O wyprawie

Słowenia MTB

Mało jest miejsc w Europie, które bardziej zasługiwałyby na miano raju dla rowerzystów niż Słowenia. Jak zatem wygląda rowerowy raj? Wszystko zaczyna się od bardzo zróżnicowanego krajobrazu, który sprawia, że każdy rowerzysta znajdzie tu miejsce dla siebie. Miłośnicy sportowej jazdy w terenie będą zachwyceni trasami w górzystych rejonach północy kraju.

Rowerowi turyści, miłośnicy rodzinnych wypraw w płaskim terenie znajdą miejsce dla siebie w szerokich dolinach i okolicach jezior. Wszędzie można spotkać kolarzy szosowych, którzy korzystają z gładkich, asfaltowych tras o małym natężeniu ruchu. W każdym zakątku kraju można znaleźć różnorodne atrakcje przyrodnicze, kulturowe i piękne widoki, które są wspaniałą nagrodą za wysiłek. 

Naszą bazą będzie pięknie położony w sercu Alp Julijskich, nad rzeką Socą, Kobarid. Miłośnicy MTB znajdą wokół niezliczone górskie szlaki, które warto zwiedzić rowerem. Zwolennicy spokojnych wycieczek udadzą się wzdłuż rzeki Socy ku jej źródłom, i w drugą stronę do historycznych miejsc związanych z I wojną światową. Odwiedzą też winnice w dolinie Vipavy, jaskinie na słoweńskim krasie, jak również sąsiednie Włochy, a nawet zajrzą na wybrzeże Adriatyku. 

Wieczory spędzimy spacerując po pięknej starówce Kobaridu, odwiedzając miejscowe wodospady lub wsłuchując się w szum rzeki przebijającej się głębokim kanionem przez miasto.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): C

Trasa górzysta, etapy ok. 60-70 km dziennie, przewyższenia 1000-1500 m dziennie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): C

Głównie drogi szutrowe jak i dość sporo w miarę łatwych odcinków technicznych.

RÓWNOLEGLE PROWADZONA WYCIECZKA ROWEROWA - SŁOWENIA

Program

Dzień 1: 

Wyjazd w godzinach wieczornych z Krakowa i Katowic. 

Dzień 2: Planina Zapikraj: 36 km, 1100 m przewyższeń 

Rankiem docieramy do Kobaridu. Po krótkim odpoczynku ruszamy w trasę. 
Dziś spokojnie, najpierw asfaltem 5 km do góry do jednej z ładniejszych Słoweńskich wiosek Dereznicy, stąd już szutrem cały czas w górę aż na przepięknie położoną polanę Planian Zaparkij. Nieco tu odpoczniemy w schronisku napawając się widokami na najwyższe pasma Alp Julijskich. Ostatni odcinek podjazdu to już wąska ścieżka przez łąkę na przełęcz na której znajdują się pozostałości bunkrów z okresu I Wojny Światowej. 
Teraz już tylko zjazd początkowo kamienistym szutrem, a później trudną techniczną ścieżką z powrotem do Dereznicy, i dalej bardzo szybkim szutrem nad rzekę Socę, gdzie przy pięknym drewnianym wiszącym mostku zasiądziemy w knajpce na zasłużonym piwku. 
Wieczorem impreza integracyjna. 

Dzień 3: Matajur: 70 km, 1800 m 

Chyba najtrudniejszy etap wycieczki. Na początek niezwykle stromy asfaltowy podjazd do miasteczka Livek, stąd już nieco mniej stromo ale nadal w górę szutrową droga pamiętającą czasy I Wojny Światowej. Mijane pozostałości okopów przypominają nam o okrutnych dawnych czasach. Końcówka to już mozolna piesza wspinaczka na szczyt Matajutra (1642 m n.p.m.) Ze szczytu roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram Słowenii obejmująca Alpy Julijskie na północy i obszar Słoweńskiego Krasu na południu. 
Zjazd z Matajura to z pewnością najlepszy odcinek całego wyjazdu. 17 kilometrów singla i tylko na początkowy odcinek przysporzy nam nieco trudności, ale większość to bajeczny szybki zjazd na włoską stronę góry. 
Na dole zajrzymy do pięknego włoskiego miasta Civedale del Fluri na pizzę , lody i kawę i już po płaskim ścieżką rowerowa ok 20 km powrócimy do Kobaridu. 

