Toskania i Umbria

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
11 dni3 690
Ostatnie wolne miejsca!

Szczegóły wyjazdu Toskania i Umbria

O wyprawie

Toskania i Umbria | Włochy

 • Malownicze toskańskie miasteczka położone na skalistych wzgórzach: Montepulciano, Pitigliano, Pienza, San Gimignano
 • Perły architektury Toskanii: Siena i Florencja
 • Chwile relaksu nad jeziorami: Trasimeno i Bolsena
 • Piękne toskańskie krajobrazy: soczyście zielone pola, kwitnące maki, aleje cyprysowe
 • Degustacje znakomitych włoskich win

O wyprawie ...

Toskania i Umbria przyciągają i kuszą wspaniałymi malowniczymi krajobrazami, zabytkami i lokalną kuchnią nasyconą zapachem oliwy i dobrego wina. Uwagę przykuwają zabytkowe, średniowieczne miasta położone strategicznie na wyniosłych wzgórzach. Przechodząc na wewnętrzną stronę ich murów obronnych i wnikając w labirynt stromych, wąskich uliczek, trudno oprzeć się wrażeniu, że cofamy się w czasie. Otoczone przez gaje oliwne oraz winnice w kolorze soczystej zieleni, płynnie wtapiają się w naturalny krajobraz. Do tego lasy piniowe dające schronienie przed upalnym włoskim słońcem a także jedne z największych w kraju jezior, w których można wziąć orzeźwiającą kąpiel po całym dniu spędzonym na rowerze. W ramach relaksu skorzystać też warto z licznych w tym regionie leczniczych wód termalnych i basenów.

Miasta na wzgórzach

Z regionami Toskanii i Umbrii najczęściej kojarzy się Florencja, Siena i Asyż: trzy główne centra turystyczne. Warto jednak zatrzymać się na dłużej w innych fascynujących miasteczkach w okolicy. Większość z nich została zbudowana na skalistych wzniesieniach ograniczonych stromymi urwiskami. San Gimignano nazywane Manhattanem średniowiecza; Montalcino: centrum produkcji popularnego wina; Pienza: stworzona od podstaw perła architektury renesansu; wrzecionowate Montepulciano z wielkim placem w centrum; Pitigliano gdzie domy wybudowane na skraju urwiska skalnego zdają się zaprzeczać prawu grawitacji; Orvieto: dawna siedziba papieży, zbudowana na owalnym zrębie skalnym otoczonym ze wszystkich stron urwistymi ścianami. Te i wiele innych przykładów zapierającej dech w piersiach architektury można będzie podziwiać na wyjeździe.

Woda: orzeźwienie i relaks

Niepodważalnymi atrakcjami turystycznymi regionu są dwa duże, naturalne jeziora. Obydwa są pochodzenia wulkanicznego i są jednymi z największych w środkowej Italii. Obydwa też znajdują się na trasach naszych wycieczek rowerowych. Jedna z naszych tras biegnie wzdłuż Jeziora Trasimeno. Samo jezioro jest płytkie, a przez to ciepłe i zachęca do kąpieli, do czego również namawiamy. Z kolei Jezioro Bolsena jest malowniczo położone na dnie dawnej kaldery wulkanicznej. Jest o wiele głębsze i daje możliwość orzeźwiającej kąpieli. Przy obu tych jeziorach będziemy kończyć nasze trasy. Będą więc okazje, aby chwilę odpocząć wśród tych malowniczych krajobrazów. Po intensywnym dniu spędzonym w ruchu warto również pomyśleć o odprężającej kąpieli w basenach z wodami termalnymi.

Kręte, malownicze drogi

Toskania i Umbria to regiony górzysto – pagórkowate. Większość wycieczek rowerowych, jakie będziemy odbywać po okolicy, przebiega lokalnymi, wąskimi i krętymi drogami. Pokonując przygotowane przez nas trasy rowerowe, będzie można podziwiać typowo toskańskie krajobrazy: niekończące się intensywnie zielone winnice na silnie nasłonecznionych stokach. W takich warunkach dojrzewa winorośl używana do produkcji jednych z najpopularniejszych włoskich win takich jak Chianti czy Brunello. Teren pagórkowaty powoduje, że czasem trzeba będzie przycisnąć nieco mocniej na pedały, ale cały trud zostanie zrekompensowany przez długie, atrakcyjne krajobrazowo zjazdy w dół. W ciągu dnia zdarzy się czasem, że zjedziemy z drogi asfaltowej, aby przez chwilę pojechać rzadko uczęszczanymi, szerokimi i wygodnymi drogami szutrowymi. To dobra opcja dla osób ceniących sobie chwile absolutnej ciszy i spokoju.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Włoch

Zbiórka w Krakowie o 17:30 (możliwość dołączenia w Katowicach, zbiórka o 19:15). Czeka nas nocny przejazd do Włoch.

