Toskania II

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty
TerminCena
10 dni3 250
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Toskania II

O wyprawie

Castiglione | Pienza | Casciano | Siena | San Gimignano | Volterra | Marina di Bibbona 

Toskania to ciasne miasteczka budowane z kamienia, gdzie kobiety szyją na progach domów, albo wystawionych na zewnątrz krzesłach, to romańskie kościoły o surowych wnętrzach i oknach z alabastru, gdzie w szklanych gablotach spoczywają relikwie, czaszki powiązane sznurkami, kości świętych pocięte na małe kawałeczki. 

Toskania to przydrożne bary, w których w południe dla ochłody proponują nam szklankę czerwonego wina, to równe rzędy krzewów winogron i stare drzewa oliwne przy klasztorach, to koty leżące na środku ulicy albo na maskach zaparkowanych samochodów, to stoiska pełne owoców i sprzedawcy głośno zachwalający swoje towary, to katedry górujące nad okolicą, to żeliwne kołatki i uchwyty na chorągwie przy bramach, to gliniane donice z kwiatami i bazylią skupione pod ścianami domów. To wino i oliwa. Nasycenie. 

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C

Trasa średnio łatwa, jednak prowadząca terenami pagórkowatymi. Wiele niedługich podjazdów i zjazdów. Głównie drogi asfaltowe. Etapy dość krótkie, do 50 km długości. Dla tych, którzy chcieliby nieco więcej pojeździć, trasa świetnie nadaje się na dłuższe etapy po okolicznych wzgórzach.

Program

PROGRAM WYCIECZKI OPISANY NA PODSTAWIE KSIĄŻKI AUTORSTWA A.M. GOŁKOWSKIEJ I G. LINDBERGA "TOSKANIA I OKOLICE - PRZEWODNIK SUBIEKTYWNY" - WYKORZYSTANO CYTATY Z WYŻEJ WYMIENIONEJ PUBLIKACJI.

Dzień 1:

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem jedziemy do Włoch.

Dzień 2: Castiglione

Rankiem docieramy nad otoczone pięknymi toskańskimi wzgórzami jezioro Trasimeno. Dzień spędzimy na odpoczynku nad jeziorem, kąpielach oraz wycieczce do pobliskiego miasta Castiglione założonego jeszcze przez Etrusków. Będzie to tylko przedsmak pięknych toskańskich miasteczek jakie odwiedzimy w następnych dniach.
Wieczorem natomiast urządzimy imprezę integracyjną.

Dzień 3: Castiglione - Pienza

Ruszamy na podbój Toskanii. Przez przepiękne wzgórza porośnięte winnicami, mijając małe miasteczka, w których zwykle można spotkać więcej wylegujących się kotów niż ludzi podążymy w kierunku Monteplacino. Uroku tym okolicom dodają wąskie dróżki obsadzone cyprysami. Często spotkać na nich można białe bawolice, z dużymi, zawiniętymi rogami, leżące na pofalowanych łąkach lub wręcz na środku drogi. Z ich mleka wyrabia się mozarellę, rodzaj białego sera dodawanego do sałatek i pizzy.
Monteplacino, które zwiedzimy po drodze, zbudowane jest na wąskiej grani i słynnie ze wspaniałego wina. W najwyższym punkcie miasteczka, przy Piazza Grande stoi katedra oraz trzy pałace, z czego XIII-wieczny Palazzo Komunale wygląda najbardziej bajkowo. Na nocleg zatrzymamy się na przepięknie położonym małym kempingu w okolicy Pienzy.

Dzień 4: Pienza

Okolice Pienzy należą do najpiękniejszych w Toskanii, dlatego zostaniemy tu dzień dłużej. Pienza to miasto, które pochodzący stąd papież Pius II postanowił zmienić w renesansowe miasto idealne. Po okresie świetności pozostały szerokie ulice, ogromna katedra oraz pałace wokół Piazza Pio II. Pienza kojarzy się też z unoszącym się zewsząd specyficznym smrodkiem sera pecorino, który wyrabia się właśnie tutaj.
Będąc w okolicach Pienzy warto zajrzeć do San Quirico d'Orcia, malutkiej, sennej miejscowości z przepiękną kolegiatą z XII wieku i kilkoma uroczymi uliczkami.

Dzień 5: Pienza - Casciano

Dość długi ale też bardzo piękny etap, prowadzący przez typowe toskańskie krajobrazy. Będzie to uczta dla oczu. Zwiedzać dziś dużo nie trzeba będzie więc po południu zostanie sporo czasu na kąpiel we wspaniałym kempingowym basenie.

Dzień 6: Casciano - Siena

Główną atrakcją tego dnia będzie Siena. To jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Nie sposób tu wymienić wszystkich znajdujących się tu zabytków. Wspomnijmy jedynie o Il Campo, głównym placu miasta. Porównywany do muszli, uznany za jeden z najpiękniejszych na świecie. Można się tu nieco ochłodzić przy wielkiej fontannie Fonte Gaia. Ze szczytu stojącej tu dzwonnicy roztacza się wspaniały widok na pokryte czerwonymi dachówkami domy starówki.
Wieczorem plac ożywa wszelkimi dźwiękami, zapachami i kolorami, schodzą się tu mieszkańcy by bawić się, zjeść kolację lub po prostu posiedzieć i porozmawiać.

Dzień 7: Siena – S. Gimignano

Czas na San Gimignano. Nazwane średniowiecznym Manhattanem przyciąga każdego turystę odwiedzającego Toskanię. Wyróżniają go wysokie, średniowieczne domy wieżowe, które pełniły funkcje mieszkalne i obronne zarazem. Panorama miasta robi przedziwne wrażenie. W San Gimignano można też obejrzeć kolegiatę pokrytą wewnątrz freskami, przez co wygląda jak monstrualny komiks.
Spędzimy tu całe popołudnie i poza zwiedzaniem miło będzie posiedzieć delektując się wspaniałymi włoskimi lodami, nakładanymi do wafli wielkimi łychami. Jeśli zamówimy czekoladowe, będzie to intensywna czekolada, melonowe – jak świeży melon, truskawkowe – jak truskawki, nasycone słońcem i dopiero co zerwane z krzaka.

Dzień 8: S. Gimignano – Volterra – Marina di Bibbona

Ostatniego dnia zasłużyliśmy na odpoczynek na pięknej toskańskiej plaży w Marina di Bibona. Na miejsce dotrzemy busem, kto jednak nie czuje się zmęczony będzie miał szansę pokonać tę trasę rowerem.
Po drodze odwiedzimy Volterre, to miasto etruskie, miasto alabastru, miasto stromych ulic, jesienią skryte we mgle, latem zacienione i nawet jakby chłodne. W czasach rzymskich należała do największych miast imperium. Od tego czasu część murów i domów osunęła się tworząc klify Balze, sprawiające niesamowite wrażenie.
W miasteczku na parterach niektórych kamienic mieszczą się warsztaty, gdzie można przyjrzeć się obróbce alabastru. W sklepach Volterry oferowane są w wielkich ilościach wyroby z tego minerału, butelki na perfumy, szachy, talerze, malutkie figurki.
Wieczorna impreza na plaży przy toskańskim winie zakończy tą wspaniała wycieczkę!

Dzień 9:

Dziś już tylko odpoczynek na toskańskiej plaży i wieczorem ruszamy w drogę powrotną do kraju.

Dzień 10:

Około południa docieramy do Katowic i Krakowa.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Toskania II pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.