Świętokrzyski szlak przygody

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Świętokrzyski szlak przygody

O wyprawie

Świętokrzyski szlak przygody | Góry Świętokrzyskie

Jeśli marzysz o przygodzie, to nasza wycieczka po Ziemi Świętokrzyskiej i Sandomierskiej dostarczy Ci niezapomnianych przeżyć i emocji. Oprócz licznych atrakcji turystycznych czeka tutaj na Ciebie dziewicze piękno dzikiej przyrody.

Góry Świętokrzyskie to jedne z najbardziej tajemniczych gór w Polsce, niegdyś trudno dostępne, pełne jaskiń, formacji skalnych i rumowisk od wieków pobudzały wyobraźnię gawędziarzy. Czarownica, obok Stefana Żeromskiego i Scyzoryka, jest najbardziej rozpoznawalną twarzą Gór Świętokrzyskich.

W Górach Świętokrzyskich słowem „kluczem” nie jest wyczyn, a rekreacja – zapraszamy, więc na rowerową przygodę z nami.

Atrakcje:

 • Opatów – Kolegiata Św, Marcina, Brama Warszawska, Rynek
 • Sandomierz – Rynek, Wąwóz Królowej Jadwigi, Bazylika Narodzenia N.M.P., Brama Opatowska, Ucho Igielne, Winnica Św. Jakuba
 • Ujazd – Zamek Krzyżtopór
 • Chęciny – Zamek Królewski
 • Jaskinia Raj
 • Podzamcze – Pałac Tarłów
 • Puszcza Jodłowa

Dystans na rowerze:

Ok. 250 km 1730 hm; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Program

Dzień 1: Koćmierzów k/Sandomierza

Bus wyrusza z Warszawy w godzinach porannych. Po drodze zwiedzamy Opatów – świętokrzyskie miasto skarbów i Sandomierz – piękne miasto królewskie, malowniczo położone na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Spotykamy się w cichej i spokojnej miejscowości Koćmierzów leżącej wśród sadów i winnic. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00

Dzień 2: Koćmierzów – Ujazd (45 km, 290 hm)

Po śniadaniu opuszczamy naszą uroczą wioskę, wsiadamy na rowery i ruszamy w drogę do zamku Krzyżtopór, który był kiedyś największym pałacem Europy. Dziś to niezwykle interesujące ruiny. Jedziemy głównie drogami asfaltowymi, pomiędzy kwitnącymi sadami wiśniowymi, morelowymi i jabłkowymi oraz winnicami. Po drodze mijamy kilka malowniczych miejscowości, zatrzymujemy się w Klimontowie na odpoczynek i lunch. W Górkach Klimontowskich zobaczymy piękny pałac wybudowany w XVII wieku przez Jana Ossolińskiego – aktualnie znajduje się w rękach prywatnych i odzyskuje dawną świetność.

Dzień 3: Ujazd – Borków (55 km, 350 hm)

Początkowo jedziemy asfaltowym szlakiem, następnie kierujemy się urokliwą leśną drogą w stronę Rakowa, gdzie zwiedzamy Rynek. Dalej pedałujemy szlakiem rowerowym wzdłuż rzeki Czarnej przez Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy. Po niedługiej wędrówce przez lasy dotrzemy do Borkowa – naszej bazy noclegowej nad zalewem.

Dzień 4:  Borków – Chęciny (40km, 150hm)

Jedziemy doliną Warkocza i doliną Czarnej Nidy podziwiając piękno tutejszej przyrody. W trakcie jazdy można zobaczyć urokliwe miejsca nadrzeczne, ślady działalności buszujących tutaj bobrów i wiele gatunków ptaków. Po drodze zatrzymamy się nad zalewem w Morawicy na chwilę relaksu. Tego dnia czeka nas jeszcze zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach oraz wizyta w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu.

Dzień 5: Wolica – Sobków (15km) – spływ kajakowy Nidą + wycieczka do „Jaskini Raj”

Nida jest jedną z niewielu polskich rzek, której temperatura wody miejscami dochodzi latem do 27 stopni C. Lecz nie to jest w niej najciekawsze. Nida zaciekawia nas swymi meandrami, dzikością i ciągłym poczuciem, że wszystko wokół nas się zmienia, jest coraz bardziej inne i nowe i wcale nie mamy wrażenia, że nam coś grozi, wręcz przeciwnie – zaczynamy czuć smak przyrody. Proponowany przez nas odcinek rzeki jest atrakcyjny i dostępny dla wszystkich. Po spływie chętnych zapraszamy na wycieczkę do „Jaskini Raj”, jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych Europy.

Dzień 6: Chęciny – Mąchocice (60 km, 560 hm)

Po opuszczeniu Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego jedziemy „Szlakiem Przygody” w stronę Kielc zwiedzając po drodze ruiny Pałacu Tarłów w Podzamczu. W Kielcach zatrzymamy się na punkcie widokowym przy Jaskiniach na Kadzielni i przejedziemy przez tereny rekreacyjne miasta wzdłuż Zalewu Kieleckiego. Nasza dalsza trasa wiedzie urokliwymi ścieżkami przez Diabelski Kamień na Klonówce w Paśmie Masłowskim do najwyżej położonego hotelu w Górach Świętokrzyskich.

Dzień 7: Mąchocice – Wólka Milanowska k/Nowej Słupi (35 km, 360 hm) + wycieczka piesza (3 godz.)

Nasza trasa prowadzi wzdłuż rzeki do Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach, gdzie pisarz spędził lata dzieciństwa i młodości. Drogami wiodącymi wśród łąk i pól jedziemy w kierunku niewielkiej wsi Wilków, w której zatrzymamy się na chwilę odpoczynku nad zalewem. Dalej drogą asfaltową jedziemy do Świętej Katarzyny i tutaj mamy dwie opcje : wyruszymy na wycieczkę pieszą zdobywając po drodze Łysicę (612m n.p.m.) i Święty Krzyż lub przejazd rowerami przez Puszczę Jodłową i wyjście na Święty Krzyż „Drogą Królewską” od strony Nowej Słupii . Po opuszczeniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego ponownie wsiądziemy na rowery i udamy się do naszej bazy noclegowej.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki

Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Świętokrzyski szlak przygody pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.