Dzień 2 Zwiedzanie Padwy i dalszy przejazd do Toskanii

Przyjazd do Padwy, krótkie zwiedzanie tego zabytkowego miasta. Zobaczymy m.in. Piazza Prato della Valle i wielką bazylikę św. Antoniego; przespacerujemy się malowniczymi placami i ulicami Padwy. Po południu udamy się w dalszą podróż do Toskanii, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Nocleg w hotelu w Chianciano Terme, które będzie naszą bazą w czasie pobytu w Toskanii.

Dzień 3 Z widokiem na wzgórza Umbrii w okolicach Asyżu

Chianciano Terme - Asyż (autobusem) - Capodaqua - Spello - Budino - Bevagna - Cannara - Passaggio - Torgiano= ok. 49 km na rowerze.

Z hotelu pojedziemy autobusem do Asyżu, Odwiedzimy bazylikę św. Franciszka, patrona miasta oraz kościół św. Klary. Stąd udamy się do Spello jadąc u podnóża góry Subasio. To małe zabytkowe miasteczko pełne jest atrakcyjnych zabytków m.in. antycznych murów obronnych, wspaniałych bram miejskich i zabytkowych kościołów. Ze Spello pojedziemy już głównie w terenie płaskim wzdłuż pól uprawnych i kanałów irygacyjnych. Zatrzymamy się na chwilę w zabytkowej miejscowości Bevagna. Następnie pojedziemy przez Cannara i Passaggio do Torgiano. Powrót autobusem do hotelu.

Dzień 4 Wokół jezior: Chiusi i Trasimeno

Chianciano Terme - Montallese - Porto - Lago di Chiusi - Vaiano - Sanfatucchio - Panicarola - Sant Arcangelo - San Feliciano - Torricella - Passignano sul Trasimeno = ok. 59 km na rowerze.

Wyjedziemy z hotelu na rowerach i podążymy w kierunku małego Jeziora Chiusi. Po okrążeniu go, pojedziemy bocznymi drogami przez Vaiano i San Fatucchio w stronę Jeziora Trasimeno, największego naturalnego zbiornika wodnego na południe od doliny Padu. Przez dalszą część trasy będziemy jechać wokół jego brzegów. Dojedziemy do Passignano sul Trasimeno, jednego z głównych ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem. Czas wolny: można iść do typowo włoskiej knajpy na obiad, spędzić czas na plaży lub popływać. Po południu wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 5 Orvieto: dawna siedziba papieży i przejazd doliną Tybru

Chianciano Terme - Castel Viscardo (autobusem) - Bardano - Orvieto Scalo - Orvieto - Corbara - Baschi - Stazione di Castiglione - Castiglione in Teverina = ok. 45 km na rowerze.

Z hotelu przejedziemy do Castel Viscardo, małej, sennej miejscowości położonej na wzgórzu. Stamtąd zjedziemy serpentynami w stronę Orvieto, zabytkowego miasta malowniczo położonego na wzniesieniu ograniczonym pionowymi, skalnymi ścianami. Zwiedzimy tutejszą katedrę, jedną z najpiękniejszych we Włoszech, z bogato zdobioną fasadą. Pospacerujemy główną ulicą miasta, Corso Cavour. Z tego miejsca podążymy doliną w stronę tamy Corbara, która piętrzy wody Tybru. Przekroczymy jedną z najbardziej znanych włoskich rzek, by udać się pod górę do Castiglione in Teverina, małego, typowo włoskiego miasteczka na szczycie wzgórza z ciasnymi, krętymi uliczkami i ładną panoramą. Pod wieczór wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 6 Kwintesencja Toskanii: Pienza, widoki na dolinę Orcia i degustacja wina Brunello

Chianciano Terme - Montepulciano (autobusem) - Monticchiello - Pienza - San Quirico d’Orcia - Lama - Montalcino = ok. 45 km na rowerze.

Pojedziemy do małej miejscowości Pienza, perły renesansu, miasta zbudowanego od podstaw na rozkaz jednego z papieży. Po zwiedzeniu katedry i placu Piusa II udamy się dalej, częściowo asfaltem, a częściowo dobrze utrzymanymi drogami szutrowymi, przez San Quirico d’Orcia do Montalcino. To właśnie tu wytwarza się jedno z najbardziej znanych win Toskanii - brunello. Będzie możliwość degustacji i zakupów tego trunku. Zobaczymy też lokalną katedrę i fortecę. Do hotelu wrócimy autobusem.

Dzień 7 Perły architektury Toskanii: Siena i San Gimignano

Chianciano Terme - Siena - Castellina (autobusem) - Poggibonsi - San Gimignano = ok. 40 km na rowerze.

