Ałtaj - Rowerem po górach Syberii

Ałtaj - Rowerem po górach Syberii
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
Transport: samolot
cena: 8 990 PLN

Ałtaj: Rowerem po najładniejszych górach Syberii

 • Przejazd słynnym Czujskim Traktem
 • Nieuczęszczane trasy Republiki Ałtaju
 • Przepiękny górski etap Tiungurskim Traktem dla chętnych
 • Tradycyjna rosyjska “Bania” zamiast prysznica
 • Na pieszo do wodospadu Uczar i Kamiennych Grzybów

Zapraszamy Was na rowerowy wyjazd w niezwykłe góry Syberii. Ałtaj - albo też Złote Góry - są najbardziej zróżnicowanym regionem górskim na Syberii i właśnie dzięki tym walorom, został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Ujrzysz tam nie tylko zaśnieżone 4-tysięczniki, lodowce czy też typową syberyjską tajgę, ale również brzozowe gaje, lasy, pastwiska i głębokie zielone doliny, na dnie których wiją się dzikie, rwące rzeki.

Częścią Ałtaju są też stepy i nietypowe formy geologiczne, takie jak skalne grzyby, czerwone skały czy też głębokie kaniony i wąskie szczeliny. W tym miejscu nie tylko przyroda robi ogromne wrażenie, ale również historia ludzkiej egzystencji. Po całym regionie rozsiane są oznaki bytowania dawnych cywilizacji, takie jak stare grobowce, tzw. kurhany, które nadal skrywają wiele sekretów i tajemnic.

Nasza wyprawa rowerowa powiedzie m.in. przez główną drogę łączącą Rosję i Mongolię, tzw. Trakt Czujski. Przejedziemy też Tiungurskim Traktem poprowadzonym w dolinie rzeki Katuń, którym niegdyś pędzono po bydła z Mongolii do Rosji. Podjazdy na przełęcze będą otwierać przed nami doliny kolejnych rzek. Dojedziemy na rowerach do Kurajskiego Stepu oraz Jeziora Teleckiego, zobaczymy Kamienne Grzyby, wybierzemy się na trekking pod Wodospad Uczar.

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Wylot z Berlina do Górnoałtajska stolicy Republiki Ałtaj. Zwiedzanie nowoczesnego muzeum Ałtaju, w którym mieści się legendarna mumia księżniczki Ukok oraz inne artefakty (muzeum jest nieczynne w poniedziałki i wtorki). Zapoznanie się z historią Ałtaju, jego mieszkańców oraz szamanów. Wyjazd na Trakt Czujski, górską drogą łączącą Ałtaj i Mongolię, zbudowaną przez więźniów z gułagu. Zatrzymujemy się na nocleg w Tujekcie. Jeszcze wieczorem montujemy rowery przed jazdą następnego dnia.

DZIEŃ 3

Wyruszamy z Tujekty i jedziemy wzdłuż rzek Ursul oraz Elo. Celem jest wieś Ust'-Kan. Po wspięciu się na Jabogańską Przełęcz czeka nas przyjemny 30 km zjazd. Chętni pokonają całą 100 km trasę na rowerze. Pozostała część grupy będzie mieć możliwość skorzystania z auta asekuracyjnego. Nocleg w turbazie w Ust'-Kanie.

DZIEŃ 4-5

Z Ust'-Kanu poruszamy się na południowy-wschód w kierunku Ust'-Koksy. Po pokonaniu Kyrlykskiej Przełęczy docieramy do długiej doliny rzeki Koksy. Nocleg po drodze w turbazie. Następnego dnia dojeżdżamy do Ust'-Koksy.

DZIEŃ 6

Jak sama nazwa miejscowości wskazuje - rzeka Koksa ma tutaj swoje ujście. Wpada do rzeki Katuń, wzdłuż której powiedzie nasza trasa przez kolejne kilometry. Jadąc na wschód docieramy do Tiunguru stojącego u wrót Tiungurskiego Traktu.

DZIEŃ 7

Ten wymagający górski odcinek wzdłuż doliny rzeki Katuń odwdzięczy się nam przepięknymi widokami i wrażeniami. Przy odrobinie szczęścia ujrzymy majaczącą na południu Biełuchę - najwyższy szczyt Ałtaju. Na trasie czeka nas przenoszenie roweru przez rzekę, oraz jazdy po wąskich ścieżkach. Docieramy z Tiunguru do Inegen/Czuj-Oozy. Dla tych, którzy nie czują się na siłach na pokonanie tej trasy, organizujemy transport do Inegen/Czuj-Oozy (kilka godzin jazdy).

