Tyrolskie Doliny

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty
TerminCena
10 dni3 150
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Tyrolskie Doliny

O wyprawie

Sillan | Dolina Drawy | Jezioro Braies | Via Dolomiti | Dolina Villgraten | Dolina Fiscalina | Dolina Gailtal

Najbardziej wysunięta na północ prowincja Włoch łączy w sobie alpejski spokój z włoską radością życia. Południowy Tyrol to region pełen kontrastów, pomiędzy alpejskimi szczytami i śródziemnomorskim krajobrazem, kosmopolityczny, a zarazem głęboko zakorzeniony w tradycji. Szczególnego uroku nadaje mu jego różnorodność oraz harmonia przeciwieństw. To idealne miejsce na wakacje w Alpach.

Południowy Tyrol należy do najpiękniejszych miejsc w Europie. Polacy wybierają się tutaj głównie zimą, żeby poszusować po setkach kilometrów tras narciarskich. A szkoda, bo także w sezonie letnim jest tu masa atrakcji. To właśnie na jej terenie znajdują się wpisane na listę UNESCO Dolomity. Zachwycają olbrzymimi wapiennymi turniami, które zdają się sięgać nieba, dzikimi i skalistymi płaskowyżami oraz pełnymi słońca wioskami ukrytymi w zielonych dolinach. Południowy Tyrol jest regionem wyjątkowym. Choć znajduje się we Włoszech, większość mieszkańców mówi po niemiecku. Do 1919 roku stanowił on bowiem część austriackiego kraju koronnego Tyrol.

Wspaniała sieć ścieżek rowerowych zachęca do bliższego poznania tego rejonu.
I choć większość etapów prowadzi po stronie włoskiej naszą bazą będzie piękne austriackie miasteczko Sillan, położone tuż przy granicy , dzięki czemu poznamy dobrze oba te kraje i ich kulturę.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B

Trasa łatwa z kilkoma niewielkimi podjazdami, głównie asfaltowe ścieżki rowerowe, kilka odcinków szutrowych.

Program

Dzień 1:

Wyjazd w godzinach wieczornych przejazd busem do Austrii.

Dzień 2: Sillan

Rankiem docieramy do Sillan w Austrii.
Na początek krótka rowerowa wycieczka po okolicy, odwiedzimy miejscowy zamek, zajrzymy do Włoch do przygranicznej miejscowości Innichen na espresso, pizze i lody.
Wieczorem impreza integracyjna.

Dzień 3: Dolina Drawy

Na początek przejazd Doliną Drawy z Sillan do Lienzu. To jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych Austrii, codziennie przemierza go setki rowerzystów.
Dzięki w większości płaskiemu profilowi trasy, malowniczym miejscom postoju i znajdującym się przy szlaku atrakcjom, wschodnio tyrolski fragment trasy rowerowej wzdłuż Drawy stanowi idealną propozycję na początek naszej wycieczki.
Naszym celem będzie Lienz. Miasto jest pełne zabytków. Nad miastem czuwa położony wysoko nad rzeką Isel i otoczony wysokimi murami ponad 750-letni zamek Bruck - niegdyś siedziba hrabiów. Na spacer zaprasza wspaniałe stare miasto z zamkiem Liebburg, kościołem Antoniuskirchl i klasztorem franciszkanów. Wokół mieści się wiele małych kawiarenek, sklepików, butików i zakładów rzemieślniczych. Warto tu spędzić całe popołudnie.
Powrót busem, lub dla ambitnych piękną droga położoną w górze doliny. Tu już trzeba wykazać sę odrobiną kondycji ale trudy wynagrodzą wspaniałe widoki.

Dzień 4: Jezioro Braies

Dziś podążymy w górę rzeki Drawa a naszym celem będzie Jezioro Braies – najpiękniejsze jezioro Włoch.
Położone na wysokości niespełna 1500 m n.p.m. urzeka krystalicznie czystą i turkusowo-niebieską wodą oraz stromo opadającymi ścianami skalnymi – sceneria niczym z bajki.
Droga do jeziora jest równie piękna pozwala poznać piękne miejscowości włoskiego Tyrolu jak Toblach, a z niekończących się ukwieconych łąk doliny Val Pusteria rozpościerają się widoki na odległe granie Dolomitów którym bliżej przyjrzymy sę kolejnego dnia.

Dzień 5: Via Dolomiti

W Dolomitach jest wiele atrakcyjnych tras rowerowych ze spektakularnymi widokami majestatycznych gór, z ich obrazem odbitym od krystalicznej powierzchni jezior i miejscami bogatymi w piękną architekturę, historię i tradycję.
Jedną z ciekawszych tras rowerowych, przystępną dla początkujących rowerzystów jest Lunga Via delle Dolomiti, zwana także Ciclabile delle Dolomiti.
Trasa przebiega trasą dawnej linii kolejowej (działającej aż do połowy lat 60.), przez jej przez historyczne tunele kolejowe Dolomitów i dalej wśród lasów i malowniczych jezior. Linia łączyła kiedyś Cortinę z Dobbiaco na północy z Calalzo di Cadore na południu i dziś jest częścią projektu o nazwie „Cyklo Dolomity”.
Po drodze odwiedzimy słynne kurorty narciarskie które latem mają wiele uroku – Toblach i Cortinę d’Ampezzo.

Dzień 6: Dolina Villgraten

Ta dolina leży na wysokości 1.650 m n.p.m. i urzeka swym niezwykłym krajobrazem: łąki pomalowane na brązowo, które powoli przygotowują się do zimowego odpoczynku, pociemniałe od wiatru drewniane stodoły rozsiane tu i tam po całej dolinie, do tego ciemnobłękitne niebo i złotożółte modrzewie.
Nie ma tu dużych budynków hotelowych, nie ma kolejek linowych i wyciągów, tylko łagodny wypoczynek. Pięknym pejzażem trzeba podzielić się jedynie z kilkoma osobami o podobnie spokojnym usposobieniu oraz z mieszkańcami tutejszych pastwisk, krowami i słynnymi owcami z Villgraten.
Alpy jakich mało kto zna bez tłumów turystów bez dużych hoteli , mało takich miejsc zostało.

Dzień 7: Dolina Fiscalina

Mozolnie w górę. Początkowo przez las. Widoki są raczej słabe. Las zmienia się w kosodrzewinę, kosodrzewina w łąki. Powoli odsłaniają się widoki na Croda Piani i pozostawione w tyle Cima Una i Croda Fiscialina. Wyżej pojawia się wierzchołek Torre Toblin, aż w końcu wierzchołki Tre Cime najsłynniejszego szczytu Dolomitów. Tak krótko można opisać tę piękną dolinę pośrodku Dolomitów.
Dopełnieniem letnich atrakcji Południowego Tyrolu jest znakomita, lokalna kuchnia – jedyna w swoim rodzaju, ponieważ łączy to co najlepsze z lekkiej, prostej i smacznej kuchni włoskiej z bardziej treściwą i cięższą kuchnią Alpejską. Region słynie także z produkcji wina.

Dzień 8: Dolina Gailtal

Widoki majestatycznych Alp Gailtalskich i Karnickich oferuje wszystkim rowerzystom szlak Gailtal-Radweg, Poznamy górną część tego szlaku piękne miejscowości w dolinie, zabytkowe kościółki, i pięknie położone karczmy.

Dzień 9:

Dziś już czas tylko na odpoczynek i po południu ruszamy w drogę do kraju.

Dzień 10:

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w domkach kempingowych +600 zł. UWAGA! Zapisy przyjmujemy najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacic w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Tyrolskie Doliny pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.