Dookoła Tatr MTB - Słowacja

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Dookoła Tatr MTB - Słowacja

O wyprawie

Chochołów | Zuberec | Liptovski Mikulasz | Strbskie Pleso | Tatrzańska Łomnica | Łysa Polana

Tygodniowa pętla wokół naszych najwyższych gór. Przepiękne szlaki w tatrzańskich dolinach robią na wszystkich niesamowite wrażenie. Podstawowa trasa nie powinna przysporzyć trudności przeciętnemu rowerzyście, ambitniejsi natomiast pokuszą się o wjechanie w wyższe partie Tatr. Każdy znajdzie tutaj coś stosownego dla własnych umiejętności i kondycji.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): B

Trasa pagórkowata, etapy ok. 50-60 km dzienne, przewyższenia max 1000 m dziennie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): C

Głównie drogi szutrowe jak i dość sporo w miarę łatwych odcinków technicznych.

Program

Dzień 1: Chochołów – Zuberec: 40 km

Zbiórka w Krakowie, skąd bus przewozi nas do Chochołowa, zabytkowej wioski położonej u stóp Tatr. Pożywieni tradycyjnymi oscypkami ruszamy już na rowerach na Słowację.
Najpierw czeka nas nieznaczny podjazd do Orawicy, gdzie wypoczniemy i zregenerujemy się na tutejszych basenach termalnych. Potem już tylko w dół do Zuberca.
Wieczorem zintegrujemy się przy słowackim piwie w regionalnej karczmie „Orawska koliba".

Dzień 2: Zuberec – Liptovski Mikulasz: 40-60 km

Rankiem zwiedzimy Muzeum Wsi Orawskiej. O tym skansenie mówi się że należy do najpiękniejszych muzeów architektury ludowej w Europie. Stąd część grupy zapewne pokusi się o trudny podjazd w górę Rochackiej Doliny nad otoczony górami staw Tatliakowski.
Z Zuberca skierujemy się leśnymi ścieżkami ku Kwacianskiej Dolinie. Szlak dydaktyczny, który kiedyś był drogą dla wozów, przywiedzie nas do starych drewnianych młynów znajdujących się na rzeczce Kwaciance. Z Kwacanskiej Doliny nasza droga powiedzie nad jezioro Liptowskie. Tu wejdziemy na pokład łodzi widokowej i około godziny będziemy mogli z jej pokładu zachwycać się pięknem okolicznej przyrody. Tak wypoczęci udamy się na szczyt Ułożysko. Zrekonstruowane celtyckie budowle i wykopaliska pozwolą nam zapoznać się z życiem Celtów, którzy zasiedlili te ziemie już w I wieku pne.
Wieczorem będziemy odpoczywać w leczniczych wodach termalnego kąpieliska–Baszenowa.
Na dwa noclegi zatrzymamy się w Liptowskim Mikulasu.

Dzień 3: Liptovski Mikulasz

Dzisiaj damy się porwać pięknu okolicznej przyrody. Wybierzemy się do Demianowskiej Doliny w Niskich Tatrach. Znajduje się tu unikalny ciąg jaskiń długości około 24 km. Dwa odcinki mogą podziwiać turyści. Są to: Demanowska Lodowa Jaskinia i Jaskinia Wolności. Stąd ambitniejsi wyruszą nad Wrbickie Jezioro, ale to już trudny podjazd. Pozostali odwiedzą drewniany kościół w Świętym Krzyżu. Niewątpliwie zainteresuje nas swoim barokowym wnętrzem. Zaskakujący jest fakt, że tę największą drewnianą budowlę w Europie Środkowej zbudował majster Lang bez pomocy projektów. Należy dodać, że nie potrafił czytać, ani pisać
Po południu udamy się na zwiedzanie Liptowskiego Mikulasza. Z historią miasta jest nierozerwalnie złączona postać legendarnego zbójnika Janosika. Zwiedzając Mikulaszską Katownię, można sobie wyobrazić ciężkie chwile jakie przeżył tu Janosik podczas przesłuchań. Następnie odwiedzimy Liptowskie Muzeum, gdzie poznamy historię wędkarstwa i myślistwa na Liptowie. Stamtąd udamy się do Słowackiego Muzeum Ochrony Przyrody i Jaskiniarstwa. Jego bogate zbiory powiedzą nam wiele o bogactwie i pięknie słowackiej przyrody.
Ten dzień zakończymy relaksem na terenie termalnego Auaparku Tatralandia, gdzie do naszej dyspozycji pozostaje 9 basenów, 9 rur i 9 zjeżdżalni i świat życia z 13 wodnymi, parowymi saunami i masażami podwodnymi.

Dzień 4: Liptovski Mikulasz - Strbskie Pleso: 45 km

Dziś dość trudny etap. Na początek terenowy odcinek do wcinającej się w głąb Tatr Zachodnich Żiarskiej doliny. Stąd dotrzemy do Muzeum Liptowskiej wsi w Pribilinie. Jak wskazuje nazwa muzeum idzie o pamiątki ludowej architektury. Będziemy mieli możliwość zajrzeć do domów zwykłych ludzi, rzemieślników, nauczyciela i wójta. Wszystko wygląda tak, że mamy wrażenie, iż właściciel domu za chwile wróci.
Następnie zatrzymamy się w Liptowskim Janie, gdzie czeka nas kryształowa woda termalnych kąpielisk. Na koniec zwiedzimy Ważecką jaskinię. Jaskinia posiada wspaniałą szatę naciekową, a stała się znana dzięki znaleziskom kości niedźwiedzia jaskiniowego.

Dzień 5: Strbskie Pleso – Tatrzańska Łomnica: 35-50 km

Dziś dzień dla tych którzy chcą się sprawdzić na długich i ciężkich podjazdach, ale spokojnie nie wszyscy muszą, dla pozostałych alternatywna trasa łącząca najpiękniejsze uzdrowiska po słowackiej stronie Tatr.
A te podjazdy to: najwyżej położona droga w Tatrach Wysokich nad Velicki Staw (1663 m n.p.m.), Hrebinok (1285), ze wspaniałymi wodospadami, oraz Popradski staw (1500 m) ze wspaniałym widokiem na Rysy. Tego trzeba spróbować !!!

Dzień 6: Tatrzańska Łomnica

Dziś pojeździmy wokół Tatrzańskiej Łomnicy pięknymi polnymi dróżkami z widokiem na ogromne tatrzańskie szczyty. Niedaleko też nam będzie do Popradu z pięknie odnowioną starówką i kolejnym termalnym kąpieliskiem, a dla tych którym jeszcze mało podjazdów na deser pozostanie podjazd najpiękniejszym tatrzańskim szlakiem rowerowym nad Zielony staw (1551 m).

Dzień 7: Tatrzańska Łomnica – Łysa Polana: 45 km

Na zakończenie wycieczki czeka nas przejazd grzbietem Spiskiej Magury z pięknymi widokami na Tatry Bielskie. Zajrzymy do spokojnego miasteczka Zdiar, gdzie w regionalnej karczmie uczcimy zakończenie wycieczki.
W godzinach wieczornych autokar przywiezie nas z powrotem do Krakowa.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Składkę na turystyczny fundusz gwarancyjny
  • Ubezpieczenie KL i NW

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dookoła Tatr MTB - Słowacja pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.