O wyprawie
Rowerowy Fit – Polesie Lubelskie
Proponujemy nową formułę wyjazdu dla osób, które cenią sobie wypoczynek z dala od utartych szlaków a przy okazji różnych aktywności na świeżym powietrzu chcą zadbać o swoje zdrowie i szczupłą sylwetkę. Nie będzie to wyjazd typowo odchudzający a raczej zachęta do nowego początku ze zdrową dietą i aktywnym stylem życia – spadek wagi nastąpi przy okazji. Nie będziemy się głodzić, umartwiać ani liczyć kalorii. Podstawą pozostają codzienne wycieczki rowerowe ok. 40 km.
Ponadto codzienny rozruch poranny, połączony z kąpielą w jeziorze (dla chętnych) oraz popołudniowe zajęcia sportowe. Oczywiście będzie również spływ kajakowy oraz turniej gry w kręgle . Do tego cztery, starannie zaplanowane posiłki dziennie w oparciu o założenia diety śródziemnomorskiej oraz woda mineralna w nieograniczonej ilości. W trakcie wycieczek będziemy unikać sklepów oraz lokalnych punktów gastronomicznych. Wszystko to w malowniczych plenerach Polesia Lubelskiego, krainy bagien, torfowisk, rozległych przestrzeni i wszechobecnego spokoju. Będziemy mieszkać w hotelach o bardzo dobrym standardzie.
Aktrakcje:
- Spływ rzeką Bug
- Poleski Park Narodowy
- Ścieżka przyrodnicza Bobrówka, Perehod, Mietiułka, Dąb Dominik
- Sobiborski Park Krajobrazowy
- Rezerwaty Żółwiowe Błota i Trzy Jeziora
- Podziemia kredowe w Chełmie
- Chełmski Park krajobrazowy
Dystans na rowerze: ok. 200 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%
Program
Dzień 1: Bus wyjeżdża z Warszawy po południu. Dojazd do miejscowości Białka
obiadokolacja ok. 19.00, potem spotkanie informacyjne.
Dzień 2: Białka – pętla Lasy Parczewskie 42 km plus pieszo ok. 4 km
Jedziemy głównie przez lasy. Zrobimy krótką ok 3,5 km wycieczkę pieszą ścieżką przyrodniczą Bobrówka. Ścieżka powstała w atrakcyjnym turystycznie miejscu, przy meandrach rzeki Bobrówki, w pobliżu dawnej trasy Jagiellonów. Dawno, dawno temu – trakt królewski łączył tu Kraków, Lublin i Wilno. 90% trasy prowadzi przez mostki nad bagiennym terenem. Na trasie jest wyznaczonych kilka punktów widokowych w postaci platform.
Trening obwodowy
Dzień 3: Białka – pętla południe 45 km plus pieszo ok. 5km
Jedziemy w stronę Poleskiego Parku Narodowego. Tu czeka nas piesza wycieczka z przewodnikiem ścieżką przyrodniczą Dąb Dominik .Po drodze różne typu lasu – grądy, olsy i bór bagienny oraz karłowate sosny. Celem wycieczki jest Jezioro Moszne – typowe jezioro dystroficzne o powierzchni o mulistym dnie, którego głębokość sięga 17 m. Jezioro jest otoczone spleją, czyli unoszącym się na wodzie kożuchem roślinności charakterystycznej dla torfowiska przejściowego. Występuje tu m.in. żurawina błotna i rosiczka okrągłolistna
Trening cardio
Dzień 4: Białka – Majdan Stuleński 60 hm
Dzisiaj zmieniamy miejsce noclegowe i czeka nas nieco dłuższy etap. W Sosnowicy obejrzymy Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła, po kilku kilometrach skręcimy w ścieżkę przyrodniczą Perehod, a następnie w ścieżkę przyrodniczą Mietiułka – królestwo wilków.
Nordic walking
Dzień 5: Spływ kajakowy Bugiem
Bug to jedna z ostatnich w Europie rzek o nieuregulowanym biegu, rządząca się własnymi prawami- jest siedliskiem ptactwa błotnego, a także rzadkich gatunków zwierząt wodnych, takich jak bobry czy wydry. Popłyniemy jego szczególnie malowniczym, granicznym odcinkiem, między cywilizacją Wschodu i Zachodu, co nada wyprawie szczególnego wymiaru.
Dzień 6: Majdan Stuleński – Chełm 45 km
Początkowo pojedziemy doliną Bugu, by następnie skierować się do Chełmskiego Parku Krajobrazowego – mało znanego a za to bardzo interesującego kompleksu leśno – bagiennego. Szlak rowerowy doprowadzi nas do Starego Miasta w Chełmie. Spotkamy się z duchem Bieluchem w unikatowych podziemiach kredowych. Powrót do hotelu busem.
Trening obwodowy
Dzień 7: Majdan Stuleński – pętla Sobiborski Park Krajobrazowy, 43 km
Nordic walking
Prawie bezludne okolice (na towarzystwo komarów można liczyć) … . Odwiedzimy rezerwat Żółwiowe błota, w którym znajduje się jedyne w Polsce stanowisko lęgowe żółwia błotnego, są również kolonie bobrów, tworzących żeremia. Na brzegu jeziora Spólne-Kosaniec znajduje się wieża widokowa ułatwiająca obserwację przyrody. W rezerwacie Trzy Jeziora obejrzymy zarastające jeziora torfowiskowe wraz z otaczającymi je bagnami.
Dzień 8: Po śniadaniu bus wyrusza w drogę powrotną do Warszawy.
Zajęcia popołudniowe mogą ulec zmianie w zależności od pogody i lokalnych uwarunkowań.