W baśniowej krainie

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
średnia
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
8 dni2 390
bus z Warszawy 300 zł

Szczegóły wyjazdu W baśniowej krainie

O wyprawie

W baśniowej krainie | Północna Suwalszczyzna

Mało jest w Polsce miejsc tak niezwykłych a jednocześnie tak mało znanych, tak pięknych i tak niedocenianych. Północna Suwalszczyzna to kraina jak z baśni, urzekająca niezwykłą gamą polodowcowych form krajobrazu, w minimalnym stopniu przekształcona przez człowieka. To wyjątkowe miejsce gdzie rządzi natura a ludzie są jedynie rzadkimi gośćmi.

Atrakcje:

 • Suwalski Park Krajobrazowy
 • Jezioro Hańcza
 • Puszcza Romincka, zwana polską Tajgą
 • Stańczyki – słynne wiadukty kolejowe przypominające włoskie akwedukty
 • Cerkiew Staroobrzędowców w Wodziłkach
 • Góry Sudawskie
 • Jezioro Wigry
 • Puńsk – miasteczko z litewskimi przysmakami
 • Góra Zamkowa
 • Góra Cisowa
 • Jezioro Wigry
 • Klasztor Kamedułów nad Wigrami
 • Cmentarzysko Jaćwingów

Dystans na rowerze: ok. 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%

Program

Dzień 1: Zakwaterowanie. Kolacja i spotkanie integracyjne

Dzień 2: Smolniki –Puńsk – Smolniki 60 km, 450h

Przed nami Puńsk, miasteczko zamieszkane w większości przez ludność litewską a krajobrazy towarzyszące nam po drodze przypomną nam dzieje Pana Tadeusza. W Puńsku odwiedzimy litewski skansen oraz popróbujemy  lokalnych smakołyków.

Dzień 3: Smolniki – Jezioro Hańcza – Stańczyki – Puszcza Romincka – Smolniki 55 km, 450 hm

Wyruszamy na południe, odwiedzając po drodze cerkiew Staroobrzędowców w Wodziłkach i mijając najgłębsze Polskie jezioro Hańcza skierujemy się w stronę Puszczy Rominckiej, zwanej polską tajgą , bogatą w charakterystyczną dla Północy roślinność. Pojedziemy południowym skrajem Puszczy by dotrzeć do słynnych wiaduktów kolejowych w Stańczykach a stamtąd, tym razem, nad północnym brzegiem jeziora Hańcza wrócimy do Smolników.

Dzień 4: Smolniki-Poszeszupie-Góry Sudawskie-Wiżajny-Smolniki  55km, 250hm

Czeka nas wyprawa na polski biegun zimna czyli  rejony północnej Suwalszczyzny, niemal całkowicie bezludne i niedoceniane przez turystów, pomimo nieprzeciętnych walorów krajobrazowych. Tereny dzikie i tajemnicze, dość mocno pofałdowane, chwilami przpominające kotliny podgórskie. Nie bez powodu najbardziej na północ wysunięty obszar to Góry Sudawskie. Faktyczny biegun zimna- Wiżajny, osada pogranicza, ładnie położona na międzyjeziornym przesmyku. Ze Smolnik wyruszymy na północny –wschód,  pojedziemy wzdłuż granicy z Litwą i powoli będziemy zdobywać Góry Sudawskie . Następnie okrążymy jezioro Wiżajny . W drodze powrotnej miniemy najwyższe wzniesienie Suwalszczyzny Górę Rowelską wysokości 299 m.

Dzień 5: Smolniki-Mikołajewo  60km,  400hm

Opuszczamy Suwalski Park Krajobrazowy. Po drodze odwiedzimy Górę Zamkową,  ze śladami jednego z najpotężniejszych jaćwieskich grodzisk oraz Górę Cisową, zwaną również Suwalską Fudżijamą. Z  obu szczytów raz jeszcze będziemy mieli okazje podziwiać piękno  suwalskich krajobrazów.  Następnie skierujemy się nad jezioro Wigry , gdzie w  klimatycznym pensjonacie spędzimy kolejne trzy noce.

Dzień 6 : Maćkowa Ruda – Frącki (18 km) – spływ kajakowy

Dzisiaj mamy do wyboru dwie opcje – Ci, którzy lubią poleniuchować zostają na miejscu, pozostali natomiast wyruszają na spływ Czarną Hańczą,  która uważana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Czarna Hańcza – jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez bardzo ciekawe tereny o unikatowych walorach krajobrazowych, geologicznych, historycznych i etnograficznych.
Mamy do pokonania bardzo ciekawy odcinek rzeki z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt jest szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska porośnięte trzciną. Trasa przebiegająca przez teren puszczy uznawana jest za jedną z najciekawszych.

Dzień 7:  Pętla wokół jez. Wigry 45 km

Szlak przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze pokazując perłę suwalskich jezior z różnych perspektyw.  Będziemy jechać  zarówno przy samym jego brzegu, jak i nieco dalej, podziwiając akwen z licznych wzgórz oraz platform widokowych. Jezioro Wigry oglądamy także ze specjalnych drewnianych kładek, które ułatwiają przedostanie się przez bagienne rejony Wigierskiego Parku Narodowego. Trasa jest bardzo urozmaicona, przecina bajkową dolinę Czarnej Hańczy oraz ukazuje inne jeziora wigierskie: Leszczewek, Muliczne, Okrągłe i Mulaczysko. Po drodze odwiedzimy Muzeum Wigierskie w Starym Folwarku oraz Klasztor Kamedułów w Wigrach.

Dzień 8: Zakończenie imprezy

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji (wypożyczenie kajaka oraz przewóz – ok. 50 zł od osoby)
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.

Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.

Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W baśniowej krainie pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.