O wyprawie
Świętokrzyski szlak przygody | Góry Świętokrzyskie
Jeśli marzysz o przygodzie, to nasza wycieczka po Ziemi Świętokrzyskiej i Sandomierskiej dostarczy Ci niezapomnianych przeżyć i emocji. Oprócz licznych atrakcji turystycznych czeka tutaj na Ciebie dziewicze piękno dzikiej przyrody.
Góry Świętokrzyskie to jedne z najbardziej tajemniczych gór w Polsce, niegdyś trudno dostępne, pełne jaskiń, formacji skalnych i rumowisk od wieków pobudzały wyobraźnię gawędziarzy. Czarownica, obok Stefana Żeromskiego i Scyzoryka, jest najbardziej rozpoznawalną twarzą Gór Świętokrzyskich.
W Górach Świętokrzyskich słowem „kluczem” nie jest wyczyn, a rekreacja – zapraszamy, więc na rowerową przygodę z nami.
Atrakcje:
- Opatów – Kolegiata Św, Marcina, Brama Warszawska, Rynek
- Sandomierz – Rynek, Wąwóz Królowej Jadwigi, Bazylika Narodzenia N.M.P., Brama Opatowska, Ucho Igielne, Winnica Św. Jakuba
- Ujazd – Zamek Krzyżtopór
- Chęciny – Zamek Królewski
- Jaskinia Raj
- Podzamcze – Pałac Tarłów
- Puszcza Jodłowa
Dystans na rowerze:
Ok. 250 km 1730 hm; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%
Program
Dzień 1: Koćmierzów k/Sandomierza
Bus wyrusza z Warszawy w godzinach porannych. Po drodze zwiedzamy Opatów – świętokrzyskie miasto skarbów i Sandomierz – piękne miasto królewskie, malowniczo położone na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Spotykamy się w cichej i spokojnej miejscowości Koćmierzów leżącej wśród sadów i winnic. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00
Dzień 2: Koćmierzów – Ujazd (45 km, 290 hm)
Po śniadaniu opuszczamy naszą uroczą wioskę, wsiadamy na rowery i ruszamy w drogę do zamku Krzyżtopór, który był kiedyś największym pałacem Europy. Dziś to niezwykle interesujące ruiny. Jedziemy głównie drogami asfaltowymi, pomiędzy kwitnącymi sadami wiśniowymi, morelowymi i jabłkowymi oraz winnicami. Po drodze mijamy kilka malowniczych miejscowości, zatrzymujemy się w Klimontowie na odpoczynek i lunch. W Górkach Klimontowskich zobaczymy piękny pałac wybudowany w XVII wieku przez Jana Ossolińskiego – aktualnie znajduje się w rękach prywatnych i odzyskuje dawną świetność.
Dzień 3: Ujazd – Borków (55 km, 350 hm)
Początkowo jedziemy asfaltowym szlakiem, następnie kierujemy się urokliwą leśną drogą w stronę Rakowa, gdzie zwiedzamy Rynek. Dalej pedałujemy szlakiem rowerowym wzdłuż rzeki Czarnej przez Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy. Po niedługiej wędrówce przez lasy dotrzemy do Borkowa – naszej bazy noclegowej nad zalewem.
Dzień 4: Borków – Chęciny (40km, 150hm)
Jedziemy doliną Warkocza i doliną Czarnej Nidy podziwiając piękno tutejszej przyrody. W trakcie jazdy można zobaczyć urokliwe miejsca nadrzeczne, ślady działalności buszujących tutaj bobrów i wiele gatunków ptaków. Po drodze zatrzymamy się nad zalewem w Morawicy na chwilę relaksu. Tego dnia czeka nas jeszcze zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach oraz wizyta w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu.
Dzień 5: Wolica – Sobków (15km) – spływ kajakowy Nidą + wycieczka do „Jaskini Raj”
Nida jest jedną z niewielu polskich rzek, której temperatura wody miejscami dochodzi latem do 27 stopni C. Lecz nie to jest w niej najciekawsze. Nida zaciekawia nas swymi meandrami, dzikością i ciągłym poczuciem, że wszystko wokół nas się zmienia, jest coraz bardziej inne i nowe i wcale nie mamy wrażenia, że nam coś grozi, wręcz przeciwnie – zaczynamy czuć smak przyrody. Proponowany przez nas odcinek rzeki jest atrakcyjny i dostępny dla wszystkich. Po spływie chętnych zapraszamy na wycieczkę do „Jaskini Raj”, jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych Europy.
Dzień 6: Chęciny – Mąchocice (60 km, 560 hm)
Po opuszczeniu Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego jedziemy „Szlakiem Przygody” w stronę Kielc zwiedzając po drodze ruiny Pałacu Tarłów w Podzamczu. W Kielcach zatrzymamy się na punkcie widokowym przy Jaskiniach na Kadzielni i przejedziemy przez tereny rekreacyjne miasta wzdłuż Zalewu Kieleckiego. Nasza dalsza trasa wiedzie urokliwymi ścieżkami przez Diabelski Kamień na Klonówce w Paśmie Masłowskim do najwyżej położonego hotelu w Górach Świętokrzyskich.
Dzień 7: Mąchocice – Wólka Milanowska k/Nowej Słupi (35 km, 360 hm) + wycieczka piesza (3 godz.)
Nasza trasa prowadzi wzdłuż rzeki do Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach, gdzie pisarz spędził lata dzieciństwa i młodości. Drogami wiodącymi wśród łąk i pól jedziemy w kierunku niewielkiej wsi Wilków, w której zatrzymamy się na chwilę odpoczynku nad zalewem. Dalej drogą asfaltową jedziemy do Świętej Katarzyny i tutaj mamy dwie opcje : wyruszymy na wycieczkę pieszą zdobywając po drodze Łysicę (612m n.p.m.) i Święty Krzyż lub przejazd rowerami przez Puszczę Jodłową i wyjście na Święty Krzyż „Drogą Królewską” od strony Nowej Słupii . Po opuszczeniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego ponownie wsiądziemy na rowery i udamy się do naszej bazy noclegowej.
Dzień 8: Zakończenie wycieczki
Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.