Mongolia

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
trudna
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Mongolia

O wyprawie

Karakoram | Khujirt | Uyanga | Nariinteel | Bajanchongor | Eredenetsogt | Tusukhaley | Cecerleg | Tsagaan | Karakorum

Ze wszech stron przestrzeń. Zamiast autostrad i wielkich metropolii – surowy górski krajobraz i step poprzecinany polnymi drogami. Stada zwierząt wypasanych na dziko. Scenografia Pewnego razu na Dzikim Zachodzie? Wcale nie! To krajobraz Mongolii.
Jak się okazuje to nie tylko kraj wojowniczych potomków Czingis-Chaana, ale przede wszystkim kraina rozciągającego się stepu, który zamieszkują serdeczni nomadzi starających się żyć w zgodzie z naturą. Próżno doszukiwać się tam rozbudowanej infrastruktury drogowej.

Jest to zapewne jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie ziemia nie należy do nikogo, zwierzęta pasą się wolno, a najlepszy sprawdzony środek transportu to dobrze wszystkim znany koń (a być może rower ?). Buddyzm i wierzenia nadają tej ziemi charakteru mistycznego.

Zapraszamy na niezwykła podróż po zachodniej Mongolii, wokół największego masywu górskiego w tym kraju, przez Park Narodowy Khorgo Terkhiin Tsagaan Nuur.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D

Etapy dość płaskie z przewyższeniami do 1000 m, jednak kilka dość długich ok. 90-100 km odcinków. Głownie drogi szutrowe.

Program

Dzień 1:

Przelot do Ułan Bator.

Dzień 2: Karakoram

Transfer busem do Karakorum, dawnej stolicy Czyngiz Chana, najsłynniejszego mongolskiego władcy. Ruiny Karakorum leżą nad górnym Orchonem 380 km na południowy zachód od Ułan Bator. Są dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych Mongolii. I wraz z pobliskim, najstarszym w Mongolii klasztorem lamajskim Erdene Dzuu są częścią krajobrazu kulturowego doliny Orchonu.

Dzień 3: Karakoram - Khujirt

Rozpoczynamy naszą rowerową wędrówkę po mongolskich stepach, górach, dolinach i koczowniczych osadach, mniejszych i większych miejscowościach, gdzieświat się dawno zatrzymał. Czeka nas ponad 700 km niezwykłych przeżyć na mongolskich pustkowiach. Pierwszy etap prowadzi przez płaskie stepy do położonego na zupełnym pustkowiu klasztoru Khujrit, jednago z niewielu które przetrwały okres komunizmu.

Dzień 4: Khujirt - Uyanga

Dziś dotrzemy do stóp gór Khangai w dolinę rzeki Shargaljuut, będzie to też pierwsa okazja skorzystania z termalnych rzek, które występują na tym obszarze. Zieleń okolicznych łak i lasów wręcz powala, ten rejon Mmongolii nie jest aż tak suchy jak pozostała część kraju, dzięki częstym opadom kwitnie tu życie zarówno flory jak i fauny.

Dzień 5: Uyanga - Nariinteel

Dziś czeka nas pierwszy poważny podjazd z wysokości ok 2000 m npm na 2911-m z niesamowitymi widokami na pustynię Gobi leżacą na południe od nas. To największa pustynia w Azji. 500-metrowy zjazd poprowadzi nas do kolejnej żyznej doliny z krystalicznie czysta rzeką, rozległymi łakami na których pasa się konie i jaki. Krajobraz wręcz przepiękny by zanocowac w jurtach tutejszych nomadów.

Dzień 6: Nariinteel - Bajanchongor

To jedyny dzień podczas którego będzie okazja na dłuższe odcinki mongolskiego asfaltu. Dotrzemy do stolicy administracyjnej Ajmaku Bajanchongorskiego, regionu Mongolii graniczącego z Chinami. Obecnie w mieście jest Muzeum Ajmaku i Muzeum Przyrodnicze, a także klasztor lamajski założony w 1991., jednak największą atrakcją jest tutaj targ na który zjeżdżają kupcy i sprzedawcy z całego regionu, a także z sąsiednich Chin.

Dzień 7: Bajanchongor - Eredenetsogt

Krótki ok 30 km etap wzdłuż rzeki Tuin, który da nam odpocząć przed wysiłkiem jaki nas czeka w kolejnych dniach, wkraczamy w góry Khangai, które dotychczas stanowiły jedynie tło naszych płaskich stepowych etapów.

Dzień 8: Eredenetsogt - Tusukhaley

Królewski etap wyprawy, przebijamy się przez serce gór Khangai, wspinając się na przełęcz Khukhiin na wysokość 2900 m npm. (jako iż cała trasa wiedzie na wysokości ok 2000 m n.p.m. wcale nie będzie to jakieś ogromne wyzwanie), piękny podjazd i zjazd prowadzą niemal bezleśnymi terenami przez piękne zielone polany. Dotrzemy do pięknej doliny rzeki Tamir.

Dzień 9: Tusukhaley - Cecerleg

Po trzech dniach przeprawy przez góry, mijając jedynie pasterskie obozowiska dotrzemy do 20- tysięcznego miasta Cecerleg, które wyda nam się ogromną nowoczesną metropolią, mimo iż większość budynków jest tu drewniana.

Dzień 10: Cecerleg - Tsagaan

Dzisiejszy etap biegnie wzdłuż rzeki Tsenkher, to kolejne miejsce gdzie będziemy mogli zaznać rozkoszy gorących źródeł. Jednak cały dzień nie będzie aż taki rozkoszny, czeka nas 5 przełęczy i podjazdów o długości od 2 do 11 km, łączny wznos dzisiejszego dnia to 1250 m, ale nadal będzie niezmiennie pięknie.

Dzień 11: Tsagaan – Karakorum

Na koniec perełka wyjazdu. Opuszczamy góry Khangai i cały dzień przez 90 km zjeżdżamy wzdłuż rzeki Orkhon. Dolna tej rzeki wpisana została na listę światowego dziedzictwa Unesco ze względu na znaczenie kulturowe oraz przepiękne krajobrazy,. Uznawana jest ona za kolebkę koczowniczej cywilizacji stepów. Ogromna rwąca rzeka, w szerokiej dolinie której łaki są nadal używane przez mongolskich koczowniczych pasterzy, wiele rodzin kontynuuje tu tradycyjny styl życia. Ten piękny etap doprowadzi nas z powrotem do Karakorum.

Dzień 12-14: Karakorum – Ułan Bator

Trzy dni które być może spędzimy na zwiedzaniu Karakorum i Ułan Bator, ale z założenia są to dni rezerwowe, które na takiej wyprawie zawsze się przydadzą.
Na pewno jednak choć na chwilę zajrzymy do stolicy kraju Ułan Bator. Oczywista oczywistość. Jak można by pominąć to niesamowite, pełne kontrastów miasto? Niby bardziej europejskie niż azjatyckie – zwłaszcza w centrum, jednak wystarczy pojechać kawałek, ciut wyjechać na obrzeża i już widać jak ilość jurt z każdym kilometrem przewyższa ilość domów.

Dzień 15-16:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT

Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 5 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

 • Noclegi w pensjonatach, kwaterach turystycznych i namiotach
  Przelot samolotem
  Transport rowerów samolotem
  Transport bagaży na trasie
  Transfery na terenie Mongolii
  Usługi opiekuna grupy
  Ubezpieczenie KL i NW

Opłaty dodatkowe:

 • Opłaty wizowe

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 3000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Mongolia pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.