O wyprawie
Olbia | Palau | Wyspy Magdaleny | Vignola Mare | Castelsardo | Sassari
Sardynia, druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, leży dokładnie w połowie drogi między wybrzeżem Włoch a plażami Tunezji. Izolacja Sardynii działa na jej korzyść, stwarzając warunki, w których wykształcił się naród o specyficznym charakterze, jak również rozwinęły się niespotykane nigdzie indziej gatunki zwierząt i roślin.
Fenicjanie i Rzymianie, Arabowie i Hiszpanie, Sabaudczycy i Włosi pozostawili trwałe ślady w kulturze, sztuce i architekturze Sardynii, której tożsamość jest zlepkiem tych wszystkich wpływów. Poszczególne regiony Sardynii różnią się – nawet wioski leżące w odległości zaledwie kilku kilometrów od siebie zdają się przynależeć do zupełnie innych światów. Pod tym względem wyspa jest jak mały kontynent. Jednak to z czego najbardziej słynie wyspa to przepiękne plaże.
Zapraszamy na rowerową podróż przez północną część wyspy.
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C
Dość łatwa trasa, głównie drogi asfaltowe i szutrowe, etapy do 50 km długości. Nie brakować jednak będzie kilku pagórkowatych odcinków.
Program
Dzień 1:
Zbiórka w godzinach porannych w Warszawie, Krakowie i Katowicach Busem kierujemy się na południe w stronę Włoch.
Dzień 2: Olbia
Rejs promem z Livorno do Olbii, wieczorem docieramy na Sardynię.
Dzień 3: Olbia – Palau
Rozpoczynamy naszą rowerową podróż po Sardynii.Pierwszy dzień spędzimy na Szmaragdowym Wybrzeżu.
To nie jest zwyczajny kawałek Sardynii. To miejsce, które pewnego dnia zmieniło się w najbardziej luksusową część wyspy, a może nawet i całych Włoch. Od lat 60. XX wieku, Szmaragdowe Wybrzeże upatrzyli sobie milionerzy, celebryci, gwiazdy kina i politycy. Pojawiły się supernowoczesne jachty, a miasteczka przeszły istną metamorfozę.
Mimo wszystko, nie znajdziesz tu wieżowców ze szkła i stali. Trzeba przyznać, że rewolucja, która się tu dokonała, została przeprowadzona z wielkim poszanowaniem dla krajobrazu. Jest tu wiele zacisznych zatoczek, a woda ma obłędny turkusowo- szmaragdowy kolor. Tutejsze granitowe skały, przybierają niecodzienne kształty wyrzeźbione wiatrem, deszczem i morską wodą. Odwiedzimy m.in. Porto Cervo to włoskie Saint Tropez. Aż trudno uwierzyć, że przed założeniem osady były to najbardziej ubogie i nieurodzajne tereny na całej Sardynii. Nawet sprzedający te tereny włoscy rybacy dziwili się nabywcom, że chcą w nie inwestować.
Porto Cervo to stolica kipiącego luksusem Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże). To tutaj znajduje się słynna z bunga bunga sardyńska willa Silvio Berlusconiego oraz posiadłości włoskich gwiazd i piłkarzy z pierwszych stron gazet. Może do willi tej nie zajrzymy, ale zatrzymamy się na kilku najpiękniejszych plażach tej części wybrzeża.
Dzień 4: Wyspy Magdaleny
Na jeden dzień opuścimy Sardynię i udamy się na pobliskie niewielkie ale bardzo piękne Wyspy św. Magdaleny.
Mawia się, że to najpiękniejszy archipelag na całym morzu Śródziemnym. Kiedyś stanowił połączenie lądowe między Sardynią a Korsyką – dziś to ponad 60 wysepek, zanurzonych w turkusowych wodach. Bajeczne, piaskowe plaże, widokowe drogi, bujna roślinność – to tylko niektóre z unikalnych wartości archipelagu La Maddalena, który w całości jest Parkiem Narodowym. Położony bezpośrednio u wybrzeża północnej Sardynii, jest stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów. Nam uda się odkryć jego tajemnice podrużując po największych jego wyspach na rowerze.
