Liguria

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
10 dni3 000
Cena promocyjna przy zapisach do 15.06.2024

Szczegóły wyjazdu Liguria

O wyprawie

Genua | Portofino | Levanto | Cinque Terre | Lerici | Viareggio | Tirrenia

Liguria to długi i wąski pas wybrzeża, ciągnący się u podnóża gór pokrytych winnicami. W słońcu śródziemnomorskim błyszczą tu domy w pastelowych barwach, a ogrody pełne kwiatów i roślin, zakwitających w łagodnym klimacie, mienią się wszystkimi kolorami. 

Malownicza Liguria osłonięta od strony lądu wspaniałymi górami oddzielającymi Piemont od wybrzeża ma znacznie bardziej zróżnicowany krajobraz niż jakiekolwiek inne wybrzeże Europy. 

Odwiedzimy słynne miasteczka Cinque Terre, ekskluzywne Portofino, piękne toskańskie miasteczko Lukka, krzywą wierzę w Pizzie oraz wiele innych małych nadmorskich wiosek i cudownych plaż.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C

Łatwe trasy wzdłuż wybrzeża ok 50-60 km, z kilkoma niewielkimi podjazdami. Jeden dość długi kilkunasto-kilometrowy podjazd. Drogi asfaltowe.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem jedziemy do Włoch. 

Dzień 2: Genua 

Rankiem docieramy w okolice Genui. Na początek krótka wycieczka po mieście i jego okolicach. 
Genua jest stolicą Ligurii i dawną morską potęgą, nazywaną darem od morza. Wchłonęła okoliczne miejscowości, stanowiąc interesującą mozaikę luksusowych rezydencji, uroczych zaułków, rozległych ogrodów o atmosferze starej wioski rybackiej. Pamiątkowe tablice mają tutaj Maria Konopnicka i Józef Piłsudski, z Genui pochodzi kilku papieży i Krzysztof Kolumb, mieszkał tu Marco Polo, a widoki na piękne Morze Liguryjskie zapierają dech w piersiach nie tylko nieprzyzwyczajonym turystom. 
Obok siebie funkcjonują okazałe stare miasto poprzecinane uliczkami niczym mroczny labirynt, ulica Via Garibaldi z systemem pałaców oraz olbrzymi port, którego historyczna część została na początku lat 90 całkowicie przebudowana. 
Zajrzymy tez do Boccadasse, to część wschodniej dzielnicy Genui, Albaro. Ta mini dzielnica jest ukryta przed całym miastem, z ulicy wcale jej nie widać. Znajduje się w tak bajecznie pięknym miejscu, że gdy tam się jest, wydaje się być w maleńkiej wiosce rybackiej… a nie w stolicy Ligurii. 
Wieczorem impreza integracyjna. 

Dzień 3: Genua - Portofino 

Rozpoczynamy nasza rowerową wędrówkę po Ligurii. Pierwszy etap wiedzie nieco ruchliwą drogą wzdłuż morza, ale co chwila będziemy z niej zjeżdzać do uroczych nadmorskich miejscowości by raczyć się w kolorowych porcikach przepysznym cappucino, lodami, owocami morza, lub po prostu by odpocząć na jednej z licznych plaż. Odwiedzimy takie miasteczka jak Bogliasco, Sor i Recco, w tej ostatniej godny uwagi jest wspaniały, wznoszący się na wysokim klifie zamek Castello Dragonara. 
Stąd czeka nas podjazd już ścieżką rowerową przez piękny park półwyspu Portofino do miasteczka o tej samej nazwie. 
Maluteńkie, ale jakże urokliwe Portofino jest najbardziej ekskluzywną miejscowością Riwiery Włoskiej. Gwiazdy z całego świata, które chętnie cumują tu swoje jachty, nazywają Portofino najpiękniejszym portem Morza Śródziemnego. Zachwyca wszechobecna soczysta zieleń i skaliste klify. W lazurowym morzu odbijają się kolorowe kamieniczki. Wokół portu znajdują się świetne restauracje i sklepy najdroższych światowych domów mody. 
W tej pięknej okolicy spędzimy kolejną noc. 

Dzień 4: Portofino – Levanto 

Na początek odwiedzimy piękne zamki w Rapallo i Zaogli, jednak największą atrakcją dzisiejszego dnia będzie miasteczko Sestri Levante. To nadmorski kurort znajdujący się we wschodniej części Ligurii. Jego stare miasto jest malowniczo położone na półwyspie, otoczone dwiema zatokami. Stąd nazywane jest ono też miastem dwóch mórz. Zauroczony miastem kilka lat spędził tu Jan Christian Andersen. 
Stąd piękna ścieżka rowerowa prowadząca tunelami po trasie dawnej kolejki wąskotorowej doprowadzi nas do Levanto, kolejnej pięknej nadmorskiej miejscowości. 

