Gotlandia – wyspa tajemnic

Kategoria
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Gotlandia – wyspa tajemnic

O wyprawie

Gotlandia – wyspa tajemnic | Szwecja

Gotlandia jest największą wyspą Bałtyku. Rozwój Gotlandii zapewniało wyborne położenie wyspy, pośrodku morza, na przecięciu szlaków handlowych. O jej dobrobycie świadczą wspaniałe pozostałości architektoniczne, np. kościoły, ale przede wszystkim średniowieczne mury, których nie powstydziłyby się włoskie czy hiszpańskie miasta.

Klimat na wyspie jest łagodniejszy niż na tej samej szerokości geograficznej na lądzie stałym. Rosną tu m.in. orzechy włoskie i drzewo morwy oraz kilkadziesiąt gatunków orchidei.

Atrakcje:

 • Miasteczko Visby – perła średniowiecza
 • jaskinia Lummelunda
 • wyspa Faro z jej niezwykłymi formacjami skalnymi – Raukarami
 • Sudersand. Jedna z najpiękniejszych i najdłuższych plaż Gotlandii
 • Błękitna laguna

Dystans na rowerze:

Ok. 350 km

Program

Dzień 1: Visby

Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorne zwiedzanie miasteczka Visby – stolicy wyspy.

Otoczona prawie 3,5 kilometrowym murem starówka Visby od 1995 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajdują się świetnie zachowane średniowieczne domy, a także malownicze ruiny kościołów.

Dzień 2: Visby – Farosund 70 km

Zaczynamy od wizyty w jaskini Lummelunga, jednej z największych jaskiń krasowych w Szwecji. Wycieczka trwa ok 1 godziny, koszt 160 SEK. Tego dnia  zwiedzimy kilka kościołów lub ruin kościołów znajdujących się na naszej trasie.

Dzień 3: Wycieczka na wyspę Faro 70 km

Przeprawimy się promem na wyspę Faro, która swoim fantastycznym krajobrazem i unikalnymi dziełami natury stanowi wyjątkowe miejsce do zwiedzania i odpoczynku. Można tu zobaczyć kamieniste i skalne brzegi morskie, piaszczyste wydmy oraz wapienne skały ’rauk’ – jedne z najsłynniejszych w okolicy charakterystycznych formacji skalnych. Wstąpimy oczywiście na plażę Sudersand – jedną z najwięszych i najbardziej znanych plaż Szwecji.

Dzień 4: Północna Gotlandia – pętla 60 km

Dzisiaj znowu dzień bogaty w różne naturalne atrakcje. Najpierw Gustav Setu Pebble Birdge – plaża na północy Gotlandii, z kamienną groblą dochodzącą aż do wyspy Falholmen objętej rezerwatem przyrody. Potem Bla Lagunen, czyli Błękitna Laguna – kiedyś był tu kamieniołom wapienia – stąd te kolory. Dodatkowo zbiornik ten zatrzymuje ciepło, więc woda jest zazwyczaj cieplejsza niż w morzu – idealne miejsce do kąpieli.

Dzień 5: Farosund – Ljugarn 90 km

Zmiana miejsca zamieszkania – jedziemy na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża – wyspa jest na tyle duża, że w trakcie tygodniowego wyjazdu nie będziemy w stanie objechać całej wyspy. Po drodze przejedziemy obok naturalnej wieży o nazwie Rauke. Wstąpimy też na plażę i jak co dzień będzie możliwość kąpieli. Tutaj zakończymy dzisiejszy etap – po 45 km – i po kąpieli pojedziemy busem  na nowy nocleg. Chętni mogą dokończyć etap rowerem – kolejne 45 km wśród bajkowych krajobrazów Gotlandii.

Dzień 6: Ljugarn pętla  60 km

Powałęsamy się nad morzem i po okolicznych rezerwatach przyrody, gdzieniegdzie się zatrzymamy na odpoczynek lub kąpiel.

Dzień 7: Ljugarn – Visby  50 km

Przejeżdżamy niejako w poprzek wyspy i wracamy do stolicy – wieczór spędzimy na poznanie specyfiki i osobliwości tego sympatycznego miasteczka

Dzien 8: powrót

Warunki

Samolot lub prom z Gdańska - termin wyjazdu może ulec zmianie +/- 1 dzień, w zależności od dostępnych połączeń lotniczych.

Cena wycieczki obejmuje:

 • 7 noclegów,  4 śniadania, 5 jednodaniowych obiadów po wycieczce rowerowej. Pozostałe posiłki należy opłacić we własnym zakresie
 • przewóz rowerów i bagaży na Gotlandię i z powrotem
 • przewóz bagaży w trakcie wyprawy, asystę busa technicznego w trakcie wyprawy
 • opiekę przewodnika na całej trasie wycieczki
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • kosztu biletu lotniczego/biletu na prom – cena ta zmienia się w zależności od chwili zakupu
 • dojazdu do Gdańska w przypadku połączenia promowego
 • posiłków w środku dnia i pozostałych śniadań i obiadokolacji
 • biletów wstępu do atrakcji turystycznych itp (ok. 50 EURO na cały wyjazd)

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Grupa przylatuje samolotem lub przypływa promem.
 • Bus Techniczny z rowerami na przyczepie wyjeżdża z Polski dzień wcześniej – spotykamy się na lotnisku lub w hotelu w Visby – tak więc bagaże i rowery należy dostarczyć min 2 dni wcześniej, ewentualnie bagaże wziąć ze sobą (lub przysłać kurierem na adres firmy) a rower od nas wypożyczyć.
 • W drodze na miejscu towarzyszy nam bus techniczny, który wiezie bagaże.
 • Noclegi w „standardzie skandynawskim” tzn. czysto i drogo, ale niekoniecznie  z wygodami – mogą się zdarzyć toalety w innym budynku.
 • Żywimy się w oparciu o lokalną gastronomię – sklepy, bary i restauracje.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Gotlandia – wyspa tajemnic pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe, Skandynawia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.