Portugalia - Wybrzeże Atlantyku

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Portugalia - Wybrzeże Atlantyku

O wyprawie

Lizbona | Sesimbra | Melides | Vila Nove de Milfontes | Aljezur | Predvala | Lagos

Rota Vicentina to potoczna nazwa wybrzeża Portugalii położonego w zachodniej części regionów Algarve i Alentejo. Nazwa wzięła się od Przylądka Świętego Wincentego, przez który przebiega szlak. Szlaki Rota Vicentina liczą w sumie około 340 km. Trasa ciągnie się od Przylądka Świętego Wincentego w Algarve do Santiago do Cacém w Alentejo i dalej do Lizbony.

Ścieżki prowadzą przez często dosyć odludne miejsca, częściowo przez tereny parku narodowego. Można jechać wiele kilometrów nie spotykając nikogo. O dziwo, w Portugalii mimo tego, że to mały kraj są również takie tereny. Czysta natura, żadnego przemysłu a widoki takie że brakuje słów, żeby je opisać.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C

Dość plaska trasa z etapami ok. 60 km i krótkimi podjazdami, część trasy wiedzie drogami szutrowymi i terenowymi.

Program

Dzień 1: Lizbona

Przelot samolotem do Lizbony, krótkie zwiedzanie starówki, impreza integracyjna
Niewiele miast może poszczycić się tak niezwykłym i wręcz amfiteatralnym położeniem, jakie ma Lizbona (Lisboa), piętrząca się na wzgórzach, rozciągających się nad rozłożystym ujściem rzeki Tag (Tejo). Dzielnice miasta łączy labirynt brukowanych i stromych uliczek, po których kursują tramwaje i kolejka linowa. Do najważniejszych zabytków miasta należą: Klasztor Hieronimitów, Katedra, wieża Belem, dzielnica Alfama.

Dzień 2: Lizbona – Sesimbra

Rozpoczynamy nasza rowerową wyprawę. Promem przeprawiamy się na druga stronę rzeki Tejo i przez Park Narodowy Arrabida podązymy na Przylądek Espichel.
Dziewiczy Cabo Espichel mógłby spokojnie aspirować do bycia końcem świata zachodniej części Starego Kontynentu. Wygląda niezwykle pierwotnie, szczególnie o poranku, gdzie z dużą dozą prawdopodobieństwa poza mewami nie spotka się w okolicy innej żywej duszy. Jego charakterystycznym elementem jest gwałtownie obrywający się wysoki skalny klif, z którego szczytu rozpościerają się przepiękne widoki oceanu. Oprócz spektakularnych klifów na przylądku znajduje się także dawne sanktuarium Nossa Senhora do Cabo Espichel. Jego powstanie datuje się na XIII wiek. Na nocleg zatrzymamy się w Sesimbrze.
Sesimbra to malownicze miasteczko i zarazem popularny letni kurort w zachodniej Portugalii, położony nad brzegiem Oceanu Atlantyckego, około 30 kilometrów od centrum Lizbony. Jednym z ciekawszych zabytków miasta są usytuowane na malowniczym skalnym wzniesieniu bardzo dobrze zachowane pozostałości dawnego zamku mauretańskiego oraz stary port rybacki.

Dzień 3: Sesimbra – Melides

Rankiem zajrzymy na targ rybny w Setubal (Mercado do Livramento) – jest jednym z najładniejszych (i największych!) targów z rybami i owocami morza w całej Portugalii. Warto to miejsce odwiedzić nie tylko by zobaczyć, jak wygląda handel różnymi morskimi stworzeniami, ale też dla pięknej hali targowej wyłożonej płytkami azulejos. Stąd promem przeprawimy sie na drugi brzeg rzeki Sado. Warto wypatrywać za burtę gdyż często pojawiają se tu delfiny.
Dalej wiedziemy już w zupełnie wiejskie tereny z miejscowościami w których znajdziemy pełno charakterystycznych, bielonych fasad parterowych domków oraz brukowanych, wąskich uliczek, z pięknymi odludnymi plażami i wspaniałaprzyrodą.

Dzień 4: Melides – Vila Nova de Milfontes

Kilka kilometrów za Melides zatrzymamy się w Sao Torpes, to jedno z najbardziej popularnych miejsc dla portugalskich surferów. Przy dobrej pogodzie poobserwujemy ich wyczyny. Kolejna miejscowość to stara rybacka wioska Porto Covo, z pięknymi biało-niebieskimi domkami i ze świetnymi restauracjami serwującymi owoce morza. Stąd piękny odcinek klifami z widokami na całe południowo-zachodnie wybrzeże Portugalii które przemierzać będziemy w kolejnych dniach. Jednak największe wrażenie będą robiły piękne plaże ukryte w zatoczkach pod klifami.

