Południowa Czarnogóra MTB

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
11 dni3 200
Cena promocyjna przy zapisach do 01.03.2024
11 dni3 200
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Południowa Czarnogóra MTB

O wyprawie

Herceg Novi | Vrbanje | Niksic | Seljani | Kanion Nevido | Kanion Mrtvica | Dnilovgrad | Kotor

Czarnogóra to nie tylko morze i zatłoczone kurorty. Dużo mniej osób ma pojęcie o innej, prawdziwszej Czarnogórze – skrytej w głębi lądu wyżynie o charakterystycznym krasowym krajobrazie, przywracającym na myśl sceny z Dzikiego Zachodu (Włosi kręcili tu swoje spaghetti-westerny). Są tu jeszcze wspaniałe góry: wysokie, przekraczające 2500 m, inne od tych, które możemy spotkać w naszej części Europy.

Góry niemal puste, nieuczęszczane przez turystów z przepięknymi szlakami. I w końcu są jeszcze wyjątkowe na skalę europejską kaniony rzeczne o pionowych ścianach kilkusetmetrowej wysokości. Tym razem trasa po południowej część kraju, przez piękne płaskowyże, kaniony rzeczne i górskie osady.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): C

Etapy ok. 60-70 km, dwa dłuższe ok. 90 km, średnie dzienne przewyższenia ok. 1500 m.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): B

Głównie kamieniste szutry, bez większych trudności technicznych, sporo odcinków asfaltowych.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1:

Wyjazd w godzinach popołudniowych.

Dzień 2: Herceg Novi – Vrbanje (25 km, 1000 m przewyższenia)

Rankiem docieramy do Herceg Novi. Miejscowość nazywana „miastem kwiatów”. To bardzo trafne określenie, gdyż w porównaniu z pozostałymi miejscowościami czarnogórskiego Primorja ma ono najbardziej śródziemnomorski charakter, który w równym stopniu tworzą cyprysy, palmy i drzewa cytrusowe, co architektura romańska, bizantyńska i orientalna.
Większość dnia po podróży spędzimy na plażowaniu, spacerach po starówce i kosztowaniu wspaniałych owoców morza. Ale póżnym popołudniem opuścuimu miasto i udamy się rowerami prosto w górskie rejony Czarnogóry

Dzień 3: Vrbanje – Niksic (95 km, 1800 m )

Kolejne 7 dni to piękne trasy przez czarnogórskie góry i płaskowyże, typowe bałkańskie górskie wioski (katuny) jak i większe miasteczka jak Niksic, Dnilovgrad i Njegusi, czeka nas wiele ciężkich podjazdów jak i ekscytujących zjazdów. Odwiedzimy mauzoleum króla Czarnogóry na szczycie Lovcen, skosztujemy wspaniałej czarnogórskiej kuchni i miejscowych win, nocować będziemy zarówno w miastach jak i w górskich schroniskach osdach. Czeka nas wspaniała górska przygoda.
Na początek kilkanaście kilometrów podjazdu piękną szutrówką na przełęcz Orjen. Widok na Adriatyk i na białe, wapienne szczyty Gór Orjen wart jest odrobiny wysiłku. Potem czeka nas szybki równie długi zjazd szutrówką do wioski Grachowo, gdzie warto spróbować tutejszej przepysznej baraniny. Druga część trasy jest już znacznie łatwiejsza, prowadzi przez płaskowyż mieszanka wąskich asfaltów, szutrów i kamienistych ścieżek z zachwycającym widokiem na Jezioro Slansko, Pełne uroczych zakątków, wysepek i zatok. Ostatni odcinek wiedzie techniczną ścieżką wzdłuż jeziora aż do największego miasteczka na naszej trasie Niksica.

Dzień 4: Niksic – Seljani (80 km, 1700 m)

Kolejny dość cięzki dzień, prowadzący przez totalnie bezludne tereny Czarnogóry, nie ma co więc dziś liczyć na jakikolwiek postój w knajpce. Nie ma co liczyć nawet na jakąkolwiek wioskę, tylko prawdziwa przyroda i my!
Dziś na trasie dwa porządne szutrowe podjazdy i zjazdy, przepiękne widoki a na deser na końcówce niesamowite widoki na kanion rzeki Piwy widziany z góry z pionowej 300-metrowej ściany. Na tej ścianie położony jest nasz nocleg w pięknym katunie, czyli dawnej zagrodzie pasterskiej zmienionej na kwaterę turystyczną. Pięknie tu! Na kolację oczywiście baranina.

