Alpe - Adria

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
9 dni3 500

Szczegóły wyjazdu Alpe - Adria

O wyprawie

Salzburg | Bichofschofen | Bad Gastein | Villach | Kranjska Gora | Gemona del Fluri | Grado

Trasa rowerowa Alpe Adria Radweg o długości 410 kilometrów jest niezapomnianym przeżyciem. Zaczynając od Salzburga, miasta Mozarta, przez tydzień przejeżdża się alpejskimi dolinami przez Park Narodowy Hohe Tauern na słoneczne południe do Karyntii i przez granicę Austrii do Włoch nad Adriatyk. Towarzystwa dotrzymują nam alpejskie krajobrazy, piękne miejscowości i wiele atrakcji turystycznych. Ponad 20 tuneli sprawia, że przejazd przez Alpy jest przedsięwzięciem, które nie wymaga niewyobrażalnego wysiłku.
Połączenie istniejących tras rowerowych i tworzenie nowych odcinków, takich jak Werfen na Ziemi Salzburskiej lub Arnoldstein w Karyntii, przyniosło przełom: Alpy mogą być teraz odkrywane przez rowerzystów, którzy unikają wysiłku na stromych przełęczach.

Na Ziemi Salzburskiej trasa rowerowa Alpe Adria Radweg podąża po istniejącej trasie wzdłuż rzeki Salzach i Gasteiner Ache, w Karyntii wzdłuż rzek Möll, Drau i Gail do granicy z Włochami. W pobliżu trasy rowerowej znajdują się znane jeziora, takie jak Millstättersee, Faakersee lub Ossiachersee. W każdym przypadku warto rzucić na nie okiem a nawet zanurzyć się w nich. Po stronie włoskiej trasa z Tarviso prowadzi po trasie uważanej przez wielu rowerzystów za najpiękniejszą w Europie – śladem zlikwidowanej linii kolejowej K+K-Bahn – i wreszcie przez Udine do Grado nad Adriatykiem.

Trasa rowerowa Alpe Adria Radweg jest nie tylko doskonałym przykładem dobrej współpracy między trzema krainami: Salzburgiem, Karyntią i Friuli-Wenecją Julijską. Jest to także praktyczny przykład, jak w ciągu kilku dni poznać kulturę i sztukę kulinarną trzech krajów: dziś salzburski Nockerl, następnego dnia kartyńska kuchnia alpejsko-adriatycka, a na koniec włoskie przysmaki w trattorii w Tarviso, Udine lub Grado.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A/B

Etapy od 50 do 70 km, bez większych podjazdów.

Program

Dzień 1: Salzburg

Wyjazd wczesnym rankiem z Krakowa i Katowic, przejazd do Salzburga. Zwiedzanie miasta, impreza integracyjna.

Dzień 2: Salzburg – Bichofschofen (66 km)

Opuszczamy Salzburg kierując się na południe ku szczytom Alp. Początkowo łagodnie szutrową drogą wzdłuż rzeki Salzach przez małe miejscowości. Austriackie kolorowe domki, małe kościółki, i łagodne wzgórza towarzyszyć nam będą przez pierwsze kilometry. Potem wyłonią się już ogromne szczyty Alp i nieco będzie trzeba się natrudzić. Po drodze odwiedzimy zamek Hochenwarfen. Majestatyczne mury, wspaniały widok na Alpy i ptaki pikujące nad głowami turystów to obrazki warte zobaczenia. Następnie podążymy do słynnego alpejskiego kurortu Bichofschofen, gdzie oczywiście zajrzymy pod słynną skocznię narciarską.

Dzień 3: Bichofschofen - Bad Gastein (40 km)

Dzisiejszy etap jest dość krótki, ale obfituje w liczne podjazdy które zmusza nas nie raz do zejścia z siodełka. Przez sielskie alpejskie łąki z ośnieżonymi szczytami Alp w tle dotrzemy do jednego z najsłynniejszych alpejskich uzdrowisk Bad Gastein. Miejscowość jest urokliwa – leży w dolinie, więc prawie wszystkie wąskie uliczki wiodą albo w górę, albo w dół. A przy nich jest mnóstwo hotelików, pensjonatów, kościołów i kamienic rodem z XIX wieku. Bywały tu tak znane osobistości jak pruscy cesarze Wilhelm I i II, austriacki cesarz Franciszek Józef ze swoją małżonką Sissi, kompozytor Franciszek Schubert oraz filozof Artur Schopenhauer, a symbolem miasta jest piękny wodospad w samym jego centrum.

