Norwegia Południowa

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Norwegia Południowa

O wyprawie

Dolina Setesdalen | Ose | Kjerag | Jossang | Preistekolen | Hjelmeland | Roldal | Hildal | Ulvik | Voss | Neardfjorden

Niesamowite północne krajobrazy, fiordy, lodowce i wspaniała przyroda, jakże inna niż u nas. To już nasza piąta wyprawa w te rejony. Przez ten okres udało nam się stworzyć trasę, która pozwala zobaczyć niemal wszystkie najsłynniejsze miejsca Norwegii, ale też dotrzeć do tych mniej znanych gdzie niewielu turystów dociera. Wspaniałe fiordy, wodospady, miasteczka na wyspach, lodowce, niesamowite surowe krajobrazy to wszystko zachwyci na pewno każdego uczestnika.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 

Trasa pagórkowata, jednak trudy wynagrodzą niesamowite widoki, dwa długie ok. 80 km etapy. Sporym ułatwieniem są bardzo długie dni dzięki czemu nie ma obawy iż zastanie nas noc na trasie i etapy można przejechać w spokojnym tempie. Po drodze wiele wariantów dzięki którym trasę można sobie ułatwić.

Program

Dzień 1: 

Przelot z Gdańska do Kristiansand. 

Dzień 2-3: Dolina Setesdalen: 90 + 85 km 

Pierwsze dwa dni rowerowej wycieczki to przejazd doliną Setesdalen. Wzdłuż niej biegnie jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Norwegii. Wspaniała rzeka Otra, otoczona skalistymi ścianami robi spore wrażenie. Po drodze napotkać można wiele wodospadów, a także małych XVIII-wiecznych kościółków. 

Dzień 4: Ose – Kjerag - Jossang: 55 km 

Dziś czeka nas przejazd przez piękny płaskowyż 
Droga jest wąska, za kolejnym zakrętem pojawiają się widoki, które sprawiają, ze można się poczuć wyjątkowo – księżycowy, surowy krajobraz, olbrzymie, porośnięte mchem głazy, woda w zagłębieniach terenu, niskopienna roślinność i ...owce. To odludzie i prawie żaden ruch kołowy sprawiają, ze człowiek się czuje jak Ostatni Człowiek Na Ziemi, jak maleńki puzzel misternej układanki. 
To jedna z najbardziej efektownych dróg w Norwegii. Gdy uda już nam się dotrzeć do schroniska Oygardstol 640 metrów ponad fiordem wyruszymy na pieszą wędrówkę na Kjerag, szczyt który wznosi się niemal w prostej linii ponad fiordem, widoki są niezapomniane. Dodatkową atrakcją wycieczki, znaną z wszystkich folderów i pocztówek jest zawieszony w szczelinie głaz Kieragbolten. Patrząc na niego wydaje się, ze tylko jakiś złośliwy troll mógł go tam wcisnąć. 
Ale to nie koniec atrakcji na dzisiaj. Taraz czeka nas niesamowity zjazd serpentynami 600 metrów w dół nad brzeg fjordu Lysefjorden i dwu-godzinny rejs promem na jego drugi kraniec. 

Dzień 5: Jossang – Preistekolen - Hjelmeland: 65 km 

Rankiem czeka nas największa atrakcja wycieczki. Wyruszymy na słynna skałę Preistekolen. To jedno z najsłynniejszych miejsc w Norwegii. Naga granitowa skała wznosi się pionowo ponad wodami Lysefjorden na wysokość 604 m, tworząc niesamowity punkt widokowy. 
Następnie kolejny piękny etap rowerowy. Na początek zajrzymy nad niezwykle malownicze jezioro Tysdalsvatnet otoczone wysokimi górami. Piękna ścieżka rowerowa prowadzi jego brzegiem przytulając się do pionowych skalistych ścian. Druga część etapu to niewielkie pagórki pomiędzy nieco łagodniejszymi fjordami wśród pół truskawek i sadów owocowych. 

