Góry i jeziora Macedonii

Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
11 dni6 490

Szczegóły wyjazdu Góry i jeziora Macedonii

O wyprawie

Góry i jeziora Macedonii na rowerze

 • Na rowerze wokół Jeziora Ochrydzkiego (UNESCO)
 • Wyjazd w niedostępne góry Korab
 • Galichnik i inne malownicze wioski z typową architekturą bałkańską
 • Możliwość zdobycia na rowerze góry Pelister (2601m n.p.m.)
 • Smaczne jedzenie, pyszne wino, miła atmosfera

Opis ...

Macedonia to piękny, nieodkryty jeszcze kraj, gdzie miesza się ze sobą wschód i zachód, gdzie wspólnie istniało prawosławie, chrześcijaństwo zachodnie i islam. Na ulicach można usłyszeć niezwykłą mieszankę językową. Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić Macedonię.

Jest to kraj, w którym znajdziesz nieskażoną przyrodę, dzikie góry, rwące rzeki, czyste jeziora. Oprócz cudów natury zobaczysz niezwykłe zabytki kultury, wpisane na Listę UNESCO, np. przepiękne miasto Ohrid (Ochryda), ale także wspaniałą architekturę małych, typowych dla Macedonii miasteczek, takich jak Galicznik.

Wszystkie te rzeczy ujrzysz z siodełka swojego roweru, wieczorami natomiast skosztujesz wielu wspaniałych win, których smak przywróci Ci chęci do życia i energię na następny dzień. Trasę przemierzamy na lekko (czyli bez sakw i bagaży), abyś mógł w pełni rozkoszować się widokami. Mamy wsparcie samochodu asekuracyjnego i oferujemy kilka możliwości wyboru tras. Na jednej z tras odwiedzimy Albanię.

Poziom trudności:

Do przewozu bagażu będziemy mieć do dyspozycji własne auto z kierowcą, dlatego zabieramy na rower niewielki bagaż podręczny. Auto będzie można wykorzystać również przy ewentualnej kontuzji lub niedyspozycji jednego lub dwóch uczestników. Dzienne odcinki to 50-80 km. Całość trasy jaką pokonamy na rowerze obejmuje około 400 km. Dzienne przewyższenia od 400 do 1000 m.

Podczas jazdy będziemy się starali unikać głównych dróg, a tam, gdzie będzie to możliwe będziemy korzystać z alternatywnych tras, gdzie nie ma asfaltu, tylko stary beton lub zwykłe drogi gruntowe. W górach drogi są kamieniste i nierówne. Rekomendujemy rower górski, choć trasę można przejechać również rowerem trekkingowym.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Przelot do Macedonii. Przejazd do hotelu, zwiedzanie Skopje i odpoczynek.

DZIEŃ 2

Pojedziemy w góry, w pobliże granicy z Serbią, skąd będziemy podziwiać Golem Korab (2764 m n.p.m.) – najwyższą górę Albanii i Macedonii. Stamtąd czeka nas długi i ekscytujący przejazd do Mawrowa, znajdującego się w Parku Narodowym o tej samej nazwie. Zakwaterowanie i odpoczynek.

DZIEŃ 3

Po śniadaniu objazd malowniczym szlakiem wokół jeziora Mawrowo. Nocleg nad jeziorem w hotelu w Mawrowie. (ok. 30 km)

DZIEŃ 4

Po śniadaniu przejazd do miasteczka Debar, położonego nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie. Po pokonaniu ciekawej trasy wśród gór, odpoczniemy nad spokojnymi wodami jeziora. Po drodze zobaczymy perłę architektoniczną Galichnik (ok. 55 km).

DZIEŃ 5

Po śniadaniu, przejazd rowerami przez interesujące tereny wzdłuż jeziora Debar. Po drodze gorące źródła Vevchani. Następnie, rozkoszując się długim zjazdem, dojedziemy do górskiej wioski nad jeziorem zaporowym Globochica, gdzie zrelaksujemy się, odpoczywając nad brzegiem tego jeziora. Dalsza droga to kolejny ekscytujący zjazd, aż do pięknego miasta Ohrid (Ochryda), gdzie spędzimy noc. (ok. 68 km).

DZIEŃ 6

Śniadanie. Zwiedzanie Ochrydy: Kościół św. Pantalejmona, zbudowany w 893 r. przez patrona miasta, św. Klemensa na pozostałościach innej wczesnochrześcijańskiej bazyliki i ozdobiony mozaikami podłogowymi. Dalej zobaczymy między innymi Cerkiew św. Jana z Kaneo oraz św. Zofii i twierdzę cara Samuela z przełomu X/XI wieku. Potem będzie czas na kąpiel w jeziorze i relaks na plaży lub rejsy łódką po Jeziorze Ochrydzkim. Wieczorem kolacja z degustacją macedońskich win.

DZIEŃ 7

Po śniadaniu zobaczymy piękny klasztor św. Nauma, a dzisiejszą trasę, według Naszej chęci, można pokonać na 3 różne sposoby: * dla wytrwałych przejazd rowerem najdłuższą trasą wzdłuż brzegów Jeziora Ochrydzkiego. Trasa wiedzie przez Albanię. (ok. 70km). * relaksujący przejazd rowerem krótką trasą wzdłuż brzegów malowniczego jeziora Ochrydzkiego do miejsca, gdzie znajduje się klasztor. (ok. 20 km). * rejs statkiem po jeziorze Ochrydzkim, całkowity relaks i wypoczynek.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd przez niezwykły Park Narodowy Galichica. Podziwianie pięknych widoków podczas przekraczania przełęczy Lipona Livada. Podjazd z poziomu ok. 1000 m n.p.m. do max. 1600 m n.p.m. Czyli ok. 600 m w górę i ok. 700 m w dół.

DZIEŃ 9

Całodniowa wycieczka rowerowa po terenie Parku Narodowego. Nocleg w hotelu górskim Molika. Podjazd na pobliski szczyt Pelister. Długość trasy 15,3 km, wysokość szczytu 2601 m n.p.m (podjazd ok. 1200 m). Jest również możliwość wyboru łatwiejszej trasy - objazd wokół szczytu.

DZIEŃ 10

Przejazd busem do Bitoli. Wizyta na starym tureckim bazarze, krótkie zwiedzanie miasteczka. Pod wieczór zwiedzanie Skopje, stolicy Macedonii.

DZIEŃ 11

Transfer na lotnisko i przelot do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami
 • transport roweru samolotem wg stawek linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transport w Macedonii wg programu
 • samochód asekuracyjny do transportu bagażu podczas wyprawy rowerowej
 • 10x zakwaterowanie w lokalnych hotelach i pensjonatach rodzinnych
 • częściowe wyżywienie: 10x śniadanie
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • pakiety informacyjne
 • ubezpieczenie NNW i KL + sporty amatorskie + ubezpieczenie bagażu
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • obiadokolacje
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • dodatkowy bagaż nadawany
 • bilety wstępu do zabytków, muzeów (jeśli dotyczy)

ZAKWATEROWANIE:

W lokalnych hotelach lub pensjonatach rodzinnych w pokojach 2-osobowych. Łazienka może być wspólna dla większej ilości pokojów.

WYŻYWIENIE:

W cenie zapewniamy 9x śniadanie. Kolacje w miasteczkach są we własnym zakresie. W każdym miasteczku, w którym będziemy nocować znajduje się kilka ciekawych i dość tanich knajpek. Na bazarach istnieje możliwość zakupu lokalnych produktów, ceny porównywalne do polskich.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce po wcześniejszym ustaleniu za dopłatę.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Góry i jeziora Macedonii pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Macedonia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.