Trans Szwajcaria MTB

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty

Szczegóły wyjazdu Trans Szwajcaria MTB

O wyprawie

Scoul | Livigno | St. Moritz | Tiefencastel | Safien Platz | Lumbrein | Andermatt | Grindenwald | Interlaken | Adelboden

Nie ma lepszego sposobu na obcowanie z fascynującą Szwajcarją niż podróż na rowerze przez Alpy. Jazda poprzez niemal niezliczoną ilość przełęczy i dolin, trasą, która jest co prawda trudna pod względem techniki i sprawności ale również niesamowicie piękna. 

Oczywiście są szybsze sposoby na pokonanie trasy ze Scuol przy granicy Austriackiej do Montroux nad jeziorem Leman, tuż przy granicy Francuskiej ale żaden z nich nie jest bardziej spektakularny. Podczas tej wycieczki z najbardziej wysuniętej na wschód części Szwajcarii na południowy zachód, doświadczysz niesamowitych rowerowych wrażeń. 

Ta wyprawa to niekończący się wysiłek podczas jazdy w górę i w dół. Łańcuch górski za łańcuchem górskim, wydawać by się mogło, że oddałbyś wszystko by mieć choć torchę więcej siły i wytrzymałości aby zdobyć te kilka kolejnych metrów przewyższenia. 

Jednak kto chce myśleć o takim wysiłku w obliczu tak ogromnego piękna. Przemierzając stare Rzymskie szlaki, lasy i alpejskie drogi, Twoim oczom ukażą się fantastyczne panoramy z widokiem na ośnieżone szczyty czterotysięczników, nad kwiecistymi alpejskimi pastwiskami leżącymi na zboczach dolin, wzdłuż błyszczących jezior i strumieni. Zapamiętasz trudne technicznie szlaki, szutrowe ścieżki, a w uszach już zawsze będziesz słyszał dźwięk dzwonków alpejskich krów i z pewnością zapamiętasz zapach polnych kwiatów.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D 

Idealna trasa na pierwszą przygodę z Alpami. Mimo iż sporo na trasie przewyższeń, zdarzają się etapy łatwiejsze, gdzie można odpocząć. Sporo możliwości skracania i ułatwiania etapów dolinami. Ok. 60% trasy prowadzi drogami terenowymi.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w godzinach południowych w Krakowie i Katowicach. Busem udajemy się do Szwajcarii. 

Dzień 2: Scoul 

Około południa docieramy do Scoul w Szwajcarii. 
Popołudnie przeznaczymy na odpoczynek i krótką wycieczkę rowerową po okolicy. 
Wieczorem natomiast czeka nas impreza integracyjna. 

Dzień 3: Scoul – Livigno: 71 km, 2250 m przewyższenia 

Zaczynamy naszą wyprawę! Na początek oszałamiający podjazd poprzez osobliwą, romantyczną dolinę S-charl, i sosnowy las Tamangur potem piękny single track biegnący przez kosodrzewiny w kierunku przełęczy Costainas, a następnie tarasami nad górską spienioną rzeką Lü wprost do Münstertal. 
Kolejny podjazd przez lasy modrzewiowe zaprowadzi nas do mistycznej doliny Val Mora – wysoko położonej doliny, jednej z najwspanialszych w Szwajcarii. Dzika natura na wyciągnięcie ręki. Następnie kamienisty zjazd wzdłuż połyskujących jezior wprost do włoskiego Livigno. 

Dzień 4: Livigno – St. Moritz: 44 km, 1100 m 

Powracamy do szwajcarii. Dzisiejszy etap choć krótki stanowi wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych rowerzystów. Najpierw 800m przewyższenia na szutrowym szlaku na przełęcz Pass Chaschauna, a następnie podstępny zjazd pełen technicznych trudności. Odpoczynek w Engadine, a następnie spokojna jazda wzdłuż pięknego jeziora Stazersee. To pierwsza okazja do kąpieli w niezwykle czystych szwajcarskich jeziorach. 

Dzień 5: St. Moritz - Tiefencastel: 75 km, 1700 m 

Fantastyczne, nieutwardzone ścieżki wzdłuż jezior Upper Engadine, piękny szlak z panoramą na szczyty masywu Isola. Od Val Bregaglia przejazd singletrackiem przez przełęcz Septimerpass, który będzie stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych rowerzystów. Nieuniknione będzie częściowe prowadzenie rowerów. 
Leśny szlak, na którym zaczyna się podjazd na Sur. Spokojny odcinek biegnący tarasami, wysoko nad doliną. Doskonały singletrack ze spektakularnymi widokami. To tylko niektóre z atrakcji tego długiego etapu. 

