Rowerowa Apulia - dookoła Salento

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
8 dni5 340

Szczegóły wyjazdu Rowerowa Apulia - dookoła Salento

O wyprawie

Rowerowa Apulia - dookoła Salento | Włochy

 • Objazd Salento, "obcasa włoskiego buta", w spokojnym tempie
 • Degustacje specjałów miejscowej kuchni, słynnej z harmonijnego łączenia smaków "morza i ziemi"
 • Zabytki bogatej historii - zamki, obronne miasta, wspaniałe kościoły - a także prehistorii,
  jak dolmeny i menhiry
 • Lecce - barokowa "Florencja południa", skąpane w błękicie Otranto i klimatyczne Gallipoli
 • Ciche wioski na wybrzeżu i w głębi lądu, gdzie miejscowi wciąż potrafią żyć nieśpiesznie 
 • Wciąż żywa kultura tradycyjna, z jej rzemiosłem i tańcami
 • Piękne plaże oraz dzikie odcinki wybrzeża
 • Wspaniała śródziemnomorska przyroda i krajobraz kulturowy z gajami oliwnymi

O wyprawie ...

Gdy w Polsce, a nawet na wielu obszarach Włoch jeszcze (lub już) panuje chłód, na samym skraju Półwyspu Apenińskiego można cieszyć się krajobrazami skąpanymi w łagodnym, ciepłym świetle słonecznym. Życie mieszkańców tych ziem, w przeszłości doświadczanych najazdami, nie zawsze było równie idylliczne jak tutejsze pejzaże, jednak zachowali oni do dziś charakterystyczną serdeczność i pogodę ducha.  Zapraszamy do smakowania uroków Salento, krainy na rubieżach Italii, która od tysiącleci przyciąga swą niepowtarzalną atmosferą. Zdecydowanie najlepszym sposobem na to jest nieśpieszna wyprawa na dwóch kółkach.

Salento - kraniec Włoch

Salento leży w najbardziej wysuniętym na południowy wschód regionie Włoch, zwanym przez niektórych obcasem włoskiego buta. Region ten, położony w centrum Morza Śródziemnego, jest pełen pamiątek po różnych cywilizacjach, które go zamieszkiwały, od ludu Messapów przez Greków i Rzymian po Normanów. Jazda rowerem przez Salento jest jak przejażdżka po muzeum na wolnym powietrzu.

Prehistoryczne dolmeny, bizantyjskie kapliczki ukryte w jaskiniach, barokowe katedry, zaciszne zakątki wybrzeża... To tylko kilka z atrakcji, które można odkryć przemierzając tę krainę. Salento jest również znane na całym świecie ze swojej charakterystycznej kuchni, która łączy w sobie smaki morza i ziemi oraz fantastycznych rytmów muzyki ludowej, w szczególności odmiany tarantelli – tańca Pizzica.

Podróż po włoskim obcasie w stylu Slow Travel

Nasza wycieczka po Salento przygotowana jest zgodnie z filozofią „Slow Travel”, czyli „Wolnego Podróżowania”, aby w pełni cieszyć się otaczającym krajobrazem i kulturą we wszystkich ich wymiarach. Oznacza to, że nie gonimy od zabytku do zabytku ciągle spoglądając na zegarek, a raczej zwalniamy, by "poczuć" dane miejsce wszystkimi zmysłami i głębiej poznać jego charakter. Jest to także jeden z naszych najłatwiejszych rowerowych wyjazdów.

Salento to region, który jest prawie całkowicie płaski, co zapewnia przyjemną jazdę dla rowerzystów na każdym poziomie. Będziemy pokonywać na rowerze nie więcej niż ok. 60 km dziennie, robiąc przerwy na odpoczynek nad morzem, na zwiedzanie, degustacje i naukę kilku wyrażeń po włosku. Przejedziemy najbardziej urokliwymi ścieżkami unikając ruchliwych dróg, aby spokojnie smakować atmosferę południa Włoch.

Program

Dzień 1 Podróż do Apulii

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i  przelot do Bari. Transfer do Lecce, zakwaterowanie w hotelu, odbiór rowerów. Czas na eksplorację Lecce, jednego z najpiękniejszych miast południa Włoch, zwanego „barokową perłą” i „Florencją południa”. Nocleg w Lecce.

Dzień 2 Z Lecce do Otranto przez rezerwaty przyrody

Lecce - Acaya - Le Cesine - Otranto - ok. 58 km na rowerze

Na dobry początek czeka nas stosunkowo płaska trasa z wieloma interesującymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi. Najpierw odwiedzimy Acaya - ufortyfikowane miasto z normańskim zamkiem, a następnie zjedziemy do Le Cesine - obszaru chronionego WWF, który leży na szlaku przelotów wiele gatunków ptaków wędrownych. Stamtąd skierujemy się w stronę wybrzeża, wzdłuż ruin Roca Vecchia - starożytnego miasta z epoki brązu - i jezior Alimini. Jeszcze kilka kilometrów i znajdziemy się w Otranto, gdzie wąskie uliczki na każdym rogu odkrywają swoje sekrety: bizantyjskie freski w kościele św. Piotra, mury obronne z widokiem na morze i wreszcie katedra z ogromną posadzkową mozaiką, swoistą obrazkową encyklopedią średniowiecza. Nocleg w Otranto.

