Rowerowe opony zimowe
Zima zbliża się wielkimi krokami. Na dworze czuć mroźne powietrze, a biały puch pokrył już ulice niektórych polskich miast i wiosek. To piękna i urokliwa pora roku, która potrafi być również bardzo...
Wycieczka chwilowo niedostępna.
Piękne doliny bałkańskiej krainy | Bośnia i Hercegowina, Serbia
O wyprawie ...
Proponujemy wyjazd rowerowy na pogranicze Serbii oraz Bośni i Hercegowiny. Kraje te są mniej znane turystom z Polski, lecz oferują wiele atrakcji i z tego powodu zdecydowanie polecamy ich odwiedzenie. Jest to jeden z najdzikszych regionów na Bałkanach, do którego infrastruktura turystyczna wkracza powoli i małymi krokami. Pokonamy trasy rowerowe poprowadzona zarówno terenami położonymi na płaskowyżach jak również (lub przede wszystkim) wzdłuż głębokich dolin górskich rzek przecinających okoliczne masywy górskie. W krajobrazie dominować będą pasma porośnięte gęstymi lasami jak również kwietne łąki na płaskowyżach i łagodnych grzbietach górskich. Gdzieniegdzie stoki będą przybierały postać pionowych, urwistych ścian opadających wprost do tafli wody. Trasy rowerowe jakie przygotowaliśmy zostały umiejętnie wyselekcjonowane i wyznaczone tak, aby była możliwość podziwiania największych atrakcji turystycznych tej części Bałkanów: atrakcji przede wszystkim przyrodniczych, ale także architektonicznych i sakralnych.
Malownicze doliny górskich rzek
Wiele odcinków naszych tras rowerowych prowadzi wzdłuż dolin, którymi płyną mniejsze lub większe rzeki. Wapienne podłoże, sprzyjające erozji i zjawiskom krasowym powoduje, że wiele z tych dolin jest głębokich i posiada strome, niemal pionowe stoki. Do najpiękniejszych dolin, jakimi będziemy mieli okazje jeździć rowerem z pewnością należą doliny rzek Uvac, Lim czy rzeki Driny. Wiele innych mniejszych dolin także zasługuje na uwagę, choćby niewielka, lecz urokliwa dolina rzeki Djetinja. Niektóre doliny pokonywać będziemy jadąc przy samym korycie rzeki. Na innych odcinkach stoki są tak strome, że konieczne będzie wspięcie się na nie i przejechanie powyżej urwisk. Gdzieniegdzie grzbiety górskie i ich stoki są tak rozczłonkowane, że konieczne będzie ich pokonanie przez wykute w skałach tunele. Z kolei kanion rzeki Uvac jest tak kręty i ograniczony tak stromymi stokami, że jedyny sposobem, aby go ujrzeć jest dotarcie do jednego z kilku punktów widokowych. Co też uczynimy. W nagrodę otrzymamy widok, który zapiera dech w piersiach. Podobne zachwyty będą nam towarzyszyły, gdy przemierzać będziemy doliny Driny i rzeki Lim.
Wielokulturowość regionu
Kocioł bałkański to popularne określenie obrazujące różnice kulturowe, religijne i etniczne jakie panują nie tylko w krajach byłej Jugosławii ale i na terenie całych Bałkanów. Nawzajem przenikające się religie (głównie chrześcijaństwo i islam), różne grupy etniczne nawet w ramach tego samego państwa czy regionu były w przeszłości punktem zapalnym do wielu konfliktów. Różnice te widoczne są do tej pory, a wiele tysięcy ludzi było zmuszonych do opuszczenia swoich domostw czy też rodzinnych miejscowości. Często widać w krajobrazie wiele opuszczonych domów lub całych części wsi. Dziś na szczęście w tym regionie jest spokojnie, a muzułmanie i chrześcijanie potrafią żyć razem w ramach jednej społeczności. Nad dachami wielu miejscowości górują zarówno wieże cerkwi jak i smukłe minarety meczetów. Tę mieszankę kultur widać także w gastronomii. Skosztować tu można zarówno dania znane z kuchni słowiańskich jak i potrawy, które pojawiły się tutaj, gdy tereny te były pod kontrolą Imperium Osmańskiego. Ludzie zamieszkujący kraje bałkańskie mają kilka wspólnych cech: są bardzo gościnni, otwarci i przyjaźnie nastawieni do turystów, prawie zawsze pomocni i najczęściej uśmiechnięci. Częstują swoimi potrawami i napojami, zapraszają w próg. Wierzymy, że podczas tego wyjazdu będzie można doświadczyć bałkańskiej gościnności.
Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Serbii
Zbiórka w Krakowie o 15:30. Następnie przejedziemy przez Słowację i Węgry do Serbii. Przejazd nocny.
Dzień 2 Dojazd do hotelu i rozgrzewka rowerowa
Zlatibor – Semegnjevo – Ćelavi Breg – Spomen Česma Oko – Zlatibor = ok. 32 km na rowerze
Tego dnia dotrzemy do hotelu w mieście Zlatibor. Po odpoczynku chętne osoby udadzą się na pierwszą trasę rowerową. Będzie to okazja to poruszania się po podróży z Polski. Wyruszymy z Zlatiboru na zachód jadąc wąską drogą wzdłuż doliny rzecznej. Wije się ona jak wąż pomiędzy okolicznym grzbietami górskimi częściowo porośniętymi lasami. Jeśli będzie taka możliwość, zatrzymamy się przy wodospadzie Skakavac w wiosce Semegnjevo. Zalesioną doliną wyjedziemy na łagodny górski grzbiet, a następnie zjedziemy z niego do sąsiedniej doliny, którą wrócimy w kierunki Zlatiboru. Pod wieczór czeka nas zasłużony odpoczynek w hotelu.
Dzień 3 Odwiedzając jaskinię, skansen i wodospad
Zlatibor – Rudine – Rožanstvo – Jaskinia Stopića – Sirogojno – Wodospad Gostilje – Ljubis – Rszumi – Vodice = ok. 60 km na rowerze
Dzisiejszą trasę rozpoczniemy przed naszym hotelem i wyjedziemy ze Zlatiboru na rowerach. Kierując się na wschód miniemy Rudine i za wioską Rožanstvo zjedziemy do doliny, w której znajduje się malownicza Jaskinia Stopića. Zajrzymy do środka podziwiając jej korytarze oraz piękne formy naciekowe. Z tego miejsca udamy się do miejscowości Sirogojno i tu obejrzymy skansen ze starymi drewnianymi chałupami. Podążymy dalej trawersując rozłożyste grzbiety, by następnie zjechać do krasowej doliny, jednej z wielu w tej okolicy. Zatrzymamy się na chwilę przy pięknym Wodospadzie Gostilje. W dalszej kolejności trawersujemy kolejny grzbiet i zjedziemy do doliny potoku Ljubisnica. Po odpoczynku pojedziemy w górę wspomnianej doliny. Po pokonaniu rozłożystej przełęczy wyjedziemy na rozległe połoniny, wśród których podążymy do miejscowości Vodice, gdzie zakończymy naszą trasę rowerową. Powrót do hotelu autokarem.
Dzień 4 Klasztory prawosławne oraz doliny rzek Rzav i Lim
Dobrun – Dobrunska Rijeka – Mikavice – Bijelo Brdo – Štrpci – Uvac – Priboj – Banja – Pribojske Čelice – Bistrica = ok. 54 km na rowerze
Po śniadaniu pojedziemy autokarem do sąsiedniego kraju, a mianowicie do Bośni i Hercegowiny. Dotrzemy do małej wioski Dobrun leżącej w dolinie rzeki Rzav. Zanim rozpoczniemy jazdę rowerem, odwiedzimy zabytkowy klasztor Dobrun pochodzący z XIV wieku. Z tego miejsca udamy się na południe w górę doliny. Po kilku kilometrach zatrzymamy się przy niewielkim klasztorze Dobrunska Rijeka. W dalszej kolejności pojedziemy w stronę wioski Bijelo Brdo, gdzie pokonamy przewyższenie i rozpoczniemy zjazd do doliny rzeki Uvac. Po pewnym czasie dotrzemy do ujścia rzeki Uvac do rzeki Lim. W tym miejscu wjedziemy z powrotem do Serbii i stąd nasza trasa będzie wiodła malowniczą doliną rzeki Lim, której wody często przybierają kolor turkusowy. Miniemy miasteczko Priboj i podjedziemy pod górkę w wioski Banja, gdzie znajduje się prawosławny klasztor z XIII wieku. Następnie zjedziemy z powrotem na dno doliny w stronę tamy na rzece Lim i podążymy dalej wzdłuż zbiornika retencyjnego aż do wioski Bistrica, gdzie zakończymy trasę rowerową. Powrót do hotelu autokarem.
