W krainie Asteriksa - rowerowa Bretania

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
brak
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu W krainie Asteriksa - rowerowa Bretania

O wyprawie

W krainie Asteriksa - rowerowa Bretania

 • Niezwykłe opactwo Mont Sant-Michel, jeden z najważniejszych zabytków Francji
 • Znane na całym świecie megalityczne budowle w Carnac, starsze od egipskich piramid
 • Ufortyfikowane miasta żeglarzy i korsarzy: Saint-Malo, Concarneau i Le Palais
 • Północny skraj Bretanii ze Szmaragdowym Wybrzeżem, Wybrzeżem Różowego Granitu i urwistymi klifami
 • Malownicze krajobrazy zielonych pagórków i cichych zatok na południu, które inspirowały m.in. Gauguina
 • Średniowieczne miasta i zamki świadczące o dawnej potędze krainy: Vannes, Dinan, Pontivy, Josselin
 • Żywa kultura celtycka z niepowtarzalną kuchnią bretońską w akompaniamencie wyśmienitego cydru

O wyprawie ...

Zapraszamy w wyjątkową rowerową podróż do krainy, w której na każdym kroku mit miesza się z twardą rzeczywistością, mowa z muzyką, a świat celtycki z romańskim. Krainy, w której prastare wierzenia ucieleśnione przez megalityczne konstrukcje kontrastują z porywami chrześcijańskiego mistycyzmu wyrażonymi w średniowiecznej architekturze. Do krainy, gdzie ląd i ocean tworzą nierozerwalną całość i gdzie surowe klify harmonijnie przechodzą w idylliczne plaże bądź w zielone pagórki. Zapraszamy do Bretanii.

Miasteczka z charakterem

Petites Cités de Caractère to stworzony w Bretanii znak jakości, nadawany spełniającym rygorystyczne wymogi w zakresie ochrony własnego dziedzictwa miejscowościom w całej Francji. Na naszym wyjeździe oprócz oglądania urzekających krajobrazów, fascynujących zabytków położonych w odosobnionych miejscach czy pełnych historii większych miast odwiedzimy także kilka z tych czarujących miasteczek. 
Dol-de-Bretagne, Josselin, Dinan czy Tréguier emanują niepowtarzalną bretońską atmosferą i stylem, które zapadną w naszą pamięć na długi czas.

Żywa kultura celtycka

Bretania lub inaczej Armoryka, ostatni przyczółek Galów i ojczyzna popularnego Asteriksa, długo utrzymywała swą niezależność polityczną i kulturową jako osobne królestwo lub księstwo. Do Francji została przyłączona dopiero w XVI wieku, i mimo długiej dominacji Paryża nadal żywe są tu bretońskie zwyczaje, język i muzyka. Ta celtycka kraina wciąż utrzymuje duchową łączność z pobratymcami z Irlandii czy Walii, której wyrazem jest wspólne świętowanie na licznych festiwalach. Ważnym przejawem odrębności od Francji jest też miejscowa kuchnia, którym najbardziej charakterystycznymi elementami są crêpe galette - pierwsze to naleśniki podawane na słodko, drugie zaś to wytrawne naleśniki z mąki gryczanej z sycącym nadzieniem. Popija się je nie winem, lecz tutejszym cydrem serwowanym w bolée - filiżance z piaskowca. Białe wino towarzyszy zaś innym miejscowym przysmakom - rybom i owocom morza prosto z oceanu. I choć nie znajdziemy tu naszej fasolki po bretońsku, w okolicach Paimpol można spróbować innego dania z fasoli - coco de Paimpol à la bretonne.

Program

Dzień 1-2 Przejazd do Bretanii

Zbiórka w Warszawie o godz. 14.30 na parkingu przy Placu Defilad obok Pałacu Kultury i Nauki. Możliwość dołączenia do grupy w Poznaniu.

Całodzienny przejazd przez Niemcy i Francję. Przyjazd po południu następnego dnia do naszej pierwszej bazy w okolicach Saint-Malo, gdzie zamieszkamy przez połowę wyjazdu. Zakwaterowanie i odpoczynek w ośrodku.

