Trans Słowenia

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
11 dni3 000
Cena promocyjna przy zapisach do 01.03.2024
10 dni3 150
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Trans Słowenia

O wyprawie

Villach | Krajanska Gora | Bled | Bohinij | Kobarid | Solkan | Vipava | Postojna | Umag

Przepiękna trasa łączące najwyższe słoweńskie góry Alpy Julijskie z wybrzeżem Adriatyku. Podążymy pięknymi dolinami Savy i Soczy, odwiedzimy sąsiednie Włochy i Austrię, zobaczymy najpiękniejsze wodospady, jaskinie i miasteczka. Zajrzymy nad piękne śródgórskie jeziora Bled i Bohinij. A przede wszystkim poznamy piękną przyrodę i kulturę Słowenii.

Równolegle prowadzona wycieczka Trans – Słowenia umożliwia przebycie poszczególnych etapów w trudniejszych warunkach.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B

Ok. 60 km etapy, prowadzące asfaltowymi ścieżkami rowerowymi, kilka niewielkich podjazdów na trasie.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Krakowie i Katowicach. Przejazd przez Czechy do Austrii.

Dzień 2: Villach: 20 km

Naszą rowerową wyprawę przez Słowenie zaczniemy w austriackim Villach, pięknym alpejskim mieście, wokół którego położonych jest również kilka pięknych jezior, cudownych górskich wiosek i miasteczek, zabytkowych kościółków i masę innych atrakcji. Jest też największe w Karyntii kąpielisko termalne, na którym do późnego wieczora wygrzejemy się i zregenerujemy po całonocnej podróży busem.

Dzień 3: Villach - Krajanska Gora: 63 km

Dzisiejszy etap prowadzi przez trzy kraje : Austrię , Włochy i w końcu Słowenie. Najpierw odwiedzimy włoskie Traviso. Będzie więc okazja na skosztowanie pysznej włoskiej kawy i pizzy, spacer po starówce i przejażdżkę wokół pięknych okolicznych śródgórskich jezior. Po wjechaniu do Słowenii skierujemy się ku słynnym mamucim skoczniom narciarskim w Planicy. Dla chętnych oczywiście wspinaczka schodami na ich szczyt. Sama dolina Planicy jest jedną z piękniejszych dolin w Alpach Julijskich. Naszym celem będzie dziś słoweńskie Zakopane, czyli najsłynniejszy narciarski kurort Krajanska Gora. Zimą ściągają tu narciarze nie tylko ze Słowenii, latem natomiast jest to spokojna, niewielka miejscowość, gdzie warto zatrzymać się na dłużej i eksplorować okoliczne szlaki rowerowe.

Dzień 4: Krajanska Gora – Bled - Bohinij: 55 km

Jeden z piękniejszych etapów wyprawy. Na początek wybierzemy się do położonego u stóp najwyższego szczytu Słowenii Triglava schroniska w dolinie Vrata. Pięknie położone u stóp wysokiej na 1000 m skalnej ściany robi ogromne wrażenie. Odpoczynek tutaj będzie nagrodą za trud dojazdu, gdyż po drodze czeka nas ostry ok 1 km podjazd. Ale po drodze czeka nas też nie lada atrakcja – jeden z najpiękniejszych słoweńskich wodospadów. Potem pięknymi ścieżkami rowerowymi wśród alpejskich łąk dotrzemy nad dwa najpiękniejsze słoweńskie jeziora – Bled i Bohinij.

Dzień 5: Bohinij - Kobarid 45 km

Kolejna piękna trasa prowadząca dolinami alp Julijskich. Na szczęście wysokie ściany tych gór podziwiać będziemy tylko z daleka, lekko pedałując łatwymi dolinami. Odwiedzimy m.in. spektakularny wawóz Tolmin i dość szybko dotrzemy do Kobaridu, gdyż jest tu co robić. Warto wybrać się nad pobliski najpiękniejszy na Słowenii wodospad, warto odwiedzić miejscowe muzeum poświęcone I Wojnie Światowej. To właśnie w tych okolicach toczyły się jedne z najbardziej zaciekłych walk podczas Wielkiej Wojny. Położone na wzgórzu mauzoleum żołnierzy zaprojektował i otworzył Benito Mussolini. Na każdym kroku spotkać można ślady tamtej wojny.
Największą atrakcją tego dnia będzie jednak spływ rzeką Socą. Wspaniały rafting rwącą rzeką zapadnie każdemu w pamięć. (Opcja dodatkowa – koszt ok. 50 eur).

