Kreta - rowerem przez wyspę bogów

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
8 dni5 040

Szczegóły wyjazdu Kreta - rowerem przez wyspę bogów

O wyprawie

Kreta - rowerem przez wyspę bogów | Grecja

 • Różnorodne trasy poprzez nieznane zakątki Krety
 • Trasy prowadzące od górskich wiosek do morza
 • Tradycyjne kreteńskie wioski i turystycznie nieodkryte rejony
 • Trasy prowadzące poprzez pachnące ziołami łąki, zielone doliny, gaje pomarańczowe i oliwne
 • Urokliwe miasto Chania
 • Trasy prowadzące małymi, wąskimi, krętymi, utwardzonymi dróżkami, gdzie bardzo rzadko napotkamy samochody i innych rowerzystów
 • Wyśmienite potrawy miejscowej kuchni w lokalnych kawiarenkach i tawernach
 • Bogata mieszanka przyrody i kultury

O wyprawie ...

Kreta jest idealnym połączeniem pięknych gór i błękitnego morza. Cóż może być przyjemniejszego od zjazdu na rowerze z  punktu widokowego w górach przez urokliwe wąwozy i zielone doliny, aż do dzikich zatoczek morskich gdzie można zażyć orzeźwiającej kąpieli i odpocząć na pięknej plaży?

Zachodnia Kreta zachwyca zielonymi krajobrazami, urokliwymi, tradycyjnymi wioskami, terenami nieodkrytymi przez masową turystykę i pięknym historycznym miastem Chania, gdzie zamieszkamy w nadmorskim hotelu. Wisienką na torcie jest wysokie pasmo górskie Lefka Ori (Białe Góry), które oferuje piękne widoki podczas naszych wycieczek rowerowych.

Kreta na rowerze

Każdy z naszych dni rowerowych rozpoczniemy przejazdem w góry lub w głąb wyspy. Startujemy zawsze z przepięknych punktów widokowych, dolin lub wiosek skąd kierujemy się w stronę morza. Wybraliśmy najciekawsze trasy, dzięki czemu będziemy mogli poznać różne oblicza zachodniej Krety. Lokalny przewodnik rowerowy przekaże nam z pasją także informacje o endemicznych roślinach i życiu na Krecie. Na naszych trasach zatrzymamy się w urokliwych wioskach na kawę, odwiedzimy historyczne miejsca, takie jak np. bizantyjski kościółek z freskami i przemierzymy pachnące tymiankiem łąki, gaje oliwne lub pomarańczowe. Często nasze trasy mają swoją metę na pięknych plażach, takich jak słynna Falissarna na zachodzie lub w niewielkie „białej wiosce” na południu.

Rowerowe trasy poprowadzą przez labirynt małych, krętych, spokojnych asfaltowych i utwardzanych dróg polnych, z których korzystają przede wszystkim miejscowi rolnicy. Połączyliśmy te drogi w trasy, które prowadzą nas ze zboczy gór, przeważnie w dół, w stronę morza.  Dzięki niewielkiej ilości podjazdów pod górę, trasy nadają się również dla mniej regularnych rowerzystów. Dodatkowo w przypadku awarii czy opadnięcia z sił asekuruje nas bus. Dwa wąskie odcinki (górski wąwóz i szlak przez dżunglę) pokonamy na piechotę, zostawiając rowery w naszym busie. Ścieżki piesze są stosunkowo łatwe i zapewniają piękne widoki.

Podczas jednego z dni programu nie mamy zaplanowanej trasy rowerowej. Będzie to wyśmienita okazja do spędzenia czasu w ulubiony przez każdego sposób. Można wówczas udać się na gruntowniejsze zwiedzania przepięknej Chanii, zagłębić się pośród jej bazarów, licznych kawiarni i restauracji. A może po prostu spędzić czas na plaży, wsłuchując się w fale lub w tureckiej łaźni (hammam).

Program

Dzień 1 Kreta wita rowerzystów

Przelot z Warszawy (Modlin/Okęcie) do Chanii. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem czas wolny na pierwszy spacer przez starówkę Chanii lub kąpiel w morzu.

Dzień 2 Kreteńska dżungla

Taras widokowy na zboczach Lefka Ori – wąwóz (dżungla) – gaje pomarańczowe – Dolina Agia – ok. 23 km na rowerze i 3 km pieszo (1 godzina wędrówki). [W górę: 270 m / W dół: 930 m]

Naszym busem jedziemy ok. godzinę na zbocze Białych Gór (Lefka Ori). Tam, na wysokości 750 m n.p.m. naszym oczom ukaże się przepiękna panorama północnego wybrzeża i najwyższe szczyty Białych Gór na południu. Tu przesiadamy się na rowery. Po krótkim i ekscytującym zjeździe w dół zostawimy rowery i zaczniemy naszą przygodę w dżungli. Wąska ścieżka poprowadzi nas przez soczyście zieloną dolinę, gdzie specyficzny mikroklimat powoduje, że rosną tu nawet drzewa laurowe i inne lubiące wilgoć rośliny. Na zakończenie dnia przejedziemy na rowerze poprzez łagodną dolinę i gaje pomarańczowe, labiryntem połączonych ze sobą rolnych dróg.