Dzień 6: Hjelmeland – Roldal 

Na początek spokojną i piękną drogą wzdłuż fiordów dotrzemy do miasteczka Sand. W jego centrum huczy potężny wodospad Sandsfossen. Pod wodospadem urządzono „łososiowe centrum”, gdzie przez szklaną szybę można podpatrywać te szlachetne ryby. Szczególnie ciekawe są obserwacje łososi, szykujących się do pokonania przeszkód wodnych. Ryby w wędrówce na tarło w górę rzeki potrafią pokonać nawet kilkunastometrowe progi skalne. 
Następnie ekscytujący odcinek wzdłuż fiordu Saudafjorden obfitujący w tunele i zawieszone nad wodami fiordu skalne pólki. Po drodze są też dwa wodospady Honganvikfossen i Svandalfossen oraz piękne lodowcowe jeziorka. Nocleg w pięknej miejscowości Roldal, w której znajduje się jeden ze słynnych norweskich drewnianych kościółków Stavkirke. 

Dzień 7: Roldal - Hildal 

Dziś przejazd drogą Roldalsvegen. 
To jeden z najpiękniejszych etapów wycieczki, przejazd starą drogą przez przepiękne ośnieżone góry i doliny, mijając skute przez cały rok lodem jeziorka z widokami na ogromny lodowiec Folgefonna. W tak pięknych okolicznościach dotrzemy nad najpiękniejszy norweski wodospad Latefossen. Po dotarciu do miasta Odda i rozbiciu namiotów udamy się jeszcze na wycieczką w dolinę Buerdalen. Najpierw kilka kilometrów brzegiem pięknego, otoczonego skałami jeziora Sandvinvatnet, a następnie doliną Buerdalen. Po kilku kilometrach zostawimy rowery i już pieszo udamy się do stóp lodowca Buarbreen. Widoki niezapomniane! 

Dzień 8: Hildal – Ulvik 

Dziś dla odmiany płaski odcinek wzdłuż fjordu Sorfjorden do jednego z piękniejszych norweskich miasteczek – Ulvik.Główną atrakcją będzie jednak przejazd przewieszonym ponad fjordem jednym z najpiękniejszych i najdłuższych norweskich mostów. 

Dzień 9: Ulvik – Voss 

Dzisiejszy etap znów w miarę po płaskim zaprowadzi nas do pięknie położonego wśro jezior miasteczka Voss. Jak zwykle po drodze piękne wodospady, fjordy, górskie krajobrazy i piękna przyroda. 

Dzień 10: Voss – Neardfjorden 

Główną atrakcją dzisiejszego dnia będzie rejs najwęższym fiordem w Norwegii - Naeroyfjorden (koszt ok. 150 zl), to jeden z dwóch fiordów wpisanych na listę UNESCO. Aby jednak do niego dotrzeć musimy przepedałować kilkanaście kilometrów na szczęście głównie w dół, no ale oczywiście później wrócic już pod górę i to bardzo pod górę. 
Tym którym kilkanaście kilometrów nie wystarcza proponujemy wybrać się jeszcze na słynna drogę Snovegen. Licznymi serpentynami dotrzemy na wysokość 1309 m n.p.m. (startując z poziomu morza oczywiście). Nazwa drogi nieprzypadkowa, nawet w środku lata wzdłuż drogi wznoszą się kilkumetrowe śnieżne zaspy. 

Dzień 11: 

Powrót samolotem do kraju.

*PROGRAM ORAZ JEGO POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE I KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW.

Warunki

ORGANIZACJA WYJAZDU

Uczestnicy dostają do Norwegii samolotem wraz z bagażem podręcznym 10 kg. 
Rower, sprzęt kempingowy oraz ewentualny dodatkowy bagaż (10 kg) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką – osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie. 
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądowo-morską.

PRZELOT 

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. Ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transport bagaży na trasie 
  • Przeprawy promowe na terenie Norwegii (za wyjątkiem rejsu fiordem Neardfjorden) 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Rejs promem Neardfjorden + 150 zł

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Norwegia Południowa pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Skandynawia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.