Sardynia Południowa

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Sardynia Południowa

O wyprawie

Cagliari | Villasimius | Muravera | Orroli | Piscinas | Iglesias | S. Antonico | Pula

Sardynia- druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym – leży dokładnie w połowie drogi między wybrzeżem Włoch a plażami Tunezji.
Izolacja Sardynii działa na jej korzyść, stwarzając warunki, w których wykształcił się naród o specyficznym charakterze, jak również rozwinęły się niespotykane nigdzie indziej gatunki zwierząt i roślin.
Fenicjanie i Rzymianie, Arabowie i Hiszpanie, Sabaudczycy i Włosi pozostawili trwałe ślady w kulturze, sztuce i architekturze Sardynii, której tożsamość jest zlepkiem tych wszystkich wpływów. Poszczególne regiony Sardynii różnia się – nawet wioski leżące w odległości zaledwie kilku kilometrów od siebie zdają się przynależeć do zupełnie innych światów. Pod tym względem wyspa jest jak mały kontynent.
Jednak to z czego najbardziej słynnie wyspa to przepiękne plaże.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C
Dość łatwa trasa, głównie drogi asfaltowe, dwa trudniejsze etapy na których nie brakować będzie kilku pagórkowatych odcinków. Pozostałe dni raczej płaskie.

Program

Dzień 1: Cagliari
Przelot samolotem do Caliagri.
Cagliari jest największym miastem na wyspie, tuż po Sassari, z którym od wieków darli koty. Stolica Sardynii, miasto studenckie, które ma swój niepowtarzalny urok. Położone na 7 wzgórzach jak Praga czy Rzym, niczym nie umywa się od tych dużych i tak znanych miast. Wręcz przeciwnie, mniejsze i mniej zatłoczone miasto idealnie nadaje się na początek przygody z Sardynią.

Dzień 2: Cagliari - Villasimius (40 km)
Rankiem krótkie zwiedzanie Sassari i ruszamy w podróz po Sardynii. Droga wzdłuż południowego wybrzeża wyspy obfituje w piękne plaże, widoki oraz bogate kurorty. Długie piaszczyste miejskie plaże powoli zaczną pozostawać w tyle a my wjedziemy w piękne klifowe wybrzeże z malowniczymi zatoczkami i w każdej z nich chciałoby się zatrzymać na dłużej. Szczególnie piękne widoki roztaczać się będą z przylądka Capo Boi

Dzień 3: Villasimius (15 km)
Już drugi etap będzie tym razem dniem odpoczynku. Przemierzymy dokładnie wszystkie ścieżki przylądka
Capo Carbonara, który został objęty ochroną przyrodniczą.
Odwiedzimy pobliskie plaże z piękną, krystaliczną wodą i białym piaskiem. Dotrzemy do latarni morskiej, nad jezioro będące domem dla kilkuset flamingów oraz do genueńskiej wieży strażniczej.

Dzień 4: Villasimius - Muravera (45 km)
Dzisiejsza trasa biegnie przez przepiękne gaje pomarańczowe. Wśród nich ukrytych jest wiele celtyczkich menhirów których będziemy wypatrywać celtyckie menhiry. Oczywiście nazwa wycieczki zobowiązuje więc i plaże też dziś będą.

Dzień 5: Muravera – Orroli (60 km)
Przez dwa kolejne dni przemierzać będziemy wnętrze wyspy. Odkryjemy stare wioski nad rzeką
Flumendosą, żyzne doliny pełne drzew cytrusowych, gęste lasy dębów korkowych i drzew poziomkowych, nie raz droge przebiegnie nam stado kóz a przy odrobinie szczescia spotkamy też sardyńskie jelenie.
Krajobrazy z wysokimi górami w tle , wąwozami i śródgórskimi jeziorami zachwycą każdego.

Dzień 6: Orroli – Piscinas (95 km)
Najdłuższy etap wycieczki, ale na szczęście dużo będzie w dół. Opuszczamy powoli górskie regiony
Sardynii i zjeżdżamy nad zachodnie wybrzeże wyspy zwanym Costa Verde Po południu dotrzemy na Costa Verde (Zielone Wybrzeże). Wbrew nazwie wybrzeże to ze swoimi rozległymi wydmami przypomina raczej krajobraz pustynny. Wydmy te tworzą szczególnie zachwycający i nietknięty przez cywilizację krajobraz. U celu etapu wydmy osiągają największe rozmiary dochodząc do 100 metrów wysokości. Plaże w tych okolicach również są zachwycające.

Dzień 7: Piscinas - Iglesias (70 km)
Dzisiejsza trasa zaprowadzi nas do Iglesjas. Przecina ona niewielki masyw górski długą serią serpentyn. Trudy rekompensują rosnące wzdłuż drogi przepiękne lasy dębowe, oraz malowniczo położona w najwyższym miejscu trasy świątynia Antras. Właściwie niezamieszkałe okolice tworzą tutaj tak charakterystyczny dla Sardynii klimat zagubienia poza czasem.
Miasteczko Iglesias jest jednym z ważniejszych miast południowo-zachodniej części wyspy. Warto zwiedzić niezwykle ciekawą i bogatą w zabytki starówkę.

Dzień 8: Iglesias – S. Antonico (30 km)
Tego dnia odwiedzimy wulkaniczną wyspę Saint Antonico. Jest ona największą wyspą u wybrzeży Sardynii i czwartą co do wielkości we Włoszech. Połączona z Sardynią groblą stwarza dogodne warunki dla rowerowych wycieczek. Znależć tu można wszystko co najpiękniejsze na Sardynii – plaże, małe wioski rybackie, ciekawe zabytki i nieskażoną przyrodę.

Dzień 9: S. Antonico (25 km)
Na wyspie zostajemy dzień dłużej, za niewieką opłata mózna popłynąc Saint Pietro, lub po prostu odpocząć na pięknych plażach.

Dzień 10: S. Antonico – Pula (80 km)
Ostatni etap wycieczki zaprowadzi nas na południowe wybrzeże Sardynii. Wspaniałe plaże są wszędzie na tym wybrzeżu. Nadmorska droga oferuje niesamowite widoki na opuszczony, pełen klifów brzeg, skrywający kilka małych piaszczystych plaż. Na skalistych cyplach wznoszą się majestatyczne XVII- wieczne wieże strażnicze. Wycieczkę zakończymy na najdalej wysuniętym na południe przylądku Sardynii – Capo Teulada.

Dzień 11:
Przelot samolotem do kraju

Warunki

Organizacja wyjazdu
Uczestnicy dostają się na Sardynię samolotem wraz z bagażem podręcznym.
Rower oraz ewentualny dodatkowy bagaż (10 kg) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką, osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

Cena zawiera:
- Noclegi na kempingach pod namiotami
- Przelot samolotem z bagażem podręcznym
- Transport bagaży na trasie
- Opłaty promowe
- Usługi opiekuna grupy
- Ubezpieczenie KL i NW 
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:
 - Dopłata do noclegów w pensjonatach lub domkach kempingowych +900 zł.

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sardynia Południowa pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.