Madera - Perła Atlantyku MTB

Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Madera - Perła Atlantyku MTB

O wyprawie

Madera | 8 dni | 6 dni jazdy | bus na miejscu | Turystyczny/MTB

Nasze zaplanowane trasy i wsparcie busa pozwoli nam odkryć najpiękniejsze miejsca na wyspie. Należą do nich Przylądek św. Wawrzyńca, na którym skończymy jazdę podczas jednego z dni. Podczas dwóch dni naszą jazdę rozpoczniemy od niezwykłego szczytu jakim jest Pico Arieiro, trzeci co do wysokości szczyt wyspy, sięgający powyżej 1800 m n.p.m. Jednego dnia udamy się w kierunku wschodnim. Kolejnego dnia udamy się w kierunku południowym. Jeden dzień to wizyta w biosferze w okolicach Santany i Arco de Sao Jorge. Będziemy jeździć po ścieżkach wśród wyjątkowych i wpisanych na listę UNESCO lasów wawrzynowych.

Kolejne dni to start z płaskowyżu Paul da Serra. Teren ten nazywany jest gąbką wyspy. To tam podczas opadów zbiera się woda. Droga przebiegająca przez płaskowyż jest położona ok. 1 m nad powierzchnią płaskowyżu, aby nie była zalewana podczas mocniejszych opadów. Podobno, po jednych z ulew grupa surferów, pływała po wodach, które nazbierały się w trakcie opadów. Podczas jednej z tras udamy się na pieszy spacer pod wodospad Risco – jeden z najwyższych na wyspie. A trasę zakończymy w urokliwej, nadmorskiej miejscowości Paul do Mar. Kolejnego dnia, pokonamy trasy umieszczone w wawrzynowych lasach Fanal – kolejnej fenomenalnej miejscówki na wyspie.

Tego dnia zakończymy naszą przygodę w bajecznej miejscowości Porto Moniz, do którego dotrzemy pokonując stary, antyczną drogę ER-101, a przy odrobinie szczęścia towarzyszyć nam będą fale rozbijające się o klify. W samym Porto Moniz będzie można skorzystać z naturalnych basenów, usytuowanych w starych kraterach wulkanu. Robi wrażenie, prawda? Do tego dokładamy mnóstwo punktów widoków i kilka tras po niezwykle malowniczych lewadach.  To jednak nie koniec wrażeń. Na zakończenie dnia jak i w trakcie, będziemy mogli skosztować wyjątkowo smacznej kuchni. Prym będzie wiódł stek z tuńczyka, burgery z wołowiny czy potrawa z węgorza głębinowego, który pływa na głębokości 3000 m p.p.m. a nazywa się Estapada.  Do tego niebywale smaczne owoce.

Jaka jest wyspa? Temperatura w dzień to blisko 20 stopni. Ile mamy godzin słonecznych? Średnio 9h dziennie. Z opadami jest różnie. W jednej części może padać, a 20 km dalej jest już bezdeszczowo, a nawet słonecznie. Jest to wyprawa dla osób o dobrej kondycji fizycznej, które nie boją się bardzo mocnych podjazdów i jazdy terenowej. Wyspa jest miejscem bardzo górzystym, dlatego też tak nas tam ciągnie. Wszędzie praktycznie jest pod górkę.  Ale za to jakie są zjazdy. Madera jest rajem dla jazdy terenowej, zwłaszcza przy wsparciu samochodu, który zabierze nas w najlepsze miejsca wyspy.

Wyjazd jest mieszanką wszystkiego. Jest to propozycja dla wszechstronnych rowerzystów, którzy lubią jak bolą mięśnie nóg i leje się pot ;) Madera nazywana jest „perłą Atlantyku”. Ta nie zwykła wyspa położona jest bliżej Afryki, niż brzegów Europy, a według legendy powstała ona w miejscu, w którym Bóg pocałował ocean. Madera jest jednym z filarów turystyki Portugalii. Od kilku lat zdobywa laury najlepszego wyspiarskiego kierunku turystycznego świata czy europy. Trofea te, można oglądać na lotnisku w Funchal. To również miejsce związane z Cristiano Ronaldo, którego muzeum i hotel znajduje się w Funchal. 

Madera jest największą wyspą archipelagu o powierzchni 741 km², długości 57 km (z zachodu na wschód), szerokości 22 km w najszerszym miejscu i długości wybrzeża około 140 km. Na głównej wyspie można wyróżnić długi, wąski i skalisty półwysep w jej wschodniej części, zakończony przylądkiem Punta de Sāo Laurenço, którego przedłużeniem jest maleńka wysepka Vermela Fora. Swoją nazwę wyspa zawdzięcza walorom przyrodniczym i odkryciu jej przez żeglarza Joao Goncalves, który nazwał ją wyspą drewna – ilha da madeira.