Dzień 3 W poprzek zachodniej Krety

I część: Lefka Ori – Paleochora (Morze Libijskie) i II część: Lefka Ori – Zatoka Kissamos (Morze Kreteńskie) – razem ok. 58 km na rowerze [W górę: 280 m / W dół: 2500 m]

Dzisiaj udamy się w kierunku zielonego serca wyspy na południe od Chanii. Stamtąd rozpoczniemy naszą dzisiejszą trasę rowerową, która poprowadzi nas przeważnie w dół, aż do południowego wybrzeża Krety. Po drodze mijać będziemy różnorodne krajobrazy. Stojąc na południowym wybrzeżu, nad morzem Libijskim, przy dobrej pogodzie zobaczyć można grecką wyspę Gawdos, najbardziej na południe wysunięty punkt Europy. Czas na przerwę w pięknej „białej” wiosce Paleochora z piaszczystą plażą. Chętni mogą tu zjeść obiad. Po południu udamy się naszym busem znów do serca wyspy, aby tym razem zjechać rowerem do zatoki Kissamos, nad wybrzeżem północnym (Morze Kreteńskie). Po drodze miniemy tradycyjne wioski najmniej odkrytej przez turystykę części Krety.

Dzień 4 Przez dwa wąwozy do plaży marzeń

Ok. 43 km na rowerze [W górę: 400 m / W dół: 1200 m]

Piękny dzień na rowerze: poczujemy wiatr we włosach w trakcie przyjemnego zjazdu w stronę morza. Zagwarantowane towarzystwo miejscowych (kóz), zapach dzikich kwiatów i aromatycznych ziół oraz panoramiczne widoki. Z górzystego centrum Krety dostaniemy się na zachodnie wybrzeże do jednej z 10 najpiękniejszych greckich plaż – Falassarna, gdzie możemy zanurkować w turkusowych wodach i odpocząć na pięknych wydmach.

Dzień 5 Relaks w pięknym mieście Chania

Dzisiejszy dzień spędzimy bez rowerów. Chwilę odpoczynku możemy przeznaczyć na zakupy, dokładne zwiedzanie przepięknego starego miasta Chani czy spokojny czas na kawę w kawiarni z widokiem na port wenecki. To wszystko w pieszej odległości od naszego hotelu. Na miejscu jest też możliwość zapisania się na zorganizowaną jednodniową wycieczkę po okolicy Chanii.

Dzień 6 Od morza do morza - na piechotę i rowerze

I część: Płaskowyż Omalos – wąwóz Agia Irini – Sougia i II część: płaskowyż Omalos – wybrzeże północne – razem ok. 44km na rowerze + 7 km pieszo (2,5 godziny wędrówki) [W górę: 460 m / W dół: 1840 m]

Naszą trasę zaczniemy na wysokości 1200 m n.p.m. na słynnym płaskowyżu Omalos. Po łagodnym zjeździe czeka nas piesza wędrówka przez  imponujący  wąwóz Agia Irini. Szlak przez ten wąwóz jest nieco łatwiejszy niż przez bardziej znany wąwóz Samaria,  ale wcale nie mniej spektakularny, a przede wszystkim dużo spokojniejszy. Pachnie tu dziką szałwią i rosną tu czarne kwiaty smoczej lilii, jednego z najbardziej typowych dla wyspy kwiatu. W małej miejscowości Sougia – już na rowerze – dotrzemy do wybrzeża południowego i spędzimy czas na obiedzie w wiejskiej tawernie lub biorąc orzeźwiającą kąpiel w krystalicznie czystym Morzu Libijskim. Po południu wrócimy z gór na wybrzeże północne poprzez zielone doliny wyspy.

Dzień 7 Pięć obliczy Krety

Malaxa – Aptera – Stylos – Kalives – ok. 60 km na rowerze [W górę: 610 m / W dół: 1440 m]

Idealna mieszanka przyrody i kultury to motyw przewodni dzisiejszego dnia. Naszym busem wyjedziemy na płaskowyż Malaxa, skąd panoramiczną trasą dojedziemy na rowerach do ruin antycznego miasta Aptera. Tutaj w przepięknym otoczeniu spotkamy się z bogatą historią wyspy: zobaczymy mury minojskie, fortyfikacje z czasów doryjskich, grecki amfiteatr, imponujące rzymskie cysterny, bizantyjski klasztor i turecki zamek. Po wizycie w przeszłości zjedziemy do regionu Apokoronas. Tu zachwycimy się bujną zielenią i źródełkami w Stylos, gdzie chętni będą mogli zjeść obiad pod osłoną eukaliptusów. Po przerwie, wąskie i kręte dróżki zaprowadzą nas poprzez senne górskie wioski w dół, ku wybrzeżom północnym, na piękną plażę w Kalives.

Dzień 8 Powrót do Polski

Przelot z Chanii do Warszawy (Modlin/Okęcie).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Chania - Warszawa, transport na miejscu (bus)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu w pokojach 2 i 3 os.
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Opiekę lokalnego przewodnika
 • Transport i serwis rowerów
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (ok. 15-20 EUR/dzień)
 • Pakiet 5 obiadów - 80 EUR
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (w miarę dostępności tego typu pokoi) - 740 PLN
 • Wypożyczenia roweru - 100 EUR (opłata obowiązkowa)

Liczba uczestników: 10 - 15 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Chanii. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem i informację o zainteresowaniu taką opcją nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kreta - rowerem przez wyspę bogów pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Grecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.