Oderwij się od komputera, wskocz na rower !

Rower

W panującej dobie Internetu ciężko oderwać się od ekranu komputera. Naszą największą rozrywką stało się surfowanie po sieci i wyszukiwanie (często bezsensownych) treści. Czas to zmienić! Najlepiej spędzony czas, to czas spędzony aktywnie. Od dawna wiadomo, że sport podbudza endorfiny, czyli hormony szczęścia. I nie chodzi tylko o sport wyczynowy, uprawiany przez zawodowców.

Nawet 30-minutowy jogging, pływanie czy spacer poprawiają naszą kondycję i samopoczucie. Warto mieć to na uwadze i w kolejny wolny weekend wybrać się na np. na jednodniową wycieczkę rowerową. Jest to dobra forma aktywności nawet dla tych, którzy nie cieszą się dobrą sprawnością fizyczną. By czerpać przyjemność z jazdy na rowerze wystarczy... rower i odrobina chęci.

Oto kilka rad, by łatwiej było ci zrobić pierwszy krok:

  1. Zrób postanowienie i wybierz konkretną datę, ale nie za rok czy za miesiąc. Najlepiej za kilka dni. Niech to będzie dzień wolny od pracy, byś mógł wyjść na kilka godzin nie musząc martwić się, że po powrocie czeka na ciebie sterta zaległych zadań. To, co masz zrobić, zrób wcześniej, tak, by nic nie zatrzymało cię tego dnia w domu.
  2. Zastanów się czy w trasę chcesz wybrać się sam, z rodziną czy przyjaciółmi. Wybór należy do ciebie. Wycieczka dzielona z drugą osobą może dostarczyć więcej doznań emocjonalnych. W grupie łatwiej jest się też zmobilizować i dążyć do zrealizowania celu.
  3. Wybierz trasę. Zacznij od krótkich, gdzieś w twojej okolicy. Nie musisz pierwszego dnia pokonywać dalekich odległości. W przypadku, gdy twoja kondycja fizyczna nie jest najlepsza nawet nie jest to wskazane. Z czasem będziesz w stanie przemierzyć dalekie trasy, nie przemęczając swojego organizmu. Przyjemność z jazdy rowerowej można czerpać niezależnie od przemierzonych kilometrów. Najlepiej wyznaczyć sobie trasę na łonie natury, w parku czy lesie. Ciekawym rozwiązaniem może być również powiązanie wycieczki rowerowej z lokalnymi atrakcjami turystycznymi. Można skonstruować sobie mapkę z miejscami, w których warto się zatrzymać i odpocząć. Takimi punktami mogą być: zamek, przydrożne kapliczki czy jeziorko. Na pewno w twojej okolicy znajdują się takie perełki.
  4. Zadbaj o odpowiednie ubranie. Jeżdżąc na rowerze nie musisz mieć na sobie modnego i drogiego ubrania. Wiele znanych marek proponuje nam różne elementy garderoby i gadżety, które mają poprawić komfort jazdy. Jednak nie musisz ich mieć, by czuć się dobrze podczas jazdy. Ubrania powinny być przede wszystkim wygodne. Koszulka, bluza, spodnie dresowe, legginsy, sportowe buty- zapewne posiadasz każdą z tych rzeczy. Warto ubrać się na tzw. cebulkę, czyli warstwowo, np. koszulka bez ramiączek, a na to bluza z długim rękawem i kapturem, którą w każdej chwili można ściągnąć, przewiązać wokół bioder czy wsadzić do plecaka. Warto mieć ze sobą również przeciwdeszczową kurtkę. Oprócz tego, jeśli świeci słońce pamiętajmy o nakryciu głowy i okularach słonecznych, które ochronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UV.
  5. Wyposażenie plecaka bądź torba rowerowa. Pamiętaj, by zabrać ze sobą picie, (najlepiej wodę bądź napój izotoniczy) oraz jedzenie. Może to być kanapka, owoc i batonik czekoladowy- według uznania. Zabierz ze sobą również bandaż i plastry, by w razie skaleczenia móc opatrzyć ranę.
  6. Przed wyjazdem sprawdź oświetlenie swojego roweru. Wycieczka może skończyć się późnym wieczorem. Jeśli będziesz wracać o zmroku musisz zadbać o swoją widoczność na drodze. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Schowaj do plecaka kamizelkę bądź inne elementy odblaskowe.
  7. Gdy wrócisz zaplanuj kolejną wyprawę.

Aleksandra Parusel


« powrót do listy

Zobacz nasze wycieczki: