Saksonia – na styku kultur

Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Saksonia – na styku kultur

Trasa przebiega przez obszar trzech krajów. Zaczniemy w Polsce gdzie zobaczymy niezwykłe kolorowe jeziorka Łuku Mużakowskiego, powstałe na terenie dawnych kopalni a następnie przejedziemy do Niemiec gdzie, po odwiedzeniu Parku Mużakowskiego, będziemy podążać wzdłuż granicy wyznaczonej przez Nysę Łużycką na południe.

Na naszej drodze interesujące miasta Gorlitz i Zittau oraz niewielkie miasteczka zamieszkałe prze Serbów Łużyckich do dziś używających odrębnego języka. W Czechach przemierzymy wzniesienia Czeskiej Szwajcarii ( podjazd pokonamy busem ) a następnie pojedziemy wzdłuż Łaby trasą uważaną za jedną z najciekawszych w Europie. Po drodze niezwykłe formacje Skalne Saskiej Szwajcarii, piękne miasta m.in. Drezno, malownicze krajobrazy i winnice.

Atrakcje:

 • Park Mużakowski
 • Park Rododendronów w Kromlau
 • Gorlitz
 • Klasztor Marienthal
 • Góry Łużyckie
 • Szwajcaria Czeska
 • Bad Schandau
 • Drezno

Dystans na rowerze: ok. 260km

Program

Dzień 1: Przyjazd do Łęknicy Zakwaterowanie. Łuk Mużakowa - 10 km

Na początek proponujemy popołudniową wycieczkę do polskiej części geoparku- Łuk Mużakowa, powstałego na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego. Tereny, które niegdyś uległy znacznej degradacji a potem zostały rekultywowane dzisiaj zachwycają osobliwościami gdzie indzie nie spotykanymi. Należą do nich np. kolorowe bursztynowe i turkusowe jeziorka antropogeniczne. Kolacja. Spotkanie integracyjne

Dzień 2: Łęknica – Przewóz 40 km

Dzisiaj dzień parków i ogrodów. Wyruszamy w kierunku Parku Mużakowskiego, będącego jednym z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie. Jest on podzielony asymetrycznie rzeką Nysą pomiędzy niemiecki Bad Muskau (Saksonia) i polską Łęknicę (woj. lubuskie). Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami i ogrodami, po polskiej zaś rozległy naturalistyczny park (ok. 500 ha). Obie części łączą dwa mosty parkowe. W 2004 r. Park Mużakowski został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie wstąpimy do urokliwego Bad Muskau a potem pojedziemy do Parku Rododendronów w Kromlau, niezwykłego ogrodu, gdzie architektura wspaniale współgra z bujną roślinnością. W drugie części dnia ruszymy na południe ścieżką rowerową wzdłuż Nysy Łużyckiej po stronie niemieckiej.

Dzień 3: Przewóz – Gorlitz 65 km

Trasa w całości prowadzi wygodną ścieżka rowerową wzdłuż Nysy Łużyckiej –wśród nieco nostalgicznych, nadrzecznych krajobrazów. Po drodze będziemy mijać wsie i miasteczka zamieszkałe przez Serbów Łużyckich, do dziś kultywujących swoje zwyczaje i używających odrębnego języka. Kolejny interesujący park, słynący z kwitnących krzewów oraz okazałych dębów odwiedzimy w Rothenburgu. Popołudnie poświęcimy na zwiedzanie Gorlitz, z niezliczoną ilością zabytków i niezniszczoną w czasie II wojny światowej starówką.

Dzień 4: Gorlitz – Hradek nad Nisou 45 km

Dzisiaj na naszej trasie, jeśli tylko pogoda pozwoli, będzie możliwość plażowania oraz kąpieli w dobrze zagospodarowanym jeziorze Bersdorfer See. W dalszej części dnia zwiedzimy klasztor Marienthal w miejscowości Ostritz, z kolejnym interesującym ogrodem. Na koniec Zittau /Żytawa – miasto trójstyku granic słynne m.in z Zasłon Wielkopostnych.

Dzień 5: Hradek nad Nisou – Mezni Louka 40 km

Dzisiaj zmieni się krajobraz naszej wyprawy, pozostawimy za sobą nadrzeczną ścieżkę i udamy się w, położone na terenie Czech, Góry Łużyckie. Pierwszy odcinek pokonamy busem, po to by w dalszej części cieszyć się przyjemnym zjazdem (chętni mogą pokonać ten odcinek na rowerach). Będzie też do pokonania kilka łagodnych pagórków. Jazdę umilą nam przepiękne widoki. Kończymy etap w Jetrichowicach, będących bramą Czeskiej Szwajcarii. W drugiej połowie dnia proponujemy wycieczkę pieszą, ukazującą jej uroki.

Dzień 6: Mezni Louka – Stadt Wehlen 35 km

Wjeżdżamy w bajkowy świat Szwajcarii Czeskiej, obfitujący w niesamowite formacje skalne, głębokie wąwozy i parowy. Odwiedzimy Pravicką Bramę, najdłuższy most Skalny w Europie, będący symbolem tego regionu. Następnie, po przekroczeniu granicy czesko- niemieckiej dołączymy do ścieżki rowerowej wzdłuż Łaby , przemierzającej Szwajcarię, tym razem Saską. Zatrzymamy się w kurorcie Bad Schandau a następnie zwiedzimy twierdzę Koningstein. Zakończymy dzień w miejscowości uzdrowiskowej Stadt Wehlen.

Dzień 7: Stadt Wehlen – Drezno 50 km

Dzisiaj mamy w planie największą atrakcję Saskiej Szwajcarii czyli Bastei – niezwykłą formację skalną i rozciągające się stąd widoki na okolicę. Żeby uprzedzić tłumy turystów, oblegających to miejsce przyjedziemy tu przed śniadaniem, co pozwoli nam w pełni je docenić. W dalszej części dnia komfortowa jazda ścieżką rowerową wzdłuż Łaby. Po drodze odwiedzimy Pirnę, z jej urokliwą starówką. Ukoronowaniem dnia i całego wyjazdu będzie zwiedzanie Drezna, uważanego za najpiękniejsze miasto w Niemczech, zwanego też perłą Baroku lub Florencją Północy. Czy zasługuje na to miano – sprawdzimy sami. W godzinach popołudniowych transfer do Łęknicy.

Dzień 8: Zakończenie Imprezy. Po śniadaniu bus wraca do Warszawy

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • ubezpieczenia KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, rower ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenie KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.

Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.

Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Saksonia – na styku kultur pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska, Niemcy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.