O wyprawie
Park Narodowy Gran Paradiso | Wodospady Lillaz w Cogne | Wielka Przełęcz Świętego Bernarda | Les Combes | Aosta | Forteca w Bard
Dolina Aosty jest bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych rejonów górskich Włoch. Usytuowana w północno-zachodniej części kraju, otoczona zewsząd najwyższymi alpejskimi szczytami: Mont Blanc, Matterhorn, Grand Paradiso oraz Mont Rose. Zimą przyjeżdżają tu miłośnicy sportów zimowych i alpiniści, natomiast latem pasjonaci rowerów i pieszych wędrówek.W tym rejonie znajdziemy aż 42 czterotysięczniki i mimo iż żadnego nie zdobędziemy to z pewnością kilka z nich ujrzymy z dołu.
W regionie każdy znajdzie coś dla siebie zarówno będąc już wprawionym rowerzystą wybierając wyższe partie Alp, zdobywając piękne przełęcze , szczyty i schroniska jak również mając mało doświadczenia i celując w prostsze ścieżki wzdłuż dolin. Valle d’Aosta jest prawdziwą kopalnia zabytków. W przenośni i dosłownie. To miejsce było zamieszkane przez Celtów, Rzymian, królów Sabaudii, było miejscem do którego królowie i papieże przyjeżdzali na wakacje. W tym Jan Paweł II dziesięciokrotnie. Nie ma takiego miejsca, takiej gminy, żeby nie było czegoś do zwiedzenia, zobaczenia, przeczytania czy poznania. Valle d’Aosta ma ponad 200 zamków i ruin.
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C
Trasy ok. 50 km, jednak dość sporo podjazdów. Dzienne przewyższenia ok. 500-1000 m.
Program
Dzień 1:
Wyjazd w godzinach popołudniowych z Krakowa i Katowic , przejazd busem do Włoch.
Dzień 2-8:
Wycieczki rowerowe w okolicy Doliny Aosty.
Odwiedzimy m.in.:
Park Narodowy Gran Paradiso
Najstarszy Park Narodowy we Włoszech, obejmujący dwa regiony: Dolinę Aosty i Piemont. Nazwa pochodzi od szczytu Grand Paradiso (4061 m n.p.m.), który góruje nad dolinami. Na terenie parku znajduje się mnóstwo szlaków rowerowych, zarówno w dolinach, jak i bardziej wprawionych rowerzysztów górskich. Wzdłuż ścieżek można spotkać ciekawe okazy zwierząt, między innymi kozice, koziorożce, czy świstaki.
Wodospady Lillaz w Cogne
Malownicze wodospady robią piorunujące wrażenie o każdej porze roku. Latem są idealnym miejsce na ucieczkę przed upałami. Z łatwością można wspiąć się na szczyt wodospadów, skąd rozpościerają się widoki na dolinę Cogne. Odważniejsi serwują sobie skoki do wody.
Wielka Przełęcz Świętego Bernarda
W czasach starożytnych prowadziła tędy rzymska droga Via delle Gallie, a do 1946 roku był to najważniejszy trakt handlowy. Swego czasu przełęcz stanowiła jedyny szlak komunikacyjny łączący Włochy z Północną Europą. Obecnie właściwa droga wiedzie w tunelu pod Alpami. Natomiast wielbiciele alpejskich krajobrazów mają możliwość wjechania roerwami na przełęcz w okresie od czerwca do października. Przejażdżka jest nie lada przeżyciem. Poza podziwianiem pięknych widoków warto po drodze odwiedzić siedzibę fundacji Barry, która w sezonie letnim gości psy rasy Bernardyn.
Les Combes
Urocza i sielska wioska, która znajduje się nieopodal Parku Narodowego Gran Paradiso. Otoczona lasem i szczytami, w tym między innymi: Ruitor, Emilius, Mont Falère, czy Becca di Nona. To nie tylko idealna miejsce na wypoczynek i relaks w otoczeniu natury, ale także fantastyczna baza wypadowa w góry. Miejscowość Les Combes była ulubionym letnim kierunkiem Jana Pawła II. Papież spędził tu także swoje ostatnie wakacje.
Aosta
Mawia się, że Aosta to taki Rzym Alp. Historia tego miasta sięga odległych czasów. W V wieku p.n.e. dolina została zasiedlona przez Celtycki lud Sallasów. W 25 roku p.n.e. obszar został podbity przez Rzymian, którzy stworzyli tu stolicę regionu o nazwie: Augusta Pretoria Salassoru (dzisiejsza Aosta). Po dziś dzień zachowało się mnóstwo zabytków jak chociażby: teatr, mury miasta, cmentarz, mosty, czy akwedukt. Cała ta architektura nadaje temu miejscu niezwykły klimat, który sprawia, że czujemy się tu po części jak w starożytnej stolicy Włoch.
Forteca w Bard
Valle d’Aosta to raj dla wielbicieli historii. W czasach średniowiecza powstało tu mnóstwo potężnych budowli obronnych, czy komunikacyjnych. Z tras rowerowych można podziwiać majestatyczne zamki oraz fortece. Wiele z nich to ruiny, jednak kilka skarbów zachowało się. Dla turystów udostępnione do zwiedzania są m.in. następujące obiekty: Zamek w Issogne, Quart, Fenis, Sarre, czy Verres. Najbardziej znany zamek usytuowany jest w Bard. Fortecę wzniesiono w VI wieku na skale, w strategicznej części miasta. Niestety obiekt został doszczętnie zniszczony przez Napoleona, podczas podboju półwyspu w XVIII w. Zamek został odbudowany, a kilkanaście lat temu zmieniono go w muzeum.
Dzień 9:
Powrót w godzinach przedpołudniowych do Katowic i Krakowa.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.