Kaniony Czarnogóry MTB

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
11 dni3 300
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024
11 dni3 350
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Kaniony Czarnogóry MTB

O wyprawie

Tara | Pluzine | Durmitor | Bjelasica | Kumovi | Plav

Czarnogóra to nie tylko morze i zatłoczone kurorty. Dużo mniej osób ma pojęcie o innej, prawdziwszej Czarnogórze – skrytej w głębi lądu wyżynie o charakterystycznym krasowym krajobrazie, przywracającym na myśl sceny z Dzikiego Zachodu (Włosi kręcili tu swoje spaghetti-westerny). A są jeszcze wspaniałe góry: wysokie, przekraczające 2500 m inne od tych, które możemy spotkać w naszej części Europy.

Góry niemal puste, nieuczęszczane przez turystów z przepięknymi szlakami. I w końcu są jeszcze wyjątkowe na skalę europejską kaniony rzeczne o pionowych ścianach kilkusetmetrowej wysokości. Spływ rwącą rzeką będzie idealnym zakończeniem tej jednej z najciekawszych naszych wycieczek.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D 

Trasa średnio trudna, prowadząca po terenach górskich, podobnych charakterem do naszych Beskidów. Korzystamy głównie z leśnych ścieżek i dróg szutrowych. Trasa tylko na rowery MTB.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1:

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd przez Słowację, Węgry i Serbię.

Dzień 2: Tara

Koło południa docieramy do Bośni , nad rzekę Tarę przy granicy z Czarnogórą. Odpoczynek po podróży. Wieczorem impreza integracyjna.

Dzień 3: Tara - Pluzine

Rankiem czeka nas wspaniały spływ kanionem rzeki Tary. Kanion ten jest po kanionie Kolorado największym kanionem na świecie! To jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, które jest pod ochroną UNESCO. Czeka nas ponad 20 kilometrów spływu wartką rzeką a po drodze do pokonania kilkadziesiąt katarakt. Wrażenia niezapomniane. Bezpieczeństwo zapewnią doświadczeni przewodnicy, którzy oczywiście zadbają o sprzęt. Ściany kanionu mają miejscami ponad 1300 m wysokości a krajobraz widziany z pokładu pontonu jest niesamowity.
Po południu nareszcie wsiadamy na rowery. Na początek asfaltowy etap w górę rzeki Tara. Mimo iż asfalt to jednak nudno nie będzie. Droga na niespełna 30 kilometrach przebija się przez 50 tuneli i kilka razy przeprawia się wysokimi mostami przez rzekę. To jednen z najpiękniejszych traktów w Europie.Nocleg nad pięknym jeziorem Pivka,

Dzień 4: Pluzine – Durmitor

Dziś już nie będzie tak łatwo, czeka nas długi kilkunasto kilometrowy podjazd z przewyższeniem 1500m w góry Durmitor na przełęcz Sedlo (1906 m npm), skąd już pieszo ruszymy na najwyższy szczyt Czarnogóry – Bobotov Kuk (2523 m npm) , później czeka nas fantastyczny zjazd do Zablijaka największego kurortu narciarskiego w Czarnogórze.

Dzień 5: Durmitor – Bjelasnica

Długi, ok. 70 km etap zaprowadzi nas ku górom Bjelasnica. Nim jednak tam dotrzemy, przebrniemy przez piękny płaskowyż Sinjajevina. Niesamowite niekończące się odkryte przestrzenie jak okiem sięgnąć żadnej cywilizacji, aż dziw iż w Europie zachowały się takie miejsca. Góry Durmitor w Czarnogórze nie są ani najwyższe, ani największe, a mimo to wiele osób twierdzi, że drugich takich nie ma w całej Europie. Góry mogłyby rzeczywiście służyć jako plener do opowieści Tolkiena, są niezwykle piękne, tajemnicze i zupełnie puste. Powoli odkrywają je też rowerzyści, warto więc być wśród tych odkrywców. Wśród tych gór położona jest przepiękna pasterska osada, w której spędzimy dwie kolejne noce.

Dzień 6: Bjelasnica

Całodzienna wycieczka po masywie Bjelasnicy. Krajobraz tych gór to łagodnie falujące grzbiety o stokach porośniętych gęstymi lasami jodłowo- bukowymi. Nieomal puste nieodkryte jeszcze przez turystów tereny, w których królują niedźwiedzie, wilki i lisy. W górnych partiach rozciągają się rozległe połoniny, na których wypasa się owce, krowy i puszczone wolno konie.

Dzień 7: Bjelasica – Kumovi

Dziś dość krótki etap ku masywowi górskiemu – Kumowi. To tutaj ma swe źródła Tara, tworzący w niższym biegu jeden z najwspanialszych kanionów w Europie. Te wspaniałe wapienne góry dzięki procesom krasowym przybrały przepiękne kształty, będzie co podziwiać. Po południu czeka nas piesza wyprawa na szczyt Kumovi wznoszący się ogromną pionową ścianą ponad naszym pensjonatem.

Dzień 8: Kumovi - Plav

Dziś znów dość łatwo i prawie cały dzień w dół zjedziemy do Plavu. . Piękne uzdrowisko położone jest nad dużym jeziorem otoczonym ze wszystkich stron wspaniałymi górami. Będzie czas na wycieczka wokół jeziora, do miasteczka Gusinje, gdzie zachowało się kilka zabytkowych meczetów. Stamtąd udamy się w głąb pięknej doliny Grbaja znanej z pięknych śródgórskich polan, widoków i wodospadów.

Dzień 9: Plav

Dziś zagłębimy się w góry Prokletije. Ich nazwa w tłumaczeniu to Przeklęte Góry. Związana jest z budzącym grozę widokiem skalistych niedostępnych gór. Jest to rejon dziki i słabo zamieszkany, a ze względu na bliskość granicy z Albanią i Kosowem jeszcze do niedawna zupełnie niedostępny dla turystów.
Jak przystało na Przeklęte Góry, trasa po nich łatwą nie będzie ale widokowo to chyba jedna z piękniejszych tras mtb, po których dane nam było jeździć. Dodatkową perełką będzie piękne górskie jezioro Hridsko.

Dzień 10:

Przed południem pakujemy się do busa i ruszamy w drogę powrotną.

Dzień 11:

Rankiem docieramy do kraju.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Rafting na rzece Tara
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kaniony Czarnogóry MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Czarnogóra. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.