Dzień 5: Seljani – Kanion Nevido (88 km, 2400 m) (opcja 2: 36 km, 900 m)

Tym którym jeszcze mało wysiłku proponujemy kolejną długa i trudną trasę przez czarnogórskie szczyty, gdzie łatwiej spotkać owce niż człowieka. Do wyboru dziś tez łatwiejsza trasa, asfaltowa, przez małe wioski i miasteczka z wizytą nad pięknym wodospadem Crnjak.
Jednak największą atrakcją dzisiejszego dnia dla obu grup będzie kolejny kanion. Jeśli zachwycił was wczorajszy kanion Pivy to Kanion Nevido rzuci was na kolana!!! Nocleg znów w katunie czyli z dala od cywilizacji.

Dzień 6: Kanion Nevido – Jezioro Kapetanovo (40 km, 800 m)

Dziś dla wszystkich dzień odpoczynku, przez piękne wysokogórskie łaki z widokami na ośniezone szczyty dotrzemy nad piekne górskie jezioro Kapetanovo.
Jeśli uznacie ze poprzednie noclegi były na zadupiach to ten nocleg przebija wszystkie poprzednie zadupia. Jezioro położone jest na wysokości 1600 m npm otoczone wysokimi szczytami a najbliższa cywilizacja znajduje się kilkadziesiąt kilometrów stąd.

Dzień 7: Jezioro Kapetanovo – Danilovgrad (68 km, 550 m)

Dzisiejszy etap niemal w całości prowadzi w dół, jedynie na początku wspinać się będziemy 200 m na przełęcz a potem już tylko całe 1600 m i ponad 40 km zjazdu, głównie szutrami więc będzie bardzo szybko. Po kilku noclegach spędzonych na odludziu po raz pierwszy zanocujemy w miasteczku i w końcu można będzie pójść jak normalny człowiek do sklepu. Odwiedzimy też dziś najpiękniejszy monastyr Czarnogóry – Monastyr Ostrog. Niezwykły biały monastyr wbudowany w pionową skałe jest symbolem tego kraju.

Dzień 8: Dnilovgrad – Njegusi (71 km, 1700 m)

Dziś dla odmiany niemal zupełnie asfaltowy etap, ale widoki niezmiennie pozostaną imponujące. Niemal cały dzień wspinamy się z poziomu morza do najwyższej wioski w Czarnogórze – Njegusi.
Nad wioską góruje szczyt Lovcen i znajdujące się na nim 900 m ponad wioską mauzoleum króla Piotra I, który spoglądać na nas będzie całą noc i czekać na nasze przybycie w dniu jutrzejszym.
Wioska słynie też na najlepszej wędzonej szynki na Bałkanach, którą koniecznie spróbujemy.

Dzień 9: Njegusi – Kotor ( 36 km, 1000 m )

Po siedmiu dniach górskiej wędrówki wracamy z powrotem na wybrzeże do Kotoru. Zanim jednak tam dotrzemy musimy zdobyć szczyt Lovcen i mauzoleum pierwszego władcy Czarnogóry. Roztacza się z niego panorama na cały kraj. Tutaj tak naprawdę zdamy sobie sprawę jak mały ale za to bardzo górzysty jest to kraj. Stąd czeka nas prawdziwa wisienka na torcie – zjazd niemal 2000 metrów w dól kamienistym szlakiem z pięknymi widokami na Bokę Kotorską. Po tym zjeździeręce będą nas bolały jeszcze co najmniej przez tydzień.
Wieczór spędzimy w Kotorze. Miasto otaczają potężne mury (długości 4,5 kilometra) zarówno od strony morza, jak i gór, przywołujące na myśl, z zachowaniem proporcji Wielki Mur Chiński. Miasto jest pełne zabytków, średniowiecznych wąskich uliczek, wręcz stworzonych do spacerów, placów, wspaniałych świątyń i budynków w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. A wszystko to zatopione jest w balsamicznym powietrzu przesyconym zapachem żywicy i lawendy.

Dzień 10: Kotor

Na koniec trochę odpoczynku i plażowania nad Adriatykiem i po południu ruszamy w droge powrotną do kraju

Dzień 11:

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach, kwaterach turystycznych lub domkach kempingowych (pokoje 2-4 osobowe)
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Przelot samolotem +ok. 700 zł
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Południowa Czarnogóra MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Czarnogóra. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.