Dzień 3 Przez Szmaragdowe Wybrzeże do Saint-Malo

Sables-d'Or-les-Pins - Przylądek Fréhel – Matignon – Saint-Briac-sur-Mer – Dinard – Saint-Malo – ok. 61 km na rowerze

Na początek naszej rowerowej przygody wyruszymy na dwóch kółkach z miejsca naszego zakwaterowania, położonego nieopodal Przylądka Fréhel. Przyjrzymy się imponującym urwistym klifom oraz wzniesionym nad nimi latarniom i fortyfikacjom, po czym pojedziemy na wschód. Nasza trasa będzie wiodła przez Côte d'Émeraude, czyli „Szmaragdowe Wybrzeże” – wystarczy spojrzeć na kolor wody, by zrozumieć skąd wzięła się ta nazwa. Dotrzemy do Dinard, kurortu jakby wyjętego z Lazurowego Wybrzeża, a po przekroczeniu „busem morskim” rzeki Rance u jej ujścia - do Saint-Malo. To zbudowane z tego samego szarego granitu co Mont Saint-Michel „Miasto Korsarzy” przyciąga swym niezwykłym charakterem i rozległymi, czystymi plażami. Stamtąd wrócimy autobusem do naszego ośrodka.

Dzień 4 Mont Saint-Michel i średniowieczna Bretania

Mont Saint-Michel – Cherrueix – Dol-de-Bretagne – Le Tronchet – Dinan – ok. 63 km na rowerze

Rano pojedziemy autobusem do jednego z najbardziej znanych zabytków nie tylko w regionie, ale i w całej Francji. W położonym na pograniczu Bretanii i Normandii Mont Saint-Michel potężny klasztor z otaczającym go miasteczkiem majestatycznie wyłania się z wód (a czasem piasków) zatoki w Kanale La Manche. Po obejrzeniu wzniesionego na granitowej wysepce kompleksu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wsiądziemy na rowery i ruszymy w naszą trasę. Powiedzie nas ona wzdłuż polderów, kanałów i morskiego wybrzeża, by potem odbić w głąb lądu ku malowniczemu miasteczku Dol-de-Bretagne. Stamtąd skierujemy się na zachód do Dinan, miasta ze średniowiecznymi  fortyfikacjami nad rzeką Rance. Z Dinan wrócimy do ośrodka autobusem. 

Dzień 5 Wzdłuż Wybrzeża Różowego Granitu

Tréguier – Plougrescant – Penvénan – Perros-Guirec – Trégastel – ok. 51 km

Naszą dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w uroczym Tréguier, jednym z niewielu „górzystych” miast w Bretanii. Stamtąd ruszymy ku Côte de Granit Rose, czyli Wybrzeżu Różowego Granitu, nazwanego tak od wielkich głazów w tym kolorze. Gdzieniegdzie erodowały one przybierając fantastyczne kształty, w innych miejscach siła morskiego żywiołu starła je na gruby różowy piasek tworząc rozległe plaże. Podczas naszego przejazdu zobaczymy „pocztówkowe” miejsca nie tylko z formacjami skalnymi, ale i z niezwykłą miejscową architekturą. Po zakończeniu naszej trasy w Trégastel wrócimy do ośrodka autobusem.

Dzień 6 W głębi Bretanii - kanał Nantes-Brest

Pontivy – Rohan – Le Bas Bô – Josselin – ok. 52 km na rowerze

Rano po uprzątnięciu apartamentów wyjedziemy z naszego ośrodka na południe, by odwiedzić ciekawe miejsca w głębi lądu. Wiele z nich leży wzdłuż starego kanału łączącego Brest z Nantes, zwanego „kręgosłupem bretońskiego dziedzictwa architektonicznego i przyrodniczego”. Przejedziemy wzdłuż jego prawdopodobnie najciekawszej części, na której znajdują się 54 śluzy oraz inne zabytki inżynierii wodnej. Trasę rozpoczniemy w mieście Pontivy, na które składa się część stara - z dwunastowiecznym zamkiem i część nowa - z czasów napoleońskich. Poruszając się wzdłuż kanału dotrzemy do Rohan, niegdyś kwitnącego portu rzecznego. Kontynuując nasz przejazd wśród sielskich krajobrazów dojedziemy do Josselin, pełnego średniowiecznych zabytków miasteczka z niemal bajkowym zamkiem. Z Josselin udamy się autobusem na nocleg w ośrodku na południu Bretanii.