Dzień 4: Bad Gastein - Villach (88 km)

Czas przedostać się na południową stronę Alp, ale bez obaw nie będzie to trudne, gdyż czeka nas jedynie półgodzinna jazda pociągiem przez tunel pod Alpami. I juz po chwili jesteśmy w Karyntii. Długi etap jednak prowadzący niemal cały czas w dół.
Kilkadziesiąt kilometrów zjazdu soprowadzi nas w dolinę rzeki Drawy. Iznów będzie bardzo pięknie. Rzeka o turkusowym kolorze, jaskrawa zieleń, łąki pełne kwiatów, znów małe miasteczka, mostki, kościoły położone na wierzchołkach gór...
Na nocleg dotrzemy do Villach, miasta otoczonego górami i kilkoma jeziorami. Jest też największe w Karyntii kąpielisko termalne, na którym do późnego wieczora wygrzejemy się i zregenerujemy po długim etapie.

Dzień 5: Villach – Kranjska Gora (48 km)

Dzisiejszy etap prowadzi przez trzy kraje : Austrię, Włochy i w końcu Słowenie. Najpierw odwiedzimy włoskie Traviso. Będzie więc okazja na skosztowanie pysznej włoskiej kawy i pizzy, spacer po starówce i przejażdżkę wokół pięknych okolicznych śródgórskich jezior. Po wjechaniu do Słowenii skierujemy się ku słynnym mamucim skoczniom narciarskim w Planicy. Dla chętnych oczywiście wspinaczka schodami na ich szczyt. Sama dolina Planicy jest jedną z piękniejszych dolin w Alpach Julijskich. Naszym celem będzie dziś słoweńskie Zakopane, czyli najsłynniejszy narciarski kurort Krajanska Gora. Zimą ściągają tu narciarze nie tylko ze Słowenii, latem natomiast jest to spokojna, niewielka miejscowość, gdzie warto zatrzymać się na dłużej i eksplorować okoliczne szlaki rowerowe.

Dzień 6: Kranjska Gora – Gemona del Fluri (75 km)

Opuszczamy Słowenię i już na stałe wjeżdżamy do Włoch. Co by nie mówić, włoska część Alpe Adria zachwyca, a etap z Tarvisio do Gemony to najpiękniejszy fragment całego szlaku. Nieprzerwany zjazd przez 60 km z wysokości niemal 900 m n.p.m. do ok. 200 m n.p.m., do tego kilkadziesiąt tuneli, idealnie gładka nowa ścieżka rowerowa no i te widoki !!! Jedziemy trasą dawnej kolejki. Żelazne mosty, estakady, tunele, droga biegnąca zboczem gór... Widok na Alpy, włoskie miasteczka, doliny, rzekę... Nie wiadomo było nieraz, czemu najpierw się przyglądać. Naszym celem jest dziś Gemona. Typowe włoskie miasteczko z uroczą starówką.

Dzień 7: Gemona del Fluri – Grado (80 km)

W końcu docieramy dziś do celu naszej wyprawy nad brzegi Adriatyku. Po drodze jednak odwiedzimy jeszcze dwa ciekawe włoskie miast – Udine i Palmanova – miasto forteca wpisane na listę dziedzictwa Unesco.

Dzień 8: Grado

Ostatni dzień spędzimy na wylegiwaniu się na adriatyckich plażach w Grado i spacerach po tym słynnym kurorcie.
Wieczorem ruszamy w drogę powrotną do kraju

Dzień 9:

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach lub domkach kempingowych +600 zł. (pokoje 2-4 osobowe)
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Alpe - Adria pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.