Sardynia Północna

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Szczegóły wyjazdu Sardynia Północna

O wyprawie

Olbia | Palau | Wyspy Magdaleny | Vignola Mare | Castelsardo | Sassari

Sardynia, druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, leży dokładnie w połowie drogi między wybrzeżem Włoch a plażami Tunezji. Izolacja Sardynii działa na jej korzyść, stwarzając warunki, w których wykształcił się naród o specyficznym charakterze, jak również rozwinęły się niespotykane nigdzie indziej gatunki zwierząt i roślin.

Fenicjanie i Rzymianie, Arabowie i Hiszpanie, Sabaudczycy i Włosi pozostawili trwałe ślady w kulturze, sztuce i architekturze Sardynii, której tożsamość jest zlepkiem tych wszystkich wpływów. Poszczególne regiony Sardynii różnią się – nawet wioski leżące w odległości zaledwie kilku kilometrów od siebie zdają się przynależeć do zupełnie innych światów. Pod tym względem wyspa jest jak mały kontynent. Jednak to z czego najbardziej słynie wyspa to przepiękne plaże.

Zapraszamy na rowerową podróż przez północną część wyspy.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C

Dość łatwa trasa, głównie drogi asfaltowe i szutrowe, etapy do 50 km długości. Nie brakować jednak będzie kilku pagórkowatych odcinków.

Program

Dzień 1:

Zbiórka w godzinach porannych w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem kierujemy się na południe w stronę Włoch.

Dzień 2: Olbia

Rejs promem z Livorno do Olbii, wieczorem docieramy na Sardynię.

Dzień 3: Olbia – Palau

Rozpoczynamy naszą rowerową podróż po Sardynii.Pierwszy dzień spędzimy na Szmaragdowym Wybrzeżu.
To nie jest zwyczajny kawałek Sardynii. To miejsce, które pewnego dnia zmieniło się w najbardziej luksusową część wyspy, a może nawet i całych Włoch. Od lat 60. XX wieku, Szmaragdowe Wybrzeże upatrzyli sobie milionerzy, celebryci, gwiazdy kina i politycy. Pojawiły się supernowoczesne jachty, a miasteczka przeszły istną metamorfozę.
Mimo wszystko, nie znajdziesz tu wieżowców ze szkła i stali. Trzeba przyznać, że rewolucja, która się tu dokonała, została przeprowadzona z wielkim poszanowaniem dla krajobrazu. Jest tu wiele zacisznych zatoczek, a woda ma obłędny turkusowo- szmaragdowy kolor. Tutejsze granitowe skały, przybierają niecodzienne kształty wyrzeźbione wiatrem, deszczem i morską wodą. Odwiedzimy m.in. Porto Cervo to włoskie Saint Tropez. Aż trudno uwierzyć, że przed założeniem osady były to najbardziej ubogie i nieurodzajne tereny na całej Sardynii. Nawet sprzedający te tereny włoscy rybacy dziwili się nabywcom, że chcą w nie inwestować.

Porto Cervo to stolica kipiącego luksusem Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże). To tutaj znajduje się słynna z bunga bunga sardyńska willa Silvio Berlusconiego oraz posiadłości włoskich gwiazd i piłkarzy z pierwszych stron gazet. Może do willi tej nie zajrzymy, ale zatrzymamy się na kilku najpiękniejszych plażach tej części wybrzeża.

Dzień 4: Wyspy Magdaleny

Na jeden dzień opuścimy Sardynię i udamy się na pobliskie niewielkie ale bardzo piękne Wyspy św. Magdaleny.
Mawia się, że to najpiękniejszy archipelag na całym morzu Śródziemnym. Kiedyś stanowił połączenie lądowe między Sardynią a Korsyką – dziś to ponad 60 wysepek, zanurzonych w turkusowych wodach. Bajeczne, piaskowe plaże, widokowe drogi, bujna roślinność – to tylko niektóre z unikalnych wartości archipelagu La Maddalena, który w całości jest Parkiem Narodowym. Położony bezpośrednio u wybrzeża północnej Sardynii, jest stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów. Nam uda się odkryć jego tajemnice podrużując po największych jego wyspach na rowerze.

Dzień 5-6: Palau – Vignola Mare - Castelsardo

Kolejny dwa dni spędzimy w rejonie Costa Verde na północy Sardynii Costa Verde czyli Zielone Wybrzeże to jeden z mniej znanych regionów Sardynii, nie zadeptany jeszcze stopami turystów. To także rejon z pięknymi plażami i rewelacyjnymi ścieżkami rowerowymi pozwalającymi zapoznać się zarówno z wybrzeżem, jak i z wiejskim życiem Sardynii, poznać jej klimat i mieszkańców.

Z pewnością największą atrakcją tej części wybrzeża jest Castelsardo. To jedno z najbardziej urokliwych nadmorskich miasteczek północnej Sardynii. Stanowi prawdziwą mozaikę zabytkowych domków i kamieniczek w różnych odcieniach brązu, żółci i ochry, które obklejają wznoszące się wprost nad morskimi falami wulkaniczne wzgórze. Ten widok często umieszcza się w przewodnikach i na pocztówkach z Sardynii.

Dzień 7: Castelsardo – Sassari

Dziś pożegnamy się z wybrzeżem i udamy się do stolicy północnej Sardynii – Sassari. Sassari to drugie co do wielkości miasto Sardynii. Założyli je w X wieku jako schronienie dla ludności przed atakami Saracenów. Dziś Sassari to miasto, które łączy w sobie tradycję wyspiarską z cechami nowoczesnego kurortu. Przy każdej średniowiecznej uliczce znajdziemy klimatyczne restauracje i sklepiki z tradycyjnymi sardyńskimi wyrobami.

Dzień 8: Sassari – Olbia

Czas poznać wnętrze Sardynii. Z Sassari wracamy do Olbii , ale tym razem podążamy nie wzdłuż wybrzeża a równie pięknymi drogami we wnętrzu wyspy Podążając w otoczeniu wzgórz porośniętych winnicami i gajami oliwnymi, z których słynie ta część Sardynii. Mijane kamienne wioski zachowały swój spokojny klimat.

Dzień 9:

Opuszczamy Sardynię, rejs promem do Włoch, przejazd busem w kierunku kraju.

Dzień 10:

Powrót w godzinach wieczornych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Opłaty promowe
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach +900 zł. (pokoje 2-4 osobowe)
  • Dopłata do samolotu +800 zł.
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sardynia Północna pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.