Katalonia i Costa Brava

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Katalonia i Costa Brava

O wyprawie

Katalonia

Katalonia wraz ze swą stolicą, Barceloną, to absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Hiszpanii. Region szczyci się wielowiekową niezależnością, żywymi lokalnymi tradycjami (w tym tworzeniem spektakularnych wież z ludzi czy pochodami gigantów) oraz bogatą historią, której świadectwem są liczne zabytki od czasów prehistorycznych po współczesność. Na turystów czekają tu usiane licznymi zatokami wybrzeża Costa Brava i Costa Dorada z tętniącymi życiem ośrodkami wakacyjnymi, urocze miasteczka interioru i zróżnicowane pod względem trudności szlaki w Pirenejach. Miłośnicy sztuki na pewno wybiorą się w podróż śladami wielkich katalońskich twórców: Antoniego Gaudiego, Salvadora Dalego i Joana Miro.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C

Łatwe etapy głównie ok 40-50 km, po drogach asfaltowych i szutrowych, kilka niewielkich podjazdów. Jeden dłuższy 90 km etap.

Program

Dzień 1:

Przelot samolotem do Girony, zwiedzanie miasta, impreza integracyjna.

Dzień 2: Girona – Calella de Palafrugell (65 km)

Opuszczamy Gironę i kierujemy się ku wybrzeżu. Już kilka kilometrów za mistem zrobi się niesamowicie zielono, czeka nas podjazd piękną droga wśród lasów dębów korkowych do sanktuarium De la Mare , z pięknym widokiem na całe wybrzeże. Droga ta jest ulubioną miejscówką wszystkich miejscowych kolarzy, mimo iż to jedynie 300 m przewyższenia. Po tym ambitnym początku reszta trasy będzie już znacznie spokojniejsza. Wjedziemy w obszar miasteczek/wiosek mieszczących się na terenie Katalonii, które zachowały swoje średniowieczne piękno w niesamowitej kondycji. To miejsca, które uległy pewnego rodzaju zamrożeniu. Brukowane uliczki, łuki, kamienne balkony, dzielnice usiane całą masą urokliwych zakątków. Niektóre z nich to maleńkie wioski, zamieszkałe przez nie więcej niż 100 osób. Wszystkie, bez wyjątku, łączy wspólna cecha: pozwalają na przeniesienie się o kilka wieków wstecz. Odwiedzimy dziś trzy z nich - Cruilles , La Bisbal d’Empordà i Torrent. Pod wieczór w końcu po tym jakże ciekawym dniu dotrzemy na wybrzeże Costa Bbrava do pięknej rybackiej wioski Calella.

Dzień 3: Calella de Palafrugell (20 km)

Drugi dzień wycieczki a my już zrobimy sobie odpoczynek, ale warto gdyż Calella to prawdziwa perełka hiszpańskiego wybrzeża , a okolice roją se od pięknych zatoczek z plażami, więc niespiecznie pokręcimy się pomiędzy nimi.

Dzień 4: Calella de Palafrugell – Torroella de Montgri (40 km)

Pierwsza część etapu biegnie pięknymi ścieżkami przez nadmorskie piniowe lasy. Zpach tych drzew oszałamia. Po pewnym czasie jednak krajobraz zupełnie se zmieni, poczujemy się jak w .... Po drodze zatrzymamy się w miasteczku Pals, położone na wzgórzu Puig Aspre otoczonym lasami sosnowymi ma oprócz pięknej starówki jeszcze kilka znaczących atutów. W miejscowych barach i restauracjach można skosztować wyśmienitej katalońskiej gastronomii, a całkiem niedaleko zabytkowego centrum znajduje się jedna z najdłuższych plaż na Costa Brava. Odwiedzimy też deltę rzeki Tar, najdłuższej rzeki Katalonii. Na nocleg zatrzymamy się w nadmorskiej miejscowości L’Estartit.