Dzień 5 Okolice Jeziora Uvačko i Kanion Uvac
Nova Varoš – Akmačići – Jezioro Uvačko – Kladnica – Kanjevina – Markova Ravan – Kanion Uvac = ok. 62 km na rowerze
Rano pojedziemy autokarem do miasteczka Nova Varoš, gdzie rozpoczniemy naszą kolejną trasę rowerową. Początkowo skierujemy się boczną doliną w kierunki wioski Akmačići i nastepnie zjedziemy w dół w stronę tamy na Jeziorze Uvačko. Ten malowniczy sztuczny zbiornik wodny powstał poprzez spiętrzenie rzeki Uvac. Podjedziemy pod górę na jego północny stok, zatrzymując się po drodze w punktach widokowych. Niebieska tafla wody oraz okoliczne góry porośnięte gęstym lasem tworzą niesamowite widoki. Następnie mijając wioskę Kladnica dotrzemy na południowy kraniec Kanionu Uvac, jednej z najpiękniejszych dolin w okolicy. Przez wiszący most przedostaniemy się na drugą stronę rzeki i po pewnym czasie dotrzemy na punkt widokowy, z którego omawiany kanion prezentuje się w pełnej okazałości. Przy dobrej pogodzie widoki z tego miejsca są spektakularne. Po dotarciu na metę naszej trasy rowerowej, wrócimy autokarem do hotelu.
Dzień 6 Park Narodowy Tara i rzeka Drina
Golubac – Dobro Polje – Sekulic – Konjska Reka – Zaovinsko Jezero – Mitrovac na Tari – Banjska Stena – Rastiste – Perućac = ok. 69 km na rowerze (lub wersja krótsza 42 km)
Dzisiejszą trasę rozpoczniemy na wysokości ponad 1000m n.p.m., gdzie zostaniemy wywiezieni autokarem. Prawie cała zaplanowana trasa wiedzie po terenie Parku Narodowego Tara. Jest to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Serbii, a jego najbardziej znaną częścią jest wąwóz rzeki Drina. Początkowo przemierzać będziemy lasy i śródgórskie krasowe doliny nazywane poljami. Po minięciu Dobro Polje potrzemy do wioski Konjska Reka. W tym miejscu wybrać będzie można czy pokonujemy 42 km czy 69 km. Dłuższa wersja przewiduje objechanie Jeziora Zaovinsko. Po lunchu we wsi Mitrovac wjedziemy w najbardziej malowniczą część P.N.Tara. W dalszym ciągu będziemy jechać przez gęste lasy, lecz będziemy się zbliżać do doliny rzeki Drina. W niektórych miejscach na klifach skalnych znajdują się spektakularne punkty widokowe oferujące przepiękne panoramy na wąwóz Driny. Postaramy się odwiedzić przynajmniej jeden z nich, ten najbardziej znany o nazwie Banjska Stena. Po nasyceniu się pięknymi widokami rozpoczniemy prawie 10-kilometrowy zjazd w dół na dno wąwozu Driny. Po zjeździe na dno pojedziemy kilka kilometrów wzdłuż rzeki, mając ją po lewej stronie, a po prawej niemal pionowe ściany skalne. Miniemy tamę i hydroelektrownię na Drinie i po chwili dotrzemy do miejscowości Perućac, w której znajduje się meta dzisiejszej trasy. Z tego miejsca wrócimy autokarem do hotelu.
Dzień 7 Bezdrożami oraz doliną rzeki Lim do klasztoru Mileševa
Aljinovići – Karaula – Milošev Do – Kaćevo – Sopotnica – Lučice – Divci – Ivanje – Prijepolje – Taševo – Mileševо = ok. 53 km na rowerze
Tego dnia po śniadaniu pojedziemy autokarem na południe i rozpoczniemy naszą trasę rowerową niedaleko wioski Aljinovići. Po kilku pierwszych kilometrach wjedziemy na bezdroża i poruszać się będziemy wśród łąk i lasów mijając niewielkie sioła. Niektóre składają się z kilku domostw i ma się wrażenie, że czas zatrzymał się tam dawno temu, a cywilizacja o nich zapomniała. Miniemy m.in. Karaula czy też Kaćevo. Poruszając się dalej ziemnymi drogami po pewnym czasie dotrzemy do wioski Sopotnia. Czeka nas tu atrakcja w postaci Sopotnickiego Wodospadu, któremu przyjrzymy się z bliska. Stąd zjedziemy w dół krętą drogą na dno głębokiej doliny rzeki Lim. Od tego momentu nasza trasa będzie wiodła dnem doliny wzdłuż prawego brzegu wspomnianej rzeki. Po minięciu miasta Prijepolje skręcimy w boczną dolinę rzeki Mileševka. Naszą dzisiejszą trasę rowerową zakończymy przy prawosławnym Klasztorze Mileševa, który powstał w tym miejscu w XIII wieku. Osoby chętne będą mogły zajrzeć do środka. Do hotelu wrócimy autokarem.
