Alpy, Adriatyk, Wenecja i Prosecco

Alpy, Adriatyk, Wenecja i Prosecco
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Włochy, Austria
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: autokar / bus
cena: 2 590 PLN

Alpy, Adriatyk, Wenecja i Prosecco - Austria , Włochy

 • Od alpejskich krajobrazów po wybrzeże Adriatyku
 • Wzgórza Prosecco di Conegliano i Valdobbiadene
 • Wenecja - miasto na wodzie
 • Smakowanie kuchni, win i specjałów regionu
 • Ponad 400 km rowerowej przygody!


Podróżując do Włoch myślimy przede wszystkim o Toskanii, Umbrii czy Rzymie. Często nie zdajemy sobie sprawy jakie bogactwa mijamy w drodze na południe. Już po wjeździe do Włoch podróżujemy w otoczeniu górskich krajobrazów, które stopniowo przechodzą we wzgórza, niziny, aż naszym oczom ukazuje się morze. Podczas naszego wyjazdu z perspektywy rowerowego siodełka poznamy bliżej przygraniczne regiony Friuli - Wenecja Julijska oraz Wenecja Euganejska.

Wspaniałym sposobem na to będzie przemierzenie części słynnej w całej Europie trasy Alpe-Adria - czyli spośród alpejskich szczytów i dolin nad wybrzeża Adriatyku. Rozpoczniemy ją już w Austrii, aby zakończyć w nadmorskim Grado. Na tym jednak nie skończymy i przeniesiemy się w rejony winnic prosecco gdzie poza jazdą na rowerze zakosztujemy w lokalnym winie i kuchni. Ukoronowaniem wyjazdu będzie wizyta w Wenecji - mieście na wodzie.

Alpe-Adria

Jedna z najsłynniejszych tras rowerowych w Europie o długości 410 km prowadząca z austriackiego Salzburga do włoskiego Grado. Świetnie przygotowane i oznakowane trasy rowerowe pozwalają poznać mijane miasta i miasteczka oraz zachwycić się zróżnicowanymi krajobrazami. Podczas naszego wyjazdu przejedziemy ponad 250 km z tej trasy, rozpoczynając w Austrii w miejscowości Spittal an der Drau, a kończąc z nogami w Adriatyku.

Wenecja

Prawdziwy skarb regionu jak i całych Włoch. A dobrze wiemy, że w tym kraju konkurencja do tego miana jest ogromna (Rzym, Florencja, Mediolan). Miasto na wodzie, miasto które jest inspiracją artystów, miasto tajemnicze pełne wspaniałej architektury i światowej klasy zabytków. Pomimo milionów turystów którzy odwiedzają je rokrocznie nie traci na swojej popularności i każdy powinien je odwiedzić - póki czas - wszakże to miasto które tonie. Zobaczymy słynny Plac i Bazylikę Świętego Marka, Pałac Dożów, pełne przepychu rezydencje, a także pobłądzimy wśród wąskich zaułków.

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Austrii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 08:00 (miejsce zbiórki w niedalekiej odległości od centrum - ul. Reymonta 22). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (Plac Andrzeja - ok. 09:15). Przejazd autostradami przez Czechy i Austrię. Już tego samego dnia, około 20-21 dojazd na nocleg do hotelu w Austrii.

Dzień 2 Alpe Adria: Z Austrii do Włoch
Spittal an der Drau - Villach - Tarvisio - ok. 71 km na rowerze ▲ 580 m ▼ 360 m

Po śniadaniu przejedziemy do miejscowości Spittal an der Drau skąd rozpoczniemy naszą rowerową przygodę i wyruszymy spomiędzy wysokich gór ku wybrzeżom Adriatyku. Trasa rowerowa poprowadzi nas doliną rzeki Drawy do Villach. Tam zatrzymamy się w centrum na kawę, aby poczuć klimat alpejskiego miasteczka. Z miasta ruszymy na południe, aby za chwilę skierować nasze rowery na południowy-zachód do Włoch - a konkretnie miejscowości Tarvisio. Granicę przekroczymy na dwóch kółkach cały czas podziwiając mijane krajobrazy. Wieczorem przejedziemy do hotelu.

Dzień 3 Alpe Adria: Wgłąb Włoch
Tarvisio - Ugovizza - Pontebba - Carnia - Venzone - ok. 63 km na rowerze ▲ 620 m ▼ 1110 m

Dzisiaj powrócimy do Tarvisio, aby stamtąd rozpocząć kolejny odcinek szlaku rowerowego Alpe-Adria. Nasza trasa poprowadzi tym razem doliną rzeki Fella, jednym z głównych szlaków transportowych pomiędzy Austrią i Włochami. Dzisiejsze ukształtowanie terenu będzie sprzyjać długim zjazdom. Na naszej trasie takie miasteczka jak Ugovizza czy Pontebba. Naszą trasę rowerową zakończymy w urokliwej miejscowości Venzone, otoczonej średniowiecznymi murami. Nieomal kompletnie zniszczone w trzęsieniu ziemi w latach 70-tych ubiegłego wieku zostało odbudowane i cieszy oczy przybywających turystów. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 4 Alpe Adria: W cieniu górskich szczytów do Udine
Tolmezzo - Venzone - Gemona del Friuli - Udine - ok. 74 km na rowerze ▲ 360 m ▼ 560 m

Na moment odbijemy z oficjalnego szlaku rowerowego Alpe Adria i dzisiejszą trasę rozpoczniemy w Tolmezzo, niewielkim miasteczku położonym u styku dolin. Stamtąd ruszymy na wschód gdzie dołączymy do klasycznej trasy. Przejedziemy przez znane już nam z poprzedniego dnia Venzone, aby kilkanaście kilometrów dalej zatrzymać się w Gemona del Friuli - kolejnej perełce tego regionu. Znajdziemy chwilę na kawę i ciastko w centrum miasteczka i posileni ruszymy na kolejne 50 km trasy, aż do Udine gdzie zakończymy naszą trasę i spędzimy wieczór.

