Chorwackie Wyspy MTB

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Cres | Losinij | Krk | Rab | Pag

Wersja MTB bardzo popularnej naszej wycieczki po Chorwackich Wyspach. Odwiedzimy wyspy Cres, Lośnij, Krk, Rab i Pag.
Wszystkie one posiadają sieć szlaków turystycznych świetnie nadających się na górskie wycieczki rowerowe. Od kilku lat organizowana jest tu też bardzo popularny wyścieg etapowy MTB – Bike 4 Islands - https://4islands.hr/stages/. Przejedziemy trasę całego wyścigu jak i wiele innych pięknych szlaków, będzie też czas na plażowanie, zwiedzanie chorwackich miasteczek i degustacje miejscowego wina.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): C

Trasa górzysta, etapy ok. 60-70 km dziennie, przewyższenia 1000-1500 m dziennie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): C

Głównie drogi szutrowe jak i dość sporo w miarę łatwych odcinków technicznych.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1:

Wyjazd w godzinach wieczornych, przejazd busem do Chorwacji na wyspę Cres.

Dzień 2: Cres

Rankiem docieramy do Chorwacji na wyspę Cres. Pierwszy dzień wycieczki to jedynie odpoczynek na plaży i zwiedzanie stolicy wyspy.

Dzień 3: Cres: 73 km, przewyższenie 1650 m

Na początek dość konkretny etap. Przejedziemy przez całą długość wyspy Cres. Na początek 300 m w górę asfaltowym podjazdem do opuszczonego miasteczka Beli u stóp najwyższego szczytu wyspy. Warto tu spoglądać w górę bo łatwo wypatrzeć zamieszkujące okolicę sępy płowe. Następnie czeka nas bardzo techniczny zjazd z powrotem do poziomu morza i równie techniczny podjazd do pięknej wioski Lubenice.
Po krótkim odpoczynku w miejscowej knajpce czeka nas łatwy odcinek wzdłuż największego jeziora wyspy – Jeziora Vransko wśród winnic i gajów oliwnych. Końcówka to już szybki zjazd szutrówką nieco kamienisty ale dający wiele radości. Nocleg w historycznym miasteczku Osor.

Dzień 4: Losinij: 40 km, 900 m

Kolejna wyspa Losnij nazywana jest przez rowerzystów rejem singletracków. To najkrótszy etap więc będzie też czas na plażowanie i zwiedzanie stolicy wyspy. Choć znów tak zupełnie łatwo nie będzie, szczególnie dla tych którzy nie mają zbyt dobrej techniki. Na rozgrzewkę 8-kilometrowy łagodny podjazd na wysokość 250 metrów. Na szczycie wjedziemy w słynne single wśród lasów tej jednej z najbardziej zielonych wysp chorwackich. Seria krótkich zjazdów i podjazdów aż w końcu finałowy zjazd na południowy kraniec wyspy. Tu już będzie trzeba wykazać se naprawdę dobrą techniką.
Kolejna sekcja to piękne piesze ścieżki wzdłuż pięknych zatoczek wyspy do pięknego miasteczka Veli Losinij. Tu zasłużona przerwa na obiad. Powrót do Osoru już dużo spokojniejszy z krótkimi łagodnymi hopkami cały czas wzdłuż morza.

Dzień 5-6: Krk

Kolejne dwa dni spędzimy na największej wyspie Chorwacji – Krku. Rankiem transfer busem do promu by po drugiej stronie przeprawy rozpocząć kolejny rowerowy etap. Znajdują się tu średniowieczne klasztory franciszkanów, kilka zabytkowych miasteczek, winnice, gaje oliwne, wspaniałe plaże, sosnowe lasy i największa na Adriatyku marina jachtowa.
Etap kończymy w kurorcie Baska, który kusi swą przepiękną, długą plażą. Zanim jednak tam dotrzemy zdobędziemy najwyższy szczyt wyspy – Obzova (568 m. npm.), z którego roztacza się panorama na wszystkie odwiedzone przez nas wcześniej wyspy. Wnętrze wyspy to niemal księżycowy krajobraz , smagany wiatrami płaskowyż nieomal pozbawiony roślinności.