Dzień 5-6: Palau – Vignola Mare - Castelsardo
Kolejny dwa dni spędzimy w rejonie Costa Verde na północy Sardynii Costa Verde czyli Zielone Wybrzeże to jeden z mniej znanych regionów Sardynii, nie zadeptany jeszcze stopami turystów. To także rejon z pięknymi plażami i rewelacyjnymi ścieżkami rowerowymi pozwalającymi zapoznać się zarówno z wybrzeżem, jak i z wiejskim życiem Sardynii, poznać jej klimat i mieszkańców.
Z pewnością największą atrakcją tej części wybrzeża jest Castelsardo. To jedno z najbardziej urokliwych nadmorskich miasteczek północnej Sardynii. Stanowi prawdziwą mozaikę zabytkowych domków i kamieniczek w różnych odcieniach brązu, żółci i ochry, które obklejają wznoszące się wprost nad morskimi falami wulkaniczne wzgórze. Ten widok często umieszcza się w przewodnikach i na pocztówkach z Sardynii.
Dzień 7: Castelsordo - Alghero
Dziś czeka nas bardzo bogaty w atrakcje etap, ruszymy więc o wschodzie słońca by po 20 km dotrzeć do portowego miasta Porto Torres , stąd czeka nas godzinny rejs na wyspę Asinara (koszt ok 15 eur).
Po przypłynięciu na wyspę, przemierzymy ją w towarzystwie przewodników parku na pokładzie kolejki turystycznej. Zobaczymy najciekawsze i najbardziej panoramiczne miejsca i zakątki na wysie. Przez cały czas towarzyszyć nam będzie dzika, nieskażona natura oraz zwierzęta żyjące na wolności – unikalne białe osiołki, konie, dzikie kozy, a przy odrobinie szczęścia również muflony. Gdy już przemierzymy całą wyspę wracamy na Sardynie tym razem już króciutki rejs do Pelosy , gdzie znajduje se jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie. Na koniec ok 40 km przez piękne pagórkowate wiejskie tereny do Alghero, jednego z piękniejszych miasteczek Sardynii. Alghero to niesamowite nadmorskie miasto określane mianem Małej Barcelony, które zachowało swój starożytny urok i niepowtarzalny klimat. Co roku przyciąga swymi cudownymi plażami i niepowtarzalnym położeniem.
Dzień 8: Alghero
Cały dzień spędzimy w Alghero Alghero położone nad brzegiem morza na północno zachodnich krańcach Sardynii słynie z hiszpańskich klimatów, ale to niejedyny atut tego miasta. „Mała Barcelona” jest miejscem, gdzie warto przyjechać na dłużej niż kilka godzin. Atrakcji różnego rodzaju tutaj nie brakuje, łącznie z przepiękną plażą na przedmieściach, dobrą kuchnią i wieloma możliwościami zwiedzania okolicy bez wynajmowania samochodu. A gdy zachodzące słońce zaczyna smagać złotymi promieniami skierowane w stronę morza elewacje wiekowych kamienic, oczom przechodniów ukazuje się zupełnie inne oblicze Alghero.
Dzień 9: Alghero – Sassari
Dziś pożegnamy się z wybrzeżem i udamy się do stolicy północnej Sardynii – Sassari. Sassari to drugie co do wielkości miasto Sardynii. Założyli je w X wieku jako schronienie dla ludności przed atakami Saracenów. Dziś Sassari to miasto, które łączy w sobie tradycję wyspiarską z cechami nowoczesnego kurortu. Przy każdej średniowiecznej uliczce znajdziemy klimatyczne restauracje i sklepiki z tradycyjnymi sardyńskimi wyrobami.
Dzień 10: Sassari – Olbia
Czas poznać wnętrze Sardynii. Z Sassari wracamy do Olbii , ale tym razem podążamy nie wzdłuż wybrzeża a równie pięknymi drogami we wnętrzu wyspy Podążając w otoczeniu wzgórz porośniętych winnicami i gajami oliwnymi, z których słynie ta część Sardynii. Mijane kamienne wioski zachowały swój spokojny klimat.
Dzień 11:
Opuszczamy Sardynię, rejs promem do Włoch , przejazd busem w kierunku kraju.
Dzień 12:
Powrót w godzinach wieczornych do kraju.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.