Dzień 5: Levanto (Cinque Terre) 

Dziś odpoczniemy od rowerów, korzystając z pociągu lub pieszych szlaków zwiedzimy słynne Cinque Terre. 
Cinque Terre to według opinii wielu najpiękniejszy region we Włoszech. Nigdzie indziej we Włoszech na tak stosunkowo niewielkiej powierzchni, nie ma tylu zapierających dech w piersiach widoków i tak wspaniałych miasteczek. Harmonijna zabudowa zdaje się być przyklejona do stromych gór, które malowniczo opadają do turkusowego morza. Panuje tu nieopisana atmosfera. Jest to jedno z tych miejsc, którego piękna nie oddadzą nawet najlepsze fotografie. 
Cinque Terre, czyli Pięć Ziem, obejmuje swoim zasięgiem pięć miejscowości: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare. Z pewnością ten dzień zapadnie wszystkim na długo w pamięć. 

Dzień 6: Levanto - Lerici 

Wracamy na rowery. Tym razem będzie nieco trudniej. Dzisiejsza trasa prowadzi przez górzysty Park Narodowy Cinque Terre. Na trasie mijac będziemy malownicze plaże, różnego rodzaju zatoczki i skaliste klify oraz porośnięte lasami i winnicami góry. Widoki w pełni wynagrodzą wszelkie trudy. 
Po przebyciu najtrudniejszej części wycieczki dotrzemy do La Spezii. Miasto mimo, że kojarzy się głównie z portem, to także miasto o bogatej historii i zabytkowej architekturze. Warto odkryć tutejsze średniowieczne zamki, barokowe kościoły i pałace. Całość dopełniają secesyjne kamienice z ogrodami dostępnymi publicznie. W centrum, przy ulicach zamkniętych dla ruchu, znajduje się wiele firmowych sklepów i barów. Z kolei w okolicach portu znajdują się najsłynniejsze w mieście restauracje, do których codziennie dostarczane są świeże owoce morza, ryby i inne lokalne przysmaki. 
Stąd już tylko kilka kilometrów do Lerici, małej miejscowości położonej w spokojnej zatoczce, nad którą góruje wspaniały zamek. 

Dzień 7: Lerici – Viareggio 

Dalej wzdłuż wybrzeża przez bardzo popularne kurorty położone u stóp Alp Apuańskich, wysokiego i pięknego łańcucha górskiego ciągnącego się wzdłuż tego odcinka wybrzeża. Morze Liguryjskie ma tutaj niezwykły lazurowo-turkusowy kolor. Być może część grupy zechce zapuścić się głębiej w te góry. Reszta natomiast podziwiając z dołu wspaniałe góry, robiąc przystanki na plażach dotrze do Carrary, miasta słynnego z wydobycia najlepszych marmurów na świecie. Właśnie tu przybywali po surowiec najsłynniejsi rzeźbiarze z Michałem Aniołem na czele. 
Etap zakończymy w najsłynniejszym przedwojennym uzdrowisku Ligurii – Viareggio. Dziś, uwagę zwiedzających przykuwają modernistyczne hotele, kawiarnie i restauracje wzniesione w latach 20-tych. W mieście znajduje się dużo budowli w stylu późnej secesji i art déco. 3-kilometrowa promenada pełna jest ekskluzywnych butików, sklepów, pizzerii, galerii sztuki, ciastkarni, barów, eleganckich kafejek oraz restauracji. 

Dzień 8: Viareggio – Piza

Długi ale też niezwykle ciekawy etap. Najpierw zajrzymy nad piękne przybrzeżne jezioro Logo Puccini, gdzie zwiedzimy wille słynnego włoskiego kompozytora Ggiacomo Pucciniego. Stąd ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Fiume Serchio dotrzemy do Lukki. Wedle niektórych przewodników Lukka to najpiękniejsze miasto Toskanii. Na renesansowej starówce za warownymi murami czekają wspaniałe zabytki, urokliwe zaułki i fascynujące historie. Żeby w pełni docenić uroki Lukki, zakochać się w niej, trzeba przejść się uliczkami, zatrzymać na placach, posiedzieć przy kawie w małej kafejce. Szczególną atrakcją jest tu 4-kilometrowa trasa rowerowa prowadząca po średniowiecznych murach miejskich, skąd podziwiać można dachy starówki. 
Z Lukki pojedziemy do Pizzy. Wizyta pod krzywą wieżą to obowiązkowy punkt wycieczek do Włoch, tak więc i my tam zajrzymy. Dalej już tylko kilka kilometrów przez piękne nadmorskie lasy do kolejnego kurortu – Tirreni. 

Dzień 9: Piza

Na koniec zasłużony odpoczynek na plażach Adriatyku, a wieczorem ruszamy w drogę powrotną do kraju. 

Dzień 10: 

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w domkach kempingowych +1000 zł. 
  • Przelot samolotem +ok. 800 zł
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Liguria pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.