Transalp MTB

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty
TerminCena
11 dni3 300
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Transalp MTB

O wyprawie

Ernwald | Imst | Nauders | Reschensee | Bormio | Male | Roncone | Riva del Garda

Transalp, przeprawa przez Alpy, z północy na południe, z austriackiego Imst do Riva nad jeziorem Garda we Włoszech. 8 dni jazdy po górskich szlakach i ścieżkach. Dla większości rowerzystów hasło "Transalp" kojarzy się z Transalp Challenge - słynnym wieloetapowym maratonem przez Alpy. Jednak bardzo wysokie koszty wpisowego tylko nielicznym pozwalają na start w tym wyścigu. 

Proponujemy więc wyprawę trasą tegorocznego wyścigu, zaledwie dzień przed jego startem. Korzystając ze świetnie oznakowanej trasy, oraz mając okazję obejrzeć przyjazd zawodników na metę nad Gardą dzień po nas. 

Dodatkowo w tym roku równolegle będzie prowadzona trasa MINI TRANSALPU, co pozwoli zabrać na wycieczkę rodziny i znajomych, którzy wolą spokojniejsze trasy, choć również wymagające nieco wysiłku.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): E

Trasa bardzo górzysta, etapy do 100 km lub dłuższe, przewyższenia 2000-3000 m dziennie.
Równocześnie prowadzona jest wycieczka „Mini Transalp” dzięki czemu można dla odpoczynku w poszczególne dni trasę przejechać z łatwiejszą grupą.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): E

Trasa prowadzi głównie technicznymi ścieżkami, kilka bardzo trudnych odcinkow.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1:
Wyjazd w godzinach popołudniowych, przejazd busem do Niemiec.

Dzień 2: Ernwald
Rankiem docieramy do położonego u stóp najwyższego szczytu Niemiec – Zugspitze miasteczka Ernwald. Ppierwszy dzień to krótka wycieczka po okolicy i impreza integracyjna.

Dzień 3: Ernwald – Imst (73 km, 2160 m przewyższeń)
Zaczynamy naszą przygodę z Ttransalpem!
Na początek czeka nas wspinaczka pod ściany najwyższego szytu Niemiec – Zugspitze (2962 m). Oczywiście na szczyt nie dotrzemy ale i tak czeka nas bardzo długi podjazd o przewyższeniu 2000 m. Od razu więc poczujemy jak wielkim wyzwaniem jest przebrnięcie Transalpu i być może już pierwszego dnia część z was zdecyduje resztę tygodnia spędzić na trasach naszej równoległej wycieczki Mini Transalp.
Po dotarciu na szczyt pierwszego podjazdu i po ostatnim spojrzeniu w dół na niemiecką Bawarię czeka nas bardzo długi zjazd panoramicznymi ścieżkami do austriackiego Tyrolu. Tu też czeka nas pierwszy trudny singletrack „Schlagle Trail” . Po zjeździe i krótkim odpoczynku nad górskim jeziorem Eibsee, którego szmaragdowy kolor przypomina Karaiby czeka nas kolejny podjazd na klasyczną dla Transalpu przełęcz Marienbergjoch. Końcówka podjazdu to porządny wypych rowerów. Na koniec już tylko szybki zjazd szutrówką przez piękny, alpejski las Binerwier do austriackiego Imst.

Dzień 4: Imst – Nauders ( 77 km, 2470 m )
Dzisiejszy etap zaczyna się spokojną jazdą historyczną droga The Via Claudia Augusta prowadzącą doliną rzeki Inn. Po kilkunastu kilometrach nasz równoległy Mini Transalp kontynuuje jazdę doliną, nas natomiast czeka pierwszy podjazd 700 m ponad rwące wody rzeki Imst do narciarskiego kurortu Pitzal i dalej na szczyt Pillerhohe. Końcówka podjazdu to znów porządny wypych rowerów. Dalej szybki zjazd sprowadzi nas znów nad brzeki rzeki Inn.
Teraz czeka nas znów relaksacyjna jazda ponad 30 km ścieżami rowerowymi wzdłuż rzeki Inn. Po krótkim pobycie w Austrii przekraczamy granice Szwajcarską... ale zaledwie na kilka kilometrów by znów powrócić do Austrii. Końcowy podjazd do Kreezmos nie jest taki bezsensowny gdyż prowadzi na szczyt parku enduro by świetnymi singlami: Gerry Trail i Riatschwegele Trail, rozpalając nasze hamulce do granic mozliwości zjechać do Nauders.