Dzień 7 Malowniczy Półwysep Quiberon

Ploemel – Erdeven – Étel – Saint-Pierre-Quiberon – Quiberon – ok. 50 km na rowerze (możliwość przedłużenia dla chętnych o ok. 15 km)

Dzisiaj będziemy zmierzać na samo południe kontynentalnej Bretanii, gdzie jej skrawek w postaci Półwyspu Quiberon spektakularnie wcina się w szmaragdową toń wód Oceanu Atlantyckiego. Zanim jednak dotrzemy do jego złotych plaż, spróbujemy znaleźć ukryte wśród pól i lasów pierwsze dolmeny i menhiry. Naszą trasę rowerową rozpoczniemy w okolicach miejscowości Ploemel, skąd skierujemy się w stronę ujścia rzeki Étel do Atlantyku. Następnie udamy się wzdłuż oceanicznego brzgu na południowy wschód, by przebywszy wąski przesmyk znaleźć się na Półwyspie Quiberon Przejedziemy wzdłuż Côte Sauvage, zachodniego „Dzikiego Wybrzeża” z poszarpaną linią brzegową i urwistymi klifami, po czym zakończymy naszą trasę w miejscowości Quiberon - niegdyś cichym porcie, a obecnie atrakcyjnym kurorcie plażowym stanowiącym bramę do francuskich wysepek w Zatoce Biskajskiej. Jeśli czas pozwoli, chętni będą mogli przedłużyć przejazd rowerowy o ok. 15 km, by zobaczyć także wschodnie wybrzeże półwyspu. Z Quiberon powrócimy do ośrodka autobusem.

Dzień 8 Zatoka Morbihan i megalityczne budowle

Vannes – Arradon (autobusem) – Auray – Locmariquer – Carnac – ok. 55 km na rowerze

Na początek dzisiejszego dnia pojedziemy autobusem do Vannes, miasta ze wspaniale zachowaną, typowo bretońską starówką, a także okazałymi murami miejskimi i katedrą. Następnie z pobliskiego Arrandon  wyruszymy na rowerach przez Park Krajobrazowy Golfe de Morbihan otaczający zatokę o tej samej nazwie, która po bretońsku oznacza „małe morze”.  Rozrzuconych jest tu około 60 wysepek, z których połowa należy do gwiazd filmowych i innych celebrytów. Jest to też rejon niezwykłej koncentracji megalitycznych konstrukcji – dolmenów, kromlechów i menhirów, tworzących niekiedy całe aleje. Zatrzymamy się w dwóch najbardziej znanych miejscach – w okolicach Locmariquer oraz Carnac. Z tego ostatniego miejsca wrócimy do ośrodka autobusem.

Dzień 9 Concarneau i "polinezyjskie" plaże Bretanii

Pont-Aven – Pointe de Trévignon - Trégunc – Concarneau – Beg-Meil - ok. 52 km na rowerze (możliwość przedłużenia o ok. 15 km do Bénodet dla chętnych)

Dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w Pont-Aven, uroczym miasteczku, w którym mieszkał Paul Gauguin i gdzie zainspirował on powstanie szkoły malarskiej o tej samej nazwie przed swoim wyjazdem na Tahiti. Tahiti to też nazwa jednej z pobliskich plaż o urodzie porównywanej do jej polinezyjskich odpowiedniczek. Podczas naszego przejazdu wzdłuż wybrzeża na zachód zobaczymy jeszcze kilka innych plaż, zaliczanych do najpiękniejszych w całej Bretanii. Odwiedzimy też Concarneau z jego Ville Close - ufortyfikowanym starym miastem, położonym na wyspie. Trasę zakończymy w okolicach Beg-Meil, przy kilku kolejnych plażach, a jeśli czas pozwoli chętni będą mogli przejechać dodatkowo ok. 15 kilometrów do Bénodet. Stamtąd wrócimy do ośrodka autobusem.

Dzień 10-11 Pożegnanie z Bretanią i przejazd do Polski

Rano po uprzątnięciu apartamentów przyjdzie czas na pożegnane z zieloną Bretanią i wyruszenie autobusem w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do Warszawy około południa następnego dnia (możliwość odłączenia się w Poznaniu). Zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy), możliwość dołączenia w Poznaniu
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 8 noclegów w apartamentach wakacyjnych (w każdym apartamencie pokoje 2-osobowe)
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia - ok. 15-25 EUR/dzień
 • Kosztów uczestnictwa w programie (m.in. bilety promowe, bilety wstępu, opłaty klimatyczne, parkingowe) - ok. 50 EUR
 • Dopłaty do zakwaterowania w pok. 1-os. (w miarę dostępności tego typu pokoi) - 760 PLN
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru - 300 PLN
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego: 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

-

WYPOŻYCZENIE ROWERU

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

ROWER ELEKTRYCZNY

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest proszony o powiadomienie nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W krainie Asteriksa - rowerowa Bretania pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Francja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.