Przejedziemy do Sieny autobusem i zwiedzimy to piękne miasto. Serce miasta stanowi Piazza del Campo, główny plac o oryginalnym kształcie. Nad placem góruje potężna wieża Torre del Mangia, widoczna z większości miejsc w Sienie. Zobaczymy także bardzo bogato zdobioną katedrę Duomo, która zachwyca szczególnie swą piękną fasadą. Po zwiedzaniu, wyjedziemy ze Sieny na północ. Mijając liczne plantacje winorośli dotrzemy do Castelliny. Po chwili przerwy ruszymy w dół doliny rzeki Elsa. Po przejechaniu przez Poggibonsi skierujemy się w stronę San Gimignano. Po dotarciu na miejsce, czas wolny na zwiedzanie miasteczka nad którym dominują średniowieczne wieże z kamienia. Powrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 8 Miasta na skałach: Pitigliano i Sorano oraz relaks nad Jeziorem Bolsena

Chianciano Terme - Sovana (autobusem) - Pitigliano - Sorano - San Quirico - La Buca - Gradoli - Bolsena - Lago di Bolsena = ok. 55 km na rowerze.

Po śniadaniu pojedziemy do małej wioski Sovana, która urzeka swoją architekturą. Zobaczymy romańsko – gotycką katedrę oraz kościół św. Marii. Następnie pojedziemy na rowerach do Pitigliano, nazywanego kiedyś małą Jerozolimą ze względu na mniejszość żydowską, jaka mieszkała tu przed II wojną światową. Miasto jest spektakularnie położone na stromym zboczu ograniczonym z trzech stron przez głęboki wąwóz. Pospacerujemy po średniowiecznych stromych ulicach oraz odwiedzimy barokową katedrę. Dla chętnych zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej. Stąd udamy się w kierunku Sorano, które jest także malowniczo położone na urwistych skałach. Potem pojedziemy polnymi drogami (częściowo szutrowymi) na skraj dawnej kaldery wulkanicznej, na dnie której leży Jezioro Bolsena. Z miejscowości La Buca czeka nas długi zjazd do Bolseny. Po dotarciu na miejsce dla chętnych kąpiel w czystych wodach jeziora. Powrót autobusem do hotelu.

Dzień 9 Urocze toskańskie miasteczka i Opactwo na Górze Oliwnej

Chianciano Terme - Montepulciano (autobusem) - Sant’ Anna in Camprena - Castelmuzio - Montisi - San Giovanni d'Asso - Chiusure - Abbazia di Monte Oliveto Maggiore - Buonconvento = ok. 53 km na rowerze.

Tego dnia pojedziemy autobusem do Montepulciano, zabytkowego, ufortyfikowanego miasta na wzgórzu. Na stare miasto wejdziemy główną bramą miejską. Pospacerujemy wąskimi, średniowiecznymi ulicami i zwiedzimy najważniejsze zabytki: kościół św. Augustyna oraz katedrę na głównym placu miasta, Piazza Grande. Ciąg dalszy dnia spędzimy na siodełku rowerowym. Ruszymy w stronę Montefollonico i przejedziemy wygodną drogą szutrową w dół, by po chwili dotrzeć w rejon Sant’ Anna di Camprena, byłego klasztoru Benedyktynów. W dalszej części dnia przejedziemy przez senne, zabytkowe miasteczkao toskańskie: Castelmuzio zlokalizowane na widokowym wzgórzu, w którym zatrzymamy się na krótką chwilę. Następnie miniemy Montisi oraz San Giovanni i przejedziemy wśród falistych pól uprawnych, po czym dotrzemy do Abbazia di Monte Oliveto Maggiore. Jest to XIV wieczny klasztor i opactwo benedyktynów położone na stromym zboczu górskim. Po chwili zjedziemy krętą drogą w dół aż do Buonconvento. Stąd autobus zabierze nas prosto do hotelu.

Dzień 10 Zwiedzanie Florencji: stolicy Toskanii

Po śniadaniu pojedziemy do Florencji, miasta będącego architektoniczną perłą renesansu. Poznamy najważniejsze zabytki miasta takie jak katedra Matki Boskiej Kwietnej z zapierającą dech w piersiach fasadą; surowy architektonicznie kościół św. Wawrzyńca; główne place miasta: della Republica oraz della Signoria z interesującym Pałacem Vecchio. Na koniec przekroczymy Most Złotników na rzece Arno, najstarszy most w mieście. Czas wolny. Pod wieczór wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 11 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Polski. Zakończenie wyjazdu.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 8 noclegów w hotelach
 • Wyżywienie: 8 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 7 kolacji w cenie 650 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (wspólne bilety wstępu, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, opłaty klimatyczne itp): 80 EUR
 • Indywidualnych biletów wstępu: 40 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (300 PLN)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego: 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

-

Wypożyczenie roweru

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

Rower elektryczny

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest zobowiązany do powiadomienia nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Nie zabieramy rowerów elektrycznych, których zgłoszenie nie zostało przez nas potwierdzone i za których transport nie została wniesiona dodatkowa opłata 200 PLN. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Toskania i Umbria pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.