Rowerowa Majówka w Armenii

Rowerowa Majówka w Armenii
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
Transport: samolot
cena: 4 490 PLN

Rowerowa Majówka w Armenii

 • Wiosenny przejazd przez Mały Kaukaz
 • Na rowerach bez obciążenia - bagaże jadą autem!
 • Przyroda i zabytki Armenii i Górskiego Karabachu
 • Przejażdżka najdłuższą kolejką linową na świecie - Skrzydłami Tatewu
 • Domowe jedzenie i noclegi u ormiańskich rodzin
 • Nocne życie stolic: Erywania i Stepanakertu

Zapraszamy na majówkową wyprawę rowerową po przepięknej Armenii i nieznanym Górskim Karabachu. Na trasie odwiedzimy charakterystyczne ormiańskie kościoły, będziemy przejeżdżać ujmującymi dolinami, odwiedzać odległe wioski i pokonywać wysokogórskie przełęcze. Zobaczymy ormiańskie morze, czyli jezioro Sewan i zapierające dech w piersiach głębokie kaniony, które będziemy podziwiać niemalże z lotu ptaka. Przejedziemy najdłuższą dwustronną kolejką górską na świecie - Skrzydłami Tatewu i odwiedzimy nieuznawaną Republikę Górskiego Karabachu.

Będziemy mieszkać przeważnie u miejscowych gospodarzy. Dzięki temu poznamy tajemnice ormiańskiej kuchni oraz kulturę i zwyczaje Armenii i Górskiego Karabachu. Większość produktów, które będziemy spożywać to lokalna ekologiczna żywność. Skosztujemy miejscowych specjałów - kebabu, dolmy i szaszłyka, zaś w okolicy jeziora przekonamy się, jak smakują lokalne ryby słodkowodne i raki. Pojedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które posłuży pomocą także w przypadku ewentualnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

DZIEŃ 1-2

Przelot do Armenii i przejazd do miasteczka o „najczystszym powietrzu Armenii” - Dilidżanu. Po drodze zwiedzanie zrekonstruowanej antycznej świątyni Garni (UNESCO) z oryginalnymi mozaikami oraz kilkupoziomowy kompleks klasztorny Geghard (UNESCO). Przejazd do górskiego jeziora Sewan, położonego na wysokości niemal 2000 m n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sewanavank położonego na małym półwyspie, wizyta w lokalnym browarze i kąpiel dla chętnych :-)

DZIEŃ 3

Przygotowanie rowerów i wyjazd w góry. Na początek rozgrzewkowy zjazd i delikatny podjazd do klasztoru Goszawank. Dalej malowniczą doliną i pierwszorzędną, choć prawie nieużywaną, asfaltową drogą dojedziemy do jednej z górskich okolicznych wiosek. Czekać tam będzie na nas nocleg u gościnnych gospodarzy z pyszną domową obiadokolacją.

DZIEŃ 4

Kontynuacja podjazdu przez wioski, aż do przełęczy na wysokości 2300 m n.p.m. Następnie zjazd ku brzegom górskiego jeziora Sewan, czasem zwanego „ormiańskim morzem”. Przerwa obiadowa - wyśmienita sewańska rybna specjalność lub rewelacyjny szaszłyk, jak kto woli. Następnie podążać będziemy wzdłuż opustoszałego brzegu jeziora. Ten etap to niemal sto kilometrów przepięknej trasy, jednak jej większa część to jazda w dół lub po płaskim. Dotrzemy do Martuni, na nocleg u zaprzyjaźnionych gospodarzy.

DZIEŃ 5

Podjazd na Przełęcz Wardanjanc (2410 m n.p.m.), gdzie będziemy mieli okazję zwiedzić wspaniale zachowany średniowieczny karawansaraj Selim. Niegdyś biegł tędy Jedwabny Szlak. Następnie długi zjazd i przejazd przepiękną drogą do południowej Armenii - prowincji Wajoc Dzor. Popołudniowa przejażdżka przepięknym skalnym przesmykiem do klasztoru Norawank, zbudowanego między czerwonymi skałami. Nocleg w miejscowości Jegegnadzor.

