Trans Słowenia

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Szczegóły wyjazdu Trans Słowenia

O wyprawie

Krajanska Gora | Kobarid | Solkan | Lipica | Piran

Przepiękna trasa łączące najwyższe słoweńskie góry Alpy Julijskie z wybrzeżem Adriatyku. Podążymy pięknymi dolinami Savy i Soczy, odwiedzimy sąsiednie Włochy i Austrię, zobaczymy najpiękniejsze wodospady, jaskinie i miasteczka. Zajrzymy nad piękne śródgórskie jeziora Bled i Bohinij. A przede wszystkim poznamy piękną przyrodę i kulturę Słowenii. 

RÓWNOLEGLE PROWADZONA WYCIECZKA MTB - TRANS SŁOWENIA

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B 

Ok. 60 km etapy, prowadzące asfaltowymi ścieżkami rowerowymi, kilka niewielkich podjazdów na trasie.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd przez Czechy i Austrię do Słowenii. 

Dzień 2: Krajanska Gora: 43 km 

Rankiem docieramy do najsłynniejszego narciarskiego kurortu Krajanska Gora. Zimą ściągają tu narciarze nie tylko ze Słowenii, latem natomiast jest to spokojna miejscowość, gdzie warto zatrzymać się na dłużej i eksplorować okoliczne szlaki rowerowe. 
Na początek wybierzemy się do położonego u stóp najwyższego szczytu Słowenii Triglava schroniska w dolinie Vrata. Pięknie położone u stóp wysokiej na 1000 m skalnej ściany robi ogromne wrażenie. Odpoczynek tutaj będzie nagrodą za trud dojazdu, gdyż po drodze czeka nas ostry ok 1 km podjazd. Ale po drodze czeka nas też nie lada atrakcja – jeden z najpiękniejszych słoweńskich wodospadów. 

Dzień 3: Krajanska Gora: 53 km 

Jeszcze jeden dzień spędzimy w okolicach Krajanskiej Gory. Tym razem wybierzemy się na spokojną wycieczkę wzdłuż doliny do Włoch a konkretnie miasteczka Traviso. Będzie więc okazja na skosztowanie pysznej włoskiej kawy i pizzy, spacer po starówce i przejażdżkę w okól pięknych okolicznych śródgórskich jezior. Odwiedzimy też dziś słynne mamucie skocznie narciarskie w Planicy. 

Dzień 4: Krajanska Gora – Kobarid: 80 km 

Opuszczamy Krajanską Gorę i przenosimy się na południową stronę Alp Julijskich. 
Do wyboru dziś dwie trasy. 
Pierwsza trudna prowadzi przez najwyższą drogową przełęcz Słowenii, widoki z trasy mimo zalewającego potu będą oszałamiające, nieco przypominające Dolomity góry są naprawdę przepiękne, no a później czeka nas kilku dziesięciokilometrowy zjazd w dolinę Soczy. Po drodze zajrzymy do źródeł tej rzeki, która z ogromną siłą tryska spod ziemi. Końcówka etapu to już tylko spokojna jazda wzdłuż tej pięknej niezwykle wzburzonej o błękitnym kolorze rzeki. 
Druga trasa jest znacznie łatwiejsza i prowadzi wzdłuż Doliny Socy nad słynne jeziora Bled i Bohinij. 

Dzień 5: Kobarid 

W Kobaridzie zatrzymamy się na dłużej, gdyż jest tu co robić. Warto wybrać się nad pobliski najpiękniejszy na Słowenii wodospad, warto odwiedzić miejscowe muzeum poświęcone I Wojnie Światowej. To właśnie w tych okolicach toczyły się jedne z najbardziej zaciekłych walk podczas Wielkiej Wojny. Położone na wzgórzu mauzoleum żołnierzy zaprojektował i otworzył Benito Mussolini. Na każdym kroku spotkać można ślady tamtej wojny. 
Największą atrakcją tego dnia będzie jednak spływ rzeką Socą. Wspaniały rafting rwącą rzeką zapadnie każdemu w pamięć. (Opcja dodatkowa – koszt ok. 30 eur). 

Dzień 6: Kobarid – Solkan: 52 km 

Przepiękny, długi, ale tez zupełnie płaski a nawet prowadzący wciąż w dół etap. Podążamy jednym z najpiękniejszych rowerowych szlaków Słowenii, ciągnącym się wzdłuż doliny rzeki Socy szlakiem Emeralda. Dolina zmienia się nieomal za każdym zakrętem, czasem jest szeroka otoczona sadami i łąkami, a czasem zwęża się do głębokich kanionów. Co chwila mijamy małe wioski i piękne miejsca piknikowe nad rzeką, być może nawet znajdą się chętni do kąpieli, choć rzeka przez cały rok jest bardzo zimna. 

Dzień 7: Solkan – Lipica: 76 km 

Kolejny etap prowadzi przez słynna Vipawską Dolinę. Górskie krajobrazy ustąpią miejsca łagodnym wzgórzom pokrytym winnicami. Co chwila mijać będziemy piwniczki winiarskie zachęcające do skosztowania tutejszych produktów. Odwiedzimy tez kilka zabytkowych miasteczek a na nocleg zatrzymamy się w słynnej na całą Europę stadninie koni w Lipnicy. 

Dzień 8: Lipica – Piran: 60 km 

Już tylko kilkadziesiąt kilometrów pedałowania dzieli nas od brzegów Adriatyku, wzdłuż jego brzegu biegnie ostatni odcinek naszej rowerowej przygody po Słowenii. 

Dzień 9: Piran: 20 km 

Ostatni dzień przeznaczymy już tylko na zwiedzanie najpiękniejszego miasta Słowenii – Piranu i plażowanie nad Adriatykiem. 
Wieczorem pakujemy się do busa i ruszamy w drogę powrotną. 

Dzień 10: 

Rankiem powracamy do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach +600 zł.
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)
  • Dopłata do raftingu +ok. 30 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trans Słowenia pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.