Dzień 8 Wzdłuż kanionu rzeki Lim do Višegradu
Uvac – Mioče – Kula – Gojava – Staro Rudo – Mrsovo – Donja Strmica – Blaž – Stražbenice – Drinsko – Pijavice – Višegrad = ok. 62 km na rowerze
Dzisiejsza trasa biegnie w całości po terytorium Bośni i Hercegowiny, a rozpoczyna się tuż za granicą tego kraju. Tego dnia zdecydowana większość dystansu prowadzi doliną rzeki Lim oraz ponad kanionem, który ta rzeka utworzyła w otaczającym ją górskim masywie. Jest to jedna z najbardziej malowniczych dolin rzecznych w tym kraju. W początkowym etapie naszej trasy Lim płynie szeroką doliną posiadającą relatywnie łagodne zbocza. Pojedziemy lewym brzegiem rzeki, a potem we wsi Kula zmienimy brzeg na prawy, jadąc jednocześnie drogą biegnącą po dawnej linii kolejki wąskotorowej. We wsi Gojava znów zmienimy brzeg rzeki, by wrócić na prawy w wiosce Mrsovo. Im dalej, tym dolina robi się coraz węższa, a jej stoki są coraz bardziej strome (nierzadko są to pionowe urwiska skalne). Schodzą one tak blisko koryta rzeki, że konieczne było wydrążenie tuneli w niektórych miejscach. Będziemy mieli okazję nimi przejechać. Po minięciu najdłuższego z tuneli rozpoczniemy zjazd do miejsca, w którym Lim uchodzi do Driny. Od tego momentu podążać będziemy prawym brzegiem Driny. Czeka nas podjazd przez gęsty las i po minięciu kilku sennych przysiółków zjedziemy z powrotem do koryta Driny. Po chwili wjedziemy do miasta Višegrad, gdzie zakończymy dzisiejszą trasę. Będzie czas wolny na zwiedzanie miasteczka, a potem wrócimy do hotelu autokarem.
Dzień 9 Ze Zlatiboru doliną rzeki Djetinja do miasta Užice
Zlatibor – Čajetina – Corovici – Mačkat – Tripkova – Jezero Vrutci – dolina rzeki Djetinja – Užice = ok. 45 km na rowerze
Ostatnia trasa rowerowa rozpoczyna się w Zlatiborze. Na początku będziemy zjeżdżać w dół wśród pól i lasów oraz wiosek rozsianych po górskich grzbietach. Dotrzemy do doliny potoku Sušica, a następnie bocznymi drogami dojedziemy do tamy Jeziora Vrutci i tamy, która je tworzy. Zjedziemy na samo dno rzeki Djetinja i od tego momentu nasza trasa prowadzić będzie doliną tej rzeki. Pokonamy po drodze kilka niedługich tuneli. Górować będą nad nami skaliste, strome i gęsto zalesione stoki. Dolina Djetinji jest kręta i bardzo malownicza. Na koniec przejedziemy pod wzgórzem, na którym stoi średniowieczna twierdza i zaraz potem wjedziemy do miasta Užice, gdzie zakończymy tę trasę rowerową. Po odpoczynku i obiedzie wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Przejazd nocny.
Dzień 10 Powrót do Krakowa
W godzinach południowych dojedziemy do Krakowa gdzie zakończymy nasz wyjazd.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 15 - 35 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN
-
WYPOŻYCZENIE ROWERU
Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki.
ROWER ELEKTRYCZNY
Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest zobowiązany do powiadomienia nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Nie zabieramy rowerów elektrycznych, których zgłoszenie nie zostało przez nas potwierdzone i za których transport nie została wniesiona dodatkowa opłata 200 PLN. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.
Zima zbliża się wielkimi krokami. Na dworze czuć mroźne powietrze, a biały puch pokrył już ulice niektórych polskich miast i wiosek. To piękna i urokliwa pora roku, która potrafi być również bardzo...
Kto miał okazję być w Holandii ten wie, że w kraju słynącym z tulipanów, ścieżki rowerowe są praktycznie wszędzie, a jazda rowerem, dla większości społeczeństwa to nieodłączny element codzienności. Holendrzy,...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Piękne doliny bałkańskiej krainy pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe, Bośnia i Hercegowina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.