W starożytności archipelag znany był Fenicjanom, jednak niezamieszkany. Z czym nam się kojarzy ta wyspa? Z serdecznymi ludźmi, pysznymi owocami, marakują, sokiem z trzciny cukrowej, ogromną gościnnością, pionowymi podjazdami, trasami zjazdowymi przez bajkowe lasy, pięknymi widokami, połączeniem gór i oceanu. Madera każdemu z nas zapada w pamięci na długi czas. Jednym z najpiękniejszych widoków jest ocean, który wyłania się zza zakrętu pięknej i krętej lewady.

Wow wyprawy:

Madera | Pico Arieiro | Fanal | Paul da Serra | Sao Lurenco | Funchal | Parque Ecological de Funchal | Porto Moniz | Bico de Cańa | Levada da Serra | wodospad Risco | Estapada | poncha | wino Madeira | Santana | Biosfera

Charakterystyka wyjazdu:

Charakter wyjazdu jest turystyczno-terenowy. Proporcje terenu do asfaltu to ok. 50/50%. Poza tym co uda nam się zobaczyć na rowerze, bardzo dużo zobaczymy jadąc również busem. Wyprawa po Maderze, jest skierowana do średnio zaawansowanej grypy rowerzystów. To wyjazd dla tych, którzy kochają jazdę po górach. Podczas tej wyprawy mamy samochód wsparcia na wyspie przez 5 dni. Zawitamy na Przylądek św. Wawrzyńca, Paul da Serra, odwiedzimy Santanę, Pico Arieiro i Porto Moniz. Po prostu mega epicka wyprawa. Mamy tylko 7 miejsc. Rowery wypożyczamy na miejscu. Bazowym rowerem w ofercie jest rower typu XC, jest możliwość pożyczenia roweru typu full czy roweru elektrycznego na pełnym zawieszeniu. Już nie musimy walczyć na asfaltowych podjazdach, aby mieć frajdę ze zjazdów i zabawy w terenie. Co nie znaczy, że nie zmęczymy się na rowerze. Śpimy w lokalnym Pensjonacie 3* ze śniadaniem w pokojach z łazienkami. Zazwyczaj Pensjonat wyposażony jest w odkryty basen. Stopień trudności na poziomie III.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu musisz być przygotowany kondycyjnie. Więc przed wyprawą pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po pagórkach i górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to pokonuj większe dystanse. Wyspa jest niepowtarzalna w skali światowej i nie można jej poznać do innego miejsca.

Program

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że podany dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

Dzień 1 – wylot

Zazwyczaj lecimy z Warszawy Okęcie lub z Katowic. W tym przypadku lecimy czarterem.

Dzień 2 – 7

W tych dniach proponujemy Wam następujące trasy:

Trasa 1 Poiso – São Lourenço | 43 km | 1200 m podjazdu i 2700 m zjazdu

Po śniadaniu, pakujemy się do busa i udajemy się w pół godziną jazdę na wysokość 1400 m n.p.m., skąd rozpoczniemy wspinaczkę na 1800 m n.p.m, czyli zdobędziemy Pico Arieiro. Będzie to nasza rozgrzewka. Na takiej wysokości spodziewamy się, że będzie chłodniej o kilka stopni, więc warto zabrać ze sobą coś cieplejszego. Po około godzinnej jeździe, wielu zdjęciach zatrzymamy się na kawę i podjedziemy na niesamowity punkt widokowy. Wystartujemy w drogę w kierunku Poiso, będzie to zjazd terenowy z odcinkami asfaltowymi. Jak tylko nie będzie chmur, nadal towarzyszyć nam będą niesamowite widoki! Dalej obierzemy kierunek wschodni. Będą zjazdy, podjazdy, lasy, błoto, asfalt, piękne punkty widokowe i smaczne jedzenie. Tego dnia na pewno skosztujemy burgera w lokalnej restauracji. Dzień zakończymy na Przylądku Św. Wawrzyńca, skąd busem wrócimy do Funchal.

Trasa 2 Paul da Serra – Paul do Mar | 4o km | 430 m podjazdu i 1890 m zjazdu

Tego dnia kolejny raz korzystamy z busa. Nasz kierunek to płaskowyż Paul da Serra, gdzie będziemy startować. Zawitamy na punkt Bica do Cańa, gdzie znajduje się “powalający” widok na góry. Kolejny nasz etap to odwiedzenie wodospadu Risco, do którego dojdziemy na nogach. Po lunchu udamy się w dalszą drogę. Przed nami zjazd w kierunku Paul do Mar. Zjazd ten zapamiętamy na długie miesiące ze względu na jego walory widokowe.

Uwaga: w przypadku grupy mocniejszej kondycyjnie, wolącej więcej asfaltu lub grupy na elektrykach to jest alternatywna trasa 63 km (1200 m podjazdu i 2770 m zjazdu). Jest po prostu MEGA.