Dzień 5: Vila Nove de Milfontes – Aljezur

Wąskimi wiejskimi dróżkami dotrzemy na początek do Almograve. To mała nadmorska wioska słynąca z przepięknej plaży otoczonej ciekawymi formami skalnymi. Dalsza trasa prowadzi przez plantacje pomarańczy i bananów na przylądek Sardao z zabytkową latarnią morską z 1915 roku. Kolejny odcinek to najciekawszy kawałek dnia, prowadzi pięknym klifowym wybrzeżem z fenomenalnymi widokami na ocean i z ciekawostką – gniazdami bocianów na klifach.
Za spokojną rybacką wioską Zambujeira przekroczymy rzekę Odeceixe, która stanowi granicę pomiędzy regionami Altenajo i Algarve, Od teraz będziemy właśnie w tym drugim czyli słynnym Algarve.
Tuż przy ujściu rzeki do morza zatrzymamy się na kolejnej wspaniałej plaży Odecaixe i mimo iż woda w Atlantyku nie zachęca do kąpieli to warto posiedzieć trochę na plaży napawając się jej pięknem.
Etap kończymy w Aljezur Na wzgórzu, ponad miejscowością, wznoszą się ruiny zamku, który został zbudowany już na początku X wieku. Warto się tam wybrać, aby podziwiać piękne widoki na Aljezur oraz jego okolicę.

Dzień 6: Aljezur – Pedralva

Dziś odwiedzimy najpiękniejszą plaże zachodniej Portugalii – plażę Arrifana , również popularną wśród surferów.
Kolejny odcinek do miasteczka Carrapateira prowadzi głównie drogami szutrowymi przez piekne dzikie nadmorski płaskowyż z wieloma ciekawymi skalnymi formacjami. To jedyne m iasteczko na dzisiejszej trasie. Poza tym napotykac będziemy jedynie pojedyncze domki otoczone niczym tylko naturą.
Na nocleg zatrzymamy się w tradycyjnej portugalskiej wiosce Predvalla, gdzie rzadko zaglądają turyści.

Dzień 7: Predvala - Lagos

Ostatni etap wyprawy. Zaprowadzi nas on przez dzikie pustkowia do południowo-zachodniego krańca Portugalii. Przylądek św. Wincentego, ze swymi wysokimi klifami i wspaniałą twierdzą wybudowaną przez Henryka Żeglarza, od wieków przyciągał podróżników. Stąd właśnie wyruszały wyprawy na podbój Afryki. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa. Klify owiewane silnym wiatrem górują nad oceanem na wysokość 100 metrów.
Wybrzeże to zachowało nieomal pierwotny krajobraz. Wystawione na podmuchy wiatru i uderzenia fal, składa się z wysokich, szarych klifów. U ich stóp kryją się malownicze plaże, które w szczególności upodobali sobie miłośnicy surfingu.
Dalej podążać będziemy słynnym wybrzeżem Algarwe, ale jego mniej zabudowaną cześcią.. Mijane białe wioski z kwiatowymi ogrodami zachowały tradycyjny wygląd z dawnych czasów, a mieszkańcy do dziś zajmują się rzemiosłem swych przodków. Na zielonym tle zboczy charakterystyczne są tu w krajobrazie drzewa pomarańczowe. Całość osnuwa woń eukaliptusów, sosen , lawendy i migdałowców. Same aromaty tej okolicy pozostawiają niezapomniane wrażenia. Będą tez po drodze piękne niemal bezludne plaże z któych przeciez ten region słynnie.
Celem etapu i całej wyprawy jest Lagos. Lagos jest najważniejszym miastem zachodniego Algarve i głównym ośrodkiem turystycznym w południowo-zachodniej Portugalii. Nie przypadkowo! Miasto jest nie tylko piękne, ale również ma wiele ciekawych miejsc, dobre restauracje z lokalną, portugalską kuchnią, wspaniałe plaże, bogate życie nocne i przemiłych mieszkańców. Idealne miejsce na zakończenie tej pięknej wyprawy

Dzień 8: Lagos

Ostatni dzień już bez roweów pozwoli na dokładne zwiedzenie miasta Lagos, a przede wszystkim na plażowanie na najpiękniejszych plażach w całej Portugalii.

Dzień 9:

Powrót samolotem do kraju

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

ORGANIZACJA WYJAZDU

Uczestnicy dostają się do Portugalii samolotem wraz z bagażem podręcznym.
Rower oraz ewentualny dodatkowy bagaż (10 kg) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką, osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach (jeden nocleg w Lizbonie w pokojach wieloosobowych)
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transport rowerów
  • Transfery autokarowe
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<<
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Portugalia - Wybrzeże Atlantyku pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.