DZIEŃ 6

Znów jedziemy w góry, tym razem o charakterze wulkanicznym. Malowniczymi dolinami dojedziemy do wioski Hermon, po drodze zwiedzając średniowieczny cmentarz górskich Żydów. Dalej, szutrowymi i polnymi drogami, pojedziemy do najwyżej położonej wioski w Armenii. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki, unikatowość odciętego od świata miejsca oraz rozmowy z miejscowymi. Wieczorny powrót do Jegegnadzoru.

DZIEŃ 7

Dziś odpoczywamy od rowerów - czeka nas pełen atrakcji przejazd do Górskiego Karabachu. Po drodze zwiedzimy "ormiański Stonehenge", czyli Zorac Karer i pójdziemy na spacer po nowym moście linowym do skalnego miasteczka Khndzoresk. Pojedziemy najdłuższą kolejką linową na świecie - Skrzydła Tatewu (5,7 km), a jeśli czas na to pozwoli wykąpiemy się w gorących źródłach. Pod wieczór dojedziemy do stolicy Górskiego Karabachu - Stepanakertu.

DZIEŃ 8-9

Przejazd malowniczymi górami do klasztoru Gandzasar, dzieła sztuki z XIII wieku. Z wioski Wank, udamy się dalej do regionu Kelbadżar do klasztoru Dadiwank, zwiedzanie tego pięknego, IX-wiecznego klasztoru i nocleg w okolicznej wsi.

DZIEŃ 10

Przez przełęcz Zod (2420 m n.p.m.), opuścimy Górski Karabach i przejedziemy z powrotem do Armenii. Naszą podróż rowerową skończymy w mieście Wardenis. Pakowanie rowerów i transfer do Erywania.

DZIEŃ 11

Poranny wyjazd na lotnisko i powrót do Polski.

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet na samolot wraz z opłatami lotniskowymi
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • samochód asekuracyjny do transportowania bagażu
 • miejscowy transport: minibusem, metro
 • zakwaterowanie: (7x) nocleg u miejscowych gospodarzy, (2x) hotel
 • wyżywienie: 9x śniadanie i 7x obiadokolacja
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podroży
 • materiały informacyjne i mapy
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • transport rowerów samolotem: cena w zależności od linii lotniczych - ok. 300 PLN (UWAGA: można wysłać 2 kartony z rowerem jako jeden karton = 50% obniżka kosztów)
 • wstęp do zabytków, muzeów, przejazd kolejką (ok. 50 PLN)
 • obiad/kolacja w Geghardzie, Stepanakercie i Erywaniu

POGODA:

Termin jest odpowiedni dla cyklistów. W dolinach powinno być ciepło - temperatura powinna przekraczać 20°C. Podczas jazdy przez przełęcze górskie oraz w nocy, w wioskach, temperatura może okazyjnie spaść nawet do 5°C. Dlatego zaleca się mieć również cieplejszą odzież zarówno na rower, jak i na wieczorową porę.

TRASA I SPOSÓB JAZDY:

Trasa powiedzie przeważnie asfaltowymi drogami, dlatego jest odpowiednia również dla trekkingowych rowerów. Jednakże doradzamy rower górski, aby więcej skorzystać z niektórych tras bez asfaltu. Jedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które będzie pomocą także w przypadku ewentualnej zdrowotnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

WYŻYWIENIE:

Kolacje i śniadanie (w cenie) są przygotowane przeważnie z domowych, ekologicznych produktów. Podczas dnia będzie możliwość zakupienia przekąsek w sklepikach w większości wiosek lub w małych restauracjach (wybór ograniczony). Nad jeziorem Sewan jest możliwość spróbowania lokalnych ryb lub raków. W górach natomiast można skosztować wyśmienitych szaszłyków. Armenia jest przyjazna również dla wegetarian. Kolacje w Geghardzie, Erywaniu i Stepanakercie są we własnym zakresie.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 15.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Barents jest wyjazd rowerowy Rowerowa Majówka w Armenii, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania i obiadokolacje. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.