Włochy - Umbria II

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Włochy - Umbria II

O wyprawie

Lago Trasimeno | Citta di Castello | Gubbio | Asyż | Spoleto | Todi | Lago Bolsena

Umbria nazywana jest „zielonymi płucami Włoch”. Region jest piękny i malowniczy, ale jeszcze wciąż nie tak modny jak sąsiednia Toskania. Moda na Umbrię zaczyna się dopiero tworzyć i z pewnością za kilkanaście lat będzie tu równie tłoczno, jak w Toskanii. W Umbrii panuje śródziemnomorski klimat, lato jest upalne, ale zielone wzgórza, liczne lasy, rzeki i wodospady dają przyjemne ochłodzenie.

Na wzgórzach usytuowane są wspaniałe średniowieczne miasteczka. Te najbardziej znane, to Asyż, Orvieto i Perugia, ale równie wspaniałe są – typowo włoskie – Spoleto, Narni, Amelia czy Stroncone. Ponadto Umbria słynie ze świetnej kuchni, z najlepszej we Włoszech oliwy z oliwek, z trufli, z pancetty i ze swojskiego wina. No a przede wszystkim Umbria posiada wspaniałe wijące se wśród wzgórz drogi idealne na rower.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 

Etapy dość krótkie ok 50 km, jednak na trasie sporo wzniesień. Teren pagórkowaty, drogi zarówno asfaltowe jak i szutrowe.

Program

Dzień 1:

Wyjazd w godzinach popołudniowych z Krakowa i Katowic.

Dzień 2: Lago Trasimeno

Rankiem docieramy nad otoczone pięknymi toskańskimi wzgórzami jezioro Trasimeno. Dzień spędzimy na odpoczynku nad jeziorem, kąpielach oraz wycieczce do pobliskiego miasta Castiglione założonego jeszcze przez Etrusków. Będzie to tylko przedsmak pięknych toskańskich miasteczek jakie odwiedzimy w następnych dniach.
Wieczorem natomiast urządzimy imprezę integracyjną.

Dzień 3: Lago Trasimeno – Citta di Castello

Rozpoczynamy nasza podróż po Umbrii. Znad jeziora Trasimeno piękną droga wśród winnic lekko wspinając się i podziwiając widoki na jezioro podążymy do Cortony, pierwszej pięknej miejscowości położonej na wzgórzu.
Cortona to miasto o niezwykle malowniczym położeniu. Zdaje się być przyklejona do zbocza, a domki jakby miały zaraz zsunąć się w dół. Są jednak na swoich miejscach już od kilkuset lat. Praktycznie z każdego miejsca w miasteczku roztacza się przepiękny widok na doline Val di Chiana. Po dłuższym postoju w Cortonie czeka nas równie długi zjazd krętą droga do tejże doliny i uroczego miasteczka Citta di Castello.

Dzień 4: Citta di Castello – Gubbio

Podążamy dalej przez pagórkowate okolice gdzie spotkamy wiele pięknych starych willi i wiejskich domów rozsianych po wzgórzach. Zajrzymy do kolejnych miasteczek. Zwiedzanie miasteczek Umbrii przypomina raczej wspinaczkę górską. Włożony wysiłek, by wspiąć się na wzgórze, nagradzają przepiękne widoki. Ogromne wrażenie robi także otaczająca zabudowa z uroczymi balkonami, kolorowymi okiennicami, rozmaitymi herbami oraz pnączami kolorowych roślin. Sceneria jest wręcz bajkowa. Każdy dom, zaułek czy okiennica zasługują na zdjęcie, iście pocztówkowe.

Naszym dzisiejszym celem będzie Gubbio. Gubbio uchodzi za jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast i trudno się z tym nie zgodzić, choć we Włoszech nie brakuje przecież miast o metryce średniowiecznej. Kolejnym powodem dla którego warto tu przyjechać jest cisza i spokój. To miasto właściwie nie jest odwiedzane przez turystów, choć trudno uwierzyć, że takie istnieją. Panuje tu cisza i leniwa włoska atmosfera.

Dzień 5: Gubbio – Asyż

Jeśli kogoś znużyła ta spokojna i sielska atmosfera mniej znznych włoskich miasteczek to dziś będzie okazja do podziwiania tłumów turystów. Odwiedzimy słynny Asyż. W bazylice i na głównym miejskim placu spotkacie tłumy turystów. Będą sklepiki z pamiątkami, bary pełne japończyków wata cukrowa itp. Asyż to kwintesencja włoskiego kamiennego miasteczka! Wąskie kamienne uliczki są zadbane i pełne doniczkowych kwiatów. Krzyżują się na mniejszych i większych placykach, na których znajdziemy typowe włoskie bary z espresso. Jest tu tez dużo kościołów!