Dzień 3 Odkrywanie okolic Otranto

Otranto - Cassamassella - Giurdignano - Otranto - ok. 30 km na rowerze (dla chętnych możliwość przedłużenia o ok. 15 km)

Dziś będziemy nieśpiesznie odkrywać okolice Otranto. Jadąc wzdłuż rzeczki „Idro” („woda”) dotrzemy do położonej u podnóża Monte Sant’Angelo bizantyjskiej krypty wykorzystywanej jako schronienie podczas prześladowań religijnych przez mnichów bazylianów. Następnie udamy się w kierunku Giurdignano, przecinając megalityczny park z epoki brązu usiany ogromnymi kamieniami – dolmenami i menhirami. To tu znajdziemy największą ich koncentrację w całych Włoszech. Odwiedzimy też rodzinną piekarnię, gdzie spróbujemy miejscowych specjałów. Po powrocie do Otranto będzie czas na relaks lub zwiedzanie, a chętni będą mogli pokonać na rowerze dodatkową trasę o długości ok. 15 km. Nocleg w Otranto.

Dzień 4 Wzdłuż dzikiego wschodniego wybrzeża

Otranto - Santa Cesarea Terme - Castro - Leuca - ok. 52 km na rowerze

Dzisiaj przejedziemy rowerem wzdłuż najdzikszego wybrzeża Salento. Odwiedzimy latarnię morską Palascìa (najbardziej wysunięty na wschód punkt Włoch) i małe czerwone jezioro w nieczynnej kopalni boksytu. Następnie pojedziemy dalej nadbrzeżną drogą, położoną wśród klifów nad morzem niczym ogromny balkon wychodzący na Cieśninę Otranto. Przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć góry Albanii i Grecji. Po drodze ujrzymy  terasy i mury oporowe, pomysłowe sposoby miejscowych chłopów na zdobywanie ziemi uprawnej w tych jałowych i suchych okolicach. Po przekroczeniu mostu nad „ciolo” (małym i bogatym w rzadką roślinność kanionem wyrzeźbionym przez wodę) dotrzemy do Santa Maria di Leuca, gdzie zwiedzimy sanktuarium z pięknym widokiem na miasto, i skąd przy odpowiednich warunkach można ujrzeć mieszanie się wód mórz: Adriatyckiego i Jońskiego. Nocleg w Leuca.

Dzień 5 Przez przylądek Leuca

Leuca - Salignano - Ugento - Gallipoli - ok. 61 km na rowerze

Tego dnia będziemy odkrywać przylądek Leuca, południową część Apulii. Po ciekawej wieży obronnej położonej w centrum małej wioski zobaczymy tajemniczy pomnik nagrobny z wielkich kamieni (jego nazwa „centopietre” oznacza „sto kamieni”). Pochodzi on z Vereto, położonego w pobliżu starożytnego miasta przedromańskiego. Przez gaje oliwne i terasy dotrzemy tradycyjnego gospodarstwa, gdzie spróbujemy lokalnych przysmaków i gdzie będzie możliwość zakupienia miejscowych produktów. Po południu dojedziemy ponownie do wybrzeża jońskiego, w okolice Rezerwatu Przyrody Punta Pizzo i wyspy św. Andrzeja. Mijając jedną z setek wież obronnych ciągnących się wzdłuż wybrzeża dotrzemy do Gallipoli. W tym pięknym miasteczku do relaksu zachęcają restauracje na tarasach murów obronnych z widokiem na morze. Nocleg w Gallipoli.

Dzień 6 W głąb lądu z Gallipoli

Gallipoli - Galatone - Galatina - Gallipoli - ok. 60 km na rowerze

Dzisiejszy dzień poświęcimy okolicom Gallipoli. Pierwszy dłuższy przystanek zrobimy w Galatinie, szczycącej się zdobionym freskami w stylu Giottesco kościołem Santa Caterina oraz pięknym historycznym centrum miasta. Po południu przejedziemy przez Galatone, miasto z ciekawą architekturą w stylu miejscowego baroku. Stamtąd rozpoczniemy powrót do Gallipoli, gdzie spędzimy resztę popołudnia. W tym położonym na wyspie miasteczku, niegdyś jednym z najważniejszych portów tej części Morza Śródziemnego, zachwyca plątanina uliczek, lokalny targ i podkreślające piękno krajobrazu i architektury niezwykłe światło. Nocleg w Gallipoli.

Dzień 7 Zamki i wille po drodze do Lecce

Gallipoli - Nardò - Copertino - Lecce - ok. 52 km na rowerze

W ostatnim dniu jazdy będziemy kierować się z powrotem do Lecce, po drodze zatrzymując się m.in. na ostatnią kąpiel w morzu. Przystaniemy w Nardò, aby odwiedzić historyczne centrum miasta w stylu schyłkowego baroku, a następnie dotrzemy do Copertino, aby odkryć imponujący zamek normański, związany swego czasu m.in. z Karolem Andegaweńskim. Późnym popołudniem dotrzemy do Lecce, by kontynuować eksplorację tego pięknego i niezwykłego miasta. Nocleg w Lecce.

Dzień 8 Powrót do kraju

Rano przejazd na lotnisko w Bari. Przelot do Warszawy, zakończenie wyjazdu.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przeloty Warszawa-Bari i Bari-Warszawa, transfer Bari-Lecce i Lecce-Bari
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/apartamentach/obiektach agroturystycznych w pokojach 2 i 3 os.
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę pilota
 • Transport bagaży i asekuracja w razie wypadków i poważnych awarii ze strony miejscowego kierowcy z busem
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (ok. 15-25 EUR/dzień)
 • Wypożyczenia roweru - 85 EUR (opłata obowiązkowa). Dostępny również rower elektryczny - 195 EUR
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego - 890 PLN
 • Kosztów uczestnictwa w programie (m.in. degustacje, bilety wstępu, opłaty miejscowe i klimatyczne, ew. bilety pociągowe, zwyczajowe napiwki) - ok. 50 EUR

Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Bari. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem i informację o zainteresowaniu taką opcją nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia.

Liczba uczestników: 10 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rowerowa Apulia - dookoła Salento pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.