Dzień 5 Alpe Adria: Powitanie Adriatyku
Palmanova - Cervignano del Friuli - Grado - Monfalcone - ok. 69 km na rowerze ▲ 0 m ▼ 30 m

Poranną kawę wypijemy na Gran Piazza ciekawego miasteczka Palmanova, wybudowanego na polecenie władz Wenecji na planie gwiazdy jako miasto idealne. Przed nami ostatni etap szlaku rowerowego Alpe Adria. Krajobraz już widocznie się wypłaszcza, a tym samym czeka nas spokojne pedałowanie pośród pól uprawnych do celu - Adriatyku, którego wypatrywać będziemy na horyzoncie z każdym pokonanym kilometrem. Popołudnie spędzimy w Grado spacerując i odpoczywając nad morzem - po niemal 300 km na rowerze należy się nam! Po świętowaniu zrealizowanego zadania wzdłuż wybrzeża przejedziemy do Monfalcone gdzie zakończymy naszą dzisiejszą trasę. Wieczorem zmiana noclegu - przeniesiemy się jeszcze głębiej w region Wenecji Euganejskiej aby odkrywać jego kolejne skarby.

Dzień 6 Wzgórza Prosecco di Conegliano i Valdobbiadene
Conegliano - Valdobbiadene - Pieve di Soligo - ok. 73 km na rowerze ▲ 900 m ▼ 910 m

Po Alpach i Adriatyku czas na zmianę krajobrazu. Podróżować będziemy pomiędzy wzgórzami pełnymi winnic. Nie uświadczymy tutaj świetnie przygotowanych tras rowerowych do jakich przyzwyczaiły nas poprzednie dni. W zamian poczujemy klimat regionu przejeżdżając lokalnymi drogami od miasteczka do miasteczka, wciskając się w wąskie przejazdy pomiędzy budynkami. Czekają nas naprzemiennie podjazdy i zjazdy z różnej perspektywy ukazujące okolice. Dotrzemy do miasteczka Valdobbiadene. Nie tak dawno, w 2019 roku, po ponad 10 latach ubiegania się o ten tytuł region ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście nie zabraknie okazji do wypróbowania produkowanego w tym regionie, słynnego na cały świat trunku.

Dzień 7 Wenecja - miasto na wodzie
Chioggia - Pellestrina - Lido di Venezia - Wenecja - ok. 55 km na rowerze i tramwajami wodnymi ▲ 0 m ▼ 0 m

Dzisiejszą trasę rozpoczniemy z Chioggi. Stamtąd na zmianę rowerami i tramwajami wodnymi poruszamy się wzdłuż kolejnych wysp Laguny Weneckiej, aż do samego miasta na wodzie. Po dopłynięciu do stacji Tronchetto zostawimy rowery na parkingu strzeżonym i pieszo ruszymy na zwiedzanie miasta. Miejsce to jest perłą w koronie włoskich miast. Obmywana morskimi falami dawna republika nieuchronnie odchodzi w przeszłość, ale jej zabytki wciąż olśniewają. Podczas spaceru po mieście zobaczymy słynny Plac i Bazylikę Świętego Marka, Pałac Dożów, pełne przepychu rezydencje, a także pobłądzimy wśród wąskich zaułków, w których z trudem mogą minąć się dwie gondole. Po południu  ruszamy na drugą część trasy. Najpierw przez most Ponte della Liberta docieramy na stały ląd, a następnie trasą rowerową BI-20 pojedziemy do miejscowości Mira. Tam pakujemy rowery na przyczepę i ruszamy autobusem w drogę powrotną do hotelu.

Dzień 8 Pożegnanie z Veneto

Śniadanie. Czas na ostatnie przejażdżki lub spacery po okolicy. Możliwość zakupu włoskich produktów przed wyjazdem do Polski. Wykwaterowanie z hotelu i ok. 15 wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 9 Powrót do Polski

Do Krakowa wrócimy ok. godziny 8. Do Katowic ok. godziny 7. Autobus zatrzyma się w tych samych punktach zbiórki z których rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa), możliwość dołączenia w Katowicach
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2 os.)
 • Wyżywienie: 7 śniadań w formie bufetu
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 6 kolacji w cenie 300 PLN)
 • Biletów wstępu do obiektów oraz opłat klimatycznych - ok. 40 EUR
 • 24h biletu na tramwaj wodny w Wenecji (ok. 30 EUR)
 • Opcji zakwaterowania w pokoju 1-osobowym - dla chętnych - w miarę dostępności tego typu pokoi - 600 PLN
 • Wypożyczenia roweru - dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru: 150 PLN

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy Alpy, Adriatyk, Wenecja i Prosecco, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Włochy, Austria, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.