Dzień 5: Torroella de Montgri – Roses (55 km)

Podążamy dalej na północ wzdłuż pięknego wybrzeża Costa Brava. Największą atrakcją dzisiejszego dnia będą jednak ruiny grecko-rzymskiego miasta Empurias. Wspaniale zachowane położone tuż nad brzegiem morza. Zwiedzimy też piękna średniowieczną katedrę w Castelló d’Empúries, a na całe trzy noce zatrzymamy se w nadmorskim kurorcie Roses.

Dzień 6-7: Roses (55 + 40 km)

Dwa dni spędzimy w Rroses by dokładnie spenetrować półwysep Cap de Creus To najpiękniejszy zakątek wybrzeża Costa Brava. Owszem, na całym wybrzeżu jest dużo ładnych miejscowości i uroczych zakątków, ale to tutaj, w okolicach Cap de Creus, naszym zdaniem jest autentycznie pięknie. Bez hoteli molochów, bez wysokich budynków. Bez tandety. Uważamy, że to jest najbardziej magiczne miejsce Costa Brava. Najbardziej wysunięty na wschód punkt Półwyspu Iberyjskiego to tak naprawdę pustkowie, na którym nic nie ma, uwielbiamy tą surowość krajobrazu i pustkę. Poprzecinany trasami trekkingowymi i rowerowymi, to miejsce na ucieczkę od wszystkiego. No ale tak naprawdę to troche tam ciekawych rzeczy jest: są małe wioski rybackie, są piękne latarnie morskie, średniowieczne klasztory i cudowne punkty widokowe.

Dzień 8: Roses – Olot (90 km)

Najdłuższy etap wycieczki i w dodatku będzie na nim sporo podjazdów. Ruszamy na przedgórze Ppirenejów!!! Tak więc wyruszamy z samego rana. Na początek wizyta w Figures. Nierozłącznie jest ono związane z postacią Salvadora Dalí – katalońskiego surrealisty, który urodził się i zmarł w tej miejscowości. Zwiedzanie Figueres warto więc zacząć od niezwykłego muzeum w całości poświęconego temu artyście. To właśnie tutaj ojciec surrealizmu dał upust swojej fantazji, tworząc przestrzeń niemal jak ze snu. Momentami bardzo dziwnego snu... :). Dalsza część trasy wiedzie pięknymi ścieżkami u podnuża Pirenejów przez średniowieczne wioski takie jak Baselau i Castellfollit de la Roca. Szczegółnie to drugie zachwyca. Castellfollit de la Roca to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Katalonii , położenie tego miasteczka budzi największe zdumienie! Zbudowane na stromych ścianach 50-metrowej bazaltowej skały domy to jeden z najpopularniejszych widoków fotografowanych przez turystów. Z kolei ciasno zabudowane wąskie uliczki, zdają się przywodzić na myśl czasy średniowiecza.

Dzień 9: Olot - Girona (60 km)

Na koniec przepiękny etap tym razem głównie w dół piękna ścieżką rowerową poprowadzoną po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej – Via Verde „Carrilet”. Przebiega ona przez znajdujący się tuż przy granicy z Francją region Garrotxa, który pełen jest krajobrazów, które niełatwo znaleźć na Starym Kontynencie. Znajdziemy tu około 40 stożków wulkanicznych będących pozostałością po erupcjach, które rozpoczęły się 700 000 lat temu. Dziś większość ze znajdujących się tam wulkanów uważa się za wygasłe, jednak pamiątka jaką po sobie pozostawiły nieustannie robi wrażenie. Podroż właśnie przez tę krainę wygasłych wulkanów zakończy naszą rowerową przygodę po Katalonii.

Dzień 10:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach, kwaterach turystycznych lub domkach kempingowych (pokoje 3-4 osobowe)
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transport rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

ORGANIZACJA WYJAZDU

Uczestnicy dostają się na wycieczkę samolotem wraz z bagażem podręcznym.
Rower oraz bagaż główny należy dostarczyć do Krakowa, Katowic lub Warszawy na dzień przed wylotem, osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 1 dzień po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Katalonia i Costa Brava pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.