DZIEŃ 8-9

Przejazd z Czuj-Oozy do Aktaszu, który staje się naszą bazą na 2 dni. Od bezkresnych przestrzeni Kurajskiego Stepu dzieli nas około 35 km, które pokonamy następnego dnia podczas fakultatywnej wycieczki tam i z powrotem. Dla chętnych zorganizujemy rafting na rzece Czuja.

DZIEŃ 10

Kolejny etap to przejazd z Aktaszu przez Przełęcz Ułagańską do Ułaganu. Przejedziemy przez "Krasnyje Worota", wąski przesmyk między skałami czerwonej barwy, sięgającymi nawet 50 metrów. W Ułaganie zwanym stolicą kultury ałtajskiej, czeka na nas koncert muzyki ałtajskiej i śpiewu gardłowego. Zakwaterowanie znajdziemy u nietuzinkowego i niepowtarzalnego Walentina.

DZIEŃ 11-13

Z Ułaganu, zbliżając się powoli do Jeziora Teleckiego, przez przełęcz Katu-Jaryk docieramy do doliny rzeki Czulyszman. Tam dla chętnych zwiedzanie Kamiennych Grzybów i całodniowy trekking do wodospadu Uczar. Nocujemy w turbazie w dolinie rz. Czulyszman.

DZIEŃ 14

Stajemy na brzegu największego jeziora na Ałaju - Jeziora Teleckiego. Płyniemy łodzią przez Jezioro Teleckie, a następnie busem przez Gornoałtajsk docieramy do Barnaul. Wieczorem pożegnalna impreza.

DZIEŃ 15
Powrót z Barnaułu do Polski.

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami
 • przewóz 1 sztuki bagażu rejestrowanego (bagaż sportowy - rower)
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transport minibusem, samochodem terenowym, łódką
 • zakwaterowanie w hotelu w Barnaułu, w domach gościnnych, turbazach, w aulu lub u miejscowych gospodarzy
 • 14x śniadania, 10x obiady, 10x kolacje przygotowywane przez kucharza (dni przejazdu na rowerach, od 3 do 12 dnia włącznie)
 • 3x banię - syberyjską saunę
 • pozwolenie na wjazd do obszarów przygranicznych (rejon Biełuchy)
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wiza do Rosji: ok. 500 PLN (dla chętnych organizujemy wspólnie)
 • bilety wstępu: ok 50 USD
 • fakultatywne wycieczki (rafting, przelot helikopterem nad Ałtajem itd.)

WYŻYWIENIE:

Podczas pokonywania trasy rowerowej zapewniamy proste śniadania i kolacje w miejscach zakwaterowania, oraz obiady gotowane na trasie przez kucharza. W pozostałe dni zapewniamy śniadanie. Dodatkowe wyżywienie w ciągu dnia we własnym zakresie. W niektórych miejscowościach jest możliwość zakupu produktów w sklepach lub lokalnym bistro. Ceny jak w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:

Noclegi będą zróżnicowane. W Barnaułu w hotelu w pokojach 2-osobowych. W czasie przejazdu rowerowego nocować będziemy w domach u miejscowych gospodarzy, domkach (chatkach), pensjonatach, aułu (ałtajska letnia kuchnia). Pokoje od 2-osobowych do wieloosobowych. Infrastruktura zakwaterowania jest słabo rozwinięta. Pokoje są proste, zazwyczaj bez szczególnego wyposażenia.

WYPOSAŻENIE SANITARNE:

We wszystkich miejscach oprócz Barnaułu toaleta jest wspólna dla kilku pokoi, w niektórych miejscach do dyspozycji tylko „wychodek”. W górach nie istnieje klasyczny prysznic z ciepłą wodą. Zamiast tego jest syberyjska bania. Drewniany domek, często pachnący drzewem, w środku czysto, ciepło i dwa wiadra z gorącą i zimną wodą bez ograniczeń. Kąpiel oddzielna dla mężczyzn i kobiet.

TRANSPORT:

Przemieszczać się będziemy rosyjską marszrutką Gazela bez klimatyzacji lub terenowym samochodem UAZik. Przez jezioro popłyniemy katierem.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem wylotu jest Berlin. W razie zainteresowania innym miejscem wylotu prosimy o kontakt mailowy w celu potwierdzenia.

UWAGA:

Wyjazdy do byłego ZSRR wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie się odłączyć od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd dla nas będzie przepięknym, niepowtarzalnym wrażeniem. Niektóre punkty programu i kolejność dni mogą się zmienić.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 14.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Barents jest wyjazd rowerowy Ałtaj - Rowerem po górach Syberii, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania i obiadokolacje. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.