W krainie Wielkich Jezior

W krainie Wielkich Jezior
Dostępne terminy: brak
Kraje: Polska
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
Transport: autokar / bus

Mazury urzekają przyrodą, urozmaiconym, pofałdowanym krajobrazem, krystalicznie czystymi jeziorami i dzikimi puszczańskimi ostępami. Znajdziemy tu wiele kilometrów mało uczęszczanych traktów i ścieżek idealnych do rowerowych wędrówek.

Dystans na rowerze: ok. 260 km

ATRAKCJE

 • twierdza Wilczy Szaniec
 • miasteczko Reszel
 • sanktuarium w Świętej Lipce
 • Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie
 • Koniki polskie w Popielnie
 • Spływ kajakowy Krutynią
 • Mazurski Park Krajobrazowy
 • Puszcza Piska
 • Mikołajk
 • iwiele możliwości kąpieli
 • klasztor staroobrzędowców w Wojnowie

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 70 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Dzień 1: Gierłoż. dojazd

Bus wyrusza z Warszawy w godzinach popołudniowych. Spotykamy się w hotelu Księżycowy Dworek w miejscowości Gierłoż. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00

Dzień 2: Gierłoż – pętla wielkich jezior 76 km, 310 hm

Dzisiaj pętla wśród Wielkich Jezior – będziemy jechać wzdłuż linii brzegowej między innymi jeziora Dobskiego, Dargin, Kisajno i Niegocin. Po drodze wstąpimy do Kruklanek oraz Giżycka. Nieopodal noclegu znajduje się Wilczy Szaniec – główna kwatera Adolfa Hitlera oraz dowództwa niemieckiego w latach 1941-44.

Dzień 3: Gierłoż – Kosewo 68 km, 420 hm

Najbardziej pagórkowaty etap. Jedziemy na zachód przez Kętrzyn. Dojedziemy do Reszla, jednego z najładniejszych mazurskich miasteczek. To niewielkie, ale przepiękne miasto położone na północy Polski, w województwie warmińsko – mazurskim, około 20 km od Kętrzyna. Jest ono uznawane za prawdziwą perełkę tych okolic, szczycącą się bogatą historią i niecodziennymi zabytkami skupionymi w pobliżu Rynku. Niepowtarzalna, tajemnicza atmosfera starego zamczyska, gotyckie wnętrza, urokliwe miasteczko u stóp warowni i piękne, mazurskie krajobrazy – wszystko to tworzy klimat, którego łatwo się nie zapomina.

Następnie odwiedzimy sanktuarium w Świętej Lipce. Ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z.powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest "Częstochową Północy".

Potem już tylko relaksowo i niespiesznie wśród mazurskich lasów i jezior do kolejnego miejsca noclegowego w Kosewie.

Dzień 4: Kosewo – pętla Mrągowo 40 km, 200 hm

Dzisiaj spokojniejszy dzień, a ponieważ będzie to pętla, to najbardziej zmęczeni mogą poplażować nad pobliskim jeziorem. Na drodze naszej rowerowej trasy odwiedzimy Mrągowo oraz fermę jeleniowatych w Kosewie. Program zwiedzania fermy jeleniowatych Stacji Badawczej IP PAN w Kosewie Górnym obejmuje godzinny spacer wraz z przewodnikiem wśród stad jeleni szlachetnych, jeleni sika, danieli i muflonów.

Dzień 5: Kosewo – Ruciane Nida 45 km, 230 hm

Dojedziemy do jeziora Tałty, następnie wzdłuż jego linii brzegowej skierujemy się do Mikołajek, gdzie zrobimy przerwę na lunch w smażalni ryb. Przeprawimy się promem w Wierzbie. Po przeprawie w Popielnie obejrzymy tarpany – żyjące na wolności koniki polskie. Te niezwykle wytrzymałe zwierzęta żyją w Popielnie w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Koniki przebywają cały rok na wolności.

Następnie odwiedzimy niewielkie muzeum przyrodnicze PAN. Ekspozycja składa się z kilku działów, z których największy przedstawia kolekcję zrzutów poroża jeleni. Kolejne działy dedykowane są bobrom europejskim a także zespołom roślinnym występującym na terenie lasu. W muzeum można również obejrzeć sanie i wozy z różnego okresu. Prezentowane są również fotografie tabunów koni żyjących na wolności i informacje o obyczajach dzikich koni. Botaniczna część ekspozycji prezentuje zespoły roślinne występujące w popielniańskim lesie.

Dzień 6: Spływ kajakowy Krutynią na odcinku Krutyń – Ukta, ok 13 km, 4 godziny w kajaku

Dzisiaj odpoczynek od rowerów. Przesiadamy się na kajaki na rzekę Krutynia – jedną z najbardziej popularnych i najbardziej urokliwych rzek w Polsce. Startujemy z Krutyni i po około kilometrze dopływamy do młyna wodnego w Zielonym Lasku, gdzie musimy przenieść kajaki. Po około godzinie spływu od przenoski w Zielonym Lasku docieramy do Rosochy. Jakie tam pyszności można zjeść – świeże, domowe jedzenie.

Łagodny nurt i szerokie koryto rzeki sprawiają, że poruszanie się tym odcinkiem nie przysparza żadnych trudności, bez obaw można oddać się nurtowi i podziwiać roślinność okalającą nie tylko oba brzegi, ale również występującą na dnie.

Po spływie chętni odwiedzą Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie.

Dzień 7: Wokół jeziora Nidzkiego 50 km, 230 hm

Spędzimy dzień w bezkresnych lasach Puszczy Piskiej. Cały czas towarzyszyć nam będzie jezioro Nidzkie.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki. Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnikaa
 • systę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł
 • ubezpieczenia kosztów rezygnacji KIT Bezpieczne Rezerwacje

 

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Via Verde jest wyjazd rowerowy W krainie Wielkich Jezior, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Polska, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania i obiadokolacje. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.