Trasa 3 Arco de Sao Jorge – Santana | 35 km | 1150 m podjazdu i 1280 m zjazdu

O poranku, po spakowaniu sprzętu, wyruszymy w kierunku Santany, a następnie Arco de Sao Jorge. Udamy się w kierunku lasów tropikalnych, wawrzynowych. Wspinać się będziemy przy zapachu eukaliptusa, wawrzynu. Zatrzymamy się przy kolejnym punkcie widokowym. Nasz kierunek to Santana z charakterystycznymi kolorowymi domkami. A po drodze miniemy bananowce, drzewa pomarańczy, marakui czy cytryny. Rejon północny wyspy, jest rejonem uprawnym i ma zupełnie inny charakter niż południowa część wyspy.  Wszystko na wyciągnięcie ręki. Niezwykle malownicza jest droga pokonywana busem, trzeba będzie mieć gotowe aparaty.

Trasa 4 Funchal – Camara de Lebos – Funchal | 27 km | 690 m podjazdu i 690 m zjazdu

W środku wyjazdu przyda nam się luźniejszy dzień na pokręcenie się po okolicy. To tego dnia wybierzemy się do miejscowości Camara de Lebos, gdzie stacjonował Winston Churchill. Będzie to trasa na kawę w jednej z portowych kawiarenek. Wrócimy do Funchal na lunch, odwiedzimy targ rybno-owocowy, gdzie będziemy mogli podziwiać lokalne specjały w super kolorowych okolicznościach. To będzie dobry czas na zakup pamiątek no i regenerację po wcześniejszych dniach jazdy.  Dla osób chętnych możliwość popłynięcia na wyspę Porto Santo. 

Trasa 5 Pico Arieiro –  Canico de Baixo | 43 km | 650 m podjazdu i 2400 m zjazdu

Tego dnia kolejny raz wyjedziemy na Pico Arieiro. Po szybkiej kawie ruszamy w trasę. Zjazd w kierunku parku ekologicznego, gdzie będzie jeździć w towarzystwie pięknych widoków na Funchal i ocean. Dotrzemy do Poiso, naszej znanej już miejscówki i dam udamy się w kierunku Levady da Serra. W miejscowości Camacha zatrzymamy się na lunch. Następny etap to długi zjazd do miejscowości Canico de Baixo, gdzie zakończymy dzień poncha! 

Trasa 6 Paul da Serra – Fanal – Porto Moniz | 42 km | 680 m podjazdu i 2200 m zjazdu

To nasza ostatnia propozycja. Rejon Fanal na Maderze, to istna bajka. Pięknie powyginane, wawrzynowe drzewa, dają niesamowity, bajkowy klimat tej trasy. W roku 2019 powstały tam trasy enduro i XC. Trzy z nich zamierzamy pokonać. Miejsce jest po prostu fenomenalne! Zakończymy dzień w Porto Moniz, gdzie znajdują się naturalne baseny u brzegu Oceanu Atlantyckiego, umieszczone w starych kraterach wulkanu. Trasa, która prowadzi do tej miejscowości to antyczna droga ER-101, od kilku lat wyłączona z ruchu dla samochodów, a poprowadzona wzdłuż klifów tej części wyspy. Do Funchal wrócimy busem i wspólną kolacją zakończymy wyprawę, wcześniej jednak oddając rowery do wypożyczalni.

Dzień 8

Wylot z Funchal jest w godzinach porannych. Powrót do Polski w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Warunki

Cena zawiera:

 • bilet lotniczy z bagażem 20kg
 • 7 x nocleg w pokojach 2 os. z łazienką
 • 7 x śniadanie w formie bufetu
 • wypożyczenie rowerów (rowery typu XC) na miejscu lub bilet na bagaż sportowy do samolotu ,
 • opiekę przewodnika rowerowego,
 • transfer z i na lotnisko na Maderze
 • ubezpieczenie
 • składkę na TFG i TFP

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia poza śniadaniami
 • transport na wyspie (5 dni wsparcia samochodu) + 200 EURO / OS. – obowiązkowy koszt dodatkowy płatny na miejscu

Dodatkowe opcje:

 • możliwość wypożyczenia roweru typu full lub e-bike za dopłatą (cena na zapytanie)

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dane do przelewu:

Happy Life Marcin Kozioł
ul. Banacha 35/3; 31-235 Kraków
36 1050 1302 1000 0097 4570 1277 – ING BANK ŚLĄSKI

Kwota: 2200 zł
Tytuł: Madera / data wyprawy / Imię Nazwisko Uczestnika

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

* cena może być zmieniona ze względu na ruchomość cen biletów lotniczych

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Madera - Perła Atlantyku MTB pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.