Dzień 6: Asyż – Spoleto

Opuszczamy Asyż i powracamy do sennej Umbrii. Większość zwiedzających ten region kieruje się raczej w stronę Asyżu i Perugii nie mając pojęcia, że po drodze czyha mnóstwo wspaniałych miejsc, ale może to i lepiej... Jeśli tak jak my lubicie odwiedzać mało uczęszczane włoskie miejscowości ta wycieczka jest idealna dla was. Dziś na traise odwiedzimy małe miasteczka Bevagna i Montefalco, w ich okolicach powstają najlepsze wina Umbrii, oczywiscie nie omieszkmy ich skosztować. Nnaszym celem będzie Spoleto.

W Spoleto godnych obejrzenia jest wiele romańskich kościołów, katedra, zamek i charakterystyczny most – a tak naprawdę średniowieczny akwedukt – z którego według opowieści mieszkańców regularnie rzucają się samobójcy.
Cudowne Spoleto to jedno z tych miejsc, które wciąż tworzą te „prawdziwe” Włochy. Tutaj nie ma tłumu turystów ustawiających się w kolejkach po bilety, nie zobaczymy tu Japończyków z najnowszymi zdobyczami elektroniki, nie ma nawet autokarów z pielgrzymkami, czy gwarliwych Niemców (a wydawałoby się, że we Włoszech w czasie wakacji są oni wszędzie!). Spoleto to miasto kompletnie nieodkryte i nieskomercjalizowane w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Dzień 7: Spoleto – Todi

Dziś udamy się do Todi. Jest ono jednym z najpiękniejszych miast włoskiego regionu Umbria. Słynie z doskonale zachowanej średniowiecznej zabudowy, pamiątkach po Etruskach i Rzymianach oraz dobrego wina i oleju z oliwek. Do tego położone jest wyjątkowo malowniczo położone na wzgórzu dominującym nad doliną, przez którą płynie rzeka Tyber. A skoro o jedzeniu wspomnieliśmy to trzeba rozwinąć temat bo jest to nierozwrwalna część naszych wycieczek.
W każdym miesteczku Umbrii rzy głównych deptakach znajdują się restauracje serwujące typową dla Umbrii lokalną kuchnię, gdzie dominują makarony, sałaty, sery, dania z truflami, grzybami, czy karczochami. Oczywiście całość dopełniają przyprawy, swojska oliwa z oliwek i lokalne wino. Jako deser je się tu często owoce, a truskawki są tak słodkie, że skrapia się je sokiem z cytryny. W tutejszych barach równie popularne co zwykłe espresso jest też caffe coretto, czyli espresso z dużym kieliszkiem Grappy wlanym do środka. W każdym miasteczku zjemy też świetne lody. Wystarczy wybrać którąkolwiek lodziarnię przy głównych ulicach starówki.

Dzień 8: Todi – Lago Bolsena

Trasa z Todi do Olvieto należy do najpiekniejszych odcinków tej wycieczki. Prowadzi przez dziką odludną okolicę pełną gajów oliwnych , winnic oraz stad białych wołów. Jest arhetypem sielskich terenów. Mmimo, że na mapie zaznaczonych jest kilka wiosek, to większość z nich jest opuszczonych. Praktycznie każda z nich może poszczycić się posiadaniem romańskiego kościoła. Większość z nich zbudowano na grobach mnichów i męczenników i są świadectwem dawnej świetności Umbrii. Główną atrakcją dzisiejszego dnia będzie Orvieto. Położone na płaskim szczycie wielkiego wulkanicznego wzgórza miasto słynie przede wszystkim z najpiękniejszej w Umbrii, budowanej przez trzy wieki, katedry Duomo. Jednak równie słynne są tunele pod centrum starego miasta, liczne winnice otaczające Orvieto i magiczna studnia św. Patryka. Przy jej projektowaniu brał udział sam mistrz Leonardo da Vinci, a projekt na ówczesne czasy był najnowocześniejszym w świecie. Charakterystyczne dla miasta są spiralne kominy kamienic i domów, które wypuszczają dym w kształcie kółek. Miejsce to licznie odwiedzają turyści w drodze do Rzymu. Jeśli jednak zależy Wam na tym, żeby poczuć klimat miasta nie śpieszcie się z bieganiem od punktu a do punktu b. Usiądźcie w jednym z klimatycznych barów, wypijcie espresso, poobserwujcie zwyczajne, spokojne życie mieszkańców, albo po prostu „zgubcie” się między uliczkami miasta rozkoszując się widokami. Tu nikt nigdzie się nie śpieszy, czas płynie wolniej i jest tu zdecydowanie ciszej niż w innych znanych miejscach włoskiego
Wieczorem dotrzemy nad jezioro Bolsena.

Dzień 9: Lago Bolsena

Wycieczką po Umbrii zaczynaliśmy nad jeziorem Trasimeno a kończymy nad równie pięknym jeziorem Bolsena. Ostatni dzień to już tylko odpoczynek nad jeziorem i wieczorem busem ruszamy do kraju.

Dzień 10:

Powrót w godzinach popołudniowych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Włochy - Umbria II pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.