Rumunia - Maramuresz

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Rumunia - Maramuresz

O wyprawie

Voronet | Sucevita | Putna | Moldovita | Iacobieni | Ieud

Od kilku lat organizujemy bardzo udane wycieczki po Transylwanii, tym razem zapraszamy do innego rejonu Rumuni, równie pięknego i gościnnego. O tym, że Rumunia odwzajemnia z nawiązką uczucie, którym jest darzona, przekonuje się coraz więcej Polaków. Zwiedzanie rumuńskiej Bukowiny i Maramureszu to niezwykła podróż w czasy średniowiecza. XV i XVI-wieczne klasztory o zewnętrznych ścianach pokrytych freskami i drewniane cerkwie przywołują fascynującą historię krainy położonej wśród urokliwych pagórków.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C 

Trasa pagórkowata, lecz jej przebycie ułatwią dość krótkie dzienne etapy.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd busem przez Węgry. 

Dzień 2: Voronet 

Rankiem docieramy do pięknie położonej wśród wzgórz w okolicach Suczawy wioski Voronet. Położony tutaj klasztor jest jednym z najcenniejszych przykładów malowanych klasztorów. Utrzymana w błękicie cerkiew zwana jest kaplicą sykstyńską Wschodu. Uwagę przykuwa zajmujący całą zewnętrzną zachodnią ścianę cerkwi, niezwykle sugestywny Sąd Ostateczny. We wnętrzu świątyni w powietrzu unosi się zapach kadzidła, a świece wydobywają się z półmroku skupione twarze świętych, rozjaśnione, świeże oblicza aniołów oraz sceny biblijne. 
Okolica aż roi się od przepięknych zabytkowych klasztorów. Na początek krótka wycieczka podczas której odwiedzimy kilka typowych rumuńskich wiosek i monastyr Slatina, rzadko odwiedzany przez turystów, ale dzięki temu nie zatracił swej atmosfery. 

Dzień 3: Voronet - Sucevita 

Czas na wzgórza Bukowiny, etapy staną się pagórkowate, ale też znacznie krótsze. Odwiedzimy wioski do dzisiaj zamieszkałe przez polaków, Kaczyca, Nowy Sołoniec i Plesza. Potomkowie Polaków, którzy zaczęli przybywać w te rejony pod koniec XVIII wieku stanowią dziś zintegrowaną kulturowo grupę. Kultywują polskie tradycje, a język ojczysty jest nadal przez nich używany. 
Do tego wspaniałe pagórkowate krajobrazy, i wioski w których czas jakby się zatrzymał. Od razu poczujemy piękno Rumunii. Dziś też dwa najsłynniejsze monastyry Sucevita i Humurului. 

Dzień 4: Sucevita - Putna 

Zbliżymy się do granicy Ukraińskiej. Tutaj położony jest jeden z najcenniejszych dla narodu rumuńskiego reliktów pzeszłości – monaster Putna. Ten „bukowiński Wawel” jest fundacją hospodara Stefana Wielkiego, który chciał w Putnie stworzyć nekropolię swego rodu. 

Dzień 5: Putna – Moldovita 

Mijane pasterskie wioski pozwolą nam bliżej przyjrzeć się kulturze tego regionu. Gościnność miejscowej ludności zauważyć można na każdym postoju. Jeśli natomiast komuś mało jeszcze będzie monastyrów to również dziś można odwiedzić kolejny z nich – Moldovita. 

Dzień 6: Moldovita – Iacobeni 

Dzisiejszego dnia czekają nas chyba najpiękniejsze krajobrazy, to już typowa Bukowina, nieco podobna do naszych Bieszczad, ale jednak inna. Klimat wiosek jakby zatrzymał się w czasie. 

Dzień 7: Iacobieni - Ieud 

Rumunia oprócz wspaniałych zabytków słynnie też z przepięknych gór. Dziś będzie okazja się o tym przekonać. Busem wyjedziemy na przełęcz Przysłop (1416 m n.p.m.), skąd rozpościera się wspaniały widok na Góry Maramorskie i Rodniańskie. Z przełęczy już w dół na rowerach zjedziemy do drugiej odwiedzanej przez nas krainy – Maramueszu. 

Dzień 8-9: Ieud 

Dwa dni spędzimy w malowniczej dolinie Izery. Świat tej doliny można nazwać „cywilizacją drewna” , żywą enklawą karpackiej góralszczyzny w jej najbardziej malowniczym wydaniu. Po drodze mija się kilka osad, w których można podziwiać drewniane cerkwie i misternie rzeźbione bramy. W każdej wiosce przetrwały żywe tradycje ludowe. 
Największą dzisiejszą atrakcja będzie żeński kompleks klasztorny Monastirea Barsana. Główna świątynia z wieżą o wysokości 56 m jest najwyższą drewnianą budowlą w Europie. Malownicze położenie w pagórkowatym terenie, piękna drewniana zabudowa utrzymana w lokalnym stylu, zadbane rabaty i trawniki oraz atmosfera modlitwy i zadumy przyciągają w to miejsce rzesze pątników i turystów. 

Dzień 10: 

Rankiem wyruszamy w drogę powrotną i na wieczór docieramy do kraju.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW 
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rumunia - Maramuresz pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.