Dzień 5: Nauders – Reschensee ( 50 km, 2080 m )
Transalp nigdy nie podąża najkrótszą drogą, patrząc na mapę Nauders i Reschensee dzieli bardzo krótki odcinek drogą w dolinie, nam natomiast zajmie cały dzień by tam dotrzeć. Dzisiejszy etap to gadka dla tych którzy lubią techniczne ścieżki. Sieć ścieżek Enduro w okolicy Nauders obejmuje trzy kraje: Austrię , Szwajcarię i Włochy, co roku przyciągając coraz większe rzesze rowerzystów. Trasa tegorocznego transalpu eksploruje te ścieżki najlepiej jak se da. Jeśli uważacie iż prawdziwe MTB to jest coś dla was to musicie lubić takie ścieżki pełne korzeni, skał i małych dropów. Oczywiście trasa pomija te najtrudniejsze ścieżki zarezerwowane pod ciężkie enduro.
Oczywiście nie zabraknie wspaniałych widoków, a etap kończymy kąpielą w pięknym jeziorze Reschensee. Dziś też już na dobre opuścimy Austrię i do końca wyjazdu pozostaniemy we Włoszech.

Dzień 6: Reschensee – Bormio ( 90 km, 2611 m )
Kolejny etap obfituje chyba w najpiękniejsze widoki podczas całego Transalpu. Na początek spokojna jazda wzdłuż jeziora, podziwiając wznoszący się ponad nim lodowiec Ortler do pięknego miasteczka Laatsch. Stąd czeka nas podjazd za szwajcarską granicę do przepięknej doliny Val Mustair i nią na przełęcz Doos Rodont na wysokość 2235 m n.p.m.. Zjazd jeszcze piękniejsza doliną – Val Mora już z powrotem na terenie Włoch. Wkrótce pojawi nam sę przed oczami jedno z największych wysokogórskich jesior Alp – Lago San Giacomo. Stąd już tylko zjazd do słynnego włoskiego kurortu Bormio.

Dzień 7: Bormio – Male ( 96 km, 3260 m )
Królewski etap tegorocznego Transalpu ! Aż trudno wymienić co nas czeka na tym etapie: najwyższa przełęcz Transalpu, najtrudniejszy zjazd, najpiękniejsze widoki, najdłuższy dystans i największe dzienne przewyższenie. Niewielu uda się ten etap ukończyć, ale warto spróbować !
Na trasie m.in. słynna z wyścigów Giro d Italia przełęcz Passo Gavia – 2621 m n.p.m., a etap kończymy w równie słynnej dolinie Val di Sole.

Dzień 8: Male – Roncone ( 68 km, 2500 m )
Etap pełen pięknych miejsc u stóp majestatycznego masywu Dolomity – Brenta. Przebiega przez klasyczną już na Transalipe przełecz Bregn da l'Ors, magiczne to miejsce. Ten etap jest też pełen wspaniałych zjazdów leśnymi ścieżnkami jakie na długo zapamiętacie.
Dolomity-Brenta ostatni masyw trzytysięczników który dzieli nas od Gardy wydaje się być skalną ścianą nie do przebycia. Jednak ścieżka która go przecina jest jednym z najpiękniejszych alpejskich szlaków.

Dzień 9: Roncone – Riva del Garda ( 70 km, 2130 m )
Ostatni etap w porównaniu z dotychczasowymi wydaje się krótki i płaski, jednak po tygodniu ostrej jazdy w górach ciężko będzie wykrzesać ostatnie siły by go ukończyć.
Na początku czeka nas ostatnia już długa wspinaczka o przewyższeniu 1000 m do schroniska Malga Pura. Piękne ścieżki wśród alpejskich łąk prowadzą wysoko ponad jeziorem Riccione. Potem czeka nas ostatni już techniczny zjazd pełen korzeni i kamienido doliny Val di Chiese.
Dalej już tylko łatwiutka 400-metrowa wspinaczka na przełęcz Duroni bardzo szybki zjazd szutrówkami i leśnymi drogami nad Jezioro Garda. Kąpiel w jeziorze obowiązkowa!

Dzień 10: Riva del Garda
Na koniec zasłużony odpoczynek nad Jeziorem Garda i wieczorem ruszamy w drogę powrotną do kraju.

Dzień 11:
Powrót w godzinach porannych do kraju

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Transalp MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Szwajcaria, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.