Dzień 7: Rab: 65 km, 1120 m

Rankiem przeprawiamy się na kolejną wyspę – Rab. Nazywana jest ona wyspą szczęścia i wyspą piaszczystych plaż, których rzeczywiście jest tu więcej niż w innych częściach Chorwacji. Wyspa choć mała jest bardzo górzysta z siecią świetnych ścieżek idealnych na rower górski. To będzie szybki etap, nizbyt trudny technicznie, jedynie z kilkoma krótkimi singlowymi odcinakami, ale bardzo ciekawy. Można go nazwac „wyprawą dookoła świata" gdyż trasa wiedzie zarówno przez kamieniste typowo chorwackie krajobrazy, jak i piaszczysta pustynie a zaraz potem przez gęste lasy.
Na początku czeka nas bardzo ostry podjazd, który wielu z was zmusi do podprowadzania roweru. Ccały szas przemierzac będziemy starymi pasterskimi drogami zbudowanymi ponad 100 lat temu. Zjazd do plaży Sucha Punta będzie chyba najbardziej wymagający technicznie z całej wycieczki.
Kolejny odcinek to uczta dla oczy, czekają nas chyba najpiękniejsze widoki całej wycieczki podczas podjazdu do wioski Fruge i zjazdu do Rajskiej Plaży w Loparze, najdłuższej piaszczystej plaży nad Adriatykiem. 1,5 km piasku po którym oczywiście poprowadzi trasa naszej wycieczki.
Wieczór spędzimy na spacerze po stolicy wyspy - Rab.

Dzień 8: Pag: 53 km, 990 m

Rankiem przeprawiamy się promem na wyspę Pag. Dzisiejszy etap mimo iż w dużej części prowadzący asfaltem wcale nie będzie nudny. Trasa prowadzi przez gaje oliwne w Lun, które od wieków stanowią nietknięty, egzotyczny zakątek wyspy. Spośród 8000 drzewek oliwnych wyróżnić można 1500 dzikich oliwek o przeciętnym wieku 1200 lat (najstarsza ma 2000 lat). Przez gaje prowadzi droga gruntowa o długości 7 km.
W drugiej części etapu czeka nas przejazd drogą gruntową przez tzw. „Zaglavę", kamienną część wyspy, na której prawie brak wegetacji z powodu silnych wiatrów i osadzania się soli. Ta część wyspy często nazywana jest „krajobrazem księżycowym" i stanowi najbardziej surową część wyspy. Pod koniec krajobraz znów diametralnie se zmieni gd wjedziemy na teren winnic Boškinac, uzyskuje się z nich jedne z najbardziej znanych marek win z wyspy Pag. Wokół Miejscowości Metajna, przejedziemy ścieżkami biegnącymi nad morzem z przepięknym widokiem panoramicznym na góry Dynarskie ciągnące se wzdłuż wybrzeża Chorwacji.

Dzień 9: Pag: 68 km, 1209 m

Dzisiejszy etap rozpoczniemy piękną szutrówką u podnóża najwyższego szytu wyspy – Św. Vid. Dotrzemy ta droga do stolicy wyspy Pag. Po krótkim odpoczynku czeka nas podjazd na wysokość ok 250 m, skąd rozpościera się wspaniały widok na całą wyspę i wszystkie sąsiednie wyspy. Po kamienistym zjeździe czeka nas płaski odcinek przez rezerwat ornitologiczny Kolanjsko Blato, jedno z niewielu zachowanych siedlisk bagiennych nad Morzem Śródziemnym.
Druga część etapu będzie nieco trudniejsza gdyż czeka nas podjazd na najwyższy szczyt wyspy Św. Vid (348 m n.p.m.). Stąd już tylko zjazd ku plażom Novaliji.

Dzień 10:

Na koniec już tylko odpoczynek na plażach Novaliji i wieczorem ruszamy w drogę powrotną do kraju.

Dzień 11:

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Opłaty promowe
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Oplaty dodatkowe dla chetnych:

  • Dojazd z/do Warszawy +250 zl (tylko w przypadku zebrania sie odpowiedniej ilosci chetnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Chorwackie Wyspy MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Chorwacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.