Dzień 6: Kobarid – Solkan: 52 km 

Przepiękny, długi, ale tez zupełnie płaski a nawet prowadzący wciąż w dół etap. Podążamy jednym z najpiękniejszych rowerowych szlaków Słowenii, ciągnącym się wzdłuż doliny rzeki Socy szlakiem Emeralda. Dolina zmienia się nieomal za każdym zakrętem, czasem jest szeroka otoczona sadami i łąkami, a czasem zwęża się do głębokich kanionów. Co chwila mijamy małe wioski i piękne miejsca piknikowe nad rzeką, być może nawet znajdą się chętni do kąpieli, choć rzeka przez cały rok jest bardzo zimna.

Dzień 7: Solkan – Vipava: 76 km

Kolejny etap prowadzi przez słynna Vipawską Dolinę. Górskie krajobrazy ustąpią miejsca łagodnym wzgórzom pokrytym winnicami. Co chwila mijać będziemy piwniczki winiarskie zachęcające do skosztowania tutejszych produktów. Odwiedzimy tez kilka zabytkowych miasteczek.

Dzień 8: Vipava - Postojna: 50 km

Dziś nieco trudniejszy etap , zaczniemy od kilku-kilometrowego podjazdu przez piękne bukowe lasy do Predjamy , gdzie zwiedzimy najpiękniejszy , przykuty do ogromnej skały zamek w Słowenii. Stąd już tylko zjazd do największej atrakcji tego kraju Jaskini Postojna. Znajdziemy się w świecie najpiękniejszej z jaskiń ze wspaniałymi formacjami i zróżnicowaną fauną. Skusimy się na niezapomnianą wycieczkę podziemną kolejką i doświadczymy fascynującego, podziemnego raju ukształtowanego przez kropelki wody na przestrzeni milionów lat.
Jaskinia Postojna jest jedynym miejscem, gdzie spotkacie prawdziwe cuda – formacje jaskiniowe i małe smoki. Tak jak w świecie na powierzchni, w Jaskini Postojnej znajdziecie olbrzymie góry, rzeki i przestronne, podziemne sale.

Dzień 9: Postojna – Umag: 60 km

Już tylko kilkadziesiąt kilometrów pedałowania dzieli nas od brzegów Adriatyku, wzdłuż jego brzegu biegnie ostatni odcinek naszej rowerowej przygody po Słowenii.
Najpierw jednak odwiedzimy stadninę koni w Lipicy. Rzut okiem na piękne śnieżnobiałe konie z których Lipnica słynni i już kilkanaście kilometrów piękną rowerową ścieżką, głównie w dół dzieli nas od wybrzeża Adriatyku. Na chwilę zajrzymy do Włoch do małej ale bardzo sympatycznej miejscowości Muggia, gdzie na starówce wypijemy przepyszną włoską kawę. Po powrocie do Słowenii czeka nas jeszcze ok 30 km jedną z piękniejszych europejskich ścieżek rowerowych biegnących dawną linią kolejki wąskotorowej . Po drodze zajrzymy do zabytkowego Koperu i na najlepsze słoweńskie plaże w Izoli. A celem tego etapu będzie najpiękniejsze miasto Słowenii - Piran.
Piran to jedno z najpiękniejszych śródziemnomorskich miasteczek, które udało nam się odwiedzić na naszych rowerowych wyprawach. Wspaniała atmosfera, wąskie uliczki, kolorowe kamienice. Polecamy każdemu! Ciasne zaułki, gdzie włóczą się tłuste koty, piękny i niespodziewanie wielki główny plac, wzniesiony na skale ponad miastem okazały kościół z wyniosłą dzwonnicą - oczywiście wzorowaną na weneckiej - tworzą niepowtarzalną całość. Krótko mówiąc, poznając Słowenię, Piranu po prostu nie możemy ominąć.
Na koniec tego niezwykle ciekawego dnia dotrzemy do czwartego kraju na naszej trasie – Chorwacji.

Dzień 10: Umag: 20 km

Ostatni dzień przeznaczymy już tylko na zwiedzanie pięknego chorwackiego Umagu i plażowanie nad Adriatykiem. Wieczorem pakujemy się do busa i ruszamy w drogę powrotną.

Dzień 11: 

Rankiem powracamy do kraju

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach lub domkach kempingowych +600 zł. (pokoje 2-4 osobowe)
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)
  • Dopłata do raftingu +ok. 30 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trans Słowenia pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.