Dzień 4: Krn: 44 km, 1350 m 

Nieco łatwiejszy etap , podjazd w całości asfaltowy, ale niezwykle stromy. Na całej jego długości towarzyszyć nam będą widoki na pionowe ściany góry Krn, która dominuje w tutejszym krajobrazie. Naszym celem będzie schronisko na polanie Kuhija wspaniale położone pod skalną ścianą. Zjazd to kombinacja polnych ścieżek, szybkich szutrów, wąskich singli brukowanych dróg. Nudno z pewnością nie będzie. Gdy już dotrzemy na dół z atrakcji nierowerowych czeka na nas przepiękna kaplica św. Ducha gdzie pochowano żołnierzy węgierskich i austriackich. Uważana jest ona za najpiękniejszy kościół na Słowenii. 
Końcówka etapu to już spokojny powrót piękną ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Socy. 

Dzień 5: Stol: 58 km, 1500 m 

Dziś zaczniemy spokojnie, przyjemna ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki Nadiża doprowadzi nas do miasteczka Sedlo u podnóża góry Stol. To nieomal kultowa góra dla każdego rowerzysty w Słowenii. Przepiękny szutrowy podjazd wije się przez ukwiecone łąki z pięknymi widokami na masyw Matajura , który zdobyliśmy już wcześniej. Na szczycie czekają nas jeszcze piękniejsze widoki na Alpy Julijskie i mała bacówka gdzie można spróbować przepysznych słoweńskich serów. 
Zjazd tym razem bez większych trudności technicznych , szybki szuter zaprowadzi nas do znanego kurortu narciarskiego Boveca, gdzie nieco odpoczniemy przed ostatnim interwałowym 15-kilometrowym odcinkiem wzdłuż rzeki Socy. 

Dzień 6: Przełęcz Vrsic: 75 km, 2000 m 

Opuszczamy Kobarid. Dzisiejszy podjazd to w całości asfaltowa droga prowadząca na najwyższą dostępną dla samochodów przełęcz Słowenii – przełęcz Vrsic w sercu Alp Julijskich. Widoki strzelistych skalnych szczytów nieco przypominają Dolomity. Po odpoczynku w schronisku na szczycie czeka nas urozmaicony, ale głównie szutrowy 20-kilometrowy zjazd do pięknej miejscowości Krajanska Gora. Jeśli pogoda pozwoli to na koniec etapu wykąpiemy się w tutejszym jeziorze. 

Dzień 7: Pec: 45 km, 1200 m 

Łatwy etap z przyjemnym łagodnym szutrowym podjazdem na Pec (1510 m), gdzie łączą się granice trzech państw Słowenii, Austrii i Włoch. Wspaniałe widoki na całą Karyntię oraz austriackie Alpy zachęcą nas do dłuższego odpoczynku na szczycie, a techniczny zjazd przetestuje nasze umiejętności. Na koniec jeszcze spokojna pętla po dolinie Planica, gdzie odwiedzimy słynne mamucie skocznie narciarskie i najładniejsze schronisko górskie w Alpach Julijskich. 

Dzień 8: Belscica: 44 km, 1600 m 

Ostatni już etap w całości prowadzi przez masyw górski Karwanken na pograniczy Słowenii i Austrii. Roztaczają się stąd piękne widoki na Triglav – najwyższy szczyt Słowenii. Zajrzymy też nad najpiękniejszy wodospad Słowenii. 

Dzień 9: 

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach lub domkach kempingowych +300 zł.
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Słowenia MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.