Dzień 6: Tiefencastel – Safien Platz: 38 km, 1650 m 

Na początek krótki singletrack przez Albulatobel do Mistail, potem tunel i pełen korzeni odcinek do Muldain, wysoko nad przełomem rzeki Albula. Następnie długi podjazd na przełęcz Glaspass, i w końcu niesamowity zjadz dla doświadczonych Bilerów do Safian Platz Ogólnie dziś niezbyt trudno , będzie można odpocząć 

Dzień 7: Safien Platz – Lumbrein: 49 km, 1850 m 

Łatwy początek przez przepiękną dolinę Safiental, po tej rozgrzewce czeka nas stromy podjazd na przełęcz Tomülpass i długo oczekiwany zjazd do Vals. Na koniec spokojna jazda w dolinie Val Lumnezia. 

Dzień 8: Lumbrein - Andermatt: 87 km, 2850 m 

Po dwóch krótkich etapach czas na coś dłuższego. 
Na początek długi podjazd ze spokojnej Val Lumnezia do Alp Sezner. Następnie bardzo spokojny zjazd łąkami do Surselva, na którym człowiek czuje się jakby latał. Od Trun spokojna jazda w zacienionym lesie wzdłuż doliny Vorderrheins. 
Druga część etapu już nie będzie taka łatwa. 
Podjazd do Uaul Cavorgia wyciska siódme poty, ale jest niesamowicie satysfakcjonujący pod względem widoków. Kolejny podjazd na przelęcz Oberalppass, to już naprawdę wysokie Alpy. Na koniec wspaniały singletrack wymagający wysokiej techniki jazdy na rowerze. 

Dzień 9: Adermatt – Grindenwald: 56 km, 3000 m 

Ten etap ma najwięcej przewyższeń. Zaczyna się gładko w Meiental, potem zaczynamy coraz cięższą wspinaczkę. Jeśli chcesz uniknąć pchania i noszenia roweru w górnych odcinkach szlaku, możesz nieco skrócic i podjechać na Sustenpass drogą asfaltową. Następnie zjadz do Gadmental i kolejny długi podjazd przez Reichenbachtal do Grosse Scheidegg u podnóża klifów Wetterhorn. Na koniec zapierający dech w piersiach zjazd do Grindelwald ze spektakularnym widokiem na lodowiec i pobliskie, pokryte śniegiem szczyty. 

Dzień 10: Grindenwald – Interlaken: 43 km, 1150 m 

Jeden z piękniejszych etapów, aże też jeden z łatwiejszych będzie więc sporo czasu by podziwiać widoki. 
Imponujący podjazd wzdłóż podnóża masywu Eiger do Kleine Scheidegg i absolutnie fascynujący zjazd do Lauterbrunnen w cieniu Eiger oraz Mönch & Jungfrau. To prawdziwe Alpy. 

Dzień 11: Interlaken – Adelboden: 63 km, 2000 m 

Na początek znów łatwo wzdłuż spokojnej doliny Kiental. Po tej rozgrzewce ciężki asfaltowy podjazd z Frutigen zostanie wynagrodzony widokami na dolinę Engstligental z ogromnymi, grzmiącymi wodospadami. 

Dzień 12: 102 km, 2300 m 

Ostatni etap to zarazem najdłuższy odcinek wyprawy, ale na szczęście głównie w dół. Zaczniemy od Przyjemnej wspinaczki na przełęcz Hahnenmoospass ze spektakularnymi widokami. Potem długi zjazd do Zweisimmen: najpierw stromo dnem doliny do Lenk, potem wzdłóż doliny Simme spokojna familijna jazda. 
Ostatnie odcinki z Rougemont przez łąki, lasy i wąwozy przesycone majestatycznymi widokamia na szczyty Alp będą ukoronowaniem wyprawy. Aż w końcu dotrzemy nad jezioro Leman. 

Dzień 13: 

Czas na powrót do kraju, nocny przejazd przez Niemcy. 

Dzień 14: 

Powrót w godzinach przedpołudniowych do Krakowa i Katowic.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trans Szwajcaria MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Szwajcaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.