Przygotuj rower do wiosny - część 1

Rower

Krok 1. Skompletuj potrzebne narzędzia do wyczyszczenia jednośladu

Powoli żegnamy się z zimą. Mrozy już odpuściły. Nadeszła odwilż. Temperatura utrzymuje się powyżej 0°C, resztki śniegu topnieją, a promienie słońca coraz częściej przedzierają się przez pochmurne niebo. To oznacza, że małymi kroczkami nadchodzi wiosna, a wraz z nią, sezon na „dwa kółka”! I chociaż prawdziwi miłośnicy jazdy na rowerze twierdzą, że sezon rowerowy trwa cały rok (sami zachęcaliśmy Was, Drodzy Czytelnicy do jazdy na rowerze również w czasie zimy) to jednak większość z nas przypomina sobie o tym popularnym jednośladzie dopiero wtedy, gdy wszelkie oznaki zimy odeszły w zapomnienie.

Niezależnie od tego czy nasz rower „spędził” zimę aktywnie, czy też czekał na lepszą pogodę w garażu/piwnicy ważne jest, by dobrze oczyścić go z wszelkich brudów. Do mycia naszego jednośladu potrzebne będą nam: wiadro, szmatki do czyszczenia, płyn czyszczący (odtłuszczający) oraz stara szczoteczka do zębów.

Oczywiście na rynku dostępne są specjalne środki do czyszczenia i pielęgnacji roweru. Producenci przekonują, iż bez trudu usuwają one wszelkie zanieczyszczenia, nie uszkadzają tworzywa, z którego wykonany jest rower oraz nie zostawiają smug. Dostępne są również detergenty przeznaczone do konkretnych części jednośladów, np. do łańcucha. Główną zaletą owych preparatów są właściwości odtłuszczające. Jako ich zamiennika możemy użyć zwykłego płynu do mycia naczyń, stosowanego przez nas każdego dnia w kuchni.

Podobnie sprawa ma się ze szczoteczkami. W ofercie sklepów rowerowych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych znajdują się specjalistyczne zestawy szczotek do czyszczenia rowerów. Wśród nich znajduje się m.in.: duża szczotka do usuwania brudu z kół, szczotka przeznaczona do mycia napędu, mniejsza szczotka umożliwiająca czyszczenie trudnodostępnych miejsc roweru, w tym szprych, a także szczotka do kasety. Ta ostatnia jest najbardziej charakterystyczna. Z trzech jej stron umieszczone jest włosie różniące się długością (bardzo długie, długie i krótkie). Szczotka wyposażona jest również w wygiętą rączkę z ząbkami, która ułatwia nam usuwanie brudu między zębatkami.

Specjalistyczne szczotki zdecydowanie ułatwią nam mycie roweru, jednak nie są one niezbędne. Gdy nie posiadamy takiego „sprzętu” ani też nie zamierzamy go nabyć, możemy kupić zwykłą szczotkę do mycia naczyń oraz szczoteczkę do zębów i przeznaczyć je jako narzędzia do czyszczenia roweru.

Warto zaopatrzyć się również w benzynę ekstrakcyjną, która wykorzystywana jest jako skuteczny środek do pozbycia się z pozostałości po smarze czy olejach.

Wśród „przyrządów” potrzebnych do wyczyszczenia roweru znajduje się również płaski śrubokręt, który posłuży nam do pozbycia się warstwy brudu zgromadzonego na poszczególnych częściach roweru, głównie korbie i kasecie.

Dobrze jest też pomyśleć o gumowych rękawiczkach, które ochronią nasze ręce przed brudem, smarem oraz chemicznymi środkami czyszczącymi.

Mamy wszystkie potrzebne rzeczy? Zatem... do dzieła!

(Informacje o tym, jak skutecznie umyć rower pojawią się w kolejnym artykule).

Aleksandra Parusel


« powrót do listy

Zobacz nasze wycieczki: